Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Biuro w domu - jak urządzić domowe biuro aby było funkcjonalne?

Biuro w domu - jak je zaaranżować by było funkcjonalne?

Praca zdalna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Biuro w domu ma mnóstwo zalet, a jedną z największych jest brak konieczności dojazdu do pracy, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Z drugiej jednak strony wypełniając zawodowe obowiązki w domu, czasem trudno jest się skupić, na czym cierpi efektywność. Jak urządzić domowe biuro, aby pracować produktywniej? Sprawdź!

Planując długoterminową pracę zdalną, warto zaaranżować sobie w przestrzeni mieszkalnej miejsce specjalnie do tego przeznaczone. W komfortowych warunkach są ci, którzy sporządzając projekt domu przewidzieli pomieszczenie właśnie na gabinet. Masz wolny pokój, który możesz zaadaptować na domowe biuro? Podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Biuro w domu – kiedy warto o nim pomyśleć?

Dzięki elastycznym formom zatrudnienia coraz częściej możemy pracować z domu. Zdalnie pracują także osoby trudniące się wolnymi zawodami lub prowadzące własny biznes. Na początku można próbować pracy w kuchni przy stole czy na kanapie w salonie, z czasem jednak staje się to bardzo męczące, a praca w takich warunkach coraz trudniejsza i mniej efektywna. Rozpraszać może praktycznie wszystko – krzątający się po domu bliscy, grający w tle telewizor, a przy kiepskim skupieniu nawet odgłosy gotującej się wody w czajniku.

Biuro domowe przyda się każdemu, kto planuje pracować zdalnie dłużej niż kilka dni czy tygodni. Wtedy trzeba zadbać o kawałek przestrzeni, gdzie będzie panować spokój i harmonia, które pobudzi kreatywność i zwiększy efektywność pracy.

Biuro w domu - kiedy się przydaje

Warto też podkreślić, że praca z laptopem na kolanach na dłuższą metę nie służy, a cierpi na tym przede wszystkim kręgosłup. Dlatego biuro w domu jednorodzinnym to priorytet, jeśli nie chcemy nabawić się problemów z kręgosłupem i innych kłopotów ze zdrowiem.

Od dłuższego czasu przymierzasz się do zaaranżowania gabinetu do pracy w domu? Nie czekaj dłużej, poznaj nasze inspiracje na domowe biuro, stwórz projekt i zabierz się do pracy!

Biuro w domu – jak je zaprojektować?

Dobry projekt to podstawa. Proces jego tworzenia to świetny czas, by przemyśleć funkcjonalność poszczególnych rozwiązań czy przeanalizować wydatki i skonfrontować je z budżetem, jaki można przeznaczyć na stworzenie gabinetu. Pojawia się tylko pytanie, jak zaprojektować biuro w domu? Są dwie możliwości – projekt gabinetu w domu można przygotować samemu lub powierzyć to zadanie projektantowi wnętrz.

Jeśli zdecydujesz się wszystko od początku do końca zrobić samodzielnie, to koniecznie przejrzyj gotowe projekty, które będą swego rodzaju natchnieniem, jak zaaranżować własne biuro w domu. Inspiracje wskażą Ci kierunek, w jakim powinieneś podążać i pozwolą sprecyzować oczekiwania względem tego pomieszczenia.

A może wiesz już, jak ma wyglądać Twój nowy gabinet? W takim razie przygotuj kartkę, weź do ręki ołówek i rozrysuj projekt biura w domu. Pamiętaj, że to tylko wstępny szkic, na który w każdej chwili będziesz mógł nanieść poprawki.

Biuro w domu – najważniejsze zasady aranżacji

Aranżacja biura domowego powinna być dobrze przemyślana – w końcu pracując zdalnie, każdego dnia będziesz w nim spędzać kilka, a czasem pewnie nawet kilkanaście godzin. Dlatego przestrzeń musi sprzyjać możliwości skupienia się, ułatwiać zebranie myśli i pobudzać kreatywność.

Pamiętaj, że to Ty w swoim biurze masz czuć się komfortowo i swobodnie, zatem nie podążaj ślepo za modą i aktualnie obowiązującymi trendami. To pierwsza i najważniejsza zasada aranżacji.

Zastanów się, jaki styl we wnętrzach lubisz najbardziej i jakich mebli biurowych potrzebujesz. Zorganizuj przestrzeń do pracy w myśl zasady „im mniej, tym lepiej” – niepotrzebne bibeloty będą Cię tylko niepotrzebnie rozpraszać.

Wygląd aranżacji domowego biura, choć jest ważny, to z pewnością nie najważniejszy. Dlatego wybierając meble i dodatki zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy są praktyczne i wygodne. Niepotrzebny Ci przecież fotel, który dopełnia całość aranżacji biura w domu, ale przy dłuższej pracy powoduje ból pleców. Postaraj się znaleźć swoisty kompromis między wyglądem a funkcjonalnością.

Domowe biuro – w jakim pomieszczeniu powinno się znajdować?

Wszystko zależy tak naprawdę od przestrzeni, jaką dysponujesz. Domowe biuro może mieć różne oblicza, dlatego brak wolnego pokoju na jego zaaranżowanie nie stanowi żadnego problemu. Choć nie ulega wątpliwości, że najbardziej komfortowa sytuacja jest wtedy, gdy jest w domu kawałek przestrzeni, który można zaadaptować na gabinet i nie trzeba zachodzić w głowę, gdzie go wydzielić.

Najłatwiej jest urządzić domowe biuro w małym pomieszczeniu. Jeśli jednak trzeba zaaranżować je w istniejącym już pokoju, trzeba zatroszczyć się o zaznaczenie strefy biurowej. Domowe biuro w sypialni to opcja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zorganizowanie kącika do pracy w osobnym pomieszczeniu.

Domowe biuro w sypialni

Biuro w sypialni

Gabinet w sypialni w Twoim przypadku z jakiegoś powodu nie wchodzi w grę? Doskonałą alternatywą jest domowe biuro w salonie. Brak miejsca w przestrzeni mieszkalnej może stanowić kłopot, ale nie zawsze. W takim przypadku można urządzić biuro w domu na poddaszu. Z kolei w ciepłe, letnie dni pracować można w ogrodzie lub na tarasie.

Jak urządzić domowe biuro?

Idealną sytuacją jest aranżacja biura w domu w zupełnie odrębnym pomieszczeniu. Wtedy w każdej chwili można zamknąć drzwi i odgrodzić się od dźwięków toczącego się życia pozostałych domowników. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Jak urządzić biuro w domu, by umiejętnie oddzielić przestrzeń do pracy i wypoczynku w pokoju wielofunkcyjnym i zyskać odrobinę spokoju?

Z pomocą przychodzą dekoracyjne parawany i ozdobne zasłony. W tej roli równie dobrze sprawdzają się regały na książki i komody, na których można postawić kwiaty i dekoracje, tworząc tym samym atrakcyjną ozdobę pomieszczenia. Jeśli nie zależy Ci na tym, by odgrodzić się od reszty pokoju, postaraj się jedynie zaznaczyć miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy. Pomoże Ci w tym mały dywanik.

Aranżując domowe biuro w istniejącym już pomieszczeniu, musisz pamiętać, że obie przestrzenie muszą tworzyć ze sobą jedną spójną całość. Dlatego postaraj wybierać się nowe meble i dodatki tak, by pasowały do tych, które już znajdują się w pokoju. Gdy nie uda Ci się osiągnąć jedności i harmonii, ucierpieć na tym może Twoja wydajność i kreatywność.

Meble w domowym biurze – jakie wybrać?

W gabinecie kluczową rolę odgrywają meble. Zastanów się, jaki rodzaj mebli będzie Ci potrzebny. Duże znaczenie ma tutaj Twoja profesja. Wykonaj dokładne pomiary pokoju, aby dostosować wymiary mebli do metrażu. W zależności od potrzeb możesz kupić gotowe meble do biura domowego albo zamówić na indywidualny wymiar.

Meble do domowego biura

Bez względu na charakter pracy z pewnością przyda Ci się biurko. Do wyboru masz biurko pod komputer stacjonarny, biurko narożne, biurko wiszące, a nawet biurko pełniące jednocześnie rolę stolika – postaw na takie, przy którym wygodnie będzie Ci się pracować. Wszystkie regały, półki i dodatkowe szafki, na które będziesz często odkładać dokumenty i inne potrzebne do pracy rzeczy, powinny zostać umieszczone w miarę możliwości jak najbliżej biurka.

Domowe biuro

Przywiąż dużą wagę do wyboru fotela, który powinien być ergonomiczny i oferować podstawowe funkcjonalności. Krzesło biurowe powinno cechować się wysoką jakością i trwałością, tak aby przez intensywną eksploatację nie stracił swoich walorów estetycznych.

W jakim stylu urządzić domowy gabinet?

Aranżacja domowego biura powinna współgrać z pozostałymi pomieszczeniami, dlatego, jeśli pozostałe pomieszczenia zostały urządzone w jednym stylu, powinien on zagościć również w gabinecie. Jeśli jednak w najbliższym czasie planujesz remont domu lub zwyczajnie nie zależy Ci na tym, by wszystkie pokoje były urządzone w tej samej konwencji, możesz nieco bardziej poszaleć.

Chcesz urządzić nowoczesne biuro w domu, którego wystrój będzie minimalistyczny i prosty? W takiej przestrzeni świetnie odnajdzie się czarne biurko i skórzany fotel. Ogranicz się do stonowanych kolorów, nie przesadzaj z dodatkami. Dzięki temu zyskasz pewność, że podczas pracy nie będzie Cię nic rozpraszać.

Nowoczesne biuro domowe

Minimalistyczne biuro w domu

A może marzy Ci się domowe biuro w stylu skandynawskim? Postaw na meble i dodatki mające silny związek z naturą. Naturalność podkreślą jasne ściany, drewno i subtelne dodatki.

Domowe biuro w stylu skandynawskim

Domowe biuro styl industrialny

W gabinecie urządzonym w stylu skandynawskim raczej będzie panować przyjemna, domowa atmosfera, jeśli jednak zależy Ci na efekcie surowości, lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie domowe biuro w stylu industrialnym.

Jakie kolory wybrać do gabinetu w domu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy z nas ma inny gust. Wybierając kolor ścian, pomyśl, jak będziesz się czuć, będąc nim otoczony z każdej strony. Postaraj się wybrać taki odcień, który pozwoli Ci się skupić i skoncentrować na pracy, a nie będzie niepotrzebnie odciągać Twojej uwagi.

W domowym biurze raczej nie powinno się stosować barw ciemnych, które są zimne i smutne, przez co mogą zbytnio przytłaczać. Nie sprawdzą się w nim także wywołująca niepokój i dekoncentrujące barwy jaskrawe. Najbezpieczniej jest postawić na jasne, stonowane kolory takie jak biel, odcienie szarości czy beżu.

Chcesz utrzymać gabinet w domu w stonowanej stylistyce, ale jednocześnie obawiasz się nudy? Postaw na akcent kolorystyczny w postaci dodatków takich jak zasłony czy dywan. Przejrzyj gotowe aranżacje nowoczesnych gabinetów w domu, być może któryś projekt wpadnie Ci w oko i stanie się inspiracją do stworzenia własnego kącika do pracy.

Gabinet w domu – jakie dekoracje wybrać?

Domowy gabinet musi być funkcjonalny i praktyczny, zatem większość znajdujących się w nim rzeczy powinna stanowić jakiś użytek. Nie trzeba jednak pozbywać się wszystkich dekoracji i dodatków, a zachować w ich doborze pewien umiar. Strzałem w dziesiątkę będą tutaj ozdobne elementy, które pełnią konkretną funkcję, np. kolorowe pojemniki na przybory biurowe czy ozdobna tace na drobne gadżety.

Aranżacja domowego biura

Na ścianie możesz zawiesić obraz z ulubionym motywem, elegancki zegar lub modną ostatnio mapę świata. Z kolei na biurku lub regale świetnie prezentować się miniaturowe rzeźby. Nie zapomnij też na parapecie lub w rogu pokoju postawić kwiatka. Niech Twój gabinet domowy wyraża Twoją osobowość i podkreśla charakter, a w osiągnięciu tego pomogą Ci właśnie przemyślane dodatki.

Czego jeszcze nie może zabraknąć w domowym biurze?

Jednym z ważniejszych elementów biura, o którym jeszcze nie wspomnieliśmy w tym artykule, jest oświetlenie. Do pomieszczenia powinno wpadać jak najwięcej naturalnego światła, dlatego ustawienie stanowiska do pracy powinno być dobrze przemyślane.

Domowe biuro - oświetlenie

Najlepiej zlokalizować biurko bezpośrednio przy oknie. W pochmurne dni i podczas wieczornych godzin przyda się lampa sufitowa i lampka biurkowa, które odpowiednio doświetlą blat. Wybierz takie lampy, które przy okazji staną się elegancką ozdobą biura i dopasują się do wystroju.

Lampka na biurko w domu

Dobry pomysł na biuro w domu to połowa sukcesu. Tworząc projekt, nierzadko jednak zapominamy o małych dodatkach, które co prawda niewiele wnoszą do aranżacji, ale za to są niezbędne w codziennej pracy. Dlatego usiądź i zastanów się na chwilę, jakie gadżety ułatwią Ci codzienną pracę. Może przyda Ci się kalendarz biurkowy, tablica magnetyczna, podstawka pod monitor albo listwa zasilająca? Spisz wszystkie potrzebne rzeczy i wrzuć je do koszyka przy okazji najbliższych zakupów.

Biuro w domu – wady i zalety

Do tej pory pracowałeś wszędzie tam, gdzie znalazłeś kawałek wolnej przestrzeni i zastanawiasz się, czy zaaranżowanie biura w domu zmieni coś w Twoim życiu i jakkolwiek wpłynie na efektywność pracy? Możemy Ci zagwarantować, że już po pierwszym przepracowanym dniu we własnym gabinecie poczujesz różnicę.

Specjalne miejsce do pracy sprzyja skupieniu i koncentracji – siadając tam, automatycznie idzie sygnał do mózgu, że przyszła pora trochę popracować. Pracując w trybie zdalnym to bardzo ważne, by rozgraniczyć codzienność od pracy. Jeśli masz do wyboru wynająć biuro lub stworzyć je w swoim domu, to musisz wiedzieć, że w drugim przypadku w perspektywie czasu zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy, które pochłonęłyby dojazdy do pracy.

Posiadanie gabinetu w domu raczej nie ma większych minusów, ale sama praca zdalna już tak. Pracując w ten sposób, nie masz kontaktu z drugim człowiekiem, chociaż nie każdemu to przeszkadza – wszystko zależy od charakteru. Większym problemem niezależnie od osobowości może za to sprawić zbyt luźne podejście do pracy. Czasem jest trudno zmusić się do pracy w szczególności, gdy termin oddania projektu jest dość odległy.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij