Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Pergole ogrodowe - jaką pergolę wybrać do swojego ogrodu?

Pergole ogrodowe

Pergole ogrodowe wracają do łask. Coraz rzadziej przypominają obrośnięte pnączem, drewniane konstrukcje, a zdecydowanie częściej wyglądają jak nowoczesne altany chroniące przed złą pogodą. Jak wybrać odpowiednią pergolę do swojego ogrodu i dopasować ją do wybranego stylu?

Decydując się na zakup projektu domu z ogrodem, z całą pewnością myślisz o tym, w jaki sposób zagospodarujesz tę przestrzeń. Gdzie posadzisz kwiaty i drzewa oraz jakim materiałem wyłożysz ścieżkę prowadzącą do domu. Niezwykle ważnym elementem tej układanki jest też sposób, w jaki zostaną zaprezentowane rośliny. Do tej pory w tym celu wykorzystywano właśnie pergole, ale teraz mogą one pełnić również inne funkcje. 

Pergole ogrodowe — do czego służą?

Pergole ogrodowe to specjalne konstrukcje składające się z podwójnego szeregu słupów, wspartych na ażurowym zadaszeniu. Podobnie jak trejaż lub krata, stanowią tzw. element małej architektury, który umożliwia stworzenie roślinnej ściany w ogrodzie lub na tarasie. 

Ogrodowe pergole wykorzystywane są głównie do eksponowania roślin o zwisających pędach, dzięki czemu tworzą przyjemny cień. 

Dowiedz się więcej: Aranżacja ogrodu - pomysły i inspiracje na aranżację ogrodu przed domem

Pergole ogrodowe drewniane — czy warto je wybrać?

Pergole ogrodowe drewniane są jednymi z najczęściej wybieranych konstrukcji do podtrzymywania roślin. Pasują do większości ogrodów i nienachalnie wpisują się w krajobraz, a dodatkowo są niezwykle stabilne i łatwe do samodzielnego montażu.

Drewniane pergole są również bardzo wytrzymałe i wyróżniają się długą żywotnością, pod warunkiem, że wybierzesz taką, która została poddana procesowi impregnacji ciśnieniowej, czyli najprościej mówiąc: została zabezpieczona przed wilgocią. Drewno jest również podatne na zmianę koloru, dlatego w razie potrzeby bez problemu przemalujesz swoją pergolę farbą do drewna, którą znajdziesz w każdym sklepie budowlanym.

O pergole drewniane należy jednak specjalnie dbać, dlatego nie są polecane osobom, dla których prace ogrodowe nie są źródłem przyjemności. Drewno wymaga okresowej impregnacji, która ochroni je przed zbutwieniem czy gniciem. 

Nowoczesne pergole ogrodowe — czym się wyróżniają?

Nowoczesne pergole ogrodowe niczym nie przypominają tych klasycznych, znanych z ogródków naszych babć czy dziadków. Te skonstruowane są najczęściej z aluminiowych profili, które stanowią podparcie dla rozkładanego dachu lub tworzą konstrukcję dla przesuwanych, szklanych paneli. 

Pergole ogrodowe nowoczesne w zależności od materiału, z którego zostały wykonane, mogą pełnić podobne funkcje co parasol ogrodowy, altana czy nawet stanowić bazę do stworzenia ogrodu zimowego.

Nowoczesne pergole to całoroczne konstrukcje, które można uzupełnić o nowoczesne dodatki, takie jak: rolowane przesłony, promienniki podczerwieni, które generują ciepło (szczególnie przydatne podczas jesiennych wieczorów), czy też subtelne oświetlenie.

Pergole, które coraz częściej przypominają ogrodowe altany, można również wyposażyć w meble ogrodowe, huśtawki czy przystroić donicami z niewielkimi krzewami. Te wykonane w bardzo nowoczesnym stylu, często nie mają materiałowego zadaszenia, który zastąpiony jest aluminiowymi listwami, czyli tzw. lamelami. Metalowa konstrukcja jest niezwykle łatwa w utrzymaniu i jeśli wykonana jest z nierdzewnych stopów, to nie wymaga zabezpieczania powłoką antykorozyjną. 

Sprawdź: Oświetlenie zewnętrzne domu - o czym pamiętać planując oświetlenie zewnętrzne?

ofe-5847238-70034 w-70034

Pergole ogrodowe metalowe — do jakiego stylu ogrodu pasuje?

Pergole jeszcze do niedawna kojarzyły się tylko i wyłącznie z ogrodami kwiatowymi zaaranżowanymi w stylu romantycznym, czy naturalnym w pełni zdominowane przez altanki porośnięte bluszczem. W takich ogrodach wykorzystuje się drewniane konstrukcje, często pomalowane na biały kolor, ale również pergole ogrodowe metalowe, które nierzadko stawiane są przy samej furtce prowadzącej na ogród lub działkę. Metalowe konstrukcje, które widzimy na działkach, niejednokrotnie porośnięte są różami czy nawet winogronami.

Nowoczesne pergole pozwalają na zupełnie inne wykorzystanie tej tzw. małej architektury, tworząc często coś na kształt zadaszonych tarasów. Te z wielkimi przeszkleniami czy aluminiowymi lamelami sprawdzą się w ogrodach minimalistycznych i nowoczesnych. Jednak w zależności od materiału wykonania oraz elementów wykończeniowych, pergole odnajdą się praktycznie w każdym ogrodzie. 

Jak zbudować pergolę ogrodową?

Budowę pergoli warto zacząć od pomysłu. W zależności od tego, czy zdecydujesz się usytuować ją przy płocie, czy jako przedłużenie tarasu, będzie ona wyglądała nieco inaczej. Na początku przygotuj odpowiednie narzędzia. Zdecydowanie przydane będą: 

  • metalowe wkręty, 
  • wkrętarka, 
  • poziomica,
  • pędzle do nakładania środków ochronnych, 
  • szlifierka kątowa i oscylacyjna. 

Następnie zgromadź materiał potrzeby do budowy, np. słupki wybranego gatunku drzewa wraz z odpowiednim impregnatem. Pergola może być wykonana jednakowo z dębu i buku, jak i ze standardowej sosny. Możesz też skorzystać z oferty sklepów ogrodniczych i zamówić gotowe komponenty, które będą wymagały jedynie skręcenia. 

Jak zbudować pergole ogrodowe? Instruktaż krok po kroku 

  1. Zacznij od odpowiedniej obróbki drewna (wyszlifuj słupki oraz oczyść je papierem ściernym). Następnie zaimpregnuj materiał, aby zabezpieczyć go przed wilgocią. Do wyboru masz zarówno oleje, lakiery czy impregnaty dobrane do konkretnego gatunku drewna. 
  2. Sprawdź przy pomocy poziomicy kąt wbijania metalowej kotwy i wbij ją. Odradzamy montaż pergoli bezpośrednio na ziemi. 
  3. Wbij drugą kotwę i sprawdź, czy są na odpowiednim poziomie
  4. Zamontuj na nich główne słupki, równolegle do siebie.
  5. Zamontuj belki boczne, które stworzą ścianki oraz dach pergoli. 
  6. Długie listwy boczne przykręć do pionowych deseczek, zostawiając między nimi równy odstęp (całość stworzy coś na kształt drabinki). Im mniejszy odstęp zachowasz, tym większy cień uzyskasz. Pamiętaj jednak o tym, że niektóre rośliny potrzebują dużej ilości wolnego miejsca. 
  7. Jeśli listwy wystają poza konstrukcję, zeszlifuj je przy pomocy szlifierki kątowej, a następnie oczyść oraz pomaluj brzegi.
  8. Udekoruj swoją pergolę i... gotowe

Przeczytaj: Style ogrodowe - jak wybrać styl swojego ogrodu?

Jak możemy zasłonić pergolę ogrodową?

Większość konstrukcji ma na górze specjalną kratownicę, która pełni funkcję zadaszenia. Jednak, aby w pełni chroniła przed deszczem, czy wiatrem powinna zostać zasłonięta. Jak to zrobić? Możliwości jest kilka. 

Przede wszystkim można skorzystać z pomocy roślin i swobodnie puścić je w taki sposób, aby po pewnym czasie stworzyły naturalny daszek. Ta opcja z całą pewnością ochroni Cię przed słońcem, ale może okazać się mało wystarczająca przy ulewnym deszczu, czy silnym wietrze. W takiej sytuacji warto wybrać specjalne tworzywo, które jest odporne na promieniowanie UV oraz różne warunki atmosferyczne, takie jak śnieg czy deszcz. 

Oprócz zadaszenia pergolę ogrodową możesz zasłonić również od strony bocznych ścianek. Tutaj można wybierać spośród: szklanych, przesuwnych paneli, zasłon wykonanych z lekkiego materiału czy poliestrowych kurtyn. Oczywiście nie należy zapominać o samych roślinach, które również stanowią świetną osłonę przed wiatrem i słońcem. Tutaj sprawdzi się przede wszystkim: bluszcz pospolity, wiciokrzew, winorośl japońska, czy milin amerykański. Warto jednak pamiętać, że każda roślina ma swoje tempo wzrostu i może się okazać, że przez jakiś czas, ściany Twojej pergoli będą po prostu puste. 

Pergola ogrodowa — czy warto ją budować?

Pergola to świetny pomysł na urozmaicenie ogrodu lub działki. Sprawdzi się zarówno na przestrzeni, która swoim wyglądem przypomina romantyczny ogród z filmu, jak i pośród betonowych płyt, które stanowią wykończenie nowoczesnego domu

Drewniana konstrukcja nie wymaga dużych nakładów finansowych i bez problemu można wykonać ją samodzielnie lub też zamawiając gotowe komponenty. Miłośnicy luksusowych rozwiązań, mogą skorzystać z usług fachowych firm, które wybudują coś na kształt altany czy ogrodu zimowego. Wiele zależy od naszej wyobraźni oraz zasobności portfela, jednak jedno jest pewne — pergola przestała już kojarzyć się z sielskim klimatem ogrodów, które pamiętamy tylko z dzieciństwa.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij