Aranżacja przedpokoju – 5 rzeczy, o których warto pamiętać
Przedpokój to z jednej strony wizytówka Twojego domu lub mieszkania, a z drugiej przestrzeń, która pełni funkcję użytkową. Połączenie tych dwóch aspektów jest często wymagającym zadaniem nawet dla doświadczonych projektantów. W związku z tym mamy dziś dla Ciebie kilka praktycznych porad i wskazówek dotyczących tego, jak urządzić przedpokój.
W jakim stylu urządzić przedpokój?
Wybór aranżacji przedpokoju uzależniony jest od kilku podstawowych kwestii. Pomieszczenie wejściowe otwarte na salon jest często jego aranżacyjnym przedłużeniem. Taki otwarty przedpokój powinien być urządzony w podobnym stylu jak salon. Zachowanie spójnej kolorystyki i stylu pozwoli Ci stworzyć harmonijną aranżację tej reprezentacyjnej przestrzeni. Zastosuj jednak rozwiązania, dzięki którym optycznie oddzielisz te dwie strefy. Taki efekt osiągniesz, np. stosują nieco inny materiał podłogowy w przedpokoju, czy decydując się na inną fakturę ścian.
Nieco większą swobodę aranżacyjną masz w sytuacji, gdy pomieszczenie wejściowe i salon oddzielają drzwi pokojowe. Choć zbyt duży kontrast między aranżacjami tych dwóch przestrzeni nadal nie jest wskazany.
Na to, jakim stylem architektonicznym inspirować się w czasie aranżacji przedpokoju wpływ mają także jego metraż i układ. W przypadku bardzo małego przedpokoju doskonale sprawdzą się minimalistyczny wystrój i jasne kolory. O tym, jak wizualnie powiększyć niewielki przedpokój, przeczytasz nieco niżej.
Funkcjonalna aranżacja przedpokoju
Styl i kolorystyka salonu są bardzo ważne, pamiętaj jednak, że w dużej mierze jest to przestrzeń użytkowa. Zadbaj o funkcjonalne urządzenie i podział przestrzeni, dzięki któremu maksymalnie wykorzystasz dostępny metraż. Meble ustaw w taki sposób, aby zachować swobodne, odpowiednio szerokie przejście. W przypadku niewielkiego metrażu weź pod uwagę pomysłowe sposoby aranżacji przestrzeni. Są to na przykład wąskie, wysokie meble lub ławki z dodatkowym miejscem do przechowywania pod siedziskiem.
Elementem funkcjonalnej aranżacji przedpokoju jest także odpowiednio dopasowane oświetlenie. Dotyczy to nie tylko typu i miejsca montażu lamp, ale także optymalnej barwy i natężenia światła.
Szafa – kluczowy element przedpokoju
Szafa to w wielu przypadkach kluczowy i niezbędny element wyposażenia przedpokoju. Jest to przede wszystkim miejsce przechowywania odzieży wierzchniej. W odpowiednio pojemnej szafie znajdzie się przestrzeń także na sprzęt sportowy, akcesoria domowego pupila czy inne drobiazgi, z których korzystasz na co dzień.
Z tego względu, planując szafę, uwzględnij w niej nie tylko przestrzeń z wieszakami, ale także dodatkowe półki i szuflady. Praktyczny rozwiązaniem jest wydzielenie w szafie osobnego miejsca dla gości. Dzięki temu nie musisz montować w przedpokoju dodatkowych wieszaków.
Urządzasz mały przedpokój? Jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Realia i specyfika rynku nieruchomości sprawiają, że przedpokój to zwykle pomieszczenie, które nie imponuje metrażem. Dotyczy to szczególnie budownictwa wielorodzinnego. Wiele osób szuka więc praktycznych i skutecznych sposobów na optycznie powiększenie tej przestrzeni. Jak to zrobić?
- Duże lustro w przedpokoju nie tylko powiększa przestrzeń. Jest to także bardzo praktyczny dodatek, z którego skorzystasz na co dzień, kompletując garderobę, poprawiając fryzurę czy makijaż.
- Jasna kolorystyka to kolejny prosty trik na optyczne powiększenie przedpokoju. Do dyspozycji masz nie tylko uniwersalną biel. Dużą popularnością cieszą się także jasne odcienie koloru szarego, delikatne ciepłe beże, czy jasne pastele.
- Jeśli między przedpokojem i salonem są drzwi, pomyśl o modelu z dużą ilością przeszkleń jak np. drzwi francuskie. Pamiętaj jednak, że takie drzwi mają zwykle nieco słabsze parametry termoizolacyjne.
- Kluczowy jest także odpowiedni poziom oświetlenia. Szczególnie w przypadku przedpokoju w bloku czy pomieszczenia wejściowego bez dostępu naturalnego światła.
- Proste, minimalistyczne meble, pozbawione ostentacyjnych, dekoracyjnych elementów nie będą wizualnie zagracać przedpokoju. W nowoczesnej aranżacji postaw dodatkowo na meble z frontami na wysoki połysk.
Podłoga w przedpokoju – jaki materiał wybrać?
Mówiąc o użytkowej funkcji przedpokoju, nie można zapomnieć o podłodze. To kolejny element aranżacji, który powinien łączyć kwestie estetyczne i praktyczne. Jaką podłogę do przedpokoju wybrać? Przede wszystkim taką, która jest odporna na wilgoć, zabrudzenia i łatwa w pielęgnacji. Możliwości jest kilka, a finalny wybór, uzależniony jest od Twoich upodobań i budżetu.
W przedpokoju sprawdzą się takie opcje jak płytki podłogowe, wykładzina PCV czy wodoodporne panele winylowe. Jeśli do przedpokoju wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz, przyda się także wycieraczka pod drzwi, która pomoże Ci utrzymać podłogę w czystości.
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora