Dodatkowe cechy
Liczba stanowisk
Pokoje (bez salonu)
Garderoby
Łazienki (z toaletami)
Kuchnia
Szerokość
Długość
Dodatkowe cechy
Długość elewacji
Szerokość elewacji
Wysokość budynku
Zobacz szczegóły
Jeżeli marzysz o przytulnym, drewnianym domu, to nasza kolekcja projektów domów w stylu kanadyjskim jest idealnym wyborem dla Ciebie. Twoje wnętrza zyskają niepowtarzalny charakter i klimat. Oto powód, dlaczego nasze projekty domów w stylu kanadyjskim są coraz bardziej popularne!
Czytaj więcejAktywne filtry:
3 250 zł
5 500 zł
2 600 zł
4 940 zł
2 700 zł
5 000 zł
4 500 zł
4 940 zł
3 899 zł
4 400 zł
3 850 zł
4 000 zł
2 700 zł
4 250 zł
6 500 zł
4 740 zł
4 399 zł
4 940 zł
Dach mansardowy. Jak wygląda jego konstrukcja i ile kosztuje?
Dach mansardowy, czyli dach o połaciach łamanych, to rozwiązanie stosunkowo r...
Jak wybudować dom w stylu skandynawskim? Technologie i używane rozwiązania
Domy skandynawskie są częstym wyborem, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo...
Czym jest ryzalit i jak możemy wkomponować go w nasz projekt domu?
Dla urozmaicenia prostej, minimalistycznej bryły budynku wykorzystywane są ró...
Projekty domów w stylu modernistycznym - czym się wyróżniają?
Projekty domów w stylu modernistycznym to modne propozycje, po które chętnie...
Dom kanadyjski to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych technologii budowania nieruchomości. Drewniane domy szkieletowe powstają błyskawicznie, są niedrogie, a do tego energooszczędne i ekologiczne. Ich walory użytkowe sprawiają, że domy kanadyjskie stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju.
Wywodzą się z Ameryki Północnej – głównie budowane są w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, jednak można je także spotkać w Europie – np. w Holandii. Nie bez przyczyny – to właśnie europejscy osadnicy zapoczątkowali za oceanem ideę budowania domów szkieletowych. Sama technologia ma już prawie 400 lat – przez ten czas była udoskonalana, a obecnie pozwala na szybkie wznoszenie trwałych i funkcjonalnych budynków.
Domek kanadyjski zyskuje wielu zwolenników również w Polsce – pierwsze konstrukcje tego typu pojawiły się w naszym kraju w latach 90. XX wieku. Technologia cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale obecnie wiele osób jest przekonanych, że dom metodą kanadyjską może być nietrwały i mało stabilny.
Okazuje się jednak, że prawidłowo zbudowany dom, wykonany przez doświadczone i wyspecjalizowane ekipy budowlane, jest w pełni funkcjonalny, a do tego komfortowy, wytrzymały i estetyczny. Sekret tkwi w doskonałej znajomości technologii oraz użyciu odpowiednich surowców.
Dom w stylu kanadyjskim to nic innego jak nieruchomość drewniana, wykonana w technologii szkieletowej. Domy mogą być użytkowane przez cały rok – dzięki odpowiedniemu wykonaniu, budynki cechują się odpornością na czynniki atmosferyczne, gwarantują komfort termiczny oraz chronią przed stratami ciepła.
Dobrze zaizolowane ściany, brak mostków termicznych, a często również montaż dodatkowych urządzeń, np. paneli słonecznych, sprawia, że budynek jest nowoczesny.
Wykonanie domu w systemie kanadyjskim z naturalnych surowców sprawia, że w budynku panuje przyjazny mikroklimat, a nieruchomość jest nie tylko ekologiczna, ale również charakteryzuje się dobrymi parametrami pod względem zapotrzebowania na energię. Drewno można konserwować, co jest ogromną zaletą – pozwala odnawiać i użytkować nieruchomość przez wiele lat.
W budowie domu w systemie kanadyjskim ważna jest nie tylko odpowiednia technologia, ale również jakość użytego drewna – certyfikowane, odpowiednio wysuszone, o niskiej wilgotności. Zaletą tak przygotowanej konstrukcji jest również łatwość rozbudowy. O popularności domów w stylu kanadyjskim przesądza także cena – z reguły postawienie budynku jest tańsze nawet o 30% niż domu tradycyjnej konstrukcji. Nic dziwnego, że nieruchomości tego typu są w naszym kraju coraz bardziej popularne.
Domy w stylu kanadyjskim to nieruchomości, które zyskują w naszym kraju coraz większą popularność, głównie ze względu na szybkość ich stawiania oraz niższy koszt inwestycji w porównaniu do tradycyjnych domów wznoszonych metodą murowaną. Jakie są cechy charakterystyczne domów kanadyjskich, zwanych również szkieletowymi?
Nieruchomości są zbudowane z gotowych modułów drewnianych, a prace mokre obejmują jedynie wykonywanie fundamentów. Dzięki odpowiedniej obróbce drewna, a także zastosowaniu materiałów izolacyjnych, powstająca konstrukcja jest odporna na wpływ czynników zewnętrznych, funkcjonalna i spełnia oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. Domy powstają bardzo szybko – w ciągu 3-4 miesięcy można już cieszyć się gotową do zamieszkania nieruchomością.
Domy tego typu są szczególnie popularne w Kanadzie, stąd ich nazwa, a także w Stanach Zjednoczonych. To rozwiązanie jest cenione również w Skandynawii oraz Niemczech, ale w Polsce inwestorzy także coraz częściej zastanawiają się nad postawieniem domu szkieletowego. Na ich temat krąży wiele mitów – mają być łatwopalne, ulegać silnym wiatrom czy odkształcać się. Nie jest to prawda – wszystko zależy bowiem od tego, kto zajmuje się wznoszeniem budynku.
Domy w stylu kanadyjskim pod klucz w naszym kraju wykonuje obecnie wiele firm specjalizujących się w budowie nieruchomości o konstrukcji szkieletowej. Jeśli zatrudnimy profesjonalną ekipę, która od lat stawia domki kanadyjskie, to unikniemy wielu problemów, a konstrukcja będzie solidna, energooszczędna i odporna na negatywne czynniki zewnętrzne. Taki dom bez problemu przetrwa wiele lat i będzie zapewniał mieszkańcom komfort oraz bezpieczeństwo.
Bazę domów kanadyjskich stanowi naturalne drewno poddane odpowiedniej obróbce – sezonowaniu, suszeniu, impregnowaniu, czterokrotnemu struganiu i fazowaniu krawędzi. Najczęściej wykorzystuje się drewno iglaste (w Polsce np. świerkowe), które musi być pozbawione śladów szkodników, grzybów czy pleśni. Surowiec, z którego są wykonywane domy kanadyjskie, nie może mieć wilgotności wyższej niż 20% - tylko wtedy uzyska się optymalne rezultaty, a budynek będzie trwały i posłuży przez lata. Szkielet domu stanowią belki o przekroju 38x89 lub 38x140 mm, które są łączone za pomocą gwoździ.
Ekipa stawiająca dom w pierwszej kolejności skupia się na zakotwieniu fundamentów, a po wzniesieniu budynku – ociepleniu go, np. wełną mineralną. Następnie ściany zostają obłożone płytami OSB i folią wiatroizolacyjną. Zarówno elewację domu, jak i jego wnętrze można wykończyć w dowolny sposób. Optymalny poziom komfortu termicznego osiąga się umieszczając w nadprożach zewnętrznych ścian warstwę termoizolacyjną. Izolacja wełną mineralną jest też wykonana w stropach domów kanadyjskich. Nie tylko zapewnia ona odpowiednie parametry przepuszczalności cieplnej, ale także akustycznej. Następnie strop obija się płytami OSB, a potem montuje sufit, np. z płyt gipsowo-kartonowych.
Kanadyjska technologia budowlana sprawia, że dom można postawić niezależnie od pory roku. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, dzięki czemu wewnątrz panuje przyjemna temperatura, a dom nie wyziębia się szybko. Jako jedną z zalet należy dodać również fakt, że w domu szkieletowym w zimie jest ciepło, a latem w środku czuć przyjemny chłód. Mała grubość ścian sprawia z kolei, że domy kanadyjskie cechują się większą powierzchnią użytkową niż domy murowane. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że wytrzymały i solidny dom szkieletowy jest w stanie postawić tylko doświadczona ekipa, która dobrze zna tę technologię.
Dom w stylu kanadyjskim to konstrukcja szkieletowa na bazie stelażu wykonanego z drewna. Do tak przygotowanej bazy montuje się ściany wielowarstwowe. Szkielet konstrukcji jest przygotowywany na hali produkcyjnej, a do miejsca docelowego są dowożone prefabrykaty. To pozwala zaoszczędzić dużo czasu i ułatwić przebieg prac budowlanych.
Rozstaw słupków tworzących szkielet domu w systemie kanadyjskim może wynosić 30, 40 lub 60 cm. Bardzo ważne jest zachowanie identycznych odległości – to pozwala na usztywnienie budynku płytami OSB. Dom z zewnątrz może być wykończony tynkiem, ale także sidingiem elewacyjnym lub płytkami klinkierowymi.
Odpowiedni materiał jest kluczowy przy stawianiu domu w technologii kanadyjskiej. Ważne jest przede wszystkim starannie wyselekcjonowane drewno o gęstym usłojeniu – wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i po prostu mocne.
Ze względu na to, że w naszym kraju nie ma zbyt dużo drewna, które będzie nadawać się na budowę domu metodą kanadyjską, konieczne okazuje się sprowadzenie surowca z zagranicy. Drewno najczęściej jest importowane z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych.
Konieczne jest również poddanie go specjalistycznej obróbce – komorowemu suszeniu oraz czterostronnemu struganiu, które zapewnia gładkie wykończenie belek. Bardzo istotne jest także odpowiednie fazowanie drewna, czyli ścinanie kantów. To gwarantuje, że belki będą wytrzymałe, a cała konstrukcja solidna.
Jakie gatunki drzew wykorzystuje się przy budowie domu w stylu kanadyjskim? Świetnie nada się do tego sosna o gęstych słojach, ale także świerk, modrzew czy dąb. Obecnie odpowiednie drewno można znaleźć w wielu tartakach i składach w Polsce, dzięki czemu nie ma problemu z dostępnością najlepszego surowca do budowy domu w stylu kanadyjskim. Oprócz drewna wykorzystuje się również wełnę mineralną do ocieplenia, tynk, płyty gipsowo-kartonowe, folię paroizolacyjną, a także wiatroizolację.
Zanim wybudujemy dom w systemie kanadyjskim, musimy wypełnić formalności obowiązujące przy stawianiu domów jednorodzinnych. Uzyskanie pozwolenia, przyłączy, wykonanie projektu domu – to ważne etapy, których nie możemy ominąć.
Kolejne kroki dotyczą już stricte budowy. Stawianie domu typu kanadyjskiego rozpoczyna się od wykonania fundamentów. Na nich z kolei montuje się konstrukcję ścian zewnętrznych – w tym celu używa się wkrętów oraz gwoździ, nie ma zatem tzw. fazy mokrej, jak przy konstrukcjach murowanych.
Kolejny krok to stawianie ścian w środku budynku, a także budowa dachu. Po postawieniu domu w systemie kanadyjskim konieczne jest wykonanie izolacji, która zabezpieczy nieruchomość przed stratami ciepła oraz niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Następnie układa się dachówki, wstawia stolarkę okienną i drzwiową oraz inne niezbędne elementy. W dalszej kolejności dom metodą kanadyjską jest uzupełniany o instalacje, a potem wykańczany.
Domy w stylu kanadyjskim buduje się błyskawicznie – nawet w ciągu kilku miesięcy można wybudować funkcjonalną i trwałą nieruchomość, która pod względem walorów technicznych nie będzie ustępować tradycyjnym, murowanym konstrukcjom.
Zwykły dom buduje się średnio dwa lata – mniej więcej tyle czasu potrzeba, żeby stworzyć budynek jednorodzinny. Domy typu kanadyjskiego nie wymagają wielu faz mokrych podczas budowy – wykonuje się tylko jedną, w czasie stawiania fundamentów. Reszta prac opiera się na montażu wkrętów i kołków, a zatem nie jest zależna od warunków atmosferycznych, pogody oraz pory roku.
Szybkość stawiania domów w systemie kanadyjskim zależy również od doświadczenia ekipy budowlanej oraz dostępności materiałów. Profesjonalne ekipy są w stanie wykonać dom w stylu kanadyjskim w ciągu jednego kwartału. Szacuje się, że budynek powstaje nawet pięć razy szybciej niż dom w technologii tradycyjnej – murowanej.
Inwestorzy zainteresowani budową domu w stylu kanadyjskim często kierują się kwestią ceny – panuje bowiem przekonanie, że nieruchomości wznoszone w tej technologii są tańsze niż budynki murowane. Jest to słuszna teza. Ile kosztuje dom w stylu kanadyjskim? Szacuje się, że koszt budowy jest o 25%-30% niższy niż w przypadku stawiania tradycyjnej nieruchomości. Co składa się na ostateczną cenę?
Przede wszystkim materiały budowlane, które są tańsze niż materiały używane przy wykonywaniu domów murowanych. Oprócz tego domy buduje się zdecydowanie szybciej, co również ma duży wpływ podczas wyboru technologii, jaką będzie wykonany budynek. Krótszy czas budowy to mniej pracy dla ekipy, a co za tym idzie – niższy koszt robocizny. To wszystko sprawia, że domy w systemie szkieletowym są tak atrakcyjne dla inwestorów.
Ile dokładnie może kosztować budowa domu w stylu kanadyjskim? W przypadku nieruchomości o powierzchni do 140 metrów2 cena za metr wynosi od 2000 zł do 3500 zł. Wszystko zależy oczywiście od projektu architektonicznego.
Osoby zainteresowane nieruchomościami budowanymi w technologii kanadyjskiej mogą wykończyć dom tak, jak chcą – nie muszą przy tym w żaden sposób się ograniczać. Domy drewniane w stylu kanadyjskim można obłożyć cegłą klinkierową, zastosować tynk dekoracyjny, wybrać ozdobne bloczki betonowe lub podkreślić naturalny, drewniany charakter nieruchomości. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się również siding, czyli płyty z PVC. Wybór materiału na elewację powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami właścicieli, można również postarać się dopasować charakter budynku do innych nieruchomości znajdujących się w okolicy.
Z kolei wnętrze domu szkieletowego również może być wykończone w dowolny sposób, np. za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Osoby, które chcą zachować niepowtarzalny charakter domu drewnianego, mogą zdecydować się na naturalny materiał wykończeniowy – nowoczesną i bardzo obecnie modną boazerię. Można również pozostawić widoczne tylko niektóre drewniane elementy i tym samym wyróżnić je. Na ściany można też nakładać tapety, płytki oraz inne tradycyjne materiały.
A co z samą konstrukcją domu w stylu kanadyjskim? Projekty dostępne na rynku uwzględniają zarówno domy parterowe, piętrowe, jak i z poddaszem użytkowym. W tym przypadku wybór powinien być uzależniony nie tylko od upodobań inwestorów, ale również wielkości działki oraz jej specyfiki. Masz do dyspozycji niewielki teren? W takiej sytuacji lepiej postawić dom piętrowy, który pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewni domownikom komfort oraz swobodę.
Z kolei właściciele dużych działek budowlanych mogą pozwolić sobie na przestronny dom parterowy w stylu kanadyjskim. Jest to także propozycja dla inwestorów, którzy myślą przyszłościowo i planują spędzić w danej nieruchomości jesień życia. W takiej sytuacji wygodniejszy okaże się dom parterowy.
Domy w stylu kanadyjskim są owiane różnymi mitami, które często wynikają z braku znajomości technologii szkieletowej. Przedstawiamy najczęściej występujące błędne informacje:
W naszej ofercie znajdziesz funkcjonalne i estetyczne domy w systemie kanadyjskim. Ceny projektów są bardzo atrakcyjne, dzięki czemu każdy inwestor jest w stanie znaleźć coś idealnego dla siebie. Oferujemy zarówno projekty niewielkich domów parterowych, jak i przestronne, piętrowe domy w stylu kanadyjskim. Przewidziane są jako domy całoroczne, ale także domy letniskowe – w zależności od indywidualnych potrzeb inwestorów. W naszej kolekcji znajdziesz projekty domów w różnym stylu – mamy w ofercie oryginalne budynki w formie nowoczesnej stodoły, konstrukcje minimalistyczne, inspirowane tradycyjnym budownictwem oraz wiele innych ciekawych koncepcji. Świetnie sprawdzą się zarówno w krajobrazie miejskim, jak i na przedmieściach czy wśród natury – na wsi. Dom w technologii kanadyjskiej to idealny pomysł dla osób ceniących naturalne, ekologiczne i energooszczędne rozwiązania.
Chcesz wybudować dom w stylu kanadyjskim? Pamiętaj o tym, żeby wybrać wyspecjalizowaną ekipę, która ma doświadczenie w stawianiu konstrukcji szkieletowych. Tylko fachowcy z odpowiednią wiedzą są w stanie postawić dom w systemie kanadyjskim bez błędów konstrukcyjnych.
Nie oszczędzaj też na materiałach – starannie wyselekcjonowane drewno o odpowiedniej gęstości to kluczowy element, który pozwoli stworzyć wytrzymały i odporny na zniszczenia dom metodą kanadyjską.
Dotyczy to także innych materiałów – łączników, płyt gipsowo-kartonowych, a nawet gwoździ. Inwestycja w surowce najwyższej jakości pozwoli uzyskać nieruchomość tanią w eksploatacji. Wybierz również odpowiedni projekt – uwzględnij własne potrzeby, preferencje domowników, a także możliwości finansowe.
Domy w stylu kanadyjskim mogą powstać nawet na działce o ograniczonym metrażu, a zatem nie trzeba dysponować dużą przestrzenią, żeby wybudować komfortową nieruchomość dla całej rodziny.
Chociaż domy szkieletowe mają w naszym kraju wielu przeciwników, to warto zaznaczyć, że opinie te opierają się w głównej mierze na mitach, które krążą wokół technologii kanadyjskiej. Tak naprawdę nieruchomości wznoszone w tym systemie świetnie sprawdzają się w naszym klimacie, ich budowa jest tańsza niż domów murowanych, a sam proces wznoszenia budynku zdecydowanie krótszy. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na dom w stylu kanadyjskim? Projekty dostępne na rynku pozwalają spełnić oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów.
Nieruchomość wcale nie musi przypominać domu drewnianego, możliwość wykończenia jej w dowolny sposób sprawia, że mamy szerokie pole do popisu. Wnętrze może być urządzone w stylu skandynawskim, minimalistycznym, rustykalnym czy industrialnym – tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy. Również sama konstrukcja nieruchomości może być różna – dzięki gotowym projektom domów, możemy zbudować dom parterowy, dom z poddaszem użytkowym, funkcjonalną werandą przed domem, przestronnym balkonem na pierwszej kondygnacji czy zadaszonym tarasem z tyłu.
Dzięki stosunkowo niskim kosztom budowy, na dom w stylu kanadyjskim może pozwolić sobie nawet mniej zamożny inwestor. Jest to zatem rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które chcą cieszyć się wymarzoną nieruchomością, a przy tym zależy im na oszczędnym gospodarowaniu środkami.
Projekty domów w stylu kanadyjskim zachwycają energooszczędnością oraz pozwalają na utrzymanie optymalnego komfortu termicznego we wnętrzu budynku – niezależnie od pory roku. Ich budowa przebiega szybciej niż tradycyjnych, murowanych domów, a to przekłada się na niższe koszty inwestycji. Co więcej, budowę można zacząć nawet w okresie jesienno-zimowym, ponieważ tzw. mokre prace obejmują tylko stawianie fundamentów.
Domy kanadyjskie są też trwałe i odporne na negatywne czynniki zewnętrze. Odpowiednie przygotowanie drewna pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów technicznych i sprawia, że inwestorzy mogą cieszyć się nieruchomością przez wiele lat. Domy kanadyjskie to także rozwiązanie ekologiczne – podczas budowy domu wykorzystuje się naturalne materiały.
A co z wadami domów w stylu kanadyjskim? Wiele osób może mieć wrażenie, że nieruchomości, których bazę stanowi drewno, są łatwopalne, a w związku z czym niebezpieczne. Nie jest to prawda, ponieważ technologia wnoszenia domów szkieletowych zakłada stosowanie niepalnych materiałów termoizolacyjnych. Przy budowie nieruchomości tego typu stosuje się również podwójną izolację instalacji elektrycznej. Samo drewno wykorzystywane do tworzenia konstrukcji domu kanadyjskiego jest również impregnowane specjalnymi preparatami przeciwogniowymi.
Oprócz tego panuje przekonanie, że domy kanadyjskie są bardzo podatne na silny wiatr, w związku z czym mocniejsze porywy mogą zagrozić ich konstrukcji. Wyspecjalizowana ekipa, która ma doświadczenie w budowaniu domów kanadyjskich, stosuje jednak takie zabezpieczenia, które wzmacniają budynek, nie trzeba się zatem obawiać silnych wiatrów.
Jak się zatem okazuje, wokół technologii domów kanadyjskich krąży wiele mitów, które sprawiają, że część osób może obawiać się inwestycji w taką nieruchomość. Wystarczy jednak wybrać solidną ekipę budowlaną, a dom szkieletowy będzie cieszył przez wiele lat i w niczym nie ustępował nieruchomościom murowanym.