Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

W polskich warunkach klimatycznych zadaszenie tarasu to konieczność, o której wcześniej czy później myśli niemal każdy właściciel domu. Dzięki takiej konstrukcji można korzystać z zewnętrznego salonu nawet podczas kapryśnego lata, nie martwiąc się o zamoknięcie mebli, ani o zbyt silne nasłonecznienie. Dowiedz się, z czego wykonać taką wiatę nad tarasem i w jaki sposób zrobić ją samodzielnie.

Zadaszenie tarasu - jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu? - zdjęcie 1

Czy warto wykonać zadaszenie tarasu?

O zadaszeniu tarasu tak naprawdę najlepiej pomyśleć już na etapie wznoszenia domu. Wówczas można wykonać solidną i trwałą konstrukcję idealnie pasującą do bryły budynku np. poprzez wysunięcie jego połaci dachu nad podest tarasu.

Wybierając projekt domu z tarasem, zwróć zatem uwagę, czy architekt przewidział takie zadaszenie, czy może warto poprosić go o dołożenie do koncepcji takiego elementu. Wiele projektów nie przewiduje takiej konstrukcji, ponieważ nie każdy ją chce mieć. Większa połać dachu to wyższe koszty inwestycji, dlatego wielu projektantów pozostawia inwestorom swobodę w wykonaniu zadaszenia.

Sprawdź, jakie zmiany można wprowadzać w gotowym projekcie domu i ile kosztują.

Taras przy domu z założenia ma pełnić funkcję zewnętrznej strefy odpoczynku. Trwały i stabilny podest przy budynku jest idealnym miejscem na to, by ustawić na nim meble ogrodowe, kwiaty doniczkowe czy grill. Od wiosny do jesieni można tutaj spędzać miło czas, delektując się świeżym powietrzem i widokiem pięknego ogrodu.

Jednak w polskim klimacie aura potrafi mocno pokrzyżować takie plany. Nawet w szczycie sezonu letniego zdarzają się częste burze lub kilkudniowe opady deszczu, albo wręcz przeciwnie – upały, podczas których trudno wytrzymać kilka minut na słońcu. Zadaszenie tarasu jest więc konieczne, jeśli chce się w pełni z niego korzystać bez względu na warunki atmosferyczne. Ważne jednak, by wybrać odpowiedni rodzaj wiaty. Niektóre konstrukcje chronią wyłącznie przed palącym słońcem, inne również przed deszczem, a nawet wiatrem.Zadaszenie tarasu - jak je wykonać

Jak dopasować zadaszenie tarasu do wyglądu domu?

Możliwości wykonania wiaty nad tarasem jest dzisiaj bardzo dużo, dlatego wybór konstrukcji trzeba dobrze przemyśleć – pod kątem funkcjonalności, kosztów budowy, a także tego, by jak najlepiej prezentowała się na tle budynku.

Do projektów domów w tradycyjnym stylu, których architektura nawiązuje do stylistyki polskich dworków, wiejskich lub góralskich chat, najlepiej będzie pasować zadaszenie tarasu z drewna. Taką konstrukcję można wzbogacić o ozdobne barierki drewniane, czy panele boczne przypominające żaluzje, które zapewniają większą prywatność. Drewniana wiata może być także połączona z pergolą, na której świetnie będą prezentować kolorowe kwiaty lub pnącza.

Przy domach w nowoczesnym stylu będzie się dobrze prezentowało równie nowoczesne zadaszenie tarasu, czyli wykonane ze współczesnych materiałów – np. oparte na lekkiej konstrukcji aluminiowej z pokryciem z poliwęglanu lub ze szkła.

Zadaszenie tarasu - wady i zalety

Zanim podejmiesz się budowy zadaszenia tarasu, przeanalizuj wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania.

Zalety:

  • zwiększenie możliwości wykorzystywania tarasu – także podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych,
  • ochrona mebli ogrodowych i urządzeń umieszczonych na tarasie przed deszczem i nasłonecznieniem - nie trzeba ich chować do budynku podczas brzydkiej pogody,
  • większe możliwości zagospodarowania tarasu – pod wiatą możesz bez przeszkód zainstalować grilla, uprawiać delikatne rośliny doniczkowe, czy przechowywać dziecięce zabawki,
  • mniejszy kłopot z utrzymaniem podestu – chroniony przed deszczem i słońcem taras wymaga mniejszego zakresu prac związanych ze sprzątaniem, czy konserwacją; łatwiej także zabezpieczyć taras na zimę.

Wady:

  • koszt inwestycji – średnio kilka tysięcy złotych,
  • ryzyko zbyt dużego zacienienia wnętrza pokoju, przy którym znajduje się zadaszenie – może być to niekorzystne np. w domach energooszczędnych, gdzie przez przeszklenia zimą wnętrze jest dogrzewane promieniami słońca, a także gdy taras znajduje się od strony północnej lub wschodniej,
  • zakłócenie architektury budynku – choć zdarza się to rzadko, niektóre konstrukcje mogą negatywnie wpłynąć na wygląd domu,
  • kłopot z konserwacją zadaszenia.

Zadaszenie tarasu - jak je wykonac

Zadaszenie tarasu a pozwolenie - czy jest wymagane?

Wielu inwestorów nurtuje pytanie, czy wymagane jest pozwolenie na budowę zadaszenia tarasu, które wiąże się z wieloma formalnościami – choćby koniecznością wykonania projektu i złożenia licznych dokumentów w urzędzie.

Budowa takiej konstrukcji jak zadaszenie tarasu nie jest sprecyzowana w przepisach. Można ją uznać za rodzaj wiaty, a więc zastosowanie może mieć tu przepis art. 29 ustawy Prawo budowlane, według którego budowa takich obiektów o powierzchni zabudowy do 50m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak wielu ekspertów podkreśla, że wiata nad tarasem nie jest tym samym co np. garaż z wiatą, którą miał na myśli ustawodawca.

Najczęściej budowę zadaszenia tarasu interpretuje się jako przebudowę budynku mieszkalnego. I w tym przypadku we wspomnianym wyżej art. 29 Prawa budowlanego znajdziemy zapis, że taka przebudowa przegród zewnętrznych lub elementów konstrukcyjnych domu nie wymaga pozwolenia, o ile nie prowadzi do zwiększenia obszaru oddziaływania budynku.

Istnieje również orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 09.03.2011 (II SA/Gl 1249/10), w którym sąd orzekł, że dach nad tarasem można budować bez pozwolenia, traktując go wręcz jako obiekt małej architektury.

Więcej o pozwoleniach na budowę znajdziesz tutaj: Sprawdź co zmieniło się w prawie budowlanym w 2022 roku!

Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?

Zanim wykonasz zadaszenie tarasu, zdecyduj, z jakiego materiału ma być zrobiony. To najważniejsza decyzja, która wpłynie na funkcjonalność wiaty, koszt jej budowy oraz wygląd konstrukcji.

Sam szkielet może być wykonany z drewna lub aluminium. W tym drugim przypadku możesz znaleźć nawet kompletne konstrukcje gotowe do montażu. Aluminiowe zadaszenie tarasu ma tę zaletę, że nie wymaga konserwacji – w przeciwieństwie do konstrukcji drewnianej. Jednak zadaszenie z drewna prezentuje się bardziej stylowo, szczególnie gdy ma być przy budynku z elewacją pokrytą klinkierem, kamieniem naturalnym czy właśnie elewację z  drewnem.

Pokrycie dachu nad tarasem najczęściej wykonuje się z poliwęglanu. Najczęściej są to lekkie płyty komorowe o mlecznym zabarwieniu, które odznaczają się dużą wytrzymałością na uderzenia (nawet 200-krotnie większą niż szkło), a także dość dobrze przepuszczają światło. Można więc uniknąć ryzyka za dużego zaciemnienia wnętrza pokoju, przy którym znajduje się taras. Szczególnie polecane jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu litego, który wyróżnia się mniejszą akustyką, czyli zapewnia większy komfort np. podczas deszczu czy gradobicia.

Dość efektownym rozwiązaniem może być również zadaszenie tarasu ze szkła – w tym przypadku używa się specjalnego szkła hartowanego. Taki dach jest bardzo elegancki i szczególnie dobrze prezentuje się przy domach w nowoczesnym stylu. Ma jednak dość poważną wadę – przez tafle przenika światło słoneczne, a więc latem wymaga zazwyczaj zastosowania dodatkowej markizy.

Alternatywą dla szkła i poliwęglanu mogą być także płyty z akrylu litego lub PVC – dostępnych rozwiązań jest bardzo wiele, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto też wspomnieć, że zadaszenia tarasu drewniane często są pokrywane w bardzo tradycyjny sposób np. gontem bitumicznym lub taką samą dachówką, jaka stanowi pokrycie dachu na domu.

Zadaszenie tarasu - jak je wykonać

Osłona tarasu w formie markizy i pergoli - czy warto?

Wymienione wyżej propozycje dotyczą zadaszeń o charakterze stałym i całorocznym. Czasami jednak nie jest konieczne wznoszenia takich konstrukcji, gdy z tarasu korzystamy tylko okazjonalnie. Wówczas dobrym rozwiązaniem na zadaszenie tarasu może być markiza lub pergola.

Markiza to lekka konstrukcja wykonana z tkaniny, którą można rozwijać lub zwijać za pomocą korby (są też opcje bez kasety, wówczas zwijanie daszku nie jest możliwe). Tkanina chroni przed słońcem, a także przed umiarkowanym deszczem. Jej zaletą jest znacznie niższa cena niż konstrukcji stałych, ale wadą krótsza żywotność i kłopotliwa obsługa. Materiał z czasem ulega zabrudzeniu, a nawet pleśnieniu. Trzeba go także chować na zimę, ponieważ nie wytrzymałby obciążenia śniegiem.

Pergola to ażurowa konstrukcja służąca do uprawy roślin pnących np. winorośli lub bluszczy. Może być wykonana z drewna lub aluminium. W pełni sezonu letniego taka konstrukcja tworzy piękną zieloną ozdobę tarasu i może skutecznie chronić go przed słońcem. Dodatkowo rośliny zapewniają przyjemny chłód. Jednak nie są w stanie ochronić użytkowników tarasu przed deszczem. Mankamentem pergoli jest także jej sezonowość. Dobrym pomysłem jest więc wykonanie nad pergolą zadaszenia choćby z tkaniny lub płyt poliwęglanowych.

Taras na dachu – jak go zbudować i urządzić?

O czym należy pamiętać wybierając zadaszenie tarasu?

Wybierając zadaszenie tarasu, warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji i dostosowanie jej do dachu na budynku. Jeżeli połać dachu na domu ma duże nachylenie np. przy domach o dachu dwuspadowym, zimą mogą z niego obsuwać się grube pokrywy śnieżne – jeśli zadaszenie na tarasie będzie zbyt delikatne, może nie wytrzymać takiego obciążenia.

Rozwiązaniem jest zastosowanie płotków śnieżnych, ale mogą okazać się one niewystarczające. W takim przypadku nie są polecane zadaszenia ze szkła, pleksi lub tym bardziej tkaniny. Lepsze będą płyty poliwęglanowe, albo zadaszenie pokryte gontem lub dachówką.

Zadaszenie tarasu i jego montaż

Jeśli chcesz wykonać samodzielnie zadaszenie tarasu krok po kroku, czekają Cię następujące czynności:

  • osadzenie w podłożu słupów (służą do tego kotwy, które należy np. przykręcić do betonu),
  • montaż konstrukcji nośnej, czyli podpór poprzecznych i krokwi,
  • wykonanie pokrycia dachowego.

Większość elementów konstrukcyjnych znajdziesz w każdym markecie budowlanym. Pamiętaj jednak, aby wykonać szkielet w należyty sposób – przede wszystkim adekwatnie do zastosowanego pokrycia dachowego. Cięższe zadaszenia wymagają solidniejszego osadzenia słupów (najlepiej je zabetonować), a także zastosowania odpowiednio grubych słupów i krokwi.

W przypadku tych ostatnich ważny jest odpowiedni rozstaw elementów – najłatwiej je dopasować do płyt poliwęglanowych, ponieważ wystarczy wziąć pod uwagę ich szerokość.

Zadaszenie tarasu - jak je wykonać

Czy można samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

Jeśli nie wiesz, jak zrobić zadaszenie tarasu, powierz to zadanie profesjonalnej firmie, która zrobi to najlepiej i zgodnie ze sztuką budowlaną.

Warto też wiedzieć, że w sklepach znaleźć można gotowe zadaszenie tarasu do samodzielnego montażu. Jest to najczęściej komplet dopasowanych do siebie elementów z aluminium i poliwęglanu, które wystarczy połączyć według załączonej instrukcji. Do ich montażu zwykle nie trzeba mieć ani specjalnych umiejętności, ani profesjonalnych narzędzi.

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na tarasie lub na balkonie?

Ile kosztuje zadaszenie tarasu?

Koszt zrobienia zadaszenia nad tarasem zależy od rodzaju materiałów użytych do budowy konstrukcji i może wynieść od około 300 zł do nawet 20 000 zł. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze rozwiązania, sprawdź zatem, ile kosztuje zadaszenie tarasu, jaki sobie wymarzyłeś. Oto orientacyjny cennik poszczególnych rozwiązań:

  • markiza typu żagiel (kawałek płótna rozpostarty na linkach) – około 300 zł,
  • markiza zwijana z kasetą – ok. 1500 zł,
  • zadaszenie tarasu z aluminiowego szkieletu i pokrycia z poliwęglanu (gotowy zestaw montażowy) – ok. 4000 zł,
  • pergola z litego drewna – około 6000 zł,
  • zadaszenie z drewna wykonane na zamówienie – powyżej 10000 zł,
  • zadaszenie z aluminium i szkła – ok. 12000 zł.

Ceny ostatnich trzech pozycji dotyczą samej konstrukcji, a więc trzeba do nich doliczyć jeszcze koszty montażu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Taras
jak polacy kupują okna aluprof MB-79N Sponsorowany
09.09.2024 r. Artykuł partnerski

Jak Polacy kupują okna? Cena, opinie i energooszczędność kluczowe dla kupujących

Dla 39% inwestorów kluczowym kryterium wyboru okien pozostaje cena – wynika z...

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
23.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Jest praktyczny, trwały i łatwy w montażu – taras wentylowany to rozwiązanie, które sprawdzi się przy podłożach o różnej c...

Taras
Taras betonowy
13.02.2024 r. Jan Susmaga

Taras betonowy – jak zbudować taras z betonu?

Taras betonowy może stanowić doskonałą dekorację Twojego ogrodu, zwłaszcza gdy jesteś fanem surowych i minimalistycznych a...

Taras
Oświetlenie na taras
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Jak wybrać oświetlenie na taras i co wziąć pod uwagę?

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możesz urządzić tu prawdziwy, przytulny kąci...

Taras
jak polacy kupują okna aluprof MB-79N Sponsorowany
09.09.2024 r. Artykuł partnerski

Jak Polacy kupują okna? Cena, opinie i energooszczędność kluczowe dla kupujących

Dla 39% inwestorów kluczowym kryterium wyboru okien pozostaje cena – wynika z...

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
23.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Jest praktyczny, trwały i łatwy w montażu – taras wentylowany to rozwiązanie, które sprawdzi się przy podłożach o różnej c...

Taras
Taras betonowy
13.02.2024 r. Jan Susmaga

Taras betonowy – jak zbudować taras z betonu?

Taras betonowy może stanowić doskonałą dekorację Twojego ogrodu, zwłaszcza gdy jesteś fanem surowych i minimalistycznych a...

Taras
Oświetlenie na taras
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Jak wybrać oświetlenie na taras i co wziąć pod uwagę?

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możesz urządzić tu prawdziwy, przytulny kąci...

REKLAMA
Zamknij