Dodatkowe cechy
Liczba stanowisk
Pokoje (bez salonu)
Garderoby
Łazienki (z toaletami)
Kuchnia
Szerokość
Długość
Dodatkowe cechy
Długość elewacji
Szerokość elewacji
Wysokość budynku
Zobacz szczegóły
Marzysz o małym, ale przytulnym domku? Znajdziesz go w naszej kolekcji projektów domów o powierzchni zabudowy do 35 m². Bez względu na to, czy szukasz domku letniskowego, czy domu całorocznego dla rodziny, nasze projekty zaspokoją Twoje potrzeby.
Czytaj więcejAktywne filtry:
2 600 zł
4 190 zł
3 149 zł
3 149 zł
2 600 zł
2 600 zł
2 699 zł
845 zł
2 449 zł
Cena regularna
Najniższa cena z 30 dni
przed obniżką
2 699 zł
2 699 zł
Cena regularna
Najniższa cena z 30 dni
przed obniżką
2 599 zł
Cena regularna
Najniższa cena z 30 dni
przed obniżką
845 zł
2 499 zł
2 499 zł
2 499 zł
2 499 zł
2 499 zł
Dom na zgłoszenie – jak zbudować dom na zgłoszenie? Krok po kroku
Przed rozpoczęciem budowy, by wszystko było zgodne z prawem, trzeba dopełnić...
Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji
Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w...
Prawo Budowlane. Czym jest ta ustawa i jakie regulacje powinniśmy znać?
Prawo budowlane to najważniejszy akt prawny regulujący zasady budowy domów i...
Jakie budynki gospodarcze wybudujemy bez pozwolenia, a jakie bez zgłoszenia?
Jeszcze do niedawna każdy inwestor mógł wznieść budynek gospodarczy bez pozwo...
Chcesz wybudować dom i w końcu zrealizować swoje plany dotyczące posiadania własnego miejsca na Ziemi? Nie musisz koniecznie zdobywać pozwolenia na budowę, wymagającego dopełnienia licznych formalności. Wiele domów jednorodzinnych można dziś wybudować na zgłoszenie o budowie. Sprawdź, jak postawić dom bez pozwolenia, a my dostarczymy Ci ciekawe projekty, które Ci to umożliwią.
Postawienie domu bez pozwolenia na działce budowlanej czy rekreacyjnej jest jak najbardziej możliwe i zgodne z obowiązującym stanem prawnym. W naszym serwisie znajdziesz wiele ciekawych projektów domów bez pozwolenia na budowę - musisz tylko zgłosić inwestycję do odpowiedniego urzędu.
W zależności od tego, czy jest to domek letniskowy, rekreacyjny czy jednak jednorodzinny, inna będzie jego charakterystyka. Obiekt letniskowy budowany bez pozwolenia jest niewielkim, parterowym budynkiem, o powierzchni do 35 mkw. Możesz zauważyć jednak, że w tej kategorii projektów są i takie, które wydają się domami piętrowymi. Ich wysokość może co prawda na to wskazywać, ale w istocie zakładają one wybudowanie we wnętrzu antresoli, dzięki której można zyskać dodatkowy poziom do zagospodarowania, na przykład na miejsca sypialniane.
Z drugiej strony Prawo budowlane pozwala na wybudowanie domu jednorodzinnego na działce bez pozwolenia na budowę. Jest to możliwe dzięki znowelizowaniu w 2015 i 2017 roku wspomnianej ustawy. Realna jest dziś budowa domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia, a projekty tego rodzaju obiektów charakteryzują się tym, że są wolnostojące, ponieważ nie mogą oddziaływać na sąsiednie działki. W przeciwnym wypadku, aby wybudować taki dom dla siebie i swojej rodziny, będziesz musiał uzyskać najpierw pozwolenie.
Bez pozwolenia na budowę na działce rolnej możesz ponadto wybudować domek letniskowy, garaż lub budynki gospodarcze. Zobacz, jakie projekty takich obiektów mamy dla Ciebie na Extradom.pl.
W naszym poradniku znajdziesz informacje, jakie domy można budować bez pozwolenia i bez konieczności przechodzenia przez żmudny proces formalny w urzędach. Dowiesz się także, w jakich sytuacjach pozwolenie na budowę domu jest niezbędne.
Zgodnie z Prawem budowlanym można tak budować przede wszystkim niewielkie domki przeznaczone na letnisko i rekreację.
W praktyce oznacza to możliwość postawienia na swojej działce domów:
Co istotne, na działce o powierzchni do 500 mkw. nie może znajdować się więcej niż jeden taki domek. Takie nieruchomości bez pozwolenia na budowę nie mogą mieć też więcej niż 4 m wysokości. Umożliwiają więc wybudowanie poddasza, tyle że nieużytkowego. Wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna być niższa niż 2,2 metra. Taki obiekt musisz wybudować w taki sposób, by ściana z oknami była oddalona od granicy działki o 4 metry, a ściana bez okien – o 3 metry.
Projekty domów bez pozwolenia na budowę stanowią bogaty zbiór różnych propozycji, pamiętaj jednak, aby przed wyborem jednego z nich sprawdzić, jakie zalecenia znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wydanym dla Twojej działki. Jeśli taki plan nie został uchwalony, pozostaje Ci się postarać o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu. To ważne dla Ciebie dokumenty, które zawierają dodatkowe zalecenia dotyczące zabudowania konkretnej działki. Wskażą Ci one dopuszczalną wysokość obiektu, typ dachu i inne kwestie, jakie musisz wziąć pod uwagę już na etapie wybierania odpowiedniego projektu domu.
Na swojej działce możesz wznieść bez pozwolenia nie tylko sezonowy domek rekreacyjny, ale również obiekt całoroczny. Nowelizacja prawa budowlanego spowodowała pojawienie się precyzyjnych przepisów dotyczących domów bez pozwolenia. Jaka wysokość i jaki metraż takich domów jest dopuszczalny w przepisach, abyś nie musiał ubiegać się w urzędzie o pozwolenie na budowę? Zostało to jasno określone w przepisach. Jego powierzchnia ma nie przekraczać 35 mkw. Ustawodawca wskazał, że można postawić jeden taki dom bez pozwolenia na każde 500 mkw. działki. Od strony praktycznej można uznać, że tego typu obiekt sprawdzi się jako letnisko czy nawet całoroczny dom rekreacyjny.
Nie masz możliwości wybudowania większego domu bez pozwolenia na budowę. Wymiary nie są tu narzucone, ale łączna wielkość powierzchni użytkowej ma nie przekraczać 35 mkw. Nie możesz też bez pozwolenia postawić jednego domu o powierzchni 50 mkw. czy nawet 70 mkw. zamiast dwóch domków o powierzchni odpowiednio 25 i 35 mkw. na działce nawet mającej ponad 1000 mkw. Jako inwestor masz dowolność w wyborze projektów domu bez pozwolenia do 35 mkw. Ile metrów będzie on miał, zależy tylko od Ciebie. Musisz trzymać się jedynie wskazanych w ustawie Prawo budowlane wskaźników.
Jeśli masz w zamiarze budowę domu bez pozwolenia, projekty obiektów o powierzchni 70 mkw. są dla Ciebie stanowczo zbyt duże i nie powinieneś brać pod uwagę takich propozycji.
Wiesz już, że Prawo budowlane dopuszcza realizacje inwestycji bez pozwolenia na budowę. Przepisy dokładnie określają, jaki dom możesz wybudować. Sprawdź teraz z nami, jakich formalności trzeba dopełnić, aby wznieść obiekt bez pozwolenia. Jak już wspominaliśmy, prawo budowlane umożliwia postawienie domu bez pozwolenia na działce rekreacyjnej czy budowlanej o powierzchni co najmniej 500 mkw. Możesz postawić jeden taki obiekt na każde 500 mkw. działki, ale ich wielkość nie sumuje się ze sobą.
W ustawie Prawo budowlane określono, że bez pozwolenia na budowę wybudujesz między innymi:
Wybierz projekt domu bez pozwolenia z naszej strony, a następnie sprawdź w przepisach, jakie dokumenty będziesz musiał zgromadzić do zgłoszenia zaplanowanej budowy. Wszystkie informacje na temat realizacji inwestycji bez pozwolenia – budynków do 35 mkw. na 500 mkw działki znajdują się w art. 29 ustawy Prawo budowlane. Wskazany przepis określa w sposób szczegółowy, jakie warunki musi spełnić zarówno Twój przyszły dom, jak i działka, by w tym przypadku możliwe było zastosowanie uproszczonej procedury. Budowę lub wykonanie innych robót budowlanych zgłaszasz organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu tym określasz rodzaj, zakres i sposób wykonania prac budowlanych wraz z określeniem terminu ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia dołączyć musisz:
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów w urzędzie miasta lub gminy musisz poczekać na rozpatrzenie wniosku o wydanie zaświadczenia o tym, że nie ma podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wszystko to trwa do 21 dni. Jeśli starostwo wyda Ci takie zaświadczenie, właściwie niczego więcej nie potrzebujesz, by rozpocząć zaplanowaną budowę według ustalonego projektu. Możesz też przystąpić do wykonania robót budowlanych po upływie 21 dni od dokonanego zgłoszenia, jeśli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w takim terminie. Zgłoszenia musisz dokonać przed terminem zaplanowanego rozpoczęcia prac. Jednocześnie, jeśli nie ruszysz z pracami przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, realizacja tych robót może nastąpić dopiero po dokonaniu ponownego zgłoszenia.
Urząd może wnieść sprzeciw do Twojego zgłoszenia budowy w kilku przypadkach. Dojdzie do tego, jeśli:
Organ administracji architektoniczno-budowlanej może nałożyć na Ciebie w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia. Kiedy? Jeśli ich realizacja może naruszyć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy bądź też spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, a także pogorszenie stanu środowiska, zabytków, warunków zdrowotno-sanitarnych itp.
Wiesz już, jakie warunki musi spełniać Twój przyszły obiekt, abyś mógł go postawić bez pozwolenia na budowę. Teraz pora na wybór projektu domu bez pozwolenia – z poddaszem nieużytkowym, z antresolą lub po prostu niewielki dom parterowy. Mamy w ofercie wiele propozycji dla klientów, którzy chcą np. postawić na swoich działkach rekreacyjnych letniskowe, małe domy bez pozwolenia na budowę. Mogą to być domy drewniane, a nawet całoroczne i murowane, które przetrwają każdą niepogodę, nawałnicę, śnieżycę czy gradobicie.
Spośród wielu ciekawych propozycji obiektów bez pozwolenia wybierz takie, które będą Ci odpowiadały nie tylko powierzchnią, ale i rozkładem pomieszczeń oraz założoną technologią budowy. Jeśli chcesz wybudować tani budynek, wybierz nasze drewniane domy bez pozwolenia na budowę, których konstrukcja zostanie wykonana w krótkim czasie z uwagi na brak konieczności oczekiwania na związanie murowanych przegród.
Zależy Ci na tym, aby Twój domek na działce budowlanej czy rekreacyjnej był przede wszystkim solidny i trwały? Według wybranych na naszej stronie Extradom.pl projektów możesz wybudować domy bez pozwolenia całoroczne murowane, które nie ustępują pełnowymiarowym domom jednorodzinnym budowanym na podstawie uzyskanego pozwolenia.
Co ważne, cały czas poszerzamy ofertę projektów domów, także tych, na które nie będziesz musiał pozyskiwać pozwolenia na budowę, ponadto staramy się dostosowywać je do Twoich indywidualnych wymagań i panującej na rynku budowlanym mody.
Podczas przeglądania naszej oferty gotowych domów bez pozwolenia na budowę powinieneś wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego pomysłu. Gotowe projekty domów bez pozwolenia są tańsze niż zlecane indywidualnie do wykonania architektom, ale jednocześnie można je tak zmodyfikować, by odpowiadały na wymagania stawiane im przez inwestorów. Nie ma problemu z adaptacją gotowego projektu domu – wykonamy taką usługę dla Ciebie.
Przede wszystkim sprawdź, jaką powierzchnię ma wybrany projekt – powinno to być nie więcej niż 35 mkw. na każde 500 mkw. Twojej działki. W naszym serwisie w kategorii gotowych projektów domów bez pozwolenia nie brakuje takich propozycji. Poza tym wysokość domu nie może przekraczać 4 metrów. Może mieć poddasze, ale nieużytkowe. Sprawdź, czy wszystkie wymagane przez Ciebie sprzęty i elementy wyposażenia na pewno się w nim zmieszczą.
Musisz też skonfrontować wybrany projekt gotowy domu bez pozwolenia na budowę z wymaganiami wskazanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wskażą one dodatkowe zalecenia dotyczące przyszłego obiektu, m.in. wspomnianą wysokość czy typ dachu. Jeśli chcesz budować dom na zgłoszenie budowy w urzędzie na Podhalu, najlepiej by było, gdyby jego dach był stromy, wpisze się bowiem doskonale w krajobraz tego regionu.
Sam fakt, że domy bez pozwolenia są stosunkowo małe, sprawia, że ich budowa nie pociąga za sobą tak wysokich kosztów. Duże rezydencje piętrowe, o powierzchni 100–200 mkw., naturalnie muszą być droższe dla inwestora. Za każdy dodatkowy metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej czy gospodarczej musisz dodatkowo zapłacić, więc miej to na uwadze.
Wybieraj ciekawe projekty domów bez pozwolenia na budowę. To propozycje obejmujące między innymi budynki o konstrukcji drewnianej. Cechuje je to, że są tanimi domami, które wybudujesz bez trudu na swojej działce budowlanej czy rekreacyjnej, bez konieczności zdobywania pozwolenia. Mamy w swojej ofercie tanie domy bez pozwolenia budowane w technologii szkieletowej. Ich ceny zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych, dlatego w rzeczywistości niewielkim nakładem środków finansowych możesz wybudować wolnostojący budynek na zgłoszenie cieszyć się własnym miejscem na Ziemi.
Domki do 35 mkw., które postawisz na swojej działce bez pozwolenia, mogą być skutecznie ogrzewane, a koszty Twojej inwestycji wcale nie wzrosną w znaczący sposób w takim przypadku. Do gotowego domu możesz wstawić kominek wolnostojący, tzw. kozę, która będzie w stanie ogrzać cały Twój budynek, przez co przebywanie w nim nawet w środku zimy będzie przyjemnością. Do kozy jest dołączany komin stalowy, który odpowiada za wyprowadzanie spalin na zewnątrz. Możesz go zamontować w swoim domu, sam projekt również może go zakładać, o ile dach Twojego obiektu będzie kryty gontem bitumicznym czy dachówką. Jeśli Twój budynek ma być domem ciepłym, musisz zadbać o odpowiednią izolację podłogi, ścian i dachu, co zakładają także przedstawione na naszej stronie Extradom.pl projekty.
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią działkę, by postawić na niej dom bez pozwolenia? Na działce budowlanej i na działce rekreacyjnej jest to możliwe, a pod pewnymi warunkami domy bez pozwolenia na budowę postawisz również na działce rolnej. Bezproblemowo wybudujesz dom bez pozwolenia na gruncie, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź wydano decyzję o warunkach zabudowy, a działka, na której chcesz przeprowadzić inwestycję, oznaczona została tam jako działka budowlana lub rekreacyjna. Pamiętaj, że budynek może mieć maksymalnie 35 mkw. powierzchni na każde 500 mkw. działki. Metraż ten liczony jest po obrębie ścian zewnętrznych.
Wybierz działkę, która spełni Twoje oczekiwania i która pozwoli na wybudowanie na niej domu bez pozwolenia z zachowaniem następujących odległości:
W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się budowę w odległości 1,5 metra od granicy działki, o ile zezwalają na to wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o wydaniu warunków zabudowy. Jeśli zamierzasz wybrać do budowy domu bez pozwolenia działkę graniczącą z lasem, być może będzie istniała konieczność zachowania większej odległości od jego granicy.
Kupienie gruntu rolnego może być dla Ciebie problematyczne, choć taka działka z pewnością będzie tańsza od budowlanej czy letniska przeznaczonego na cele rekreacyjne. Istnieją jednak szanse na wybudowanie domu bez pozwolenia na działce rolnej, choć wymagać to będzie od Ciebie dopełnienia wielu formalności.
Jeśli interesuje Cię zakup działki rolnej, sprawdź, czy w ogóle możesz ją nabyć. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego określa, jaki grunt możesz kupić, jeśli nie jesteś rolnikiem. Przyszły nabywca działki rolnej nie musi pracować jako rolnik, o ile kupuje działkę mniejszą niż 1 ha. Nabycie działki rolnej o powierzchni mniejszej niż 30 arów następuje z kolei na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Pierwokup przysługuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa dla nabycia działki od 30 do 99,9999 arów. Odbywa się to w dwóch etapach – najpierw zawierany jest akt notarialny umowy warunkowej sprzedaży, a jeśli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie zdecyduje się na skorzystanie z prawa pierwokupu, strony mogą zawrzeć umowę przeniesienia własności nieruchomości w formie aktu notarialnego. Pewną furtką dla Ciebie może być zakup bez prawa pierwokupu dla ośrodka działki rolnej większej niż 30 arów, jeśli zabudowana jest ona budynkiem mieszkalnym wybudowanym przed 30 kwietnia 2016 roku.
Zgodnie z prawem rolnik mający gospodarstwo rolne o odpowiednim w danej gminie rozmiarze ma prawo wybudować na takim gruncie budynek mieszkalny, pod warunkiem, że stawiany jest on w tzw. zabudowie zagrodowej, czyli wraz z budynkami gospodarczymi. Jeśli nie jesteś rolnikiem, to na działce rolnej nie wybudujesz domu bez wcześniejszej zmiany przeznaczenia gruntów. Potrzebny będzie Ci wówczas wniosek w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Składasz go w gminie i niekoniecznie zostanie on uwzględniony.
Możliwe, że Twoja działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas podstawą do zmiany przeznaczenia gruntów będą wydawana przez gminę decyzja o warunkach zabudowy oraz decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej. Wszystko zależy od klasy gruntów na Twojej działce. Jeśli są to grunty klasy IV–VI, to z zasady są one przeznaczone na cele nierolnicze i nie są objęte ustawową ochroną. Nie wymagają one od Ciebie uzyskania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej, potrzebny będzie jednak wniosek składany do zatwierdzenia przez starostę.
Rządowy program Polski Ład, zwany potocznie Nowym Ładem to prawdziwa rewolucja w sektorze budowlanym, która ma pomóc wielu rodzinom w spełnieniu marzeń o posiadaniu własnego miejsca na ziemi. Koncepcja projektu zakłada bowiem, że budowa domów o powierzchni do 70m2 (lub 90 m2 w przypadku wykorzystania poddasza użytkowego) nie będzie wymagała spełnienia żadnych formalności.
Według zapowiedzi do rozpoczęcia prac potrzebne będzie jedynie zgłoszenie budowy, a dokumenty, które do tej pory były obowiązkowe (chociażby pozwolenie na budowę czy dziennik budowy) zgodnie z założeniami nie będą już potrzebne. Taka zmiana ma za zadanie przede wszystkim znacząco skrócić cały proces budowlany, oszczędzając przy tym czas i pieniądze inwestorów.
Rząd ogłosił pomysł na zmianę przepisów, które miałyby wejść w życie zaraz po zakończeniu pandemii. Konkretna data, od kiedy funkcjonować będą nowe regulacje dotyczące zmian przepisów budowlanych, nie została jednak jeszcze określona.
Budowę domu bez pozwolenia według gotowego projektu, jaki znajdziesz na Extradom.pl, możesz rozpocząć, kiedy tylko dostarczone Ci zostanie ze starostwa odpowiednie zaświadczenie. Prócz tego możesz poczekać 21 dni od chwili zgłoszenia budowy wraz z kompletem dokumentów wymaganych przy takiej okazji, a jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu, będzie to oznaczało wyrażenie tzw. milczącej zgody – budowa będzie się mogła wówczas rozpocząć.
Po załatwieniu takich formalności i wybraniu gotowego projektu domu bez pozwolenia powinieneś przygotować teren swojej działki pod inwestycję. Opcją minimum będą betonowe bloczki, na których oprze się konstrukcja Twojego domku letniskowego, np. drewnianego. Bezpieczniej jednak jest wykonać pełną, zbrojoną płytę fundamentową, która zapewni stabilne osadzenie domu na wiele lat. Można wybierać też rozwiązania w postaci podmurówki wykonanej po obrysie ścian zewnętrznych albo fundament punktowy z rur szalunkowych.