Czy warto kupować i montować kominek z płaszczem wodnym w naszym domu?
Kominek z płaszczem wodnym jest wykorzystywany w domach jednorodzinnych jako uzupełniające źródło ciepła, a także sposób podgrzewania wody użytkowej. Jego montaż jest dość drogi, jednak później możesz liczyć na stosunkowo ekonomiczną eksploatację. Nowoczesne kominki są ponadto estetyczne i wygodne w użytkowaniu. Dowiedz się, jak działają, kiedy warto je zainstalować i w jaki sposób należy to zrobić.
Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: wkladykominkowe.net.pl
Jaki kominek do ogrzewania domu wybrać? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć jak najwcześniej – najlepiej już na etapie wybierania projektu domu. To wtedy można zaplanować optymalna instalację grzewczą umożliwiającą efektywne rozprowadzanie ciepła do wszystkich pomieszczeń. Jednym z jej elementów może być właśnie kominek z płaszczem wodnym. Czym sugerować się, wybierając takie rozwiązanie? Czy może to być jedyne źródło ogrzewania? Na co zwrócić uwagę podczas montażu?
O czym dowiesz się z naszego tekstu?
Co to jest kominek z płaszczem wodnym i jak on działa?
Miłośników kominków nie trzeba przekonywać o atutach tego rozwiązania. Warto natomiast podkreślić, że istnieje kilka wariantów konstrukcji, różniących się funkcjonalnością, a w konsekwencji korzyściami, jakie można uzyskać. Od odpowiedniego wyboru wiele zatem zależy. Czym wobec tego charakteryzuje się i jak działa kominek z płaszczem wodnym?
W korpusie wkładu kominkowego z płaszczem wodnym znajduje się specjalny element o podwójnych ściankach, pomiędzy którymi przepływa woda. To właśnie interesujący nas płaszcz wodny. Ciecz znajdująca się w nim jest podgrzewana ciepłem z paleniska, a następnie kierowana siłą pompy do instalacji, a z niej do domowych grzejników. Jeżeli kominek z płaszczem wodnym ma podgrzać wodę, konstrukcję trzeba dodatkowo wyposażyć w wężownicę.
Kominek z płaszczem wodnym umożliwia zarówno efektywne ogrzewanie pomieszczeń, jak i przygotowanie dostatecznej ilości ciepłej wody użytkowej, którą gromadzi bojler do kominka z płaszczem wodnym. Na takie działanie pozwala wkład kominkowy o odpowiedniej budowie.
Producenci oferują kilka rodzajów kominków z płaszczem wodnym. Poza tymi tradycyjnymi, w których pali się drewnem lub węglem, możesz zdecydować się na przykład na kominek z płaszczem wodnym na pellet, ekologiczny kominek elektryczny lub kominek gazowy z płaszczem wodnym.
Jak widać, zasada działania kominka z płaszczem wodnym nie jest skomplikowana i polega w gruncie rzeczy na maksymalnym wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez to urządzenie. W standardowych konstrukcjach ogień ogrzewa wyłącznie powietrze, które można wykorzystać do ocieplenia pomieszczeń (także poprzez system DGP), w bardziej rozbudowanych – również i wodę.
Warto jeszcze podkreślić szerokie możliwości zastosowania kominków z płaszczem wodnym. Doskonale sprawdzają się zarówno przy instalacji grzewczej z grzejnikami, ogrzewaniu podłogowym oraz w systemach mieszanych.
ofe-5847238-71982 w-71982
Czy można palić w kominku z płaszczem wodnym bez wody?
Jak wynika z powyższej analizy i przedstawionego schematu działania, elementem kluczowym jest w tym przypadku woda. Wobec tego odpowiedzmy na pytanie, czy kominka z płaszczem wodnym można używać bez wody, brzmi: zdecydowanie nie. Korzystanie z paleniska bez napełnienia płaszcza grzejnego wodą jest nie tylko bezwzględnie zabronione, ale wręcz niemożliwe. Takie działanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie wkładu.
Samodzielnie można natomiast zdecydować, czy kominek z płaszczem wodnym ma jedynie dostarczać ciepło do instalacji centralnego ogrzewania czy także podgrzewać ciepłą wodę użytkową znajdującą się w zasobniku.
Jeśli chcesz, aby woda była podgrzewana w trybie przepływowym, czyli tylko wtedy, gdy kominek jest użytkowany, wybierz wkład z zamontowaną w nim wężownicą. Aby ograniczyć niebezpieczeństwo poparzenia, warto zdecydować się również na dodatkowy zawór mieszający.
Dostępna jest także korzystniejsza opcja pośredniego podgrzewania wody przez kominek. Wówczas woda zasilająca instalację c.o. trafia do zasobnika, w którym oddaje ciepło zgromadzonej tam cieczy. Dzięki temu możliwe jest ekonomiczne przygotowanie dużych ilości ciepłej wody przy jednoczesnej kumulacji ciepła.
Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?
Jak wygląda montaż kominka z płaszczem wodnym?
Jeśli zapadła już decyzja, że decydujesz się na omawiane rozwiązanie, pora zorientować się, jak zamontować kominek z płaszczem wodnym. Schemat dołączony do wkładu powinien ułatwić ci przebieg prac. Musisz także pamiętać, że w przypadku każdego modelu czynności mogą być nieco inne, dlatego upewnij się, jak chociażby w przypadku kominka gazowego czy kominka na pellet z płaszczem wodnym montaż będzie przebiegał.
- Podstawowa instrukcja montażowa
Na początku musisz znaleźć właściwe miejsce. Kominek powinien znajdować się nieopodal komina, w takim usytuowaniu, w którym najłatwiej podłączyć go do systemu centralnego ogrzewania za pomocą rur i kształtek oraz do zasilania elektrycznego, niezbędnego do pracy pompy i sterownika.
W kotłowni domowej z kolei wygospodaruj miejsce na zbiornik buforowy na podgrzaną wodę. Niezbędne jest także zamontowanie odpowiedniej instalacji doprowadzającej wodę do płaszcza oraz kanałów nawiewnych, przez które do komory spalania będzie dopływało powietrze.
Następnie trzeba zrealizować dostarczony przez producenta schemat podłączenia kominka z płaszczem wodnym. Zdecydowanie najlepiej realizować to zadanie w nowych inwestycjach, w których umiejscowienie kominka i sposób podłączenia określa projekt domu.
Nie masz u siebie miejsca na kominek? Wartą rozważenia alternatywą jest kominek typu koza!
- Montaż kominka z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym
Największą trwałością i komfortem użytkowania cechuje się kominek wodny z układem zamkniętym jednak przy jego montażu trzeba pamiętać o kilku dodatkowych aspektach. Jak zainstalować kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym?
W tym przypadku konieczne jest zastosowanie wymiennika ciepła oraz systemu zabezpieczenia termicznego chroniącego układ przed nadmiernym podgrzaniem wody i wzrostem ciśnienia. Służy do tego wężownica schładzająca. Mechanizm polega na tym, że w momencie nadmiernego wzrostu temperatury termostat automatycznie uruchamia zawór w wężownicy. Ten zaś uwalnia zimną wodę schładzającą układ.
Innym zalecanym elementem zabezpieczającym jest wspominany zbiornik buforowy. Przejmuje on nadmiar ciepła, nie dopuszczając do nadmiernego wzrostu temperatury w grzejnikach. Zbiornik akumuluje nadwyżkę energii, a później oddaje ją, gdy temperatura zacznie spadać, co przekłada się na realne oszczędności.
- Obudowa kominka
Kominki zazwyczaj znajdują się w salonie, dlatego wymagają estetycznej obudowy maskującej poszczególne elementy instalacji, zwłaszcza dochodzące do konstrukcji rury. Jak obudować kominek z płaszczem wodnym?
W przypadku kominków z płaszczem wodnym najlepszym pomysłem są obudowy lekkie, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych. Możesz skorzystać także z pustaków, cegieł lub dostępnych w sprzedaży gotowych obudów kominkowych. Całość powinna być szczelna – tak, by zapobiec ucieczce ciepła na zewnątrz i w całości wykorzystać je do podgrzania wody.
Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka!
Jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać do ogrzewania domu o powierzchni 100 m2?
Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje dom? Wszystko zależy od tego, na jaki się zdecydujesz.
Najważniejszą kwestią jest prawidłowy dobór mocy – to kluczowy parametr wpływający na efektywność urządzenia. Pod uwagę trzeba wziąć metraż powierzchni do ogrzania, izolację termiczną budynku oraz przyzwyczajenia domowników.
Dostępne na rynku kominki z płaszczem wodnym mają przeważnie moc od 10 kW do nawet 36 kW. W przypadku nowego budownictwa przyjmuje się, że 1 kW mocy kominka wystarcza do ogrzania 10 m2. Oznacza to, że planując kominek w nowym domu o powierzchni 100 m2, powinieneś przygotować się na inwestycję w kominek z płaszczem wodnym 10 kW.
Urządzenia o mniejszej mocy, na przykład kominek na pellet z płaszczem wodnym 6 kW, znajdują zastosowanie jako ogrzewanie wspomagające lub sposób na dostarczenie ciepła na przykład w domkach rekreacyjnych.
Przy wyborze kominka duże znaczenie ma również sama konstrukcja urządzenia, ze szczególnym naciskiem na płaszcz wodny. Jego ścianki powinny mieć co najmniej 4 mm grubości – cieńsze są narażone na dość szybkie rozszczelnienie. Zainwestuj w układ wodny kominka wykonany z wysokiej jakości stali. Godny polecenia jest także szyber umożliwiający regulację ciągu oraz instalacja doprowadzająca powietrze do paleniska z zewnątrz.
Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?
Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?
Koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym nie należy, niestety, do najtańszych inwestycji. Takie urządzenia są nawet dwukrotnie droższe niż modele tradycyjne. Cena samego wkładu to średnio 4000-5000 złotych. Większa moc urządzenia oznacza przeważnie większy wydatek, choć wiele zależy także od renomy producenta czy zastosowanych udogodnień. Wkłady z najwyższej półki kosztują nawet około 10 000 złotych.
Dodatkowym kosztem jest zakup wężownicy i zbiornika buforowego, co może nawet podwoić pierwotny wydatek. W budżecie zaplanuj także minimum 2000 złotych na obudowę i wykończenie kominka. Przygotuj się również na koszty podłączenia urządzenia do przewodu kominowego i instalacji c.o. – wynoszą one średnio ok. 2000 złotych.
W przypadku ogrzewania kominkowego z płaszczem wodnym koszt instalacji powinien uwzględniać również wynagrodzenie profesjonalnej ekipy. To, ile zapłacisz w ostatecznym rozrachunku, zależy od wielu zmiennych, jednak ogólne szacunki wskazują, że przy kominku z płaszczem wodnym cena z montażem ma szansę zamknąć się w 12 000 złotych.
Tańsza będzie koza z płaszczem wodnym – koszt instalacji i zakupu samego sprzętu wypada zdecydowanie ekonomicznej, jednak również efektywność będzie niższa.
Przyjrzyjmy się realnym cenom kilku urządzeń, by przekonać się, jak zróżnicowane mogą być.
- Wkład Kominkowy Unico Dragon 8 XXL - 9 409,50 zł;
- Wkład Kominkowy Unico Dragon 4/16 - 10 455 zł;
- Wkład Kominkowy Defro Riva ME BL Short - 15 570 zł;
- Wkład Kominkowy Unico Nemo 4/24 TopEco Lift - 17 650,50 zł.
Porównując cenę wkładów o podobnych parametrach, warto dokładnie sprawdzić, jakie udogodnienia są fabrycznie komplementarne. Może bowiem okazać się, że wybrany przez ciebie sprzęt wymaga doinwestowania w dodatkowe akcesoria.
Jak prawidłowo ustawić termostat na grzejniku?
Czy kominek z płaszczem wodnym może być jedynym źródłem ogrzewania?
Być może zastanawiasz się teraz, czy istnieje możliwość, by stosować kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania. W tym przypadku rozważania należy rozpocząć od analizy obowiązujących przepisów.
Zgodnie z § 132.1 WTB (Warunków Technicznych Budynków), obiekt, który – ze względu na swoje przeznaczenie – wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację grzewczą lub inne urządzenia niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami. Wskazywałoby to, że w kontekście kominka jako jedynego źródła ogrzewania przepisy zabraniają takiego rozwiązania.
Ponieważ kominek z płaszczem wodnym jest podłączony do systemu centralnego ogrzewania, a jego moc jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku, można potraktować go jako podstawowe, ale nie jedyne źródło ogrzewania.
W praktyce natomiast kominki stosuje się dodatkowo. Dlaczego? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że utrzymanie względnie stałej temperatury w domu wymagałoby regularnego, kilkakrotnego dokładania opału. To kłopotliwe i nie zawsze możliwe.
Kiedy charakterystyka energetyczna budynku nie jest wymagana?
Konserwacja i czyszczenie kominków z płaszczem wodnym
Jednym z najistotniejszych pytań, które zadają sobie użytkownicy, jest to, jak wyczyścić kominek z płaszczem wodnym. Warto przede wszystkim pamiętać, że właściwa konserwacja i codzienna pielęgnacja będą wpływały na efektywne i niezawodne działanie kominka.
Raz na jakiś czas dobrze jest powierzyć wykonanie bardziej zaawansowanych prac specjalistom, by mieć pewność, że wszystkie kanały i komory są naprawdę dobrze wyczyszczone. Oczywiście częstotliwość wykonywania takich prac będzie zawsze zależała od intensywności użytkowania, jednak najlepiej jest wyczyścić kominek przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a później powtarzać konkretne czynności na przykład raz na kwartał.
Czyszczenie kominka z płaszczem wodnym należy rozpocząć od pozbycia się osadów za pomocą specjalnej szczotki. Trzeba pamiętać, że nagromadzone osady zmniejszają chociażby ilość wydzielanego ciepła, kominek nie działa więc tak wydajnie, jak powinien. Szczotki do czyszczenia kominka są tak zaprojektowane, by można było dosięgnąć nimi nawet trudno dostępne miejsca.
Jeśli chodzi o czyszczenie kominka z płaszczem wodnym, nie można zapominać o codziennym opróżnianiu popielnika. W wykonaniu tej czynności pomocny może być specjalny odkurzacz – bez problemu usunie on wszelkie zalegające pyły i popioły.
Konieczne jest także regularne czyszczenie szyby kominkowej – pokryta sadzą niszczy cały efekt i wygląda bardzo nieestetycznie. Trzeba pamiętać, by w czasie jej czyszczenia powstrzymać się od skrobania, ścierania i nadmiernego szorowania – takie zabiegi spowodują, że na szybie powstanie wiele zadrapań. Najlepiej do tego celu użyć specjalistycznych płynów do mycia szyb kominkowych.
Zawartość odpowiednio dobranych aktywnych składników sprawia, że wyczyszczenie szyby z osadów i sadzy nie sprawia żadnego kłopotu.
Dbanie o kominek z płaszczem wodnym, jego regularne czyszczenie jest niezwykle istotne – wpływa na bezpieczeństwo użytkowania, efektywność, pozwala także cieszyć się obserwowaniem płomieni przez czystą szybę.
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym? Oto jego zalety i wady
Pozostaje odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie odnośnie do kominka z płaszczem wodnym: czy warto się na niego zdecydować? Doświadczenia użytkowników wskazują, że to dobry wybór w określonych warunkach. Mamy tu do czynienia z bezpośrednim źródłem ciepła, sposobem na ogrzewanie budynku oraz elementem o niewątpliwych walorach estetycznych.
Jeżeli rozważamy specyfikę kominka z płaszczem wodnym, opinie użytkowników są przeważnie pozytywne. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to ma wyłącznie zalety. Przeanalizujmy jego mocne i słabsze strony.
Kominek z płaszczem wodnym - zalety |
Kominek z płaszczem wodnym - wady |
|
|
Jak widać, zalety przemawiające za inwestycją w kominek z płaszczem wodnym wiążą się przede wszystkim z możliwością podłączenia go pod system centralnego ogrzewania w celu ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mimo kosztów instalacja taka jest jednak warta rozważenia przede wszystkim ze względów ekonomicznych.
Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?
Kominek z płaszczem wodnym – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Kominki z płaszczem wodnym – jako że mogą służyć do ogrzewania całego domu – są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Użytkownicy często jednak mają wiele pytań i wątpliwości. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jaki sterownik do kominka z płaszczem wodnym?
Sterowniki umożliwiają bezproblemową obsługę paleniska i wszystkich podzespołów. Przede wszystkim pozwalają zarządzać pracą przepustnicy regulującej dopływ powietrza do komory spalania. Trzy podstawowe modele sterowników dostępnych na rynku, to ST-392 zPID, St-391 zPID, ST-3910 zPID.
Jak przerobić zwykły kominek na kominek z płaszczem wodnym?
Zwykły kominek można przerobić na kominek z płaszczem wodnym – trzeba jednak wykonać szereg prac.
- Konieczne będzie chociażby podłączenie instalacji z rur.
- Wykonać należy przewód doprowadzający do nowego kominka powietrze do spalania z zewnątrz.
- Na podstawie wcześniejszego kominka trzeba też ustawić nowy wkład kominkowy z płaszczem wodnym i podłączyć go do przewodu dymowego.
Ze względu na to, że prace są dosyć wymagające, lepiej powierzyć ich wykonanie specjalistom.
Czy wiesz, że nowoczesne domy prefabrykowane należą do najbardziej energooszczędnych?
Jak odpowietrzyć kominek z płaszczem wodnym?
Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie automatycznego odpowietrznika, który będzie dobrze spełniał swoją główną funkcję, czyli chronił przed zapowietrzaniem kominka z płaszczem wodnym.
Ważne jest też, żeby sprawdzić, czy w zbiorniku wyrównawczym jest odpowiednia ilość wody – jeśli nie, trzeba koniecznie uzupełnić braki. Gdy kominek z płaszczem wodnym często się zapowietrza, warto też sprawdzić, czy instalacja jest dobrze podłączona, a urządzenie odpowiednio wypoziomowane.
Ile lat wytrzyma kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym – jeśli będzie regularnie poddawany czyszczeniu, konserwacji, serwisowi – może wytrzymać nawet do 15–20 lat. To, jak długo wytrzyma taki kominek, zależeć też będzie od użytych materiałów, a także sposobu montażu.
Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka?
Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: wkladykominkowe.net.pl
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora