Dodatkowe cechy
Liczba stanowisk
Pokoje (bez salonu)
Garderoby
Łazienki (z toaletami)
Kuchnia
Szerokość
Długość
Dodatkowe cechy
Długość elewacji
Szerokość elewacji
Wysokość budynku
Zobacz szczegóły
Marzysz o domu, który będzie wprowadzał Cię w sielski nastrój nawet w środku miasta? Nasze projekty domów w stylu rustykalnym łączą klasyczne elementy wiejskiej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dzięki temu Twój dom będzie nie tylko piękny i stylowy, ale też wygodny i funkcjonalny.
Czytaj więcejAktywne filtry:
4 149 zł
4 000 zł
5 249 zł
5 749 zł
4 000 zł
4 050 zł
4 290 zł
5 349 zł
3 099 zł
3 549 zł
3 390 zł
3 349 zł
3 690 zł
3 690 zł
5 749 zł
4 399 zł
3 499 zł
4 049 zł
3 100 zł
3 490 zł
4 149 zł
Cena regularna
Najniższa cena z 30 dni
przed obniżką
4 549 zł
4 549 zł
4 249 zł
3 499 zł
Dach mansardowy. Jak wygląda jego konstrukcja i ile kosztuje?
Dach mansardowy, czyli dach o połaciach łamanych, to rozwiązanie stosunkowo r...
Jak wybudować dom w stylu skandynawskim? Technologie i używane rozwiązania
Domy skandynawskie są częstym wyborem, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo...
Projekty domów w stylu modernistycznym - czym się wyróżniają?
Projekty domów w stylu modernistycznym to modne propozycje, po które chętnie...
Schody wewnętrzne - czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?
Schody wewnętrzne to obowiązkowy element każdego domu piętrowego. Ich konstru...
Niektórym wydaje się, że styl rustykalny zrodził się w Polsce, jednak swój początek wziął on w Stanach Zjednoczonych. W połowie XIX wieku Brytyjczycy masowo zasiedlali nowo ustanowione państwo, stawiając pierwsze osady. Brak środków zmusił ich do tego, aby obiekty urządzać tym, co było dostępne i tanie. Domy rustykalne budowane więc były z naturalnych materiałów.
Lokalni wyrobnicy starali się wykorzystywać drewno w najlepszy możliwy sposób i tworzyć z niego małe arcydzieła. Każdy twórca miał inną wizję i umiejętności, dlatego meble w tym stylu przybierały różne formy, jednak wszystkie wpisywały się w styl wiejskiej elegancji.
Wykorzystywano wiele różnych gatunków drewna, w tym wierzbę, cedr atlaski i orzesznika. W późniejszym okresie w Europie stosowano z kolei drewno dębu oraz sosny. Najczęściej tworzonymi meblami w stylu rustykalnym były krzesła, stoły, fotele, biurka, komody, szafy, kołyski, łóżka, wieszaki, zegary, lustra i lampy.
Prosty, niezbyt wyszukany i mało zdobny styl z czasem nabrał charakteru i wyrazistości. Kiedyś samodzielnie zrobione z drewna meble miały być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne, dzisiaj mają pełnić funkcje ozdobne. Ma być prosto, naturalnie, w ludowym stylu, ale z klasą. Styl rustykalny stał się odrębnym nurtem wnętrzarskim. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów aranżacji mieszkań i domów.
Dom w stylu rustykalnym wbrew przekonaniu niektórych wcale nie musi być na wsi. Atmosferę wiejskiego wnętrza można stworzyć nawet w centrum miasta. Jak urządzić dom w stylu rustykalnym? Trzeba pamiętać o kilku istotnych cechach charakterystycznych stylu rustykalnego:
Konsekwencja w aranżacji domu w stylu rustykalnym często nie kończy się na samym wnętrzu. Elewacja budynku jest równie ważna, co jego środek. Zwykle tworzona jest z materiałów do złudzenia przypominających kamień lub starą cegłę. Możliwości jest wiele, a rynek obecnie obfituje w płytki dekoracyjne o różnych wzorach i kolorach. Dostępne materiały elewacyjne są nie tylko piękne, ale charakteryzują się także wysoką odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Nie wszyscy jednak podążają za tradycją. We współcześnie budowanych domach styl rustykalny nierzadko przenika się z nurtem nowoczesnym. Czasem elewacja wykonana jest z drewna, a inne elementy domu są bardziej nowoczesne lub na odwrót. Dzięki połączeniu dodatków charakterystycznych dla różnych stylów otrzymać można wyraziste, a zarazem lekkie w odbiorze wnętrze.
W Extradom znajdziesz gotowe projekty domów rustykalnych i wiejskich. Oferujemy obiekty o najprostszej bryle i dachu (zwykle dwuspadowym). Są tutaj małe domy rustykalne dla osób, które chcą spełnić marzenie o domku za miastem, jak i projekty dużych domów, w których zamieszkać może nawet kilkuosobowa rodzina.
Motywem przewodnim większości propozycji jest drewno. Występuje ono głównie w detalach architektonicznych: gankach, balustradach czy okiennicach. W wielu przypadkach naturalne drewno zastąpić można materiałem drewnopodobnym, który cechuje znacznie lepsza żywotność.
Choć w domach wiejskich nie występowały lukarny, niektóre nasze projekty domów rustykalnych je posiadają. Są także propozycje z doświetleniem w ścianach szczytowych i w połaci dachu. Elewacja domów wykonana jest z kamienia lub drewna.
Niektóre projekty domów w stylu rustykalnym są domami parterowymi, inne domami piętrowymi, a są rownież i domy z poddaszem użytkowym lub do adaptacji. Jedne mają garaż, w innych go nie ma, podobnie wygląda kwestia piwnicy. W prezentowanych propozycjach występują drewniane stropy. Innymi słowy – znajdziesz tutaj bardzo wiele projektów domów w stylu rustykalnym i z pewnością wybierzesz coś dla siebie.
Podobają Ci się naturalne materiały i uwielbiasz zapach drewna? Boho, eko i etno to Twoje klimaty? Styl rustykalny z pewnością przypadnie Ci do gustu. Nie musisz ograniczać się wyłącznie do niego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby charakterystyczne dla domów w wiejskim stylu detale mieszać z nowoczesnymi elementami, tworząc wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju aranżacje.
Nie bój się eksperymentować z dodatkami. Nowoczesne meble i ludowe detale ładnie się ze sobą komponują, nadając wnętrzom charakteru i wyrazistości. Zamiast pozbywać się starych mebli i dodatków, można dać im drugie życie. Stare meble wystarczy odrestaurować, uchwyty wymienić na bardziej designerskie, a niejeden znajomy Ci ich pozazdrości.
Projekty domów w stylu rustykalnym dedykowane są miłośnikom tradycyjnego rzemiosła, których wiejski nurt zachwyca, wzrusza i przywołuje im na myśl miłe wspomnienia. Jeśli lubisz majsterkować i przerabiać stare meble i dodatki, a w Twojej głowie rodzą się setki pomysłów dotyczące wystroju sielskiego wnętrza, to styl rustykalny jest właśnie dla Ciebie.