Jak powstają nowoczesne gotowe domy modułowe i dlaczego warto je wybrać?
Gotowe domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ wyróżnia je wyjątkowo krótki czas budowy, który może trwać zaledwie kilka dni. Ponadto dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii domy wznoszone z wysokiej jakości prefabrykatów są energooszczędne, trwałe, solidne i bardzo komfortowe. Dowiedz się, jak powstają.

W artykule:
- Czym charakteryzują się gotowe domy modułowe?
- Dlaczego gotowe domy modułowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością?
- Z czego najczęściej są budowane domy modułowe?
- Jak wyglądają nowoczesne projekty domów modułowych?
- Jakie domy modułowe nie wymagają pozwolenia na budowę?
- Ile kosztuje budowa gotowego domu modułowego?
- Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
- Dla kogo dom modułowy może być ciekawym rozwiązaniem?
- Jakie są wady i zalety domów modułowych całorocznych?
- Czy warto inwestować w gotowe domy modułowe?
Czym charakteryzują się gotowe domy modułowe?
Nowoczesne budownictwo oferuje różne ciekawe rozwiązania i jednym z nich są właśnie gotowe domy modułowe. Co to jest? Są to domy, które buduje się z gotowych elementów stanowiących większe fragmenty budynków. Takie moduły wytwarzane są w fabryce, dlatego na placu budowy wystarczy je odpowiednio połączyć, by powstała finalna konstrukcja budynku.
W przypadku domów modułowych można spotkać się z podziałem tworzących je elementów na:
- moduły 3D - przestrzenne elementy - fragmenty budynków lub całe obiekty, jak w przypadku domów z kontenerów morskich; często są wykończone, mają zamontowaną stolarkę i rozprowadzone instalacje; z modułów 3D powstają raczej mniejsze domy (ze względu na ograniczone możliwości transportu);
- moduły 2D - płaskie elementy - prefabrykowane ściany, stropy, połacie dachowe itp.; są łatwiejsze w przewiezieniu na plac budowy; fragmenty konstrukcji łączone są na działce inwestora w monolityczną bryłę; wymagają często wykończenia o różnym zakresie, w zależności od producenta i projektu; można z nich budować domu o większym metrażu (ponad 100 m2), a nawet piętrowe lub z poddaszem użytkowym.

Modułowe domy buduje się zatem zupełnie inaczej niż tradycyjne budynki mieszkalne. Ich konstrukcji nie wznosi się cegła po cegle, lecz poprzez montaż gotowych ścian, stropów oraz innych elementów tworzących budowlę. Budowa domu w technologii modułowej jest więc znacznie szybsza niż tradycyjna, co jest jej największą zaletą.
Co więcej, modułowa technologia wnoszenia domów zapewnia znacznie większą precyzję wykonania budynku, ponieważ jego elementy konstrukcyjne powstają w warunkach fabrycznych z użyciem nowoczesnych maszyn i programów komputerowych. Minimalizuje to zatem ryzyko błędów lub niedoróbek, jakie dość często mają miejsce przy tradycyjnym procesie budowy.
W Polsce jest już wiele firm oferujących gotowe domy modułowe. Zamówić można zarówno niewielki obiekt wypoczynkowy, jak też w pełni funkcjonalny dom jednorodzinny całoroczny. Duży wybór projektów takich budynków produkowanych przez najlepszych wykonawców znajdziesz w Extradom.pl w zakładce "Gotowe domy".

Czytaj również: Gotowe domy stawiane w kilka dni – co warto o nich wiedzieć?
Dlaczego gotowe domy modułowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością?
Domy modułowe są od dawna budowane w krajach skandynawskich, USA oraz na zachodzie Europy. Od kilku lat technologia ta również zyskuje na popularności w naszym kraju. Głównym tego powodem jest znaczny rozwój budownictwa modułowego, większa dostępność firm, które zajmują się ich produkcją oraz zmiany gospodarcze (m.ni. mniejsza liczba rąk do pracy czy rosnące wynagrodzenia minimalne).
Nowoczesne technologie i wysoki stopień prefabrykacji sprawiły, że domy modułowe w Polsce przestały kojarzyć się już z tanimi kontenerami służącymi głównie jako domki letniskowe. Dzisiaj z modułów powstają niezwykle efektowne i komfortowe domy mieszkalne całoroczne, które są ekologiczne i energooszczędne oraz także pod innymi względami nie ustępujące budynkom wznoszonym w sposób tradycyjny.
Polscy inwestorzy coraz chętniej wybierają gotowe domy modułowe ze względów ekonomicznych i praktycznych. Są one przede wszystkim najkrótszą drogą do wybudowania własnego domu.
Ponadto wybierając dom modułowy, nie trzeba się martwić o wzrost kosztów inwestycji. Cena domów modułowych jest bowiem z góry znana i nie zmienia się w trakcie obowiązywania umowy. Tymczasem budowa domu metodą tradycyjną jest dzisiaj bardzo ryzykowna, ponieważ z powodu wysokiej inflacji ceny materiałów budowlanych systematycznie rosną, dlatego finalny koszt budowy domu może okazać się znacznie wyższy niż pierwotnie zakładany.
Sprawdź nasze porównanie: Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?

Z czego najczęściej są budowane domy modułowe?
Gotowe domy modułowe wykonane są z prefabrykatów, czyli gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. W zależności od wykorzystanych do ich produkcji materiałów oraz formy można wyróżnić kilka rodzajów domów prefabrykowanych:
- domy z prefabrykatów keramzytobetonowych - ściany zewnętrzne i wewnętrzne domu produkowane są w kontrolowanych warunkach fabrycznych i to tam uzyskują pełną wytrzymałość; elementy konstrukcji powstają z mieszkanki betonu i keramzytu - porowatego kruszywa ceramicznego w postaci drobnych brązowych kulek - keramzyt zapewnia konstrukcji lekkość oraz bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną; dom z tego rodzaju prefabrykatów jest po prostu ciepły zimą i chłodny latem, a do tego odporny na działanie ognia i wilgoci; elementy są precyzyjnie do siebie dopasowane, posiadają otwory okienne, drzwiowe i do rozprowadzenia instalacji;
- domy z prefabrykatów betonowych - to unikalna na naszym rynku technologia; prefabrykaty (fragmenty ściany, a nawet stropów) powstają z betonu klasy C 40/50, który jest stosowany do budowy obiektów technicznych jak np. podpory mostów, co sprawia, że konstrukcja domu jest ekstremalnie wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych; tym co wyróżnia prefabrykaty betonowe jest zintegrowana izolacja ścian zewnętrznych oraz zamontowana stolarka - na plac budowy przyjeżdżają ściany z oknami, ociepleniem i elewacją, co maksymalnie skraca czas wykończenia domu;
- domy z prefabrykatów drewnianych - tzw. ciężki szkielet niemiecki; elementy domu (ściany, stropy, a połacie dachowe) są produkowane w fabryce - podstawą ich konstrukcji jest drewniany szkielet z wysokiej klasy drewna (drewno drzewa iglastego ze Skandynawii poddane specjalnej obróbce i impregnacji), który wypełnia się materiałem izolacyjnym (np. wełną mineralną), rozprowadza się instalacje, a następnie układa wiatro- i paroizolację i obudowuje się płytami (g-k, Fermacell lub innymi); w przeciwieństwie do technologii szkieletowej większość prac odbywa się w zakładzie produkcyjnym, a na plac budowy przyjeżdżają gotowe moduły, który są ze sobą łączone w jednolitą bryłę;
- domy modułowe - domy, które powstają z modułów przestrzennych (3D); cały dom lub jego większe części (np. kondygnacje) powstają w całości w zakładzie produkcyjnym, często łącznie z wykończeniem ścian, instalacjami oraz stolarką; gotowe bryły są przewożone na działkę inwestora i tam posadawione; tę technologię stosuje się raczej w przypadku mniejszych obiektów np. domów letniskowych czy rekreacyjnych.

Gotowe domy mogą być również budowane w technologii szkieletowej – w tym przypadku w fabryce produkowany jest głównie szkielet budynku, natomiast pozostałe elementy np. wypełnienie ścian w postaci płyt i warstwy izolacyjnej montowane są już na placu budowy; również na placu budowy odbywa się wykończenie budynku. Szkielet może być wykonany z drewna - to najbardziej popularne rozwiązanie i z powodzeniem stosowane np. w Skandynawii, ale również ze stali.

A z czego są zrobione domy modułowe? Do ich wykonania używa się różnych materiałów np.:
- beton,
- keramzytobeton,
- drewno,
- stal.
Interesują Cię nowoczesne rozwiązania? Sprawdź: Nowe technologie w budownictwie, które warto wykorzystać podczas budowy domu
Gotowe domy z keramzytobetonu
Domy prefabrykowane z keramzytobetonu niemal w całości powstają w fabryce. To stamtąd wyjeżdżają gotowe elementy, które łączy się na przygotowanych wcześniej fundamentach. Konstrukcję budynku stanowią zbrojone elementy uformowane z keramzytobetonu. Ściany zewnętrzne wymagają ocieplenia i wykonania elewacji - jak tradycyjne ściany murowane. Od wewnątrz powierzchnia ścian jest gładka i równa - nie wymaga nakładania tynków, a jedynie nałożenia gładzi i można przechodzić do wykończenia. Prefabrykowane ściany są fabrycznie wyposażone w otwory okienno-drzwiowe oraz do poprowadzenia instalacji, co znacznie przyśpiesza prace na placu budowy.

Keramzytobeton to materiał powstający z mieszanki betonu i keramzytu, czyli kruszywa z wypalanej gliny ilastej. Doskonale sprawdza się do budowy domów modułowych, ponieważ jest lekki i jednocześnie odporny na wiele czynników zewnętrznych. Dzięki niewielkiemu współczynnikowi przenikania ciepła tego materiału domy z keramzytu są ciepłe i energooszczędne, a więc także tanie w eksploatacji.
Zachęcamy również Państwa do posłuchania naszych ekspertów:
Drewniane gotowe domy - szkieletowe i prefabrykowane
Drewniane domy szkieletowe są popularne w krajach skandynawskich oraz Kanadzie, dlatego często nazywa się je domami skandynawskimi lub kanadyjskimi. A jak powstają gotowe domy drewniane modułowe? Najpierw w fabryce tworzony jest szkielet budynku, który po zamontowaniu na placu budowy uzupełnia się pozostałymi elementami konstrukcyjnymi. Ściany takiego budynku najczęściej są wielowarstwowe i składają się z płyt drewnopochodnych (np. MFP) oraz warstwy izolacyjnej np. z wełny mineralnej. Od wewnątrz wykończone są natomiast płytami gipsowo-kartonowymi lub Fermacell (gipsowo-włóknowymi).
Potrzebne materiały są również wcześniej przygotowane w fabryce, a ich ilość optymalnie dopasowana do projektu domu. Budowa domu szkieletowego przebiega sprawnie, a jego wzniesienie do stanu "pod klucz" trwa około 3 miesiące.

Różnica między prefabrykacją drewnianą a technologią szkieletową polega na tym, że w przypadku budowy domu z prefabrykatów drewnianych większość prac odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Na bazie szkieletu drewnianego powstają elementy konstrukcji domu - całe ściany, stropy, a nawet połacie dachowe. Szkielet jest uzupełniany i obudowywany w kontrolowanych warunkach. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy, które wystarczy połączyć. Produkcja prefabrykatów trwa dłużej, ale montaż jest błyskawiczny.
W przypadku gotowych domów z drewna praktycznie unika się się mokrych prac, więc budowę można prowadzić o dowolnej porze roku.
Stalowe domy modułowe
Domy modułowe ze stali powstają w dwojaki sposób: w technologii szkieletowej lub z kontenerów. W pierwszym przypadku w warunkach fabrycznych tworzony jest szkielet budynku z profili stalowych, który po zamontowaniu na placu budowy uzupełniany jest pozostałymi elementami konstrukcyjnymi w podobny sposób jak w drewnianych domach szkieletowych.
Z kolei domy z kontenerów morskich są to zazwyczaj niewielkie budynki o charakterze rekreacyjnym. Montowane są one z gotowych modułów powstających na bazie kontenerów, które w warunkach fabrycznych są przerobione na pomieszczenia mieszkalne. Są one zatem odpowiednio ocieplone oraz wykończone np. płytami gipsowo-kartonowymi. Mają również od razu zamontowane okna i drzwi oraz poprowadzone instalacje. Takie moduły można złożyć na placu budowy nawet w jeden dzień, a powstały w ten sposób budynek jest niemal od razu gotowy do zamieszkania.
Jak wyglądają nowoczesne projekty domów modułowych?
Gotowe domy modułowe wyróżniają się atrakcyjną stylistyką, która uwzględnia najnowsze trendy w architekturze. Takie budynki są zatem oszczędne w formie, jednak bardzo funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu.
Gotowe domy to zazwyczaj projekty, które są zoptymalizowane pod kątem kosztów budowy, mają sprawdzone układy funkcjonalne, które najczęściej wybierają inwestorzy, a ich wielkość odpowiada na potrzeby współczesnych inwestorów.
Jeśli chodzi o małe gotowe domy modułowe, dominują projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym lub antresolą, dzięki któremu można zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną pomimo niewielkiej powierzchni zabudowy. Takie budynki mają prostą bryłę, zazwyczaj pokrytą dachem dwuspadowym. Wśród projektów znaleźć można zarówno niewielkie domki rekreacyjne do 35 m2, jak i nieco większe domy całoroczne do 70 m2, które można wybudować na działce bez formalności, bo jedynie na zgłoszenie.

Spotkać można również większe gotowe domy modułowe całoroczne o powierzchni od 80 do 110 m2, a czasami nawet ponad 120 m2. Są to zazwyczaj domy parterowe o rozłożystej bryle z dachem czterospadowym lub nowoczesne stodoły. Wśród gotowych domów znaleźć można także niezwykle komfortowe domy o prostej bryle z tradycyjnym dachem dwuspadowym i z poddaszem.

Jakie domy modułowe nie wymagają pozwolenia na budowę?
Nowoczesne domy modułowe są energooszczędne, dlatego mogą pełnić funkcję budynków całorocznych. Wiele z nich to domy bez pozwolenia, które można wybudować wyłącznie na zgłoszenie.
Do niedawna typowy producent domów modułowych oferował gotowe domy modułowe bez pozwolenia o powierzchni do 35 m2 i o charakterze rekreacyjnym, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów tylko takie budynki można było budować na zgłoszenie.
Od 3 stycznia 2022 r. w wyniku wprowadzenia nowych przepisów uproszczona procedura budowy dotyczy także domów o powierzchni zabudowy do 70 m2. Właśnie dlatego w ofercie wielu firm pojawiły się również gotowe domy modułowe do 70 m2 bez pozwolenia.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, są to często domy z poddaszem użytkowym, dzięki któremu zgodnie z przepisami można zwiększyć powierzchnię użytkową domu do 100 m2. Znajdziesz takie gotowe domy w Extradom.pl w zakładce "Gotowe domy"!
Sprawdź porównanie: Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?
Ile kosztuje budowa gotowego domu modułowego?
Ile kosztują gotowe domy? Ich cena zależy od wielu czynników, ale w ogólnym rozrachunku często są one znacznie tańsze w realizacji niż tradycyjne domy murowane metodą gospodarczą. Wpływ na to ma krótszy czas realizacji i minimalizacja ryzyka wzrostu cen materiałów i usług w czasie. Wybierając gotowy dom unikasz również nieprzewidzianych wydatków - z góry znasz koszt domu. Produkcją i montażem zajmuje się jedna firma od A do Z, więc budowa nie angażuje Twojego czasu. Szybciej wprowadzisz się do swojego nowego domu, więc oszczędzasz na kosztach utrzymania mieszkania.
Cena domu modułowego zależy przede wszystkim od wielkości budynku, kształtu oraz użytej technologii, a także zakresu wykończenia. Ceny za m2 gotowego domu są jednak zbliżone. Poniżej uśredniony koszt postawieniu gotowego domu na podstawie oferty Extradom.pl:
Technologia | Cena brutto za m2 |
---|---|
Szkieletowa | 4500-6000 zł |
Prefabrykaty keramzytowe | 4200-5300 zł |
Prefabrykaty betonowe | 5600-6000 zł |
Prefabrykaty drewniane | 5300-6000 zł |
Modułowa | 5300-5800 zł |
Domy mobilne* (stan pod klucz) | ok. 7500 - 8000 zł |
(stan deweloperski, z fundamentami)
Przeglądając oferty producentów, warto zwrócić uwagę, co obejmuje cena domu modułowego. W podstawowym zakresie otrzymamy najczęściej konstrukcję budynku z dachem i stolarką okienną i drzwiową oraz montaż budynku na działce. Zwróć jednak uwagę na te elementy:
- koszt transportu,
- instalacje,
- wykończenie (ocieplenie, elewacja, orynnowanie, parapety, zabudowa stropu itp.),
- koszt wykonania fundamentów,
- źródło ciepła.
Oferty gotowych domów nawet w tej samej technologii, ale od różnych producentów mogą różnicą się drobnymi elementami, ale warto zwrócić na nie uwagę, żeby móc realnie oszacować budżet inwestycji.
Zamawiając gotowy dom modułowy w Extradom.pl z góry znasz cenę jego budowy i to jaki zakres prac obejmuje.
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
Domy modułowe całoroczne ogrzewanie mają dokładnie takie same jak domy tradycyjne. Warto bowiem pamiętać, że są to zwykle budynki energooszczędne, które spełniają te same normy techniczne pod względem izolacyjności, co domy murowane. Co więcej, odpowiednie parametry można osiągnąć przy przegrodach o mniejszej grubości niż w przypadku ścian murowanych.
To, jakie ogrzewanie mają domy modułowe całoroczne, zależy głównie od ich wielkości oraz technologii budowy. Przykładowo, w niewielkich domkach do 35 m2 trudno wygospodarować dodatkowe miejsce na kotłownię, dlatego zazwyczaj ogrzewa się je elektrycznie (grzejniki elektryczne, maty grzewcze, klimatyzator). W takich małych gotowych domach doskonale sprawdza się ogrzewanie podłogowe.

Większe gotowe domy prefabrykowane można ogrzewać dowolnym sposobem. Często oprócz tradycyjnych rozwiązań stosuje się do ich ogrzewania odnawialne źródła energii np. pompy ciepła. Więcej o tym piszemy tutaj: Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
Dla kogo dom modułowy może być ciekawym rozwiązaniem?
Gotowe domy modułowe są wybierane przez coraz większą liczbę inwestorów i zazwyczaj dotyczy to osób, którym zależy na bardzo szybkim czasie budowy. Produkcja i montaż gotowych domów są całkowicie niezależne od warunków pogodowych, więc firmy realizują zamówienia i stawiają domy przez cały rok, co jest niewykonalne w przypadku technologii murowanej.
Po gotowe domy sięgają również inwestorzy, którzy nie chcą angażować się w proces budowy - oddanie domu w ręce specjalistów minimalizuje ilość stresu i oszczędza cenny czas.
Natomiast małe domy modułowe są ciekawym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które chcą szybko postawić niewielki dom wypoczynkowy i korzystać z jego uroków. Wzniesienie w krótkim czasie takiego budynku jest szczególnie korzystne dla inwestorów, którzy mieszkają daleko od działki i nie mogą pozwolić sobie na regularną koordynację prac budowlanych.
Gotowe domy modułowe to opcja szczególnie polecane osobom, którzy chcą jak najszybciej mieć "własny kąt". Gotowy dom to nierzadko korzystniejsze rozwiązanie niż zakup mieszkania.
Obecnie w cenie mieszkania w mieście możesz nabyć działkę i postawić na niej gotowy dom, który zapewni Ci o wiele większy komfort - więcej prywatności, więcej przestrzeni mieszkalnej, własny ogród i... zawsze dostępne miejsce parkingowe.
Jakie są wady i zalety domów modułowych całorocznych?
Gotowe domy nie różnią niczym się pod względem funkcjonalności od budowli wznoszonych w tradycyjny sposób, a można je wybudować o wiele szybciej i nierzadko także po znacznie niższych kosztach.
Poniżej zebraliśmy zatem najważniejsze wady i zalety, jakie ma gotowy dom modułowy, aby ułatwić Ci decyzję:
Gotowe domy modułowe - zalety | Gotowe domy modułowe - wady |
---|---|
|
|
Jak sfinansować budowę gotowego domu kredytem? Sprawdź: Jak uzyskać kredyt na dom modułowy? Wskazówki dla inwestorów
Czy warto inwestować w gotowe domy modułowe?
Inwestorzy, którzy zdecydowali się na ich budowę, podkreślają finansowe i użytkowe atuty budynków. Nowoczesny gotowy dom prefabrykowany czy szkieletowy charakteryzuje się bowiem wysokim poziomem termoizolacji oraz dźwiękoszczelności. Wykonawcy takich domów udzielają na swoją pracę gwarancji nawet na kilkadziesiąt lat, co świadczy o trwałości tego rozwiązania i ich pewności, co do jakości wykonania.
Zainteresowały Cię gotowe domy? Z Extradom.pl wybudujesz swój wymarzony dom w najprostszy z możliwych sposobów. Gotowe domy to najkrótsza droga do własnego domu! Teraz możesz też zobaczyć domy pokazowe na żywo. Zapisz się na dni otwarte, aby poznać technologie i skonsultować wybór z doradcą: Kalendarz wydarzeń.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Autor artykułu

Inne artykuły tego autora