Jak powstają nowoczesne domy modułowe i dlaczego warto w nie inwestować?
Gotowe domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ wyróżnia je wyjątkowo krótki czas budowy, który może trwać zaledwie kilka dni. Ponadto dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii domy wznoszone z wysokiej jakości prefabrykatów są energooszczędne, trwałe i bardzo komfortowe.
O czym piszemy?
Czym charakteryzują się domy modułowe?
Nowoczesne budownictwo oferuje różne ciekawe rozwiązania i jednym z nich są właśnie domy modułowe. Co to jest? Są to domy, które buduje się z gotowych elementów stanowiących większe fragmenty budynków. Takie moduły wytwarzane są w fabryce, dlatego na placu budowy wystarczy je odpowiednio połączyć, by powstała finalna konstrukcja budynku.
Modułowe domy buduje się zatem zupełnie inaczej niż tradycyjne budynki mieszkalne. Ich konstrukcji nie wznosi się cegła po cegle, lecz poprzez montaż gotowych ścian, stropów oraz innych elementów tworzących budowlę. Budowa domu w technologii modułowej jest więc znacznie szybsza niż tradycyjna, co jest jej największą zaletą.
Co więcej, modułowa technologia wnoszenia domów zapewnia znacznie większą precyzję wykonania budynku, ponieważ jego elementy konstrukcyjne powstają w warunkach fabrycznych z użyciem nowoczesnych maszyn i programów komputerowych. Minimalizuje to zatem ryzyko błędów lub niedoróbek, jakie dość często mają miejsce przy tradycyjnym procesie budowy.
W Polsce jest już wiele firm oferujących gotowe domy modułowe. Zamówić można zarówno niewielki obiekt wypoczynkowy, jak też w pełni funkcjonalny dom jednorodzinny całoroczny. Duży wybór projektów takich budynków produkowanych przez najlepszych wykonawców znajdziesz w Extradom.
Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia 70m2?
Dlaczego domy modułowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością?
Domy modułowe są od dawna budowane w krajach skandynawskich, USA oraz na zachodzie Europy. Od kilku lat technologia ta również zyskuje na popularności w naszym kraju. Głównym tego powodem jest znaczny rozwój budownictwa modułowego.
Nowoczesne technologie i wysoki stopień prefabrykacji sprawiły, że domy modułowe w Polsce przestały kojarzyć się już z tanimi kontenerami służącymi głównie jako domki letniskowe. Dzisiaj z modułów powstają niezwykle efektowne i komfortowe domy mieszkalne całoroczne, które są ekologiczne i energooszczędne oraz także pod innymi względami nie ustępujące budynkom wznoszonym w sposób tradycyjny.
Polscy inwestorzy coraz chętniej wybierają gotowe domy modułowe ze względów ekonomicznych i praktycznych. Są one przede wszystkim najkrótszą drogą do wybudowania własnego domu.
Ponadto wybierając dom modułowy, nie trzeba się martwić o wzrost kosztów inwestycji. Cena domów modułowych jest bowiem z góry znana i nie zmienia się w trakcie obowiązywania umowy. Tymczasem budowa domu metodą tradycyjną jest dzisiaj bardzo ryzykowna, ponieważ z powodu wysokiej inflacji ceny materiałów budowlanych systematycznie rosną, dlatego finalny koszt budowy domu może okazać się znacznie wyższy niż pierwotnie zakładany.
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Dom prefabrykowany całoroczny Ursa HHS1014
Z czego najczęściej są budowane domy modułowe?
Domy modułowe wykonane są z prefabrykatów, czyli gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. W zależności do ich wielkości i stopnia wykończenia można wyróżnić dwa rodzaje domów prefabrykowanych:
- w technologii szkieletowej – w tym przypadku w fabryce produkowany jest głównie szkielet budynku, natomiast pozostałe elementy np. wypełnienie ścian w postaci płyt i warstwy izolacyjnej montowane są już na placu budowy; również na placu budowy odbywa się wykończenie budynku;
- w technologii modułowej – polega ona na przygotowaniu w fabryce większych i bardziej kompletnych komponentów budynku np. całych paneli stropowych, czy ścian z zamontowanymi już oknami i drzwiami, które potem wystarczy odpowiednio połączyć na działce. Dzięki temu zakres prac na placu budowy jest ograniczony do minimum.
Domy prefabrykowane można zamówić z różnym sposobem wykończenia – w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim, choć najczęściej wybierane są domy modułowe pod klucz.
A z czego są zrobione domy modułowe? Do ich wykonania używa się różnych materiałów np.:
- drewno,
- stal,
- keramzytobeton,
- panele SIP.
Poznaj nowe technologie w budownictwie, które warto wykorzystać podczas budowy domu
Domy modułowe z keramzytobetonu
Domy modułowe z keramzytobetonu niemal w całości powstają w fabryce. To stamtąd wyjeżdżają gotowe elementy, które łączy się na specjalnie przygotowanych fundamentach. Konstrukcję budynku stanowi stalowa rama wypełniona keramzytobetonem, a ocieplenie wykonuje się z wełny mineralnej. Ściany od zewnętrznej części wykończone są tynkiem albo oblicówką drewnianą. Są one także wyposażone już w otwory okienno-drzwiowe oraz do poprowadzenia instalacji, co znacznie przyśpiesza prace na placu budowy.
Keramzytobeton to materiał powstający z betonu i keramzytu, czyli kruszywa z wypalanej gliny ilastej. Doskonale sprawdza się do budowy domów modułowych, ponieważ jest lekki i jednocześnie odporny na wiele czynników zewnętrznych. Dzięki niewielkiemu współczynnikowi przenikania ciepła tego materiału domy z keramzytu są ciepłe i energooszczędne, a więc także tanie w eksploatacji.
Zachęcamy również Państwa do posłuchania naszych ekspertów:
Drewniane domy modułowe
Drewniane domy modułowe są popularne w krajach skandynawskich oraz Kanadzie, dlatego często nazywa się je domami skandynawskimi lub kanadyjskimi.
A jak powstają gotowe domy drewniane modułowe? Najpierw w fabryce tworzony jest szkielet budynku, który po zamontowaniu na placu budowy uzupełnia się pozostałymi elementami konstrukcyjnymi. Ściany takiego budynku najczęściej są wielowarstwowe i składają się z płyt drewnopochodnych (np. MFP) oraz warstwy izolacyjnej np. z wełny mineralnej. Od wewnątrz wykończone są natomiast płytami gipsowo-kartonowymi.
Płyty oraz pozostałe elementy są również wcześniej przygotowane w fabryce i przywożone na działkę w paczkach, dlatego ich montaż przebiega bardzo sprawnie. Wiele firm oferuje takie gotowe domy modułowe pod klucz, a ich wzniesienie do takiego stanu zwykle trwa około 3 miesiące.
Stalowe domy modułowe
Domy modułowe ze stali powstają w dwojaki sposób: w technologii szkieletowej lub z kontenerów. W pierwszym przypadku w warunkach fabrycznych tworzony jest szkielet budynku z profili stalowych, który po zamontowaniu na placu budowy uzupełniany jest pozostałymi elementami konstrukcyjnymi w podobny sposób jak w domach modułowych drewnianych.
Z kolei domy z kontenerów morskich są to zazwyczaj niewielkie budynki o charakterze rekreacyjnym. Montowane są one z gotowych modułów powstających na bazie kontenerów, które w warunkach fabrycznych są przerobione na pomieszczenia mieszkalne. Są one zatem odpowiednio ocieplone oraz wykończone np. płytami gipsowo-kartonowymi. Mają również od razu zamontowane okna i drzwi oraz poprowadzone instalacje. Takie moduły można złożyć na placu budowy nawet w jeden dzień, a powstały w ten sposób budynek jest niemal od razu gotowy do zamieszkania.
Domy modułowe z paneli SIP
Domy z paneli SIP powstają podobnie jak domy modułowe drewniane. W tym przypadku budulcem są panele SIP, czyli płyty strukturalne składające się z trzech warstw: dwóch płyt osłonowych zewnętrznych (najczęściej drewnopochodnych) oraz wewnętrznej warstwy izolacyjnej z wełny skalnej, styropianu lub pianki poliuretanowej.
Panele na kompletną konstrukcję domu są dostarczane na plac budowy w paczkach, a ich montaż trwa około 2-3 tygodni. Potem wystarczy w budynku wstawić okna i drzwi oraz wykonać prace wykończeniowe, by powstał budynek gotowy do zamieszkania.
Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów
Jak wyglądają nowoczesne projekty domów modułowych?
Nowoczesne domy modułowe wyróżniają się atrakcyjną stylistyką, która uwzględnia najnowsze trendy w architekturze. Takie budynki są zatem oszczędne w formie, jednak bardzo funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu.
Jeśli chodzi o małe domy modułowe, dominują projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym, dzięki któremu można zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną pomimo niewielkiej powierzchni zabudowy. Takie budynki mają prostą bryłę, zazwyczaj pokrytą dachem dwuspadowym. Wśród projektów znaleźć można zarówno niewielkie domki rekreacyjne do 35 m2, jak i nieco większe domy modułowe całoroczne do 70 m2, które można wybudować na działce bez formalności, bo jedynie na zgłoszenie.
Większe domy modułowe całoroczne to projekty budynków mających powierzchnię nawet ponad 120 m2. Są to zazwyczaj domy parterowe o rozłożystej bryle, których nowoczesną stylistykę podkreśla płaski dach oraz efektowne przeszklenia. Wśród projektów znaleźć można jednak także domy z gotowych elementów przypominające tradycyjne budynki – np. z typowo polskim gankiem oraz dachem dwuspadowym.
Gotowe domy modułowe całoroczne przewidują również funkcjonalne rozwiązania stosowane w budynkach murowanych metodą tradycyjną, czyli np. wygodne tarasy, czy też garaże ukryte w bryle budynku.
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
Dom modułowy całoroczny Uten HST1001
Jakie domy modułowe nie wymagają pozwolenia na budowę?
Nowoczesne domy modułowe są energooszczędne, dlatego mogą pełnić funkcję budynków całorocznych. Wiele z nich to domy bez pozwolenia, które można wybudować wyłącznie na zgłoszenie.
Do niedawna typowy producent domów modułowych oferował gotowe domy modułowe bez pozwolenia o powierzchni do 35 m2 i o charakterze rekreacyjnym, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów tylko takie budynki można było budować na zgłoszenie.
Od 3 stycznia 2022 r. w wyniku wprowadzenia nowych przepisów uproszczona procedura budowy dotyczy także domów o powierzchni zabudowy do 70 m2. Właśnie dlatego w ofercie wielu firm pojawiły się również gotowe domy modułowe do 70 m2 bez pozwolenia.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, są to często domy z poddaszem użytkowym, dzięki któremu zgodnie z przepisami można zwiększyć powierzchnię użytkową domu do 100 m2.
Ile kosztuje budowa domu modułowego?
Ile kosztują domy modułowe? Ich cena zależy od wielu czynników, jednak często są one znacznie tańsze niż tradycyjne domy.
Cena domu modułowego zależy przede wszystkim od wielkości budynku, kształtu oraz użytej technologii. Najtańszą technologią jest konstrukcja szkieletowa. Cena budowy domu w szkielecie drewnianym o powierzchni około 100 m2 wynosi dzisiaj średnio 200 tys. zł w stanie surowym zamkniętym. Do ceny tej należy więc jeszcze doliczyć koszty wykończenia budynku, które mogą podnieść całkowity koszt inwestycji do nawet 400-500 tys. zł w zależności od rodzaju zastosowanych materiałów.
Tanie domy modułowe całoroczne to m.in. budynki z kontenerów morskich, ponieważ koszt ich budowy do stanu pod klucz wynosi około 3000 zł /m2. Nieco droższe są natomiast domy modułowe z paneli SIP, ponieważ w ich przypadku 3000 zł kosztuje wzniesienie 1 m2 budynku w stanie deweloperskim.
Cena budowy domu modułowego może być uzależniona także od regionu oraz indywidualnych stawek danego producenta. Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik gotowych domów modułowych w zależności od miasta na podstawie ofert wybranych producentów:
- domy modułowe – Kraków: od 4 do 6 tys. zł za 1 m2 wzniesienia budynku w stanie deweloperskim z wykorzystaniem prefabrykatów żelbetonowych;
- domy modułowe – Poznań: około 4-5 tys. zł za 1 m2 wzniesienia budynku w stanie deweloperskim w technologii szkieletowej z drewna;
- domy modułowe – Łódź: około 5-6 tys. zł za 1 m2 wzniesienia budynku w szkielecie drewnianym;
- domy modułowe – Białystok: około 4 tys. zł za 1 m2 wzniesienia domu skandynawskiego;
- domy modułowe – Lublin: około 4-5 tys. zł za 1 m2 budowy domu w technologii szkieletowej;
- domy modułowe – Bydgoszcz: około 3-4 tys. zł za 1 m2 budowy domu z prefabrykatów drewnianych;
- domy modułowe – Warszawa: od 4 do 6 tys. zł za 1 m2 wybudowania budynku z modułów drewnianych;
- domy modułowe – Szczecin: około 3-4 tys. zł za 1 m2 budowy domu z prefabrykatów.
Przeglądając oferty producentów, warto zwrócić uwagę, co obejmuje cena domu modułowego. Przykładowo, zamawiając dom modułowy w Extradom, z góry podana cena jego budowy będzie obejmowała wykonanie elementów konstrukcji oraz ich montaż na działce. Niektóre firmy natomiast podają cenę bez kosztów montażu.
Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
Domy modułowe całoroczne ogrzewanie mają dokładnie takie same jak domy tradycyjne. Warto bowiem pamiętać, że są to zwykle budynki energooszczędne, które spełniają te same normy techniczne pod względem izolacyjności co domy murowane.
To, jakie ogrzewanie mają domy modułowe całoroczne, zależy głównie od ich wielkości oraz technologii budowy. Przykładowo, w niewielkich domkach do 35 m2 trudno wygospodarować dodatkowe miejsce na kotłownię, dlatego zazwyczaj ogrzewa się je elektrycznie lub kominkiem.
Ogrzewanie elektryczne jest też rekomendowane do domów modułowych z kontenerów. W takich małych domach modułowych doskonale sprawdza się także ogrzewanie podłogowe.
Większe domy całoroczne np. z prefabrykatów drewnianych można ogrzewać dowolnym sposobem. Często oprócz tradycyjnych rozwiązań stosuje się do ich ogrzewania odnawialne źródła energii np. pompy ciepła.
Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?
Dom modułowy całoroczny Marysia 2 HDM1001
Dla kogo dom modułowy może być ciekawym rozwiązaniem?
Gotowe domy modułowe są wybierane przez coraz większą liczbę inwestorów i zazwyczaj dotyczy to osób, którym zależy na bardzo szybkim czasie budowy.
Małe domy modułowe są ciekawym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które chcą szybko postawić niewielki dom wypoczynkowy i korzystać z jego uroków. Wzniesienie w krótkim czasie takiego budynku jest szczególnie korzystne dla inwestorów, którzy mieszkają daleko od działki i nie mogą pozwolić sobie na regularną koordynację prac budowlanych.
Całoroczne domy modułowe pod klucz są natomiast polecane głównie dla młodych ludzi, którzy chcą jak najszybciej mieć własny kąt dla swojej nowo założonej rodziny. Mogą być także korzystniejsze niż zakup mieszkania, ponieważ ceny domów modułowych są często od nich niższe, a zapewniają większy komfort użytkowy.
Gotowe domy stawiane w kilka dni – co warto o nich wiedzieć?
Jakie są wady i zalety domów modułowych całorocznych?
Jakie opinie mają domy modułowe i czy warto się na nie zdecydować? Większość osób, które kupiły taki dom, wyraża zadowolenie ze swojej decyzji. Takie budynki pod względem funkcjonalności niczym się nie różnią od budowli wznoszonych w tradycyjny sposób, a można je wybudować o wiele szybciej i nierzadko także po znacznie niższych kosztach.
Chcąc wyrobić sobie opinie, czy domy modułowe całoroczne to rzeczywiście dobre rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty ich budowy. Poniżej zebraliśmy zatem najważniejsze wady i zalety, jakie ma dom modułowy.
Domy modułowe – zalety | Domy modułowe – wady |
• Szybkość realizacji – dom modułowy postawisz w 2-3 miesiące, a ten bez fundamentów nawet w kilka dni. • Stałe koszty – cena domu modułowego jest z góry znana, a więc nie ma ryzyka, że wzrośnie w trakcie realizacji inwestycji np. z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych. • Duży wybór atrakcyjnych projektów. • Możliwość wzniesienia budynku nawet zimą – domy modułowe zwykle powstają w systemie suchym, dlatego ich budowa możliwa jest niemal w każdych warunkach atmosferycznych. • Precyzja wykonania – moduły i prefabrykaty powstają w warunkach fabrycznych, co minimalizuje ryzyko błędów wykonawczych. • Najlepszy sposób na budowę domu bez pozwolenia – najwięcej ofert domów modułowych dotyczy budynków do 35 lub 70 m2, które można budować na zgłoszenie. |
• Brak możliwości rozłożenia kosztów inwestycji w czasie – decydując się na zakup domu modułowego, musisz dysponować całą potrzebną sumą. • Konieczność zatrudnienia specjalistycznej firmy – w technologii modułowej nie można wybudować domu w systemie gospodarczym. • Wymagane odpowiednie warunki na działce – musi na nią bez problemu wjechać dźwig, który jest niezbędny do montażu konstrukcji domu modułowego. • Ograniczenia architektoniczne – domy modułowe, aby były szybkie w budowie, muszą mieć proste bryły, dlatego korzystanie z gotowych elementów uniemożliwia spełnienie aranżacyjnych fantazji. |
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Czy warto inwestować w domy modułowe?
Domy modułowe cieszą się dobrą opinią. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na ich budowę, podkreślają finansowe i użytkowe atuty budynków. Nowoczesny dom modułowy charakteryzuje się bowiem wysokim poziomem termoizolacji oraz dźwiękoszczelności, a dodatkowo w razie potrzeby w łatwy sposób można go rozbudować, dokładając kolejne moduły.
Wykonawcy domów wykonanych z prefabrykatów udzielają na swoją pracę gwarancji nawet na kilkadziesiąt lat, co świadczy o trwałości tego rozwiązania. Sam dom także objęty jest gwarancją, a wszelkie usterki usuwane są przez producenta.
Zainteresowały Cię gotowe domy modułowe? Z Extradom wybudujesz swój wymarzony dom modułowy w najprostszy z możliwych sposobów. Wystarczy, że wybierzesz projekt takiego domu z naszego katalogu, a nasi specjaliści pomogą Ci wybrać wykonawcę i technologię budowy domu. Potem, po podpisaniu umowy pozostanie Ci tylko zaczekać, aż wykonawca przygotuje komponenty budynku i zmontuje je na Twojej działce. Gotowe domy modułowe z Extradom to najkrótsza droga do własnego domu!
Ile trzeba zarabiać, aby podjąć się budowy własnego domu?
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora