Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości konstrukcji dachu

Różne rodzaje dachów pozwalają nam nie tylko dopasować wygląd pokrycia do pozostałej części bryły budynku, ale też spełnić wymagania zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jakie są kształty dachów, czym można je urozmaicić i dlaczego warto wybrać odpowiedni typ dachu w swoim projekcie.

widok na osiedle domów z lotu ptaka różne dachy - zdjęcie 1

Kupując wymarzony projekt domu, z pewnością wyobrażasz sobie, jak będzie wyglądał zaraz po ukończeniu budowy. Niestety tuż obok wyboru odpowiedniego koloru elewacji czy stolarki okiennej, przychodzi czas na decyzję odnośnie kształtu dachu. Co ciekawe, to, jaką będzie miał formę, wstępnie warunkuje już sam kształt budynku.

Rodzaje dachów – dlaczego warto wybrać odpowiedni?

Z całą pewnością wygląd dachu ma niebagatelne znaczenie w kontekście estetyki budynku. Zwieńcza bryłę domu i nadaje jej odpowiednie proporcje. To jaki rodzaj dachu wybierzesz, będzie miało też duży wpływ na ogólny charakter budynku. Dla domów tradycyjnych najczęściej wybiera się duże dachy dwuspadowe, a dla nowoczesnych – płaskie.

Oprócz efektu wizualnego różne rodzaje dachów domów będą inaczej przystosowane do warunków atmosferycznych. To znaczy, że np. niektóre z nich zdecydowanie lepiej poradzą sobie z odprowadzaniem wody i pozbywaniem się zalegającego śniegu, dlatego polecane są do wszystkich domów budowanych w górskich miejscowościach. Inne typy będą znacznie bardziej odporne na wiatr, a pozostałe zapewnią lepszą izolację cieplną całego budynku.

Kształty dachów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobierając odpowiedni rodzaj dachu, warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę budynku, ale też dopasować go m.in. do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten zawiera dokładne informacje na temat zasady kształtowania dachów, czyli geometrii, materiału, z którego może zostać wykonane pokrycie, a w niektórych przypadkach nawet jego koloru.

Nie ma MPZP dla Twojej działki? Sprawdź co zrobić: Twoja działka nie jest ujęta w MPZP? Zobacz, co zrobić w tym przypadku

A co warto wiedzieć w koleracji: kształt dachu a wiatr? Wybierając dach do domu, należy też kierować się warunkami klimatycznymi, które panują na danym terenie. W przypadku działek umieszczonych na otwartej przestrzeni lub w pobliżu lasu gdzie wiatry mogą być najsilniejsze, warto wybrać dach o mocnym kącie nachylenia z trwałym pokryciem.

Rodzaje dachów ze względu na kształt – który wybrać?

Wiemy już, jak ważne jest dobranie odpowiedniego kształtu dachu. Aby ułatwić to zadanie, poniżej umieściliśmy charakterystykę kilku najpopularniejszych typów. 

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy jest tradycyjną i najbardziej rozpowszechnioną formą wieńczenia domów jednorodzinnych, znaną praktycznie odkąd istnieją domy. Składa się z dwóch połaci i stosuje się go w przypadku budynków o nieskomplikowanym, prostokątnym obrysie. Dach dwuspadowy (łamany) ma prostą konstrukcję, a pokrycie, ze względu na nieskomplikowaną formę, nie wymaga zaawansowanych robót dekarskich.

projekt domu z dachem dwuspadowym zefir WAH2121

Projekt domu z dachem dwuspadowym Zefir

Zarówno materiały wielko-, jak i mi małoformatowe mogą być efektywnie wykorzystane do pokrycia dachu dwuspadowego. Charakterystyczne dla tej formy zwieńczenia budynku są trójkątne ściany szczytowe na poziomie poddasza budynku. Dach dwuspadowy jest też często wybierany przez inwestorów o ograniczonym budżecie, ponieważ jego wykonanie możliwe jest stosunkowo niewielkim kosztem. Wyboru odpowiedniego rodzaju dachu dwuspadowego dokonują również inwestorzy, którym zależy na stworzeniu poddasza użytkowego i nieużytkowego.

ofe-5847238-70028 w-70028

Dach czterospadowy

Innym rodzajem zwieńczenia budynku o prostej formie jest dach czterospadowy, czyli dach składający się z czterech połaci. Dachy czterospadowe, w zależności od kształtu, dzielimy na namiotowe i kopertowe. Zarówno dachy namiotowe, jak i kopertowe mają nieskomplikowaną konstrukcję, a prostota ich formy pozwala na krycie dowolnym materiałem małoformatowym czy wielkoformatowym.

Dachy czterospadowe namiotowe mają formę ostrosłupa o prostokątnej podstawie, posiadają zatem cztery trójkątne połacie zbiegające się w wierzchołku.

projekt domu z dachem namiotowym TK28A WAK1063

Projekt domu z dachem czterospadowym namiotowym TK28A

Kopertowy typ dachu swoją nazwę wywodzi od kształtu rzutu, który przypomina kopertę. Posiada dwie połacie naprzeciwległe trójkątne i dwie w kształcie trapezu. Krótsze krawędzie trapezowych połaci tworzą kalenicę.

projekt domu z dachem czterospadowym kopertowym HomeKoncept 104 krx1229

Projekt domu z dachem czterospadowym kopertowym HomeKoncept 104

Dach wielospadowy

Najbardziej złożoną formą zwieńczenia budynku jest dach wielospadowy, czyli dach powstały w wyniku połączenia ‘kilku dachów’ o różnych kształtach, a czasami również na różnych poziomach. Wieńczy się nim budynek o skomplikowanej bryle addytywnej, czyli powstałej z przenikania kilku brył. Dach wielopołaciowy, jako najbardziej skomplikowany w budowie, posiadający najwięcej krawędzi (które są najtrudniejsze do pokrycia i zaizolowania) i wymagający największego zużycia materiałów, jest najdroższym rozwiązaniem.

projekt domu z dachem wielospadowym BW-51 wariant 1 JGC1173

Projekt domu z dachem wielospadowym BW-51 wariant 1

Najbardziej opłacalną formą jego pokrycia są elementy małopowierzchniowe – dachówki, gdyż nie wymagają wielu prac dekarskich (docinania), a ich zastosowanie nie generuje znacznych strat materiału. Wszystkie rodzaje dachów wielospadowych, mimo swojej niezaprzeczalnie wysokiej ceny, będą właściwie jedynym rozwiązaniem, jeśli decydujemy się na budowę dużego domu o skomplikowanej bryle i efektownej formie.

Dach jednospadowy

Najprostszy w swej strukturze, bo składający się z tylko jednej połaci, jest dach jednospadowy. Mówi się o tym, że istnieją dwa rodzaje dachów jednospadowych: pulpitowy oraz jednopołaciowy, ale tak naprawdę jest to jeden i ten sam rodzaj dachu. Połać dachu jednospadowego oparta jest na najwyższej ścianie budynkuścianie pulpitowej. Zazwyczaj ze względów przeciwpożarowych wystaje ona ponad górną krawędź połaci dachowej. Boczne ściany budynku zwieńczonego dachem pulpitowym nazywane są, podobnie jak w przypadku dachu dwuspadowego, ścianami szczytowymi.

projekt domu z dachem jednospadowym Bliźniak 03 kzb1013

Projekt domu z dachem jednospadowym Bliźniak 03

projekt domu letniskowego z dachem jednospadowym HomeKoncept 92

Projekt domu letniskowego z dachem jednospadowym HomeKoncept 92

Dach jednospadowy, przez prostotę swojej konstrukcji, jest niedrogi w budowie i nie generuje strat materiału przy kryciu blachodachówką. Świetnie sprawdza się np. jako pokrycie budynków gospodarczych czy wolnostojącego garażu, ale może też stanowić efektowną alternatywę dachu płaskiego w budynku o modernistycznej formie.

Dach płaski

Dach płaski inaczej zwany stropodachem jest formą pośrednią między… stropem a dachem. Ma konstrukcję żelbetową, nie jest zbudowany z drewnianych wiązarów, jak inne dachy. Spadek pozwalający na odprowadzenie wody opadowej utworzony jest przez odpowiednie uformowanie wylewki betonowej. W niektórych wypadkach rezygnuje się też ze spadku, montując specjalne systemy do odwadniania dachów płaskich, np. grawitacyjne lub podciśnieniowe.

projekt domu z płaskim dachem E-183 wax1086

Projekt domu z płaskim dachem E-183

Sprawdź więcej: Projekty domów nowoczesnych z dachem płaskim

Dach płaski jest najczęściej stosowany jako zwieńczenie budynków modernistycznych, o nowoczesnej formie. Jest też rozwiązaniem charakterystycznym dla architektury krajów śródziemnomorskich, gdzie nie występują znaczne opady śniegu, zatem jego akumulacja nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji stropodachu.

W zależności od układu warstw możemy wyróżnić następujące rodzaje dachów płaskich:

  • pełne niewentylowane,
  • odwrócone,
  • wentylowane.

Wybierasz dach płaski? Przeczytaj koniecznie: jak dobrać odpowiedni system odwodnienia dachu płaskiego?

Dach naczółkowy

Dach naczółkowy ma formę podobną do dachu dwuspadowego, lecz górna część ściany szczytowej jest ścięta i zastąpiona przez niewielką trójkątną połać. Ściany szczytowe budynku zwieńczonego dachem naczółkowym przybierają zatem kształt trapezu. Ścięcie naczółków sprawia, że więźba dachowa jest dodatkowo usztywniona na brzegach, co zwiększa jej odporność wobec silnych podmuchów wiatru.

projekt domu z dachem naczółkowym L-18 Dom z bali

Projekt domu z dachem naczółkowym APS 165

Taki kształt dachu sprawia, że często konstrukcja ta stosowana jest w klimacie górskim, gdzie występują silne, porywiste wiatry. Budynki zwieńczone dachem naczółkowym są zatem charakterystyczne dla obszarów górskich, gdzie wkomponowują się świetnie również pod względem estetycznym.

Dach mansardowy

Dach mansardowy (inaczej łamany) to zdecydowanie jeden z najbardziej nietypowych kształtów dachu. Każda z połaci składa się z dwóch części – górnej, której kąt nachylenia jest mniejszy i dolnej, o znacznie większym kącie nachylenia. Taka struktura dachu pozwala na organizację wewnątrz poddasza użytkowego o znacznej powierzchni, której nie ograniczają tak bardzo ostre skosy. Dach mansardowy może być dwu- lub czterospadowy.

projekt domu z dachem mansardowym uA64 WCB1077

Projekt domu z dachem mansardowym uA64

Konstrukcja dachu mansardowego jest dosyć skomplikowana w wykonaniu, gdyż krokwie należy odpowiednio umocnić w miejscu ich załamania, najczęściej stosując słupy stolcowe. Również pokrycie dachu mansardowego w miejscu załamania wymaga szczególnej staranności, tak by skutecznie chronić go przed wodą opadową, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki.

Kiedy wybieramy projekt domu, najczęściej najpierw kierujemy się jego wyglądem, estetyką. Jednak gdy chodzi o wybór formy dachu, pierwszą wytyczną jest zawsze kształt projektowanego budynku – im bardziej skomplikowana jego bryła, tym bardziej skomplikowana forma dachu. Wybierając dach, należy także wziąć pod uwagę, że poziom rozrzeźbienia dachu i ilość jego połaci znacząco wpłyną na cenę, gdyż roboty ciesielskie i dekarskie wymagają dużej skrupulatności i są kosztowne. Nie bez powodu wykonanie dachu jest oceniane za najdroższy element konstrukcji domu.

Rodzaje dachów ze względu na konstrukcję – jakie wyróżniamy?

Wybór odpowiedniego dachu nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać i w zupełności nie kończy się jedynie na doborze kształtu. Pod uwagę należy wciąż również typ konstrukcji dachu, czyli tzw. więźby dachowej.

Jakie wyróżniamy rodzaje konstrukcji dachów?

  • Więźba krokwiowa — najczęściej stosowana przy dachu o rozpiętości do 6 m i nachyleniu połaci powyżej 40°. Konstrukcja więźby krokwiowej opiera się na murłatach, co może zapewnić wolną przestrzeń na poddaszu.
  • Więźba krokwiowa najczęściej stosowana przy rozpiętości dachu sięgającego do 8,5 metrów. W odróżnieniu od więźby krokwiowej posiada jeszcze dodatkowy element wzmacniający – jatkę.
  • Więźba płatwiowa stosowana jest dla dużych dachów (min. 8 m) o małym pochyleniu połaci. Krokwie zostały oparte na murłatach i płatwiach.
  • Więźba płatwiowo-kleszczowa to konstrukcja, która przeznaczona jest dla dachów o rozpiętości sięgającej nawet do 16 metrów. Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne, to łączy ze sobą konstrukcję krokwiowo-jętkową z płatwiową.

Typy dachów – jaki rodzaj dachu jest najtańszy?

Koszt budowy dachu niestety nie jest mały. Samo stworzenie konstrukcji, w skład której wchodzą: krokwie, kalenice, kleszcze czy krawężnice już sporo kosztuje, a do tego dochodzi dachówka oraz tzw. robocizna. Jeśli zależy nam, aby stworzenie dachu nadmiernie nie obciążyło naszego budżetu, warto zdecydować się na najtańszy rodzaj dachu.

Jak kształt dachu będzie najtańszy? Najmniej zapłacimy za budowę dachu płaskiego. Stosunkowo niedrogi może też okazać się dach dwuspadowy, pod warunkiem, że zrezygnujemy z lukarn i okien dachowych. Wszystkie zagięcia bardzo mocno wpływają na cenę samego dachu.

W kwestii dachów zachęcamy również do naszego poradnika! Znajdziesz tam między innymi:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Dach
Dach domu pokryty blachą trapezową w brązowym kolorze
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Blacha trapezowa: cena, wymiary i rodzaje

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie. Jeśli remontujesz dach, to z pe...

Dach
dom z płaskim dachem projekt domu homekoncept 12 g2 KRX1258
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom z płaskim dachem: ile kosztuje i czym się wyróżnia dach płaski

Choć dach płaski nie jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie...

Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opart...

Dach
Dach mansardowy
09.07.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dach mansardowy. Jak wygląda jego konstrukcja i ile kosztuje?

Dach mansardowy, czyli dach o połaciach łamanych, to rozwiązanie stosunkowo r...

Dach
Dach domu pokryty blachą trapezową w brązowym kolorze
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Blacha trapezowa: cena, wymiary i rodzaje

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie. Jeśli remontujesz dach, to z pe...

Dach
dom z płaskim dachem projekt domu homekoncept 12 g2 KRX1258
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom z płaskim dachem: ile kosztuje i czym się wyróżnia dach płaski

Choć dach płaski nie jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie...

Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opart...

Dach
Dach mansardowy
09.07.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dach mansardowy. Jak wygląda jego konstrukcja i ile kosztuje?

Dach mansardowy, czyli dach o połaciach łamanych, to rozwiązanie stosunkowo r...

REKLAMA
Zamknij