Aranżacja ogrodu przed domem. Jak to zrobić i czym się kierować?
Aranżacja ogrodu przed domem to świetne zajęcie, które może dostarczyć nam mnóstwa radości. Wybór odpowiednich kwiatów czy montaż mebli ogrodowych sprawia, że czujemy powiew wiosny lub wyobrażamy sobie smak letniej kawy na tarasie. Aranżację ogrodu warto jednak dokładnie przemyśleć, zwłaszcza jeśli nasza działka ma nietypowy kształt lub jest bardzo mała. Aranżacja ogrodu przed domem wymaga zastosowania kilku ważnych trików! Ich wybór może być zależny m.in. od rozmiaru samego ogrodu.
Zagospodarowanie ogrodu to nie lada wyzwanie. Kiedy masz już wybrany gotowy projekt domu z ogrodem, musisz pamiętać, że całość powinna prezentować się estetycznie, a dodatkowo być niezwykle funkcjonalna. Nie ma tu zatem miejsca na chaos ani przypadkowe wybory. Jak to zrobić, aby móc podziwiać imponujące efekty w niedługim czasie? Poznaj nasze wskazówki dotyczące aranżacji ogrodu.
Aranżacja ogrodu przed domem – co warto wiedzieć na początku?
Aranżacja ogrodu przed domem nie powinna skupiać się wyłącznie na względach estetycznych. Pod uwagę trzeba przecież wziąć także budynek, aby wszystko stanowiło spójną całość. Co to znaczy? Aranżacja ogrodu w zabudowie szeregowej z całą pewnością nie powinna przypominać romantycznego ogrodu zdominowanego przez luźno rosnące rośliny czy altanki pokryte bluszczem, ponieważ z reguły działki przy domach do zabudowy szeregowej są bardzo małe.
Podobnie jak w przypadku ogrodu urządzonego w stylu śródziemnomorskim, który w zupełności nie sprawdzi się przy domu w stylu góralskim.
Samodzielne planowanie aranżacji ogrodu przed domem może okazać się bardzo wymagające, dlatego w tym zakresie najlepiej skorzystać z usług projektanta. Oczywiście, nie istnieją sztywne zasady ani wymagania techniczne dotyczące tego, jak powinna wyglądać aranżacja ogrodu, który znajduje się przy domu urządzonym w stylu nowoczesnym, klasycznym czy góralskim i bez wątpienia możesz samodzielnie podjąć się realizacji tego tematu. W ostatecznym rozrachunku to Ty masz przecież być zadowolony z efektu.
Co możesz zrobić, aby ułatwić sobie pracę przy aranżacji ogrodu? Zdecydowanie najbezpieczniejsza jest prosta aranżacja ogrodu, która nie wymaga zasadzenia trudnych do pielęgnacji roślin, a na ziemi zamiast trawy położona jest kostka brukowa, żwirek lub kamienie. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz, pamiętaj o tym, aby swojej przygody z aranżacją nie zaczynać od wizyty w sklepie ogrodniczym.
Na początku wybierz odpowiedni stylu oraz zaplanuj, w którym miejscu posadzisz rabaty kwiatowe, gdzie umieścisz meble ogrodowe oraz czy potrzebujesz dodatkowego miejsca np. na hamak, huśtawkę albo grill ogrodowy? Jeśli nie wiesz, który styl najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, sprawdź w internecie aranżacja ogrodu przed domem jednorodzinnym i wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba.
Przeczytaj: Przedstawiamy oryginalny pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie!
Jak urządzić nowoczesny ogród przed wejściem do domu?
Nowoczesna aranżacja ogrodu przed domem uwzględnia nie tylko posadzenie roślin, ale i zabudowę, chociażby w postaci pergoli czy altany ogrodowej. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, musisz wykonać wnikliwą analizą ukształtowania terenu, rodzaju gleby oraz stopnia nasłonecznienia działki. Ta informacja ma ogromny wpływ przede wszystkim na wybór roślin, które potrzebują odpowiedniego mikroklimatu oraz miejsca ich nasadzenia — niektóre będą potrzebowały otwartej przestrzeni, a jeszcze inne schronienia np. przy południowej ścianie budynku.
Aranżacja ogrodu przydomowego powinna również uwzględniać wykorzystanie istniejących już drzew czy krzewów. Dzięki nim Twój ogród bardzo szybko będzie wyglądał na gotowy, a Ty nie będziesz musiał tracić czasu, aby zobaczyć pierwsze efekty swojej pracy. Rośliny te mogą stanowić zarówno centrum całego ogrodu, jak i być tłem wspierającym, który daje cień innym, potrzebującym tego roślinom.
W nowoczesnej aranżacji ogrodu przed domem nie może zabraknąć miejsc, w których zasadzisz trawę. Miej jednak na względzie, że trawnik wymaga sporej ilości pracy oraz szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zasadzeniu, a w późniejszym czasie wymaga regularnego koszenia. Niemniej, coraz więcej osób decyduje się na minimalistyczne aranżacje ogrodowe, które sprowadzają się do zasadzenia trawy i niewielkich krzewów.
To może Cię zainteresować: Jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie?
Aranżacja małego ogrodu przed domem – co warto wiedzieć?
Aranżacja małego ogrodu przed domem również może przynieść spektakularne efekty. Niewielka przydomowa działka wcale nie musi być przeszkodą do uzyskania ładnego i funkcjonalnego ogrodu. Przede wszystkim, warto zastanowić się jaki styl Ci się podoba, a następnie zastosować kilka sztuczek, które optycznie powiększą przydomową przestrzeń. Co możesz zrobić w tym kierunku?
Dobrym rozwiązaniem będzie m.in. obniżeniu terenu, który umożliwi odpowiednie wyeksponowanie obsadzonych roślin. Taki krok sprawi, że teren zyska na objętości, a tym samym wyda się większy. Optyczny trik to także zastosowanie jasnych kolorów. W niektórych miejscach trawę warto więc zastąpić jasną nawierzchnią np. żwirkiem czy ozdobnymi kamieniami. Aranżacja małego ogrodu nie musi wcale być zachowawcza, warto jednak zrobić wszystko, aby uniknąć poczucia ciasnoty i przytłoczenia.
Nieco bardziej problematyczna jest aranżacja wąskiego ogrodu. Długi i wąski korytarz nie powinien zostać przytłoczony nadmierną ilością roślin, dlatego warto postawić na donice z kwiatami lub miniaturowymi krzewami, które zabiorą znacznie mniej miejsca od standardowych drzewek. Pośrodku prostokątnego ogrodu, możesz zorganizować niewielki kącik wypoczynkowy bez dodatkowych roślin.
Aranżacja bardzo małego ogrodu przed domem powinna opierać się na wykorzystaniu roślin rosnących w górę, a nie wszerz, dlatego świetnie sprawdzą się tuje, cisy, czy też trawy ozdobne.
Jakie jeszcze triki powinieneś zastosować, aby aranżacja małego ogrodu przed domem nie sprawiła Ci dużego kłopotu? Pamiętaj, że minimalizm też jest w cenie i świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku działek okalających nowoczesne i minimalistyczne domy. Prosty, krótko przystrzyżony trawnik może dodać uczucia dodatkowej przestrzeni, a betonowe elementy w postaci prostej podmurówki, posłużą za meble ogrodowe.
Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?
Aranżacja dużego ogrodu przed domem – co trzeba mieć na uwadze?
Aranżacja dużego ogrodu przed domem zapewnia znacznie więcej możliwości, ale i wymaga więcej pracy. Wbrew pozorom nie tak łatwo zagospodarować większy teren, zwłaszcza gdy zamierzasz to zrobić samodzielnie. Od czego zacząć?
Aranżacja dużego ogrodu podobnie jak aranżacja ogrodu na pochyłym terenie powinna zostać poprzedzona solidnym planowaniem. Warto podzielić działkę na kilka stref: rekreacyjną, gospodarczą i dekoracyjną. Wówczas łatwiej wybrać stosowne elementy, które będą stanowić jego ozdobę. Duży ogród stwarza wiele możliwości i można wydzielić osobne miejsce na alejki, wykopać oczko wodne, ale również postawić domek na narzędzia czy ozdobną altanę.
Odpowiednia aranżacja ogrodu z altaną da Ci sporą możliwość na spędzenie praktycznie całego dnia w ogrodzie bez potrzeby korzystania z domu. Do altany możesz wstawić komplet wypoczynkowy, stół, a także murowany grill. Jeśli zdecydujesz się urządzić ogród w stylu romantycznym, do drewnianej altanki dołącz mięsiste zasłony, a w nowoczesnym ogrodzie postaw na metalową lub murowaną altankę.
Dowiedz się więcej: Ogród wielopoziomowy – jak go zaprojektować?
Jakie rośliny wybrać do aranżacji ogródka przed domem?
Chcesz, aby dróżka do Twojego domu została ciekawie ozdobiona? Aranżacja ogrodu przed domem wymaga wykorzystania specjalnych roślin, które powinny unikać wiatru i otwartych przestrzeni, ale również świetnie czują się w zacienionych miejscach. Płot lub mur stanowi ramę działki, dlatego warto go w pomysłowy sposób przyozdobić, zwłaszcza jeśli na środku ogrodu, mamy jedynie trawnik lub kostkę brukową.
Aranżacja ogrodu wzdłuż płotu wymaga wyboru odpowiednich roślin. Świetnie sprawdzą się tutaj krzewy, które nie wymagają za dużej uwagi i są niezwykle odporne, chociażby na zmienne warunki atmosferyczne, szkodniki czy brak wody. Dobrym przykładem może być berberys, który osiąga różne wysokości w zależności od gatunku i jest bardzo często wybierany jako ozdoba roślinna w parkach czy publicznych skwerach. Innym pomysłem jest tawuła japońska lub też pięciornik krzewiasty o niezwykle efektownych kwiatach.
Jeśli z przodu Twojego domu znajduje się taras, to zadanie masz nieco ułatwione. Aranżacja ogrodu przy tarasie pozwala na większą dowolność. Tutaj, możesz wybrać np. tuje, które oddzielą taras od reszty ogrodu, ale również wielkie kamienne donice z niewielkimi roślinami. Świetnie sprawdzą się też pergole, które obsadzisz rosnącymi pnączami, jednak mogą one stanowić przeszkodę dla promieni słonecznych, które będą miały utrudnioną drogę do okien Twojego domu.
Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?
Aranżacja ogrodu przed domem – na jaki styl warto się zdecydować?
W zależności od Twoich indywidualnych upodobań możesz wybrać jeden styl i zgodnie z jego zasadami urządzić własny ogród. Aranżacja ogrodu wiejskiego czy też surowego, z dużą ilością kamieni i betonu, wymaga zupełnie innego terenu, ale również zastosowania całkowicie innych roślin.
Wśród najbardziej popularnych stylów ogrodowych, możemy wyróżnić:
- angielski;
- wiejski;
- romantyczny;
- rustykalny;
- elegancki;
- nowoczesny;
- japoński;
- francuski;
- śródziemnomorski;
- skandynawski;
- naturalny.
Jak zatem możesz się przekonać, możliwości jest bardzo wiele. Oczywiście, warto pozwolić sobie na połączenie różnych technik i np. aranżacja ogrodu z kamienia może zostać połączona z aranżacją ogrodu przed domem w stylu wiejskim, w którym królują warzywne rabaty. Należy jednak uważać na to, aby nie wprowadzić do ogrodu zbyt dużego chaosu i bałaganu, który będzie trudny do ujarzmienia.
Wybierając konkretny styl, warto pomyśleć o pewnych smaczkach, które mogą nadać indywidualnego charakteru Twojej działce. Aranżacja ogrodu kwiatowego może być niezwykle zaskakująca i np. tworzyć z roślin wzory takie jak serca, okręgi, czy inicjały domowników. Jednak taka operacja zakończy się sukcesem dopiero wtedy, gdy przed zakupem roślin rozrysujesz sobie projekt na kartce lub na komputerze.
Aranżacja nowoczesnego ogrodu również pozwala na wprowadzenie do niego nutki szaleństwa. Chcąc podkreślić jego unikatowy charakter, możesz samodzielnie podjąć się wykonania niektórych ozdób, takich jak: stalowe donice czy betonowe kwietniki. Nowoczesny ogród z reguły utrzymany jest w minimalistycznej formie, dlatego świetnie sprawdzą się w nim akcenty rekreacyjne takie jak basen, boisko czy nawet… ścianka wspinaczkowa.
To, jakie aranżacje ogrodu przed domem wybierzesz, zależy już wyłącznie od Twoich upodobań.
Przeczytaj: Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
Aranżacja ogrodu przed domem – o czym jeszcze warto pamiętać?
Aranżacja ogrodu przed domem powinna brać pod uwagę tak prozaiczny problem, jak odśnieżanie drogi zimą. Jeśli Twoja działka przylega do ulicy, to niestety sól czy też pośniegowe błoto mogą zaszkodzić niektórym roślinom. Nie poleca się więc sadzenia iglaków czy też niektórych drzew liściastych takich jak: grab, dąb czerwony, klon pospolity czy klon srebrzysty.
Czego warto unikać przy aranżacji ogrodu przed domem?
Szczególnie problematyczna może okazać się aranżacja ogrodu na skarpie, która wymaga zastosowania dodatkowych elementów takich jak murki, czy ścianki. Mogą one nie tylko służyć do wydzielenia odpowiednich stref, ale również podtrzymywać masę ziemi przy skarpie. Bez ich zastosowania, ziemia może się osuwać. Na pofałdowanym terenie niezwykle trudno jest poprowadzić ścieżkę, dlatego należy pomyśleć o schodkach, które pozwolą wygodnie pokonać różnicę terenu.
Aranżacja ogrodu przed domem nie powinna także sprowadzać się wyłączenia do sadzenia dużych drzew i krzewów, zwłaszcza gdy zależy Ci na tym, aby przez okna do Twoich pomieszczeń dostawało się światło dzienne.
Nie przegap: Ogród wertykalny – czym jest i jak go zaaranżować?
Jak tanio zaaranżować ogród przed domem?
Zapewne niejedna osoba zastanawia się, ile kosztuje aranżacja ogrodu. To zależy. Cena zakupu roślin czy mebli ogrodowych to nie wszystko, ponieważ bardzo często przed przystąpieniem do prac aranżacyjnych należy przygotować teren, wykończyć taras, a nie rzadko zatrudnić też do tego celu specjalnych fachowców.
Cena aranżacji ogrodu przed domem jest też zależna od metrażu działki oraz tzw. elementów specjalnych takich jak: wykopanie basenu, budowa boiska czy aranżacja ogrodu zimowego. Jeśli nie czujesz się mocny w samodzielnym planowaniu, możesz skorzystać z usług architekta, który wykona projekt, a to może zwiększyć koszt aranżacji ogrodu nawet o 4 tys. zł (w przypadku dużej działki).
Oczywiście możliwa jest też aranżacja ogrodu tanim kosztem, czyli wykonanie większości prac samodzielnie. Tutaj koszt będą stanowić jedynie materiały, a nie gotowe produkty, dlatego możesz samodzielnie np. stworzyć meble ogrodowe z palet, kupić rośliny na giełdzie ogrodowej lub też skorzystać z lokalnych forów internetowych, na których za darmo otrzymasz niepotrzebne komuś rośliny. Warto pamiętać o tym, że tania aranżacja często wymaga czasu, a jej efekty są widoczne dopiero po kilku latach.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora