Ogrodzenie panelowe – jak zamontować płot panelowy?

Ogrodzenie nie tylko określa granice posiadłości i ogranicza dostęp do niej osób niepożądanych, ale dodatkowo stanowi wizytówkę domu. Ogrodzenie drewniane, metalowe, betonowe czy kamienne? Wybór nie należy do najłatwiejszych, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj trzeba pogodzić ograniczony budżet z nienaganną estetyką ogrodzenia. Rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe, które jest tanie, łatwe w montażu, a przy okazji doskonale się prezentuje.

Ogrodzenie panelowe – jak zamontować płot panelowy? - zdjęcie 1

Jeszcze niedawno ogrodzenia tego typu wykorzystywane były głównie przy wytyczaniu terenów zakładów firmowych, osiedli czy sportowych, rzadziej natomiast prywatnych posesji. Niska cena, brak konieczności przeprowadzania skomplikowanych robót podczas grodzenia i dzięki temu krótki czas realizacji całego przedsięwzięcia – to wszystko sprawiło, że coraz częściej projekty domów uwzględniają właśnie ogrodzenia panelowe. Na ich korzyść przemawia także to, że są łatwo dostępne, a w razie uszkodzenia koszt naprawy jest niski, wystarczy bowiem wymienić pojedynczy element.

Czym jest ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe jest to system ogrodzeń składający się z gotowych elementów prefabrykowanych. Panele ogrodzeniowe mogą przybierać różnoraki kształt, jak i mieć różne parametry w zależności od zastosowanych do produkcji materiałów i technologii montażu. Montuje się je do zrobionych z kształtowników stalowych słupków, co zapewnia konstrukcji odpowiednią stabilność. Łączenie jest możliwe dzięki dostosowanej do systemu spinki, która usprawnia cały proces, skracając jego czas.

Warto zajrzeć: Co warto wiedzieć, wybierając ogrodzenie swojego domu?

Dostępny w tym systemie szeroki wachlarz materiałów budowlanych pozwala wykonać pełne ogrodzenie. Panele ogrodzeniowe występują w wymiarach pozwalających dostosować ogrodzenie do rodzaju obiektu, jak również w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać takie, które najbardziej pasują mu do koncepcji. Istnieje także możliwość zamówienia paneli na wymiar. Nic więc dziwnego, że panelowe ogrodzenia cieszą się coraz większą popularnością.

Ogrodzenie panelowe – z jakich materiałów może być wykonane?

Tradycyjne ogrodzenia panelowe wykonane są z drutu. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wyglądają podobnie jak siatka ogrodzenia, w rzeczywistości różnica między panelem a siatką jest kolosalna. Ogrodzenie panelowe metalowe to konstrukcja, w której siatki zgrzewane są ze sobą, tworząc stabilną całość, czyli panel. Fragmenty płotu pokrywa się powłoką antykorozyjną, dzięki czemu są odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a co za tym idzie trwałe. Do produkcji paneli ogrodzeniowych najczęściej wykorzystuje się stalowe rury bądź kształtowniki, z kolei droższe modele produkowane są z blach i kształtek aluminiowych.

Dostępne jest także ogrodzenie panelowe drewniane. Drewno podobnie jak stal trzeba odpowiednio zabezpieczyć, w tym przypadku sprawdza się impregnacja. W praktyce jednak panele z drutu i tak mają lepszą trwałość niż elementy z drewna. Chętni mogą postawić na ogrodzenie panelowe betonowe, jest to jednak najrzadziej wybierany przez właścicieli prywatnych posesji wariant z wszystkich trzech wymienionych.

Sprawdź inne rodzaje ogrodzeń panelowych w projektach ogrodzeń: Projekty ogrodzeń

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Ceny ogrodzeń panelowych mogą być różne i zależą m.in. od ich parametrów technicznych, a także ilości paneli, jakie muszą zostać wykorzystane do ich wykonania. W porównaniu z ogrodzeniem z siatki ogrodzenie panelowe jest droższe nawet o 50%, ale nie ma się co oszukiwać, jest zdecydowanie trwalsze i lepiej się prezentuje. Na tle innych systemów wypada za to dużo lepiej, a koszt ogrodzenia panelowego można uznać za stosunkowo niski, biorąc pod uwagę jego wyjątkową trwałość i estetykę.

W praktyce cena ogrodzenia zależy od ceny paneli, a te zaczynają się już od 40 zł, ale też mogą kosztować nawet ponad 200 zł za sztukę. Wpływ na cenę ma wielkość panela, wzór czy sposób zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nie powinno się przesadnie oszczędzać zarówno na panelach, jak i materiałach dodatkowych – podczas wyboru najlepiej kierować się jakością produktu, a nie jego ceną.

Do ceny zakupu paneli i elementów potrzebnych do montażu trzeba jeszcze doliczyć koszt samego montażu. Cena ogrodzenia panelowego z montażem w dużej mierze zależy od tego, czy ogrodzenie ma mieć podmurówkę, czy też nie. Jeśli nie, przyjdzie nam zapłacić 40-45 zł/mb brutto. Za zamontowanie ogrodzenia panelowego z podmurówką prefabrykowaną trzeba zapłacić około 45-55 zł/mb brutto.

Warto też wspomnieć, że naprawa ogrodzenia panelowego także jest dość tania. W razie uszkodzeń wymienia się wyłącznie ten panel lub panele, które uległy zniszczeniu. Takie działanie nie wpływa na całą konstrukcję, co często ma miejsce w przypadku innych systemów ogrodzeniowych.

ofe-5847238-70019 w-70019

Jeśli interesujesz się kosztami budowy domu, zajrzyj do tego artykułu: Wybór projektu a koszty budowy domu

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Jeśli zastanawiasz się, jak postawić ogrodzenie panelowe, to specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak wygląda schemat działania. Ogrodzenie panelowe – montaż krok po kroku:

Krok 1Przygotowanie terenu pod ogrodzenie panelowe. Bez względu na sposób montażu paneli (z podmurówką lub bez), kluczowe jest odpowiednie przygotowanie terenu. W pierwszej kolejności trzeba oczyścić teren z pozostałości gruzów, roślin czy innych przeszkód, które mogłyby utrudnić prace montażowe. Potem należy wyrównać teren, co pozwoli nie tylko ułatwić sam montaż, ale przede wszystkim uzyskać lepszy efekt wizualny.

Krok 2Sporządzenie planu i dokonanie pomiarów. Montaż ogrodzenia przebiegnie bezproblemowo, jeśli zostanie odpowiednio zaplanowany. W tym celu należy dokonać pomiarów działki oraz zaplanować właściwe ustawienie ogrodzenia. Jako punkt zaczepienia wykorzystać można słupki ogrodzeniowe narożne oraz początkowe, gdyż elementów tych nie można przesunąć.

Krok 3Montaż słupków ogrodzeniowych. Słupki ogrodzeniowe montuje się w dołkach głębokich na 50 cm. Do ich wykonania wykorzystać można specjalne wiertnice glebowe, które tworzą idealnie okrągły dołek zwykle o średnicy 25 cm. Przy wyższych ogrodzeniach lepiej sprawdzi się wiertło o średnicy 25-30 cm. Wiertnica gwarantuje prawidłowe osadzenie betonu i lepsze trzymanie słupka w gruncie.

Słupek ogrodzeniowy osadza się w centrum dołka (nie na rogach). Gdy wszystkie otwory będą już gotowe, można rozpocząć stabilizowanie słupków przy pomocy betonu. W przypadku montażu z podmurówką stopy słupków zazwyczaj osadza się razem ze słupkami, a płyty cokołowe montuje dopiero po zaschnięciu betonu.

Krok 4Montaż paneli ogrodzeniowych. Gdy beton się zwiąże, można przystąpić do montażu paneli. Panele ogrodzeniowe montuje się przy pomocy specjalnych obejm. Do wyboru są trzy rodzaje obejm: pośrednie, startowe i narożne. Obejmy pośrednie łączą ze sobą dwa panele usytuowane względem siebie w linii prostej, startowe umożliwiają montaż bramy lub furtki i wykorzystywane są na końcu ogrodzenia, z kolei obejmy narożne stosuje się na narożnikach. Do montażu najlepiej sprawdzą się śruby oraz nakrętki zrywalne nierdzewne.

Jak zamontować płot lamelowy i czy warto się na niego zdecydować?

Ogrodzenie panelowe montaż

Podmurówka pod ogrodzenie panelowe – jak prawidłowo wykonać?

W przypadku lekkiego ogrodzenia z paneli fundament betonowy z powodzeniem może zastąpić gotowa podmurówka pod ogrodzenie panelowe wykonana z elementów prefabrykowanych. Zanim jednak zaczniemy interesować się tym, jak zrobić podmurówkę pod ogrodzenie panelowe, lepiej upewnić się, że w ogóle możemy ją wykonać.

Na niektórych terenach objętych planem zagospodarowania przestrzennego istnieje nakaz pozostawienia prześwitu pomiędzy gruntem a dołem płotu (ok. 10 cm). Takie ograniczenia prawne zwykle dotyczą terenów, na których migrują będące pod ścisłą ochroną gatunki gadów lub płazów. Dlatego planując grodzenie działki, w pierwszej kolejności warto zajrzeć do planu, jeśli takowy jest, sprawdzić wszelkie obostrzenia i tym samym upewnić się, że fundament pod ogrodzenie panelowe w ogóle może zostać wykonany.

Przejdźmy teraz do konkretów. Jak postawić ogrodzenie panelowe z podmurówką? Do tego celu wykorzystuje się elementy takie jak betonowa deska oraz betonowy łącznik, który obejmuje słupek i scala deski. Montaż poszczególnych części podmurówki do złudzenia przypomina układankę z klocków.

Sprawdź nasze projekty ogrodzeń!

Projekty ogrodzeń

Jaka powinna być odległość między słupkami ogrodzenia panelowego?

Długość paneli ogrodzeniowych wynosi 2,5 m. Planując rozstaw słupków ogrodzeniowych, oprócz tego należy uwzględnić jeszcze średnicę słupka i obejmy mocującej panel. W zależności od systemu odległości pomiędzy słupkami wynoszą zazwyczaj 2,56-2,58 m.

Wysokość słupków zależy od wysokości panela oraz od obecności bądź braku podmurówki. Słupek należy umieścić w betonie co najmniej na długości 40 cm. Do tego dolicza się jeszcze 20 cm podmurówki, jeśli się na taką zdecydujemy, wynoszący ok. 4 cm odstęp między podmurówką a panelem oraz ok. 3 cm odległości powyżej panela.

Ilość paneli potrzebnych na ogrodzenie – jak to obliczyć?

Standardowy panel, tak jak zostało wyższej wspomniane, ma długość 2,5 m. Doliczając do tego odstęp z obu stron, czyli ok. 3 cm pomiędzy panelem a początkiem słupka i jeszcze promień słupka, można założyć, że jeden panel przypada na ok. 2,58 metrów bieżących ogrodzenia.

Dlatego, aby dowiedzieć się, jaka ilość paneli do ogrodzenia terenu będzie nam potrzebna, wystarczy podzielić ilość metrów bieżących długości boku działki przez 2,58. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynikiem będzie niepełna liczba, dlatego trzeba zaokrąglić ją do najbliższej liczby całkowitej.

Przykład:

Długość boku działki wynosi 400 metrów bieżących. Dzielimy 350 przez 2,58 i otrzymujemy wynik 135,66. Zatem do wykonania ogrodzenia potrzebnych będzie ok. 136 paneli.

Ogrodzenie panelowe montaż

Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie – na co zwrócić uwagę podczas montażu?

Dobra informacja dla wszystkich, którzy mają do ogrodzenia nie do końca równy teren, jest taka, że ogrodzenie panelowe sprawdzi się w ich przypadku idealnie i nie trzeba będzie przeprowadzać żadnych dodatkowych prac budowlanych przy jego montażu.

Decydując się na ogrodzenie panelowe na nierównym terenie, nie ma bowiem konieczności wyrównywania terenu czy wykonywania sztucznych nasypów. Ponadto nie ma potrzeby stosowania podbudowy pod ogrodzeniem, wystarczą same panele ogrodzeniowe i słupki, które można zamontować bezpośrednio w gruncie. Jedyne, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę to to, by słupki były w pionie, a panele w poziomie.

Jakie ogrodzenie panelowe wybrać?

W sklepach budowlanych dostępny jest spory wybór paneli ogrodzeniowych zróżnicowanych pod względem parametrów technicznych, wymiarów, technologii produkcji, a także sposobu montażu czy zabezpieczenia przed zniszczeniem. Od wymienionych czynników zależą walory użytkowe ogrodzenia, w tym przede wszystkim jego trwałość, solidność, estetyka czy cena. Dlatego warto poprosić o radę personel budowlany w dobraniu paneli ogrodzeniowych cechujących się specyfikacją odpowiednią do naszych potrzeb, a przy okazji by mieściły się w naszym budżecie.

Sprawdź ciekawą opcje ozdobienia ogrodzenia: Zalecane zasłonięcie zielenią od głównej ulicy w większym ogrodzie - co warto wiedzieć?

Każdy z nas oczekuje, że ogrodzenie panelowe będzie służyć jak najdłużej. Dlatego przy zakupie paneli należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na czas trwania udzielonej przez producenta gwarancji i jego renomę. Im dłuższy jest ten okres i im lepsze opinie ma dana firma, tym większa pewność, że w razie jakichkolwiek wad lub uszkodzeń bez problemu będzie można skorzystać z uprawnień z tytułu gwarancji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
osoba w kombinezonie ochronnym i masce w trakcie malowania proszkowego
08.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Co to jest malowanie proszkowe? Ceny za m2 usługi

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana dzięki niemu równa warstwa koloru stanowi za...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie akustyczne
13.02.2024 r. Jan Susmaga

Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?

Ogrodzenie akustyczne, nazywane inaczej płotem akustycznym czy ogrodzeniem dź...

Ogrodzenie i bramy
Rośliny wzdłuż ogrodzenia
10.11.2023 r. Jan Susmaga

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

Rośliny wzdłuż ogrodzenia są sadzone w celu poprawy estetyki działki i otocze...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

Ogrodzenie i bramy
osoba w kombinezonie ochronnym i masce w trakcie malowania proszkowego
08.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Co to jest malowanie proszkowe? Ceny za m2 usługi

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana dzięki niemu równa warstwa koloru stanowi za...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie akustyczne
13.02.2024 r. Jan Susmaga

Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?

Ogrodzenie akustyczne, nazywane inaczej płotem akustycznym czy ogrodzeniem dź...

Ogrodzenie i bramy
Rośliny wzdłuż ogrodzenia
10.11.2023 r. Jan Susmaga

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

Rośliny wzdłuż ogrodzenia są sadzone w celu poprawy estetyki działki i otocze...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

REKLAMA
Zamknij