Okno kolankowe – co to jest okno kolankowe? Jakie ma wady i zalety?
Okno kolankowe to nietypowe rozwiązanie architektoniczne, które nie tylko doświetla poddasze użytkowe, ale również nadaje budynkowi oryginalny charakter. Jakie rodzaje okien kolankowych są dostępne na rynku? Kiedy warto się na nie zdecydować? Sprawdź nasz poradnik!
Analizując dostępne na rynku projekty domów, można zauważyć, że okna kolankowe stają się coraz bardziej popularne – ze względu na swoje walory użytkowe są chętnie wybierane przez inwestorów. Taki typ okien uwzględniają głównie projekty domów z poddaszem użytkowym. Dlaczego warto się wybrać nietypowe okna? Jakie mają zalety?
Czym jest okno kolankowe?
Okna kolankowe to oryginalne połączenie okna dachowego z oknem tradycyjnym. Skrzydło dachowe umieszczone jest w połaci dachu, natomiast zwykłe, pionowe okno – w ścianie poniżej. Są ze sobą połączone specjalnym kołnierzem uszczelniającym. Z reguły instaluje się je na ostatniej kondygnacji budynku, ale nie tylko – wszystko zależy od konstrukcji domu jednorodzinnego.
Okna kolankowe, zwane również łamanymi lub fasadowymi, można montować w budynkach, które ze względu na specyficzną konstrukcję nie pozwalają na wstawienie tradycyjnych okien dachowych. Przy montażu okna kolankowego bardzo ważne jest, żeby poddasze było wyposażone w ścianę kolankową umieszczoną w stropie. Ściana, w której zostanie zamontowane okno pionowe, musi mieć minimum 85 cm wysokości.
Często spotykane w przypadku nowoczesnych domów z dachami bezokapowymi. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej? Sypialnia na poddaszu, łazienka ze skosem – wszędzie tam można wstawić oryginalne okna łamane.
Jakie są rodzaje okien kolankowych?
Nowoczesne okna są nie tylko odporne na czynniki atmosferyczne, chronią przed niską temperaturą i zabezpieczają przed intruzami, ale również gwarantują maksymalny komfort użytkowania. Obecnie w sprzedaży mamy wiele rodzajów łamanych okien. Należą do nich:
- okno dachowe kolankowe – tradycyjne okno połaciowe kolankowe, połączenie skrzydła dachowego z pionowym;
- okno kolankowe balkonowe – okno pionowe otwiera się na taras/balkon lub jest zamontowane na stałe;
- okna kolankowe zespolone – wyposażone w energooszczędny pakiet dwukomorowy, odporny na uszkodzenia, antywłamaniowy;
- okno kolankowe podwójne – tzw. zestawy bliźniacze, dwa okna dachowe i pionowe umieszczone obok siebie. Jeszcze lepiej doświetlają wnętrze i zwiększają pole widzenia.
Rodzaje okien kolankowych ze względu na sposób otwierania
Na rynku są dostępne między innymi okna kolankowe otwierane na zewnątrz i do środka, jak również nieotwierane. Skrzydła można też uchylić i rozszczelnić – utworzyć niewielką szparę, która wspomaga cyrkulację powietrza. Sprawdźmy dokładnie, jakie możliwości zapewniają nowoczesne okna kolankowe.
Rodzaje okien kolankowych ze względu na okucia
Ze względu na rodzaj okucia okna kolankowe dzielimy na:
- uchylno-rozwierne,
- uchylno-łamane,
- obrotowe,
- okna nieotwierane.
Okna uchylno-rozwierne można zarówno uchylić, jak i otworzyć do kąta 90 stopni. To najpopularniejsze rozwiązanie, które jest wybierane przez wielu inwestorów. Z kolei okna uchylno-łamane to skrzydła, w których część pionowa otwiera się do środka, a górna, dachowa – uchyla w pionie. W sprzedaży są też dostępne oryginalne i bardzo praktyczne okna obrotowe – w tym wypadku połaciowa część skrzydła otwiera się w sposób obrotowy.
Okna kolankowe – najpopularniejsze wymiary
Okna łamane występują w różnych wariantach, zbliżonych do innych okien montowanych na poddaszach. Sprawdziliśmy, jakie są najczęściej wybierane okna kolankowe. Wymiary przedstawiliśmy poniżej:
- 60 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
- 95 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
- 115 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
- 137 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na tradycyjne, czy wybierzemy okna kolankowe balkonowe, wymiary powinny być dostosowane do konstrukcji budynku i dachu.
Jak zamontować okno kolankowe? Krok po kroku
Jak zamontować okno kolankowe? Bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie otworu, do którego będziemy wstawiać okno. Montaż okna połaciowego i pionowego wiąże się z koniecznością zdjęcia pokrycia dachu, a czasem również wycięcia łat dachowych. Między pokryciem dachu a otworem należy pozostawić około 8-12 cm. Ważne jest również zachowanie odstępu nad oknem – ok. 8-14 cm oraz po bokach – ok. 5 cm.
Chcesz wstawić okno kolankowe? Montaż rozpoczyna się od przytwierdzenia kątowników do ościeżnicy. Łaty montażowe należy przymocować do dachu, a następnie wypoziomować. Okno połaciowe i pionowe muszą też być dobrze zaizolowane – w tym celu wykorzystuje się wełnę mineralną, którą należy umieścić w ościeżnicy.
Kolejny krok to montaż ościeżnicy i wstawienie skrzydła. Warto pamiętać o tym, że okno połaciowe powinno być połączone z pionowym za pomocą specjalnego kołnierza uszczelniającego.
Jaki materiał wybrać na okno kolankowe?
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje okien kolankowych – producenci uwzględniają zarówno naturalne, jak i syntetyczne surowce. Najpopularniejsze są:
- okna kolankowe drewniane klejone warstwowo,
- okna kolankowe drewniane z poliuretanem,
- okna kolankowe PCV.
Okna wykonane z drewna klejonego warstwowo są bardziej odporne na wypaczanie niż tradycyjne okna lite. Nie odkształcają się, pozostają estetyczne i funkcjonalne. Z kolei okna drewniane z powłoką poliuretanu są dodatkowo wzmocnione i sprawdzą się nawet w trudnych warunkach. Najbardziej wytrzymałe są jednak okna kolankowe PCV. Syntetyczny materiał gwarantuje odporność na wilgoć i negatywne działanie czynników zewnętrznych.
Ile kosztuje okno kolankowe?
Ile kosztuje okno kolankowe? Cena będzie zmieniać się w zależności od materiału, z którego wykonano okno, jego wymiarów oraz rodzaju okna (np. rozwierno-uchylne czy obrotowe okno kolankowe). Koszt może wynieść nas nawet 3000 zł – jeśli zdecydujemy się na model drewniany z dodatkową powłoką poliuretanową.
Oczywiście można też kupić tańsze okno dachowe kolankowe. Cena podstawowych modeli z PCV zaczyna się już od 1500 zł. Okna wykonane z syntetycznego materiału będą tańsze niż drewniane, ale równie funkcjonalne. W sprzedaży są też dostępne okno kolankowe na zamówienie. Cennik jest w tym przypadku ustalany indywidualnie z klientem.
Jak wybrać rolety do okna kolankowego?
Rolety osłaniają pomieszczenia przed silnym światłem słonecznym i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza. Oprócz tego zapewniają intymną atmosferę i chronią przed spojrzeniami sąsiadów, dlatego warto je zamontować. Chcesz wybrać rolety zewnętrzne na okno kolankowe? Czy jest to możliwe?
Dobranie odpowiedniego modelu na okna łamane może być trudne, jednak na rynku są dostępne nowoczesne rolety sterowane elektronicznie, wyposażone w czujniki deszczu. Rolety na oknie skośnym są sterowane zdalnie (pilotem), zaś na oknach pionowych – ręcznie. Doskonale zaciemniają pomieszczenia, a dodatkowo chronią przed sforsowaniem okna kolankowego. Roleta zewnętrza jest bardzo przydatna i warto w nią zainwestować.
A jakie zasłony na okna kolankowe okażą się najlepsze? W tym przypadku konieczne będzie zamontowanie dwóch szyn, które utrzymają materiał w odpowiedniej pozycji – jednej nad oknem połaciowym, a drugiej – pod nim. Zasłony mogą obejmować tylko skrzydło dachowe lub przysłaniać również pionowe.
W tym kontekście warto przytoczyć: Karnisze sufitowe – jak wybrać karnisz sufitowy? Czy warto się zdecydować?
Okna kolankowe – czy warto zdecydować się na ich montaż?
Chcesz zainwestować w nowoczesne okna kolankowe? Czy warto montować je w domu jednorodzinnym? Z całą pewnością sprawdzą się w budynkach z poddaszem użytkowym – znakomicie doświetlą sypialnię, łazienkę oraz inne pomieszczenia zlokalizowane na ostatniej kondygnacji. Połączenie okna dachowego z pionowym poszerza również pole widzenia i sprawia, że wnętrze staje się bardziej przestronne oraz optycznie większe.
Oprócz tego nowoczesne okna kolankowe mają niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu zapewniają optymalną izolację termiczną. Oczywiście przy założeniu, że są prawidłowo zamontowane. Jeśli chcemy zainwestować w tego typu rozwiązanie, zdecydujmy się skorzystać z usług fachowców, którzy mają doświadczenie w montażu okien kolankowych. Sprawdźmy opinie i portfolio firmy, a na pewno będziemy zadowoleni.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora