Czym jest dom zeroenergetyczny i jak sprawić, aby Twój takim był?

Artykuł sponsorowany.

Coraz więcej osób decydujących się na budowę własnego domu wybiera rozwiązania energooszczędne, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji, ekologią i codzienną wygodą użytkowania. Do rosnącej popularności budownictwa zeroenergetycznego przyczyniają się także coraz bardziej restrykcyjne przepisy budowlane, które rekomendują wykorzystanie technologii przyjaznych dla środowiska, nie tylko podczas budowy domu, ale również w trakcie jego późniejszej eksploatacji.

Czym jest dom zeroenergetyczny i jak sprawić, aby Twój takim był? - zdjęcie 1

Czym jest zeroenergetyczny dom?

Domem zeroenergetycznym nazywamy budynek, który nie korzysta z energii pierwotnej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Zamiast tego jest wyposażony w rozwiązania bazujące na odnawialnych źródłach energii (fotowoltaika, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, biomasa itp.), które powinny w pełni pokrywać jego zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną.

Jak sama nazwa wskazuje, taki budynek charakteryzuje się zerowym bilansem energetycznym, co oznacza, że nie zużywa więcej energii, niż jej produkuje. A ponieważ generowana energia pochodzi z czystych źródeł, dom nie emituje dwutlenku węgla czy pyłu i jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

Jak zaprojektować dom zeroenergetyczny?

O to, czy budynek będzie można zakwalifikować jako zeroenergetyczny, należy zadbać już na etapie wyboru projektu. Najlepiej sprawdzą się budowle o prostej bryle architektonicznej, w których występuje mało potencjalnych miejsc, w których mogą powstawać mostki termiczne, prowadzące do utraty ciepła.

Dom warto zwieńczyć dachem dwuspadowym o nachyleniu na poziomie 30–45° i połaci skierowanej na południe, co zapewni optymalne warunki dla fotowoltaiki i umożliwi jej osiąganie optymalnych uzysków. Istotne jest, aby powierzchnia dachu była jednolita, dlatego odradza się budowę wykuszy, lukarn czy balkonów. Takie warunki pozwolą na efektywny i łatwy montaż instalacji fotowoltaicznej, która stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia zeroenergetycznego domu.

Ważne jest również samo usytuowanie nieruchomości względem stron świata. Ściana zwrócona na południe lub południowy-zachód będzie otrzymywać największe ilości światła dziennego, dlatego to właśnie tam warto umieścić większość okien, aby domownicy mogli z niego efektywnie korzystać. Z kolei północna strona budynku, do której będzie docierać najmniej światła słonecznego, powinna posiadać mniej przeszkleń. Dlaczego?

O ile duże okna wychodzące na południe pomogą w efektywnym nagrzaniu domu, to umieszczenie ich na północnej ścianie budynku będzie prowadzić do uciekania ciepła. Odpowiednie rozmieszczenie okien jest więc kluczowe, jeśli chcemy zadbać o optymalne warunki termiczne w budynku i zminimalizować straty energii cieplnej. Oczywiście duże znaczenie będzie mieć również jakość materiałów wykorzystanych do budowy domu, zwłaszcza tych, które dbają o odpowiedni poziom izolacji cieplnej i szczelności nieruchomości.

Jakie instalacje OZE powinny znaleźć się w zeroenergetycznym budynku?

Odnawialne źródła energii pozwalają obniżyć nie tylko koszty eksploatacji, ale także ślad węglowy gospodarstwa domowego - nie jest więc zaskoczeniem, że coraz więcej nowych budynków uwzględnia je już na etapie procesu projektowego. Jak wspomnieliśmy, fotowoltaika jest kluczowym elementem wyposażenia domu zeroenergetycznego, ponieważ pozwala na produkcję darmowej i czystej energii elektrycznej potrzebnej do zasilania domowych sprzętów. Mieszkańcy mogą więc znacznie ograniczyć korzystanie z prądu z sieci, zwłaszcza jeśli fotowoltaika zostanie wzbogacona o przydomowy magazyn energii.

Kolejnym elementem, który wpływa na to, czy dom będzie zeroenergetyczny jest system grzewczy, jaki został w nim zastosowany. Dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, które ogrzewają budynek w chłodniejszych miesiącach oraz zapewniają ciepłą wodę użytkową przez cały rok. Cechują się wysoką efektywnością energetyczną, co przekłada się bezpośrednio na minimalne zużycie energii elektrycznej. Najnowsze modele mogą pobierać nawet ⅘ energii niezbędnej do ogrzewania z odnawialnych źródeł, a tylko ⅕ z energii elektrycznej.

Które modele są najpopularniejsze w naszym kraju? Polacy sięgają najczęściej po pompy ciepła powietrze-woda, które charakteryzują się wysoką wydajnością, prostym montażem, bezpieczeństwem i wygodą. Są także znacznie przystępniejsze cenowo niż gruntowe jednostki.

Warto pamiętać, że pompa ciepła w domu zeroenergetycznym musi być zasilana energią z instalacji fotowoltaicznej. Tylko wtedy wskaźnik EP budynku, który określa ilość nieodnawialnej energii zużywanej do użytkowania nieruchomości, będzie mógł osiągnąć zerowy poziom.

Duet składający się z fotowoltaiki i pompy ciepła zapewnia mnóstwo korzyści na etapie eksploatacji domu, ale należy o nim pomyśleć już podczas projektowania budynku. W ten sposób można znacznie obniżyć swoje nakłady inwestycyjne np. poprzez rezygnację z budowy systemu kominowego.

baner reklamowy Columbus

Kliknij baner, by poznać ofertę!

W czym pomaga magazynowanie energii?

Warto pamiętać, że duet, na jaki składa się fotowoltaika i pompa ciepła to nie jedyne rozwiązania z zakresu eko-energetyki, jakie warto zastosować w zeroenergetycznym domu. W celu zwiększenia niezależności energetycznej gospodarstwa można sięgnąć także po magazyn energii. Urządzenie to służy do gromadzenia energii elektrycznej z fotowoltaiki i/lub z sieci i pozwala na jej efektywne wykorzystanie w chwilach, gdy instalacja solarna nie pracuje lub gdy pobór prądu z sieci jest mniej opłacalny.

Magazyn sprawdzi się również podczas przerw w zasilaniu, awarii sieci czy blackoutów. Warto jednak sięgnąć po model wyposażony w funkcję Backup Ready, która od razu zacznie zasilać urządzenia energią z magazynu energii, jeśli napięcie w sieci zaniknie.

Już sama obecność magazynu energii pomaga zwiększyć autokonsumpcję energii z fotowoltaiki i generuje duże oszczędności, jednak efektywniejsze korzystanie z wytworzonego prądu jest możliwe poprzez zastosowanie systemu HEMS. System Zarządzania Energią Domową analizuje produkcję i zużycie energii elektrycznej i pomaga optymalizować jej pracę.

Samodzielnie steruje działaniem wszystkich urządzeń OZE w Twoim domu, dzięki czemu budynek staje się niemal bezobsługowy, a komfort domowników rośnie. W rezultacie efektywność energetyczna domu poprawia się, gospodarstwo redukuje swój ślad węglowy, a Ty oszczędzasz na kosztach energii.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu zeroenergetycznego?

Główną zaletą wiążącą się z posiadaniem domu zeroenergetycznego są bardzo niskie koszty jego eksploatacji. Systemy OZE zajmują się produkcją prądu, ciepłej wody użytkowej i ogrzewają budynek, przez co gospodarstwo może uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii i oszczędzać na rachunkach.

Brak konieczności monitorowania cen paliw i uwzględniania ich zmian w budżecie domowym jest kolejnym plusem. Zapewnia mieszkańcom zwiększone poczucie bezpieczeństwa finansowego i stabilność ich miesięcznych wydatków. Samo zarządzanie energią również staje się łatwiejsze, ponieważ domownicy mogą monitorować i sterować pracą wszystkich za pomocą wygodnych aplikacji mobilnych.

Nie do przecenienia jest także aspekt ekologiczny. Domy zeroenergetyczne nie emitują CO2, pyłów, ani innych zanieczyszczeń, dzięki czemu są rozwiązaniem przyjaznym zarówno dla środowiska, jak i zdrowia domowników i ich sąsiadów.

Warto również podkreślić, że budynek zeroemisyjny, wyposażony w urządzenia OZE będzie o wiele bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości, jeśli kiedyś zdecydujesz się na jego sprzedaż.

Artykuł sponsorowany.

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Nowości w tej kategorii

Odnawialne źródła energii (OZE)
Columbus PRO – pompa ciepła dla polskiego klimatu Sponsorowany
19.10.2023 r. Artykuł partnerski

Columbus PRO – pompa ciepła dla polskiego klimatu

Pompy ciepła od kilku lat pozostają jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła, po jakie sięgają Polacy. W samym 2022 r. z...

Odnawialne źródła energii (OZE)
Dom gotowy na przyszłość - Columbus dla klientów Extradom Sponsorowany
28.07.2023 r. Artykuł partnerski

Dom gotowy na przyszłość - Columbus dla klientów Extradom

Oferta Columbus dla klientów Extradom to rozwiązania z zakresu nowoczesnej energetyki, które idealnie współgrają z koncepc...

Odnawialne źródła energii (OZE)
Columbus PRO – pompa ciepła dla polskiego klimatu Sponsorowany
19.10.2023 r. Artykuł partnerski

Columbus PRO – pompa ciepła dla polskiego klimatu

Pompy ciepła od kilku lat pozostają jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła, po jakie sięgają Polacy. W samym 2022 r. z...

Odnawialne źródła energii (OZE)
Dom gotowy na przyszłość - Columbus dla klientów Extradom Sponsorowany
28.07.2023 r. Artykuł partnerski

Dom gotowy na przyszłość - Columbus dla klientów Extradom

Oferta Columbus dla klientów Extradom to rozwiązania z zakresu nowoczesnej energetyki, które idealnie współgrają z koncepc...

REKLAMA
Zamknij