Gdzie najlepiej ustawić parasol ogrodowy? Porady aranżacyjne
Parasol ogrodowy to nie tylko ochrona przed słońcem, ale także element dekoracyjny, który wpływa na wygląd i funkcjonalność ogrodu. Wybór odpowiedniego miejsca dla parasola może zwiększyć komfort odpoczynku na świeżym powietrzu, ale też zapewnić mu stabilność i długowieczność. Jakie miejsce będzie najlepsze? Oto kilka kluczowych wskazówek.

Jak dobrać miejsce dla parasola ogrodowego?
Parasol ogrodowy to niezbędny element każdego tarasu, ogrodu i balkonu. Chroni przed słońcem i deszczem, czyniąc relaks na świeżym powietrzu zdecydowanie przyjemniejszym oraz bezpieczniejszym (nadmierne promieniowanie UV jest szkodliwe dla zdrowia). Dlatego podczas wyboru odpowiedniego modelu najważniejszym czynnikiem jest zwrócenie uwagi na nasłonecznienie. W tym celu najlepiej jest sprawdzić, jak słońce wędruje po ogrodzie w ciągu dnia. Wiedząc, w jaki sposób nasłoneczniany jest kącik wypoczynkowy, wystarczy już tylko dostosowywać kąt nachylenia parasola do aktualnego kąta padania promieni słonecznych.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Zdecydowanie warto sprawdzić, czy dane miejsce jest mocno wietrzne. Silne podmuchy mogą przewrócić parasol, dlaczego najlepiej umieścić go w miejscu osłoniętym np. przy ścianie budynku lub w otoczeniu drzew. Co prawda podstawa parasola powinna być na tyle stabilna i ciężka, aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, natomiast zawsze jeśli jest taka możliwość lepiej ustawić parasol w mniej wietrznych przestrzeniach.
Miejsce dla parasola ogrodowego powinno również sprzyjać relaksowi. Najlepiej jeśli będzie oddalone od ruchliwej ulicy i hałasów. W ten sposób można stworzyć wyjątkową przestrzeń do odpoczynku i relaksu.
Parasol na tarasie, trawniku czy przy basenie – co warto wiedzieć?
Parasol ogrodowy warto ustawić w miejscu, w którym najczęściej odpoczywa się na świeżym powietrzu. To właśnie tam najlepiej umieścić cały komplet mebli ogrodowych. Taras to doskonały wybór, a parasol sprawdzi się na nim szczególnie wtedy, gdy nie jest on zadaszony. Gdy wolnej przestrzeni nie ma wiele (szczególnie istotne w przypadku balkonów), najlepiej jest wybrać model z boczną nogą. Nie zajmuje dużo miejsca i można bez problemu go regulować. Podłoże w takim przypadku jest zazwyczaj równe i nie powinno być większych problemów z prostym i stabilnym ustawieniem parasola. Można więc zdecydować się nawet na podstawę na kółkach, którą z łatwością będzie przesuwało się po płytkach czy deskach.
Jeśli parasol ogrodowy będzie stał na trawniku, najlepiej jest wybrać model ze stalową podstawą wkręcaną w ziemię. Jest ona odporna na warunki atmosferyczne. Może ewentualnie ulegać korozji, ale wystarczy odpowiednie zabezpieczenie preparatem, aby zapobiec temu problemowi. Innym rozwiązaniem jest parasol ogrodowy z betonową, ciężką podstawą. Pozwoli ona na równie stabilne umieszczenie go na trawniku.
Parasole ogrodowe często są ustawiane też w okolicach zbiorników wodnych. To przestrzeń, która jest zazwyczaj mocno nasłoneczniona. Dlatego też w takim przypadku szczególnie istotne jest, aby parasol był wykonany z materiałów odpornych na działanie promieniowania UV. Najlepiej sprawdzi się poliester, który nie blaknie pod wpływem działania słońca i przez wiele lat wygląda tak samo dobrze. Nie jest też podatny na różnego rodzaju uszkodzenia oraz wykazuje wysoką odporność na wilgoć, co ma szczególne znaczenie w pobliżu basenów.
Jakie podłoże jest najlepsze do stabilnego ustawienia parasola?
Najlepsze będzie stabilne i równe podłoże. Istnieje wtedy o wiele mniejsze ryzyko przewrócenia się parasola. Tak naprawdę każda powierzchnia – czy to betonowa, kamienna, czy drewniana będzie w tym przypadku odpowiednia. Ewentualnie jeśli dany model jest dość lekki a miejsce, w którym stoi, jest narażone na silniejsze podmuchy, należy go dodatkowo obciążyć. Można zrobić to, wlewając wodę do podstawy, wsypując do niej piasek lub zalewając betonem. To ostatnie jest jednak rozwiązaniem na stałe. Jeśli chodzi o trawnik – taka powierzchnia wymaga dodatkowego zakotwiczenia parasola w ziemi.
Jak zapewnić optymalne zacienienie w ogrodzie?
Najważniejsze to postawić na model z regulacją kąta nachylenia oraz o odpowiedniej średnicy czaszy. Ten drugi czynnik jest szczególnie istotny jeśli w ogrodzie czy na tarasie przesiaduje często wiele osób. W takim przypadku ważne jest to, aby każdy miał zapewnione komfortowe i osłonięte od słońca miejsce do wypoczynku. Warto więc zastanowić się nad tym i wybrać odpowiednią szerokość materiału, pod którym zmieszczą się meble i goście.
Czasami, aby stworzyć swój własny kącik relaksu w ogrodzie, warto połączyć parasol ogrodowy z innymi osłonami takimi jak markizy czy żagle ogrodowe. Dzięki temu można nadać przestrzeni wyjątkowy klimat, jednocześnie zapewniając doskonałe zacienienie danego miejsca.
Parasol a wiatr – jak uniknąć przewrócenia?
Zawsze istnieje ryzyko przewrócenia parasola ogrodowego – mniejsze lub większe. Pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego warto wiedzieć, jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Kluczem jest wspomniana już wcześniej ciężka podstawa. Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest maksymalne możliwe obciążenie. Istnieje sporo egzemplarzy, które można wypełnić piaskiem lub wodą. Zależnie od ich pojemności mogą one ważyć 20 lub nawet 130 kg! Jeśli natomiast postawi się na podstawę krzyżakową, warto obciążyć ją płytami betonowymi w celu stabilizacji modelu. Dodatkowo podstawę należy dobrać odpowiednio do wielkości parasola, aby mieć pewność, że cała konstrukcja będzie stabilna.
Jeśli jest to możliwe, warto unikać ustawienia parasola na otwartych przestrzeniach. Lepszym rozwiązaniem jest postawienie go przy ścianie budynku lub w pobliżu drzew, które częściowo osłonią go przed podmuchami.
Gdzie najlepiej ustawić parasol ogrodowy?
Wybór najlepszego miejsca na parasol ogrodowy wymaga uwzględnienia kilku czynników, takich jak nasłonecznienie, wiatr czy podłoże. Każde z miejsc ma swoje wymagania, dlatego najpierw warto dobrać odpowiedni model, a następnie zapewnić mu właściwą stabilność. Odpowiednia lokalizacja parasola zwiększy komfort użytkowania i sprawi, że będzie służył przez wiele sezonów.
Autor artykułu

Inne artykuły tego autora