Projekty nawet 600 zł taniej! ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Bożonarodzeniowe drzewko jest tradycyjnym elementem wystroju polskich domów w grudniu. Kupujesz choinkę w doniczce do domu? Dowiedz się, jak przedłużyć jej trwałość, zobacz też, kiedy można ją przesadzić do ogrodu.

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić? - zdjęcie 1

W polskiej tradycji bożonarodzeniowej głęboko zakorzeniona jest choinka. Problem w tym, że w wielu punktach sprzedaży świeżych drzewek nie można liczyć na zakup rośliny, które ma korzenie. Warto poszukać jednak takiego egzemplarza, ponieważ drzewko można po Bożym Narodzeniu posadzić i zaaranżować w ogrodzie lub po prostu w lesie. Dowiedz się, jak pielęgnować choinkę w doniczce w domu, by mogła zostać przesadzona do gruntu. Jak często podlewać, by stała dłużej?

Jaka żywa choinka w doniczce zostanie z nami najdłużej?

Polacy zdecydowanie najczęściej do swoich domów czy mieszkań wybierają świerki. Czy jednak są one dobrym wyborem? Jaka choinka trzyma się najdłużej? Najlepiej wybrać:

  • świerk serbski – występuje w naturze na Bałkanach. Ma strzelisty, wąski pokrój, ale jednocześnie ma najmniej kłujące igły. Świerki serbskie szybko rosną i dorastają nawet do 30 m, co należy wziąć pod uwagę przy przesadzaniu takiego drzewka do ogrodu;
  • świerk kłujący – nazywany srebrnym, z uwagi na srebrzysty kolor igieł, ma szeroki pokrój. Drzewo ma silnie kłujące igły, dodatkowo pokryte woskiem – sztywne i trwałe;
  • jodłę kaukaską – sprawdzi się w roli bożonarodzeniowego drzewka równie dobrze, co świerk. Nie toleruje mrozów i wysokich temperatur, stąd też klimat panujący w Polsce nie sprzyja jej uprawie. Najlepiej kupuj małe drzewka jodły kaukaskiej, bo mają największe szanse na to, by być ozdobą ogrodu.

Na pytanie o to, ile wytrzyma choinka w doniczce w domu, nie ma jednej odpowiedzi. Wielu z nas może zastanawiać się, dlaczego drzewko już po dwóch czy trzech tygodniach obficie traci igły. Być może kupiłeś ściętą choinkę, bez bryły korzeniowej w doniczce, dlatego naturalne jest, że szybko będzie więdnąć. Należy unikać również drzewek, które były wcześniej uprawiane w gruncie, a przed świętami Bożego Narodzenia zostały wykopane i po prostu umieszczone w pojemnikach.

Wszystko dlatego, że takie działanie prowadzi do mocnego przycięcia korzeni drzewka. Zostają zniszczone, a ponadto nie będzie możliwości, by ponownie umieścić taką choinkę w gruncie – roślina zostaje pozbawiona korzeni czy części z nich, dlatego po pewnym czasie uschnie i będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia.

Ile wytrzyma choinka w doniczce w domu? To zależy, w jakim stanie ją kupisz. Zanim wybierzesz drzewko i za nie zapłacisz, przyjrzyj się, czy nie ma suchych i niezdrowo wyglądających igieł lub śladów ataków szkodników.

Co to jest ogród zimowy, ile kosztuje i jak go urządzić?

mała przyozdobiona choinka świąteczna w domu

Jak pielęgnować domową choinkę w doniczce?

Piękna jodła czy świerk w salonie roztaczają wokół wspaniały zapach świeżego drzewka, a przy tym tworzą bożonarodzeniową atmosferę. Jeśli i Ty jesteś zwolennikiem świeżej choinki w domu, a chcesz po zimie wsadzić drzewko do ogrodu, musisz dbać o choinkę w doniczce. Drzewka uprawianego w ten sposób nie należy kupować zbyt wcześnie – najlepiej zrobić to na około 2 tygodnie przed świętami. Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?

Nie przesadzaj jej, ale zadbaj o to, by kupić drzewko w dość dużej donicy czy pojemniku. Zanim trafi na zaszczytne miejsce w salonie, pozostaw ją na kilka dni w pomieszczeniu, gdzie jest około 5 stopni Celsjusza, a następnie na kilka dni tam, gdzie panuje około 10 stopni Celsjusza, np. w garażu. To pozwoli zaadaptować choinkę do warunków cieplnych panujących w domu.

Zmorą jest, że choinka szybko traci igły i czasem może nie dotrwać nawet do Bożego Narodzenia. Co zrobić, żeby tak nie było? Musisz wybrać odpowiednie miejsce, by ustawić drzewko. Nie powinno znaleźć się w pobliżu grzejników, kominków i piecyków, ponieważ to doprowadzi do szybszego przesuszenia podłoża w doniczce. Najlepiej by było, gdyby drzewko znajdowało się w otoczeniu, gdzie jest około 20 stopni Celsjusza.

Problem pojawia się, jeśli masz ogrzewanie podłogowe. Na czym postawić choinkę w doniczce, by nie miała kontaktu z ciepłą posadzką? Na stołku, taborecie lub na specjalnym kwietniu, wykonanym np. z żeliwa.

Ile kosztuje i jakich pozwoleń wymaga wycinka drzew na działce?

Czy choinkę domową w doniczce trzeba podlewać?

Jeśli wybrałeś do domu choinkę w doniczce, w której znajduje się pełna bryła korzeniowa, należy ją podlewać, by przetrwała jak najdłużej i nadawała się do posadzenia w ogrodzie za pewien czas – najlepiej na wiosnę, kiedy minie ryzyko pojawienia się przygruntowych przymrozków. Nie można dopuszczać do przesuszenia podłoża. Do podlewania warto wykorzystywać odstaną wodę, w temperaturze pokojowej. Co pewien czas należy także zraszać choinkę.

Co ile trzeba podlewać choinkę w doniczce i jak długo wytrzyma bez wody? Wszystko zależy od tego, gdzie stoi. Jeśli znajduje się w salonie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym, trzeba ją podlewać częściej niż w przypadku, gdy znajduje się na przydomowym tarasie. Jak często podlewać jodłę kaukaską w doniczce? Częściej i solidniej niż świerka.  

Jaką choinkę w donicy wybrać na balkon, jeśli nie mamy miejsca w domu?

W niewielkim mieszkaniu każde wolne miejsce jest na wagę złota, dlatego choinka w donicy zwykle nie stoi zbyt długo. Jeśli nie chcesz jej wyrzucać, tylko później umieścić w glebie, trzeba z nią coś zrobić. Czy choinka przetrwa na balkonie? Pewnie tak, ale jej pojemnik trzeba okryć np. słomianą matą czy jutową tkaniną i ustawić w zacisznym miejscu, gdzie nie będzie docierało bezpośrednie światło słoneczne.

Jaka choinka nadaje się na balkon? Zarówno świerk, jak i jodła mogą być dobrym wyborem w takiej sytuacji.

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Jak sprawdzić, czy choinka domowa w donicy jeszcze nie uschła?

Kiedy przesadzić choinkę z doniczki? Na pewno nie w czasie zimy, choć drzewko nie powinno stać zbyt długo w domu w donicy. Maksymalnie 7–10 dni. Wszystko dlatego, że przetrzymywanie go w ciepłym pomieszczeniu spowoduje zaburzenie zimowego stanu spoczynku i uruchomienie w roślinie procesów wegetacyjnych. Drzewko będzie można wysadzić do gruntu w takim przypadku późną wiosną, w drugiej połowie maja, ponieważ inaczej choinka będzie narażona na przemarznięcie, co może ją zniszczyć.

Jeśli jednak w domu choinka była krótko, nie weszła w okres wegetacji i nie wypuściła nowych pędów, można ją umieścić w ogrodzie znacznie wcześniej.

  • Kiedy choinka w domu umiera? Gdy ma zbyt ciepło, zapomnieliśmy o jej podlewaniu, a jej bryła korzeniowa jest sucha. Jeśli choinka została „wybudzona” z zimowego snu, potrzebuje więcej wody do wzrostu. Powinno Cię zaniepokoić, że nagle traci igły, na dodatek bardzo intensywnie.
  • Jak sprawdzić, czy choinka w donicy jeszcze żyje? Jeśli wypuszcza nowe pędy, to znak, że przeszła w okres wegetacji i trzeba pilnować, by została w nim do czasu, aż będzie gotowa do wsadzenia do ziemi.
  • Po czym poznać, że choinka jest świeża? Powinna mieć intensywnie zielone igły, a jej gałązki nie mogą stracić elastyczności.

Jakie rośliny wybrać przy komponowaniu żywopłotu?

choinka zasadzona w ogrodzie

Jak przesadzić choinkę z doniczki w domowym ogrodzie?

Po gorącym okresie Bożego Narodzenia przychodzi czas na to, by się jej pozbyć. Jak przesadzić drzewko z doniczki do gruntu? Jeśli nie weszło w stan wegetacji, należy je umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu, gdzie jest 10 stopni Celsjusza, i potrzymać tam przez około 2–3 dni. Później trzeba przenieść choinkę do lokalu, gdzie jest około 5 stopni Celsjusza. To pozwoli na zahartowanie rośliny.

Czy choinka w doniczce się przyjmie w ogrodzie? To zależy. Najlepiej wysadzać roślinę do gruntu wczesną wiosną. Jeśli jednak choinka wypuściła nowe pędy, zrób to dopiero w maju, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa przymrozków.

Po czym poznać, że drzewko się przyjęło? Na wiosnę powinno wypuścić nowe pędy – żywo zielone. Jeśli zacznie brązowieć, to znak, że obumiera.

Trawa z rolki: cena oraz wady i zalety układania trawy z rolki w ogrodzie

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij