Jak wybrać magazyn energii: doradza ekspert firmy Columbus
Główną rolą magazynu jest gromadzenie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Urządzenie może znacząco przyczynić się do obniżenia kosztów energii i zwiększenia niezależności energetycznej. Jednak aby magazyn przyniósł oczekiwane korzyści, konieczny jest jego prawidłowy dobór. Jak wybrać magazyn energii dla domu?
Określenie potrzeb energetycznych
Ważne jest, aby wybrać magazyn energii o odpowiedniej pojemności, który sprosta Twoim potrzebom energetycznym. Przede wszystkim musisz określić, w jaki sposób korzystasz z energii, tj. ile zużywasz w ciągu dnia i nocy i jakich sprzętów używasz. To pozwoli określić, jak dużą pojemność magazynu energii potrzebujesz.
Ale to nie wszystko, istotne jest, aby magazyn energii miał wystarczającą pojemność do przechowywania nadmiaru energii wyprodukowanej z fotowoltaiki, tak aby można ją było wykorzystać w okresach, gdy produkcja energii jest niewielka lub całkowicie ustaje na przykład wieczorem lub w nocy. Dzięki odpowiednio dobranej pojemności znacząco zwiększysz opłacalność swojej instalacji i przyspieszysz zwrot inwestycji.
Technologia magazynu energii
Istnieją różne technologie magazynowania energii, obecnie dla zastosowań domowych najpopularniejszymi są baterie litowo-żelazowo-fosforanowe. Dlaczego? Oferują wiele zalet, takie jak długa żywotność (nawet ponad 20 lat), wysoka efektywność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Magazyny w tej technologii mają niski współczynnik samorozładowania, nie są podatne na tzw. efekt pamięci, a dzięki wysokiej gęstości energii nie zajmują dużo miejsca.
Koszty
Jeśli chodzi o koszty, magazyny energii nie są najtańszą technologią, jednak należy mieć na uwadze, że jest to sprzęt na długie lata. Chcąc obniżyć koszty, przyjrzyj się dostępnym programom wsparcia, jak np. Mój Prąd, dzięki któremu możesz zyskać nawet 16 000 zł bezzwrotnej dotacji. Dostępne są również ulgi podatkowe, które mogą dodatkowo „zbić” koszty inwestycji.
Magazyn energii jest dla posiadaczy fotowoltaiki bardzo opłacalnym rozwiązaniem, pod warunkiem że jest prawidłowo dobrany. Zbyt duża pojemność wydłuża czas zwrotu inwestycji, zbyt mała może z kolei nie zaspokajać potrzeb energetycznych domu, nie będzie też przynosić oczekiwanych zysków. Inwestując w urządzenie, warto więc skorzystać z pomocy specjalistów, którzy na podstawie szczegółowego audytu i rozpoznaniu potrzeb, dobiorą najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie.
Michał Kopyść, ekspert Columbus
Trwałość
Przy wyborze magazynu energii zwróć uwagę na żywotność magazynu energii. Większość baterii ma określoną liczbę cykli ładowania i rozładowywania, po której tracą swą wydajność. W przypadku baterii wykonanych w technologii LiFePO4 trwałość kształtuje się na poziomie ok. 6000 cykli, co w użytkowaniu przekłada się na ponad 20 lat efektywnej pracy.
Kliknij powyższy baner, by poznać specjalną ofertę!
Monitorowanie i zarządzanie
Niekwestionowaną zaletą nowoczesnych systemów magazynowania energii jest możliwość korzystania z zaawansowanych funkcji monitorowania i zarządzania. Dzięki nim użytkownicy mogą dokładnie kontrolować wykorzystanie zgromadzonej energii, co przekłada się na efektywność i oszczędności. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany magazyn energii jest wyposażony w odpowiedni system monitoringu lub czy dostawca oferuje rozwiązania takie jak HEMS (Home Energy Management System).
HEMS to inteligentny system zarządzania energią, który umożliwia precyzyjne kontrolowanie pracy magazynu i innych elementów instalacji odnawialnych źródeł energii. Dzięki niemu możesz dostosować zużycie energii do zmieniających się warunków, takich jak zmiany pogodowe czy godziny największego zapotrzebowania na energię. To oznacza, że energia jest zużywana w najbardziej efektywny sposób, co przekłada się na Twoje oszczędności i zwiększoną niezależność energetyczną.
Funkcje, jakie ma spełniać
Zastanów się, czy chcesz korzystać z funkcji podtrzymania zasilania w trakcie awarii sieci. Jeśli to dla Ciebie istotne wybierz urządzenie z funkcją Backup Ready, dzięki temu, w momencie braku prądu z sieci Twój magazyn automatycznie się przełączy i zasili urządzenia w domu. To doskonałe rozwiązanie gdy mieszkasz w miejscu, gdzie przerwy w dostawie energii są częstym problemem, gdy pracujesz zdalnie z domu lub np. prowadzisz działalność w swoim miejscu zamieszkania i utrata energii mogłaby się wiązać ze stratami finansowymi.
Możliwość łatwej rozbudowy
Magazyn energii o modułowej konstrukcji, która umożliwia łatwą rozbudowę stanowi innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na dostosowanie systemu do zmieniających się potrzeb energetycznych. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy planują rozbudowę swojego systemu odnawialnych źródeł energii lub chcą elastycznie reagować na zwiększające się zapotrzebowanie na energię.
Wybór magazynu energii wymaga starannego przemyślenia i dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz wiedzieć jaki magazyn energii będzie odpowiedni dla Twojego domu, warto skonsultować się z ekspertem ds. energii odnawialnej lub firmą specjalizującą się w tej dziedzinie. Eksperci dostarczą Ci niezbędnych informacji i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja inwestycja będzie po pierwsze opłacalna, a urządzenia spełni Twoje oczekiwania.
Chcesz dowiedzieć się więcej o domowych magazynach energii? Pobierz bezpłatny e-book.
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora