Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie i od czego zacząć?
Coraz wyższe temperatury i promienie słoneczne goszczące na niebie z większą śmiałością to znak, że za moment wiosna zagości na dobre. Dosłownie dni dzielą nas od momentu, gdy przyroda znowu zacznie tętnić życiem. Zanim jednak tak się stanie, niezbędne okażą się wiosenne porządki w ogrodzie. Po przymrozkach i kaprysach aury czeka nas sporo pracy, aby przywrócić otoczeniu domu atrakcyjny wygląd. Od czego zacząć? Na czym skupić się w szczególności?
Od czego należy zacząć wiosenne porządki w ogrodzie?
Kiedy zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? Wiele zależy od tego, jak absorbująca jest konkretna aranżacja ogrodu. W większości przypadków dobrym momentem okaże się koniec przymrozków. W zależności od regionu kraju różnica pomiędzy tymi terminami wynosi nawet kilka tygodni, dobrze natomiast przygotować wszelkie akcesoria i siły na marzec.
Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? W pierwszej kolejności przygotuj wszystkie narzędzia i sprawdź ich stan. Tego typu sprzęty nie są wolne od upływu czasu, dlatego może okazać się, że przez zimowe miesiące skorodowały lub zniszczyły się. Uzupełnij brakujący asortyment, a ten dotychczasowy wyczyść i naostrz.
Następnie zajmij się pracami porządkowymi. Obejmują one przede wszystkim:
- wygrabienie pozostałości po gałęziach i liściach z trawników oraz rabat;
- usunięcie pozostałości owoców z drzew;
- oczyszczenie ścieżek, tarasów i chodników z zabrudzeń, kamieni i mchu;
- oczyszczenie oczka wodnego.
Niektórzy już w tym momencie decydują się na zdjęcie zabezpieczeń z roślin, jeśli jednak obawiasz się przymrozków, pozostaw folie i kopczyki z ziemi jeszcze na kilka dni, do momentu przeprowadzania cięć. Najlepiej przeprowadzać tego typu ogrodowe porządki w słońcu – to nie tylko przyjemniejsze, ale również zdecydowanie bardziej efektywne.
Jeśli jednak przyszło ci realizować pierwsze ogrodowe porządki w deszczu, możesz skupić się na działaniach, które swobodnie wykonuje się pod zadaszeniem. Sprawdź stan zeszłorocznych akcesoriów i dekoracji, mebli ogrodowych, elementów architektury ogrodowej. Skontroluj także rynny i dach domu.
Zastanawiając się, kiedy zacząć porządki w ogrodzie, warto od razu przygotować listę planowanych obowiązków oraz spis przedsezonowych zakupów. Na tej podstawie opracujesz sposób działania oraz budżet.
Przygotowanie trawnika po zimie
Pozimowy trawnik zwykle w niczym nie przypomina gęstej, zielonej murawy. Wystarczy jednak przeprowadzić kilka niezbędnych prac, by umożliwić niezakłócony wzrost trawy i tym samym przywrócić mu piękny wygląd.
-
Oczyszczenie trawnika
Pierwszym czekającym cię zadaniem jest dokładne uprzątnięcie powierzchni: wygrabienie liści, obumarłych fragmentów trawy i roślin oraz usunięcie innych zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to ostrymi grabiami.
-
Ocena stanu gleby i jej napowietrzenie
Przy okazji oceń stan gleby. Jeśli darń jest bardzo zbita, warto ją napowietrzyć. Wykorzystaj do tego celu widły lub – w przypadku większych powierzchni – aerator, a powstałe przy tej czynności otwory uzupełnij dosiewką trawy. Na tym etapie możesz także sprawdzić pH ziemi – wykorzystasz tę wiedzę, dopasowując roślinność do konkretnego obszaru ogrodu. Większość roślin toleruje podłoże o odczynie pomiędzy 5,5 a 7, jednak tam, gdzie gleba jest lekko kwaśna lub lekko zasadowa, warto dobrać odpowiednie gatunki.
Badanie gleby nie wymaga fachowej wiedzy ani sprzętu. Wystarczy zaopatrzyć się w urządzenie określane mianem kwasomierza glebowego lub miernika pH. Koszt zakupu nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu – stu złotych. Weryfikacji dokonaj na podłożu suchym, lekko ogrzanym promieniami słońca.
- Koszenie i dosiewki
Z pierwszym koszeniem trawnika poczekaj, aż źdźbła trawy osiągną wysokość ok. 2,5 cm. Stanie się to najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja. Ustaw kosiarkę na najwyższy poziom, by dociąć wyłącznie końcówki. Dzięki temu dostrzeżesz, czy istnieje konieczność uzupełnienia braków na niektórych obszarach. Jeśli tak, przekop je i dosiej trawę, najlepiej tego samego gatunku. Po zagrabieniu przykryj powierzchnię, aby ptaki nie wydziobały ziaren.
- Nawożenie
Na przełomie marca i kwietnia, bezpośrednio po pierwszym koszeniu, zasil trawnik nawozem. Powtórz to działanie jeszcze 2 – 3 razy w sezonie wegetacyjnym. Jaki nawóz do trawnika będzie najlepszy? Wiosną sprawdzają się formuły azotowe, gdyż to właśnie one pobudzają wzrost. Jesienią z kolei sięgnij po nawozy fosforowo-potasowe.
- Nawadnianie
Właściwe nawodnienie trawnika jest ważne przez cały sezon, w szczególności wtedy, gdy źdźbła są jeszcze młode. Korzystaj ze strumienia rozproszonego, starając się, by ciecz równomiernie wsiąkała w ziemię.
Jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?
Cięcie krzewów i drzew
W pierwszych dniach wiosny koniecznie skontroluj stan drzew i krzewów na działce. Większość z nich będzie wymagała cięcia prześwietlającego. Wstrzymaj się z nim jednak do momentu, gdy ustąpią nocne przymrozki, czyli do końca marca.
- Cięcie drzew
Pozbądź się suchych, połamanych i przymrożonych gałęzi. Obetnij je tuż za obrączką, czyli charakterystycznym zgrubieniem ulokowanym u nasady. Jeśli powstały w ten sposób większe rany, zabezpiecz je maścią ogrodniczą, która ochroni tkanki przed bakteriami i grzybami. Przerzedź także pędy znajdujące się zbyt blisko siebie oraz rosnące w kierunku wnętrza korony.
- Cięcie krzewów ozdobnych i owocowych
W przypadku krzewów usuń pędy zdeformowane, suche, nadłamane i przemrożone. Pozbądź się także starych i zbyt gęsto rosnących fragmentów rośliny. Bardziej intensywnie przycinać należy krzewy kwitnące latem i tworzące pąki na tegorocznych pędach – można skrócić gałęzie nawet o 2/3 ich długości. Tnij kilka milimetrów nad pąkiem, nie wyżej – w przeciwnym razie pozostawione kikuty zaschną i zaburzą efekt.
- Cięcie żywopłotu
Jeśli na twojej działce rośnie młody żywopłot, skróć zeszłoroczne przyrosty o połowę. Starsze układy roślin możesz ściąć mocniej, usuwając przyrosty nawet w całości, jeśli rośliny osiągnęły zaplanowaną wysokość.
Nawożenie roślin wokół domu
Jedną z kluczowych wiosennych prac ogrodowych jest nawożenie, którego potrzebuje nie tylko trawnik po pierwszym koszeniu. Zaaplikowanie roślinom odpowiedniego preparatu zapobiegnie niedoborowi składników odżywczych i pobudzi je do wzrostu. Dotyczy to przede wszystkim gatunków wieloletnich, których się nie przesadza, a gleba wokół nich mogła się wyjałowić.
Większość krzewów i bylin dobrze reaguje na wieloskładnikowe nawozy azotowe, jednak zanim ich użyjesz, upewnij się, że to rzeczywiście dobry wybór. W sklepach ogrodniczych znajdziesz także nawozy dostosowane do potrzeb konkretnego gatunku.
Wysiewanie nasion i sadzenie nowych roślin
Gdy prace porządkowe i cięcia masz już za sobą, pora na przyjemniejsze zadania, do których zalicza się sadzenie roślin i wysiewanie nasion. Już wczesną wiosną możesz przygotować sadzonki warzyw i ziół w doniczkach i rozsadnikach, a później przenieść je do gruntu. Najlepszym terminem na to jest druga połowa kwietnia oraz maj. W kwietniu możesz także posadzić byliny, krzewy i pnącza, a w maju – kwitnące rośliny jednoroczne.
- Krzewy
Niskie byliny i rozłożyste krzewy możesz wykorzystać w wielu miejscach ogrodu. Z powodzeniem wyeksponujesz je w części centralnej lub wypełnisz nimi skalniak. Gatunki dopasuj do efektu, który chcesz osiągnąć. Jałowiec czy berberys wprowadzi na działkę nieco dzikości, zaś azalie i lilaki nadadzą jej romantyczny, dekoracyjny charakter.
- Kwiaty
Jeśli priorytetem jest dla ciebie wygląd ogrodu, postaw na różne gatunki kwiatów. Zasiane w marcu zdążą zakwitnąć na majówkę. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się kwietne łąki kojarzone z naturalnym krajobrazem. Możesz również zdecydować się na uporządkowane rabaty, które przyciągną motyle i owady.
Wiosną w ogrodzie sprawdzą się lilie, begonie, dalie, irysy kosaćce. Jeśli chcesz uniknąć zaawansowanej pielęgnacji, dobrym wyborem okaże się nasturcja, piwonia, bratki i pelargonie.
- Warzywa
Planujesz przydomowy warzywnik? Przygotowania rozpocznij już na początku marca. To dobry moment na wysiew wszystkich kapustowatych. W drugiej połowie miesiąca do skrzynek mogą trafić pomidory i papryki, pod koniec zaś wysiej do gruntu warzywa odporna na niskie temperatury – marchew, groch czy bób.
- Zioła
Świetnym pomysłem jest zaaranżowanie ogródka ziołowego. Nie wymaga on wiele pracy, a aromatyczne dodatki do potraw czy herbat będą na wyciągnięcie ręki. Możesz dowolnie komponować różne gatunki. Zadbaj jedynie o to, by te o szybkim tempie wzrostu, jak choćby mięta, melisa czy szałwia, znalazły się w odpowiednim oddaleniu od roślin rozwijających się mniej dynamicznie.
W sklepach ogrodniczych, a nawet supermarketach znajdziesz zarówno nasiona, jak i gotowe rozsady. Zioła jednoroczne będą wymagały uzupełniania, gdyż ich sadzonki nie przetrwają zimy. Zioła wieloletnie z kolei powinny zajmować to samo stanowisko przez kilka sezonów.
Kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?
Jakie narzędzia przydadzą się w każdym ogrodzie wiosną?
Przed przystąpieniem do prac ogrodowych upewnij się, że masz przygotowane wszelkie niezbędne do ich realizacji akcesoria. Nie ma niczego dezorganizującego niż konieczność porzucenia rozpoczętego działania i wyprawy do sklepu. Czego będziesz potrzebować?
Na podstawowym poziomie nie musisz kupować żadnych skomplikowanych sprzętów. Przygotuj:
- duży sekator i mniejsze nożyce ogrodnicze – może to być także sekator elektryczny;
- nożyce do żywopłotu;
- grabie o płaskich zębach;
- sztywną miotłę;
- szpadel;
- mniejszą łopatkę;
- pazurki ogrodnicze;
- kosiarkę;
- konewkę.
Przed sezonem upewnij się, że sprzęt jest sprawny i czysty.
Przygotowanie przydomowego ogrodu na wiosnę. Instrukcja krok po kroku
Marzec i kwiecień to z pewnością najbardziej pracowite miesiące, jeśli pod uwagę weźmiemy przygotowanie otoczenia domu do sezonu. Jednocześnie porządki wiosenne w ogrodzie są kluczowe dla późniejszego stanu roślin.
Aby osiągnąć zamierzone efekty, warto już na wstępie zastanowić się, jak przygotować ogród na wiosnę i jak rozłożyć prace na poszczególne tygodnie. Nic prostszego! Przygotuj ogród na wiosnę z nami!
- KROK 1: Przygotuj narzędzia
Przejrzyj wszystkie akcesoria i oceń ich stan. Oczyść sprzęty i – w razie potrzeby – dokup to, czego brakuje lub nie nadaje się już do użytku.
- KROK 2: Porządki
Uporządkuj teren. Oczyść trawnik, ale także taras, podjazd i ścieżki. Kostkę brukową czy beton możesz wymyć za pomocą myjki ciśnieniowej.
- KROK 3: Przygotuj glebę
Przygotowując glebę pod zasiew, użyj glebogryzarki, która spulchni i rozdrobni ziemię. Warto na tym etapie wykonać drenaż, dzięki któremu woda swobodnie przepłynie do kolejnych warstw.
- KROK 4: Zadbaj o drzewa i krzewy
Przeprowadź niezbędne cięcia. Jeśli zauważysz objawy chorobowe, grzyby lub bakterie, zastosuj odpowiednie preparaty.
- KROK 5: Zasiej rośliny
Wiosenne ogrody przydomowe szczególnie efektownie prezentują się w kolorze. To właśnie dlatego warto wykorzystać w aranżacji rośliny kwitnące. Zasadź także krzewy, zioła czy warzywa. Później pozostanie już tylko pielęgnować je na bieżąco.
Jakie rośliny wybrać i jak pielęgnować żywopłot zimozielony?
Jaki nawóz na wiosnę wybrać?
Bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju roślin jest nawożenie gleby. Wiosną możesz sięgnąć po nawozy mineralne lub organiczne.
Jeżeli ekologiczne postulaty są ci bliskie, wybierz jeden z naturalnych nawozów. Do tego typu środków zaliczają się: kompost, obornik oraz gnojówka. Kompost łatwo przygotujesz samodzielnie: wystarczy zakup odpowiedniego pojemnika lub drewnianej skrzyni, gdzie zgromadzisz obierki warzyw i owoców, liście, gałęzie. Aby umożliwić butwienie, kompost należy napowietrzać. Dobrze, by znalazły się w nim dżdżownice.
Nawozy mineralne z kolei są dostępne w postaci płynu, kulek lub pałeczek. W okresie wiosennym sięgaj po formuły z wysoką zawartością azotu. W kolejnych nawożeniach możesz zmniejszyć jego ilość lub całkowicie wyeliminować, zastępując potasem.
Czy wolno palić liście w ogrodzie? Co na ten temat mówią polskie przepisy?
Jak dbać o meble w ogrodzie wiosną?
Trudno wyobrazić sobie wiosenny i letni relaks w ogrodzie bez komfortowych leżaków, ławek, krzeseł i stolików. Przed sezonem sprawdź, w jakim stanie przetrwały zimę. Wyczyść je, w razie potrzeby napraw i zakonserwuj. Meble plastikowe i technorattanowe wystarczy umyć, drewno trzeba również zaimpregnować.
Nie zostawiaj mebli na zimę na zewnątrz. Mimo że tworzywo sztuczne prawdopodobnie przetrwa zetknięcie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, warunki pogodowe mogą odbić się na jego wyglądzie. Zabezpieczenie krzeseł i stolików sprawi również, że wiosenne porządki przebiegną szybciej.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora