Jak zamontować płot lamelowy i czy warto się na niego zdecydować?
Lekki, ponadczasowy i estetyczny – takimi przymiotnikami można określić płot lamelowy. Montaż tego rodzaju ogrodzenia przebiega stosunkowo szybko i nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Zapewne to właśnie te cechy sprawiają, że rozwiązanie w wielu przypadkach wygrywa ze swoim sztachetowym odpowiednikiem. Kiedy płot lamelowy będzie prezentował się doskonale? Jak zrobić go samodzielnie?
Czym charakteryzuje się płot lamelowy?
Jeśli zależy ci, by ogrodzenie posesji miało naturalny i delikatny charakter, ale jednocześnie zapewniało sporo prywatności, zwróć uwagę właśnie na płot lamelowy. Co to jest za rozwiązanie?
Konstrukcja składa się z drewnianej ramy i przytwierdzonych do niej wąskich, długich desek lub elementów z tworzyw sztucznych. Są one ułożone poziomo i na tyle blisko, by nie pozwalać na prześwit. Całość prezentuje się bardzo dekoracyjnie.
Na rynku dostępne są różne modele płotów lamelowych. Wykonuje się je z drewna dobrej jakości, na przykład sosnowego, czasami z dodatkiem wstawek z tworzyw. Znajdziesz w obrębie tej kategorii warianty pełne i ażurowe, o różnej wysokości i sposobie wykończenia. To ciekawa alternatywa dla typowych płotów drewnianych.
Gdzie możemy postawić płot lamelowy?
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest płot lamelowy w ogrodzie i wokół posesji. Decydują się na niego przede wszystkim ceniący prywatność. Jeśli bezpośrednio do działki przylega ruchliwa ulica czy chodnik, konstrukcja pozwoli odseparować posesję od spojrzeń przechodniów czy kurzu wzbijanego przez przejeżdżające samochody.
Można również, planując aranżację ogrodu, wykorzystać płot lamelowy do wyznaczenia przestrzeni pod plac zabaw, miejsce do grillowania czy kącik wypoczynkowy. To dobry pomysł przede wszystkim na większym terenie. Wariant ażurowy lub z kratką w górnej części sprawdzi się w roli pergoli, gdyż rośliny pną się po nim bardzo sprawnie.
Tego rodzaju przegrody często napotyka się również w budynkach wielorodzinnych. Płot lamelowy na tarasie czy w przyblokowym ogródku posłuży jako estetyczny sposób odseparowania od sąsiadów, uprzyjemniając wypoczynek. Pełni przy tym walory dekoracyjne. Mimo stosunkowo niewielkiej wagi płot lamelowy na balkonie z powodzeniem może stanowić osłonę przed wiatrem.
Jak przeprowadzić zabudowę balkonu zgodnie z prawem?
Jak wybrać najlepszy płot lamelowy?
Różnorodność form sprawia, że bez problemu dopasujesz ogrodzenie do stylu, w jakim zaprojektowane zostało otoczenie działki. To klasyczne i ponadczasowe rozwiązanie, idealne zarówno do ogrodów rustykalnych, jak i nowoczesnych. Ograniczona powierzchnia terenu nie stanowi przeszkody – wystarczy zamówić płot lamelowy na wymiar. Przegrody standardowe najczęściej produkowane są w rozmiarach 180 × 180 cm lub 120 × 180 cm.
Który wariant będzie lepszy: płot lamelowy drewniany, z deski kompozytowej, czy płot lamelowy PCV? Naturalne ogrodzenia z drewna prezentują się efektownie, jednak wymagają konserwacji i impregnacji. Czasem na powierzchni pojawia się mech lub porosty, dlatego regularne usuwanie zanieczyszczeń jest istotne.
Z kolei płot lamelowy kompozytowy przetrwa wiele lat bez szczególnej pielęgnacji, jednak nie każdemu odpowiada jego estetyka. Takie ogrodzenia są również droższe i mniej ekologiczne. Ostatni wariant – z tworzywa sztucznego – to ogromna wygoda na co dzień, ale zdecydowanie inny styl.
W ofercie producentów znajdziesz konstrukcje pełne, plecione ciasno, a także – wspomniany już w kontekście pergoli – płot lamelowy ażurowy. Którą opcję wybrać? Modele pełne pozwolą uzyskać więcej prywatności, z kolei te z prześwitami przepuszczają promienie słoneczne, korzystnie wpływając na rozwój roślinności. Jeśli zależy ci na uprawie pnączy, zwróć uwagę na płot lamelowy z łukiem wieńczącym konstrukcję lub charakterystyczną drabinką.
Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?
Jak zrobić płot lamelowy samodzielne? DIY
Elementy potrzebne do stworzenia takiego ogrodzenia można kupić, zamówić u stolarza lub przygotować we własnym zakresie. Jak samemu zrobić płot lamelowy? Będą potrzebne:
- panele lamelowe,
- kantówki,
- łączniki kątowe,
- kotwy,
- wkręty.
Możesz także wykorzystać dodatki dekoracyjne, na przykład ozdobne daszki metalowe lub drewniane. Liczba elementów jest uzależniona od tego, jak długie ma być ogrodzenie.
Jak zrobić płot lamelowy? Po prostu połącz panele ze słupkami za pomocą odpowiednio dobranych obejm.
Jak zamontować płot z lameli?
W przypadku płotu lamelowego montaż nie jest trudny. Jak zamontować płot lamelowy, aby był stabilny?
- Najpierw zamocuj słupki. Rozpocznij od wyznaczenia miejsc na kotwy. Usytuuj je w docelowej lokalizacji i osadź podstawę słupa. Sprawdź poziomnicą, czy kąt wbicia jest prawidłowy.
- Umieść pozostałe kotwy i słupki w odpowiednich odległościach. Zweryfikuj, czy są na tym samym poziomie.
- Przykręć kątowniki do słupków, rozmieszczając je w jednej linii.
- Osadź kantówki i zamocuj kolejne panele.
W przypadku płotu lamelowego mocowanie przebiega sprawnie – szybciej niż przy przęsłach drewnianych.
Powyższa instrukcja nie jest jedynym sposobem na to, jak postawić płot lamelowy. Zdarza się bowiem, że panele wykorzystywane są do zasłonięcia wcześniej istniejącej, mało estetycznej konstrukcji. Jak w takiej sytuacji wykorzystać podobne odgrodzenie? Montaż do ogrodzenia polega na przytwierdzeniu elementów w docelowym miejscu za pomocą mocnego drutu. To sposób na popularny przy płocie lamelowym montaż do siatki.
Podobnie przedstawia się odpowiedź na pytanie, jak zamontować płot lamelowy na balkonie lub tarasie. Po prostu przytwierdź panele bezpośrednio do balustrady. Na nawierzchni z betonu lub kostki wykorzystaj stalowe podstawy do słupków, które montowane są za pomocą śrub.
Jak wzmocnić płot lamelowy?
Ogrodzenia lamelowe mają wiele zalet, jednak zdarza się, że konstrukcja wymaga dodatkowego wzmocnienia. Za przykład może posłużyć sytuacja, gdy wykorzystujesz panele jako pergolę, a ciężar roślin pnących jest dość duży. Podobnie jest, gdy stosujesz go jako osłonę, a silny wiatr mocno się na nim opiera.
Jak wzmocnić płot lamelowy przed wiatrem lub obciążeniem? Często nie jest to konieczne, jeśli zdecydujesz się na elementy wykonane z bardziej odpornych gatunków drewna, na przykład dębu czy drewna egzotycznego. W razie potrzeby zastosuj dodatkowe kotwy i wkręty.
Czym pomalować płot lamelowy?
Producenci przeważnie oferują płoty lamelowe w odcieniach brązu lub zieleni, jeśli jednak masz ochotę, możesz nadać ogrodzeniu w zasadzie dowolny kolor. Warto połączyć malowanie z impregnacją, zabezpieczającą drewno przed wilgocią, pleśnią czy wahaniami temperatury. Czym pomalować płot lamelowy? Wykorzystaj formuły farb z dodatkiem wosków i olejów.
Jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?
Ile kosztuje płot lamelowy? Cennik
Przy płocie lamelowym cena może być bardzo różna, gdyż producenci uzależniają koszt od rodzaju wykorzystanego materiału, w tym klasy drewna, wielkości elementów, skomplikowania wzoru, sposobu wykończenia. Im prostszy wariant, tym mniej będzie kosztował.
Za dobrej jakości panel drewniany o wymiarach 180 × 180 cm, zapłacisz około 150 złotych. W marketach budowlanych znajdziesz też tańsze opcje za kilkadziesiąt złotych. Planując budżet, warto uwzględnić w kosztorysie wykonania płotu lamelowego cenę montażu oraz zakup akcesoriów montażowych.
Jakimi zaletami może pochwalić się ogrodzenie gabionowe?
Dlaczego warto zdecydować się na płot lamelowy?
Czy dobrym pomysłem jest zastosowanie na posesji płotu lamelowego? Opinie na temat tego rozwiązania są raczej pozytywne. Gotowa konstrukcja prezentuje się bardzo dekoracyjnie i łatwo znaleźć dla niej zastosowanie praktyczne. Świetnie będzie wyglądać w aranżacji tradycyjnej czy rustykalnej, ale także bardzo nowoczesnej.
Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nawet ażurowy płot lamelowy w znacznym stopniu zasłania teren posesji. To jego zaleta, ale bywa także i mankamentem – zwłaszcza gdy działka jest niewielka. Przed podjęciem decyzji rozważ zatem wszelkie za i przeciw.
Czy ogrodzenie akustyczne na terenie posesji jest skuteczne?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora