Kąt nachylenia dachu – jak obliczyć i od czego zależy kąt nachylenia dachu?
Kąt nachylenia dachu przeważnie nie zaprząta nadmiernie myśli inwestorów – chyba że koncentrują się oni na estetycznych aspektach wybranego spadu. Tymczasem od tej wartości zależy wiele kwestii praktycznych, chociażby perspektywa montażu okien dachowych lub to, jaki rodzaj pokrycia zostanie zastosowany w danym przypadku. Jak obliczyć kąt nachylenia dachu z myślą o konkretnej inwestycji? Jakie konsekwencje pociągnie za sobą ten wybór?
Kąt nachylenia dachu – dlaczego ma znaczenie i czym właściwie jest?
Wybierając projekt domu i analizując szczegóły techniczne, możesz zauważyć, że najczęściej kąt nachylenia dachu mieści się w przedziale pomiędzy 35 a 45 stopniami. Dlaczego?
To po prostu optymalne rozwiązanie w polskich warunkach klimatycznych. Spełnia swoją funkcję zarówno podczas intensywnych opadów, sprawnie odprowadzając nadmiar wody, jak i przy zaśnieżeniu, zapobiegając zaleganiu białego puchu. Z tego też powodu na południu, w górach, gdzie opady śniegu są obfitsze, często praktykuje się bardziej spadziste dachy.
Odpowiedź na pytanie, co to jest kąt nachylenia dachu, jest dość oczywista. To po prostu kąt, jaki tworzy się między połacią a poziomem, najczęściej wyrażany w stopniach lub procentach. Najważniejsze kryteria pozwalające ustalić go w sposób optymalny to – oprócz warunków klimatycznych – kwestie estetyczne, typ dachu i jego pokrycia. Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że ma to również wpływ na koszty budowy dachu.
Kąt nachylenia dachu – tabela
Istnieją dwa sposoby, dzięki którym można określić kąt nachylenia dachu. Stopnie na procenty przelicza się, rozpoczynając od prostego pomiaru wzniesienia dachu w centymetrach. Sam wzór nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto pomóc sobie tabelą:
cm wzniesienia dachu | kąt nachylenia w stopniach | nachylenie w procentach |
25 | 14 | 24,93 |
30 | 17 | 30,57 |
40 | 22 | 40,40 |
45 | 24 | 44,52 |
49 | 26 | 48,77 |
59 | 28 | 53,17 |
75 | 37 | 75,36 |
84 | 40 | 83,91 |
90 | 42 | 90,04 |
100 | 45 | 100 |
Jakie mamy kąty nachylenia dachu?
Planując budowę domu, masz do wyboru trzy podstawowe typy dachów: płaskie, średniospadziste oraz strome. Warto wiedzieć, że nawet ten pierwszy wariant, tak zwany stropodach, wbrew swojej nazwie nie jest całkowicie poziomy. Zachowuje około 3 stopni nachylenia, a dodatkowo musi zostać wyposażony w sprawne systemy odprowadzania wody.
W projektach domów najczęściej spotyka się:
- kąt nachylenia dachu 10 stopni,
- kąt nachylenia dachu 15 stopni,
- kąt nachylenia dachu 20 stopni,
- kąt nachylenia dachu 25 stopni,
- kąt nachylenia dachu 30 stopni,
- kąt nachylenia dachu 35 stopni,
- kąt nachylenia dachu 40 stopni,
- kąt nachylenia dachu 45 stopni.
Najwięcej możliwości w kwestii wykończenia dają dachy nachylone pod kątem 30-45 stopni, czyli te najczęściej spotykane. Pamiętaj także o regule, że im większy spadek, tym łagodniejsze są wymagania względem szczelności pokrycia.
Zalegający solidną warstwą i wolno topniejący śnieg może być poważnym sprawdzianem tej zasady. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym lepszej jakości wymaga się materiałów i wykonawstwa.
Dowiedz się więcej: Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości
ofe-5847238-70028 w-70028
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu? Kalkulator ciesielski dostępny w internecie z pewnością ułatwi to zadanie. Zanim jednak przystąpisz do obliczeń, powinieneś znać podstawowy parametr wyrażony w centymetrach.
Jak wyliczyć kąt nachylenia dachu w procentach? Tego przeliczenia dokonuje się zgodnie ze wzorem:
nachylenie [%] = 100 * tg α [0],
czyli mnożąc tangens kąt przez 100.
Inaczej mówiąc, pochylenie w procentach otrzymujemy, mnożąc tangens kąta przez 100.
Do przeliczenia procentów na stopnie służy następujący wzór:
nachylenie [0] = arctg (nachylenie [%] / 100 ) * 180 / π.
Jak zmierzyć kąt nachylenia dachu?
Aby określić kąt nachylenia dachu, należy wyznaczyć na ścianie szczytowej poziomy odcinek o długości metra, a następnie zmierzyć odległość od obu jego końców do połaci. Różnica w wartościach oznacza wzniesienie dachu na długości metra. Na podstawie poziomu wzniesienia dachu można określić stopień nachylenia.
Kąt nachylenia dachu jednospadowego i dwuspadowego – czym się różnią?
W zależności od projektu dom może mieć dach jednospadowy lub dach dwuspadowy. Czym charakteryzują się oba rozwiązania w praktyce?
Dwuspadowy dach, ze względu na swoją konstrukcję, wyróżnia się sporym kątem nachylenia, dzięki czemu niestraszne mu opady deszczu i śniegu. Nie ma tu także żadnych załamań, które wymagałyby dodatkowego zabezpieczania przed działaniem czynników atmosferycznych.
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego? Dokładnie tak, jak w przedstawionym wzorze: wzniesienie dachu wyznacza się na ścianie szczytowej.
Minimalny kąt nachylenia dachu jednospadowego wynosi 3 stopnie, jednak wartość tę można zwiększyć, zwłaszcza gdy planujesz zaaranżować poddasze użytkowe. To często praktykowane rozwiązanie ze względu na dodatkową przestrzeń oraz większą odporność na warunki pogodowe.
Zastanawiając się, jaki kąt nachylenia dachu jednospadowego wybrać, weź jednak pod uwagę, że zwiększenie spadku sprawia, że projekt staje się bardziej skomplikowany, a koszty jego realizacji rosną. Dach jest też bardziej widoczny, co wpływa na wrażenia estetyczne.
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu jednospadowego? Postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku innych rodzajów dachu.
Sprawdź: Budowa dachu – ile kosztuje budowa dachu i jak przebiega krok po kroku?
Minimalny kąt nachylenia dachu – czy ma wpływ na wybór pokrycia dachowego?
Jedna z reguł głosi, że im większy spadek dachu, tym mniej rygorystyczne normy musi spełniać pokrycie. Większość materiałów nie ma co prawda szczególnych wymagań w tym zakresie, jednak istnieją i takie, przy których potrzebne są szczególne rozwiązania.
- Dachówki ceramiczne i dachówki cementowe
Minimalny kąt nachylenia dachu dla dachówki to 10 stopni. W przypadku dachów płaskich nieprzekraczających 20 stopni wymagane jest stworzenie na więźbie sztywnego poszycia zaizolowanego papą lub specjalną membraną. W pozostałych sytuacjach nie jest to konieczne.
Górna granica spadku nie istnieje – dachówkami można wykańczać nawet całkowicie pionowe powierzchnie, oczywiście pod warunkiem odpowiedniego mocowania.
- Blachodachówka
Minimalny kąt nachylenia dachu dla blachodachówki wynosi ok. 10-14 stopni (w zależności od konkretnego modelu i producenta), zaś górna granica to nawet 90 stopni. W przypadku mało stromych dachów musisz pamiętać o sztywnym poszyciu z izolacją z papy.
- Blacha płaska i trapezowa
Jeśli masz naprawdę niewielki kąt nachylenia dachu płaskiego, wybierz uniwersalną blachę płaską, którą kłaść można nawet przy minimalnym spadku dachu na poziomie 3 stopni, aż po 90 stopni.
Pamiętaj jedynie, że przy takich konstrukcjach konieczne jest łączenie pasów lub arkuszy blachy na podwójny rąbek. Z kolei minimalny kąt nachylenia dachu dla blachy trapezowej to 5 stopni, a zatem niewiele więcej.
- Gonty bitumiczne
Gonty bitumiczne można kłaść już na dachach o spadku wynoszącym ok. 11 stopni. Jeśli kąt nachylenia nie przekracza 20 stopni, niezbędny będzie podkład z papy. Z kolei, gdy wartość wynosi więcej niż 60 stopni, gont trzeba dodatkowo podkleić, zwłaszcza gdy w danej okolicy często pojawiają się silne wiatry.
Czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie?
W przypadku nowych inwestycji kąt nachylenia dachu obliczany jest przez architekta na podstawie innych parametrów budynku. Na tym etapie można wprowadzić odpowiednie zmiany, uwzględniając wszelkie argumenty przemawiające za danym rozwiązaniem.
Trzeba jednak pamiętać o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – kąt nachylenia dachu niezgodny z MPZP będzie skutkował nawet koniecznością wyburzenia.
Co ważne, jeśli postanowisz zmodyfikować konstrukcję budynku już po uzyskaniu pozwolenia, zmiana warunków zabudowy wymaga ponownego zgłoszenia projektu do urzędu i przejścia przez całą procedurę raz jeszcze.
Przeczytaj: Blacha na rąbek – jakie wady i zalety ma położenie blachy na rąbek stojący?
Wysokość ścianki kolankowej a kąt nachylenia dachu
Jedną z ważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy wyliczaniu spadku, jest zależność: ścianka kolankowa a kąt nachylenia dachu.
Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana znajdująca się w domach z poddaszem, na której opiera się więźba dachowa. Jej wysokość ustalana jest z uwzględnieniem przeznaczenia poddasza, szerokości budynku i konstrukcji dachu. Im wyższa, tym więcej miejsca na najwyższej kondygnacji.
Nie oznacza to jeszcze, że wartość może rosnąć w nieskończoność. Jeśli planujesz okna dachowe, kąt nachylenia dachu powinien umożliwiać swobodne korzystanie z nich. Ważne są także ogólne proporcje budynku.
Czy można zmienić kąt nachylenia dachu po budowie domu?
Przy okazji remontu domu można zmienić kąt nachylenia dachu, jednak zawsze należy zadać sobie pytanie o zakres takich modyfikacji. Nieznaczna przebudowa domu o kilka stopni nie jest skomplikowana, jednak przy większych pracach konieczne może być zaprojektowanie całkowicie nowej konstrukcji dachu.
Trzeba liczyć się także ze zmianą obciążenia ścian szczytowych, fundamentów i stropu, dlatego precyzyjne wyliczenia architekta stanowią absolutną konieczność.
Zmiana kąta nachylenia dachu jest na tyle poważną ingerencją w bryłę, że wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Dowiedz się więcej: Pokrycia dachowe – jakie pokrycie wybrać na dach?
Co jeszcze warto wiedzieć o kącie nachylenia dachu?
Kąt nachylenia dachu to istotna kwestia nie tylko w przypadku projektu budynku mieszkalnego. Tym tematem warto zainteresować się także podczas konstruowania altan ogrodowych oraz wiat.
Optymalny kąt nachylenia dachu altany oscyluje w granicach 20-30 stopni, jednak można tę wartość nieco zwiększyć. Kąt nachylenia dachu wiaty garażowej nie powinien być natomiast mniejszy niż 15 stopni.
Modny temat energii odnawialnej wpływa także na projekty domów. Jeśli już na etapie wyboru przyszłego budynku rozważasz panele słoneczne, kąt nachylenia dachu powinien wynosić 30-40 stopni. Nie oznacza to, że na niższym spadku fotowoltaika będzie niemożliwa, jednak wówczas stosuje się dodatkowe elementy, które nie zawsze wyglądają estetycznie.
Jaki kąt nachylenia dachu jest najlepszy?
Domy jednorodzinne w Polsce najczęściej mają dachy o spadku mieszczącym się w przedziale 30-45 stopni. Takie konstrukcje uznawane są za optymalne w panujących nad Wisłą warunkach klimatycznych. Do tego dochodzą kwestie estetyki – idealnej zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego budownictwa.
Stropodachy, czyli dachy płaskie, również mają swoich zwolenników. Nie kojarzą się już z PRL-owskimi domami „kostkami”, coraz częściej prezentując światu swoje designerskie oblicze.
Samodzielnym ustalaniem kąta nachylenia nie musisz się przejmować, jeśli zdecydujesz się na gotowy dom modulowy 35m2!
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora