Okna dachowe – jakie są ich wady i zalety?
Podróżując po Polsce najczęściej spotykamy domy z poddaszem użytkowym. Poddasze to idealne miejsce do zlokalizowania sypialni, pokoi dzieci i łazienek, ponieważ, to nasza prywatna część domu, do której dostęp mają tylko domownicy. Przestrzeń ta musi być dobrze doświetlona naturalnym światłem, a jego najlepszym źródłem będą okna dachowe.
Sprawdziłem, jakie są ich rodzaje i co trzeba o nich wiedzieć. Posłużyłem się przykładem okien dachowych produkowanych przez firmę FAKRO.
Rodzaje okien dachowych
Najczęściej spotykanym oknem dachowym jest okno obrotowe. W jego przypadku zawias umieszczony jest w połowie wysokości okna. Możesz je otwierać i zamykać przy pomocy klamki znajdującej się w dolnej części skrzydła.
Warto dodać, że okna obrotowe mogą być dwu, trzy i czteroszybowe. Wśród nich są też:
- okna o podwyższonej odporności na wilgoć, które możesz zamontować np. w łazience,
- superenergooszczędne okna przeznaczone do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. W porównaniu do standardowych okien mają one poszerzone drewniane profile. Zastosowanych w nich jest też pięć uszczelek, co minimalizuje zjawisko powstawania mostków cieplnych oraz zapewnia lepszą izolacyjność okna.
Wśród okien obrotowych są też okna o podwyższonej osi obrotu. Jest ona powyżej połowy wysokości okna, przez co do krawędzi otwartego okna może podejść nawet wysoka osoba.
Okno obrotowe może też być otwierane zdalnie – przy pomocy pilota. Taką możliwość daje okno sterowane elektrycznie Z-Wave. Jego dużą zaletą jest czujnik deszczu, który podczas opadów automatycznie zamyka skrzydło okienne.
Okna dachowe uchylno-obrotowe preSelect są oknami nowej generacji. Wyposażone są w dwie – rozdzielone od siebie – funkcje:
- uchylną (w zakresie od 0° do 35°), która umożliwia łatwe podejście do krawędzi otwartego okna, co zwiększa przestrzeń użytkową pomieszczenia oraz zapewnia nieograniczony widok na zewnątrz,
- obrotową (do 180°), która jest stosowana podczas mycia zewnętrznej szyby lub zakładania markizy.
W ofercie FAKRO są też okna uchylno-obrotowe preSelect MAX ze skrzydłem uchylanym aż do 45°.
Okno dachowe nie muszą być zawsze prostokątne. W ofercie firmy FAKRO jest też okno łukowe. Jest ono konstrukcyjnie zbliżone do okna obrotowego. Różnica polega na tym, że jego górna krawędź jest wygięta w kształcie łuku. Zawias okna łukowego umieszczony jest powyżej połowy wysokości okna. Możesz zamontować je w połaci dachowej lub w prefabrkowanej lukarnie.
Wartym wspomnienia oknem dachowym jest okno Balkonowe Galeria. Jego dwa skrzydła po otwarciu tworzą balkon. Górne skrzydło okna uchylane jest do góry, a dolne – do przodu – umożliwiając swobodny dostęp do wnęki balkonu. Dzięki temu oknu możesz stworzyć w pomieszczeniu namiastkę balkonu.
Wymienione powyżej okna dachowe nie stanowią całej oferty FAKRO. Można w niej jeszcze znaleźć:
- okna wyłazowe – będące połączeniem okna dachowego (otwieranego – w zależności od Twojego wyboru – w lewo lub w prawo) i wyłazu dachowego, zapewniającego łatwe i bezpieczne wyjście na dach,
- okna kolankowe – montuje się je na pionowej części ściany poddasza (kolankowej). Są one przedłużeniem okna dachowego, poprawiają doświetlenie pomieszczenia i zwiększają pole widzenia. Mogą być łączone z oknem dachowym o dowolnej konstrukcji,
- okna do zespoleń pionowych (otwierane i nieotwierane). Montuje się je pod standardowym oknem dachowym. Okno dachowe do zespoleń pionowych zwiększa pole widzenia i poprawia doświetlenie pomieszczenia,
- nadstawki – w kształcie łuku lub trójkąta – montowane w zespoleniu nad dowolnym oknem dachowym.
Okna dachowe – na co trzeba zwrócić uwagę i o czym pamiętać?
Montaż okien dachowych najlepiej jest powierzyć fachowcom. Montując je powinieneś pamiętać o odpowiednim ich:
- zaizolowaniu,
- i dociepleniu.
Jeżeli założysz w swoim domu okna dachowe, powinieneś pamiętać żeby zawsze zamykać je przed wyjściem z domu (chyba, że zamontowałeś okna Z-Wave). Jeżeli tego nie zrobisz, a zacznie padać deszcz, narażasz się na zalanie ściany pod oknem.
Okna dachowe – akcesoria
Okna dachowe znakomicie doświetlają wnętrze, ale przy silnym słońcu mogą nagrzewać pomieszczenie. Możesz je ograniczyć montując:
- Markizy AMZ, które chronią przed nadmiernym ciepłem słonecznym, a jednocześnie pozwala na wzrokowy kontakt z otoczeniem. Markizy są wykonane z siatki odpornej na czynniki atmosferyczne. Markizy AMZ występują też w wersji sterowanej elektrycznie (AMZ Z-Wave, AMZ Solar i AMZ WiFi). Jeżeli chcesz zasłonić okno, wystarczy, że naciśniesz przycisk na pilocie lub sterowniku. Warto zaznaczyć, że markizy do 8 razy lepiej chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem niż dodatki wewnętrzne.
- Roletę ARZ, która umożliwia zaciemnienie wnętrza, stanowi ochronę przed hałasem z zewnątrz oraz zapewnia poczucie prywatności na poddaszu.
Natomiast prywatność i dekorację poddasza zapewnią dodatki wewnętrzne:
- rolety ARS - posiadające trzy stopnie ustawienia, które mają wpływ na poziom zacienienia,
- rolety ARF - materiał wykorzystany do jej produkcji od strony szyby pokryty jest specjalnym srebrnym tworzywem, co pozwala na zaciemnienie wnętrza lub rolety ARP posiadająca materiał ograniczający ilość światła wpadającego do pomieszczenia, rozpraszając je i stwarzając wrażenie przyjemnego zacienienia
- rolety plisowane APF, roleta posiada system top-down co zapewnia obsługę górną oraz dolną belką rolety. Tkanina o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową zapewnia zaciemnienie pomieszczenia. Natomiast roleta plisowana APS zapewnia zacienienia pomieszczenia.
Zakładając okna dachowe, wprowadzisz życie do przestrzeni pod skośnym dachem. Dzięki zastosowaniu w nich unikatowych rozwiązań oraz dużej liczbie dostępnych wariantów możesz w sposób indywidualny urządzić swoje miejsce na poddaszu.
Partnerem artykułu jest firma FAKRO.
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora