Oświetlenie zewnętrzne domu - o czym pamiętać planując oświetlenie zewnętrzne?
Oświetlenie odgrywa istotną rolę nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz domu. Poza aspektem praktycznym, znaczenie ma także efektu wizualny. Delikatne oświetlenie zewnętrzne może stać się dodatkową ozdobą ogrodu czy tarasu. Warunek jest jeden: musi zostać odpowiednio dobrane.
Oświetlenie zewnętrzne domu występuje w postaci stojących lamp ogrodowych, kinkietów, czy lamp ledowych. Które okażą się dobrym wyborem i od czego to właściwie zależy? Przeczytaj, jak należy rozplanować oświetlenie zewnętrzne domu i na które miejsca zwrócić szczególną uwagę.
Jak rozplanować oświetlenie zewnętrzne domu?
Zewnętrzne oświetlenie domu jest pod względem rozplanowania tak samo złożone, jak wewnętrzne. Obszar przydomowy także dzieli się na przynajmniej kilka stref, które należy rozjaśnić. Ponadto, każda z nich może wymagać zastosowania nieco innej lampy. Do tego musi być ona przeznaczona do użytku zewnętrznego, co w praktyce oznacza przede wszystkim, że powinna odznaczać się odpornością na warunki pogodowe i mechaniczne.
Podobnie, jak w przypadku konieczności stworzenia projektu domu, tak i przy większej działce, warto pomyśleć o projekcie ogrodu. Oczywiście zaprojektować możesz go także samodzielnie, choć nie będzie to łatwym zadaniem. O czym pamiętać przy planowaniu oświetlenia zewnętrznego domu jednorodzinnego? Światło nie może oślepiać użytkowników, ani tym bardziej zakłócać spokoju domowników.
Wygląd lamp powinien zostać dostosowany do stylu budynku, aby nie zepsuć jego wyglądu. Nowoczesne lampy ledowe mogą przesadnie kontrastować z budownictwem jednorodzinnym stawianym w tradycyjnej technologii drewnianej. Świetnie wpiszą się za to w styl skandynawski.
Pasują jednocześnie do budynków minimalistycznych o prostej bryle. Na uwadze trzeba mieć także, że instalację elektryczną prowadzi się z budynku. Konieczne staje się zatem wyodrębnienie konkretnej ilości obwodów. W praktyce oznacza to, że potrzebne będzie wykonanie schematu oświetlenia zewnętrznego domu.
Warto wiedzieć: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?
ofe-5847238-70018 w-70018
Oświetlenie zewnętrzne domu - wejście główne
Wejścia do domu to jeden z najważniejszych punktów, o którym od razu myślimy, zastanawiając się nad oświetleniem zewnętrznym. Powinno być widoczne zarówno dla domowników, ale i gości. Aby po zmroku łatwo można było trafić do głównych drzwi, warto pomyśleć o zamontowaniu lampy zewnętrznej.
Umieszczona tuż przy drzwiach stanowi jednocześnie ciekawą formę dekoracyjną, ale i zapewnia bezpieczeństwo. Nieco bardziej klasyczny rodzaj oświetlenia, to chociażby kinkiety. Pasują zwłaszcza do domów w stylu willowym lub domów w stylu tradycyjnym.
Oświetlenie zewnętrzne domu - ogród i taras
Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu może zaprezentować się wyjątkowo, o ile zrobisz to umiejętnie. Sprytną sztuczkę stanowi sterowanie ostrością światła. Najbardziej ostre kierujesz w tym przypadku na miejsca, które chcesz najbardziej podkreślić. Mogą to być np. efektowne rośliny, z których jesteś najbardziej dumny, ale i np dodatkowe ozdoby w postaci figur czy nawet budynki, jak altanka.
Punktowe oświetlenie jest chętnie wybierane od ogrodu, ponieważ zapewnia możliwość cieniowania. Taki efekt wygląda bardzo interesująco. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się oczko wodne, to także warto pomyśleć o jego oświetleniu. Z pomocą przychodzą wówczas lampy ledowe.
Chcesz wiedzieć, co oprócz altanki może znaleźć się na Twojej działce? Przeczytaj nasz artykuł: Jakie dodatkowe obiekty możemy umieścić na działce?
Oświetlenie zewnętrzne domu - brama wjazdowa
Wjazd na posesję w kompletnej ciemności to duże wyzwanie, które niekoniecznie może się dobrze skończyć, dlatego pomyśleć musisz o oświetleniu bramy wjazdowej. W związku z tym, że zazwyczaj znajduje się w sporej odległości od budynku, dobrze sprawdzą się lampy stojące. Rozmieścić należy je po obu stronach wjazdu. Zdecydować możesz się także na oprawy ogrodowe ze świetlówkami kompaktowymi.
Oświetlenie schodów zewnętrznych do domu
O ile po ciemku jesteś w stanie przejść przez bramę garażową, o tyle wejście po schodach zewnętrznych, stanowi już wyzwanie. W takich okolicznościach nietrudno o upadek. Zadbaj więc o odpowiednie oświetlenie schodów zewnętrznych do domu. Wydaje się to oczywiste.
Tylko co oznacza w tym przypadku odpowiednie oświetlenie? Wydaje się, że najlepsze rozwiązanie stanowi oświetlenie punktowe. Prezentuje się ono atrakcyjne i delikatnie. Ciekawe wybór to również wbudowane lampy led, które podświetlają krawędź każdego schodka.
Oświetlenie alejek i ścieżek
Lubisz spacerować po ogrodzie późnym wieczorem? Z pewnością może okazać się to bardzo przyjemne, o ile pomyślałeś wcześniej o oświetleniu alejek i ścieżek. Alejki ogrodowe możesz oświetlić na kilka sposobów. Nowoczesne rozwiązanie to lampy solarne, czyli zasilane energią słoneczną.
Za dnia ładują się, aby w nocy sprawnie działać. Co więcej, to darmowe źródło światła bazujące wyłącznie na energii słonecznej. Tradycyjne lampy stojące też poradzą sobie z oświetleniem ścieżek w ogrodzie. Jeśli zależy Ci na dyskretnym oświetleniu, to wybierz oświetlenie punktowe.
Jakich błędów należy unikać? Przede wszystkim nie umieszczaj świateł zbyt blisko - nie jest to konieczne, a efekt wizualny będzie marny. Unikaj przy tym zbyt jasnego światła.
Jakie oświetlenie zewnętrzne domu wybrać?
Wiesz już, że oświetlenie zewnętrzne domu to spore wyzwanie. Oświetlić musisz m.in. drzwi zewnętrzne (wejściowe), bramę garażową, schody zewnętrzne, alejki w ogrodzie i wiele więcej. Oczywiście mnóstwo zależy od posiadanej przez Ciebie działki.
Które oświetlenie wybrać, aby cieszyć się jego funkcjonalnością i jednocześnie świetnym wyglądem? Jakie oświetlenie zewnętrzne domu sprawdzi się najlepiej? Do wyboru masz całkiem sporo propozycji. Ostatnio popularne są zwłaszcza lampy led zewnętrzne. Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu to także lampy solarne. Ich aspekt ekologiczny ma ogromne znaczenie.
Jeśli cenisz inwestycje w OZE i dbałość o środowisko, to zastanów się nad takim rozwiązaniem. Do oświetlenia zewnętrznego domu wykorzystać możesz także kinkiety. Ich wygląd jest zazwyczaj nieco bardziej tradycyjny, dlatego sprawdzi się w budownictwie inspirowanym dawnym stylem.
Sprawdź: Style ogrodowe - jak wybrać styl swojego ogrodu?
Oświetlenie zewnętrzne domu LED
Lampy ledowe prezentują się nad wyraz nowocześnie i potrafią wywołać efekt wow. Jednocześnie są energooszczędne. Warto wiedzieć, że oświetlenie led zużywa mniej energii niż żarówki klasyczne i halogenowe. Różnica ta sięga nawet 80%! Co więcej, charakteryzuje je długa żywotność, a przy tym dostępne są w wielu kolorach, dlatego bez problemu dobierzesz je do swoich potrzeb.
Co ciekawe, lampy ledowe można kupić w wielu, ciekawych kształtach. Nie musisz zatem ograniczać się do standardowych rozwiązań. Popularne są zwłaszcza ledowe kule w różnych rozmiarach. Taka ozdoba z pewnością zostanie zauważona, nie przesadzaj jednak z ich ilością.
Gdzie zastosować oświetlenie zewnętrzne domu LED? Chociażby w ogrodzie. Sprawdzą się tu lampy gruntowe LED, które możesz przymocować do większości powierzchni. Są niezwykle dyskretne, dzięki czemu nie wpłyną na krajobraz i jednocześnie zapewnią optymalny poziom światła. Wśród nich możesz znaleźć lampy ledowe gruntowe solarne, czyli wspomniane już wcześniej lampy zasilane energią słoneczną. To dobry wybór dla osób, którym zależy na ekologii.
Halogenowe oświetlenie domu na zewnątrz
Lampy halogenowe doceniane są głównie za większą żywotność aniżeli ma to miejsce w przypadku standardowych żarówek i niewielki rozmiar, która sprawia, że sprawdzą się praktycznie wszędzie. Wykorzystać możesz je również do oświetlenia domu na zewnątrz. Zaletę stanowi dokładne oddawanie barw. Jest to niezmiernie istotne, jeśli zależy Ci na efekcie dekoracyjnym. W porównaniu z oświetleniem ledowym wypadają zdecydowanie blado, choć ich cena będzie atrakcyjniejsza.
Oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu
Oświetlenie z czujnikiem ruchu to wybór, z którego będziesz zadowolony z uwagi na jego praktyczność. Po co masz każdorazowo włączać światło? Jest to niewygodne i z pewnością nie mieści się w kanonie oszczędności. Kiedy czujnik wykryje ruch, światło zostanie włączone a po kilkunastu sekundach zgaśnie, o ile ruch ustanie. Lampę z czujnikiem ruchu warto zamontować przy drzwiach wejściowych.
Czy czujnik ruchu może okazać się wadą? Niestety, ale może do tego dojść w niektórych sytuacjach, np. jeśli masz zwierzęta, które często przebywają na zewnątrz po zmroku. W związku z tym, że lampa reaguje na każdy ruch, to światło cały czas będzie się uaktywniać, co nie wróży oszczędności. Ponadto, może to budzić niepokój domowników.
Solarne oświetlenie zewnętrzne domu
O solarnym oświetleniu powiedzieliśmy już całkiem sporo. To zdecydowanie najnowocześniejsze modele lamp, które zwracają uwagę wielu osób. Jak to dokładnie działa? Oświetlenie solarne, podobnie jak panele fotowoltaiczne, wykorzystuje energię słoneczną. Za dnia kumuluje ją, a następnie wykorzystuje po zmroku. Wówczas lampy solarne włączają się najczęściej automatycznie i oddają światło pochłonięte w ciągu dnia.
Dlaczego warto zastanowić się nad solarnym oświetleniem zewnętrznym domu? Z uwagi na oszczędności i ekologię. Lampy solarne bazują na odnawialnym źródle energii, za które nie musisz płacić. Można zatem śmiało powiedzieć, że otrzymujesz darmową energię, którą możesz wykorzystać do oświetlenia ogrodu czy przestrzeni przed domem.
Lampy solarne dostępne są w wielu wariantach. W tym przypadku nie należy kierować się wyłącznie ceną. Najtańsze modele nie posłużą zbyt długo.
Montaż lamp do oświetlenia zewnętrznego domu - od czego zacząć?
Montaż lamp do oświetlenia zewnętrznego domu nie powinien być przesadnie trudnym zadaniem, niemniej wymaga odpowiedniego przygotowania. Podpowiadamy, jak wykonać oświetlenie zewnętrzne domu.
Musisz wiedzieć, że wiele zależy od tego, gdzie chcesz przymocować oświetlenie. Nieco inaczej wygląda ten proces, gdy lampa ma zostać przytwierdzona do elewacji, a nieco inaczej jeśli zależy Ci na oświetleniu gruntowym. Zacząć musisz od dokładnego rozplanowania oświetlenia. Niezbędne będzie zatem wykonanie projektu poprowadzenia instalacji elektrycznej. To zadanie należy pozostawić specjaliście. Konieczny okaże się także wybór napięcia.
Czy ma być ono sieciowe, czy niskie? Kiedy chcesz już przystąpić do montażu, to musisz najpierw wyprowadzić z budynku przewód elektryczny. Przydać może się oddzielny obwód dla instalacji zasilającej urządzenia świetlne na zewnątrz. Przewód powinien zostać umieszczony w wykopie. Dalszy proces zależy już od rodzaju oświetlenia, na które się zdecydowałeś.
Oświetlenie zewnętrze bez wątpienia jest niezwykle potrzebne. Jego funkcjonalność to kwestia bezdyskusyjna. Pamiętaj także, aby połączyć ją z estetyką. Dobieraj zatem rodzaj oświetlenia do stylistyki budynku, ale i jego otoczenia.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora