BLACK WEEK! Projekty do 2000 zł taniej i 5000 zł na budowę ⏰

Po czym poznamy, że w domu jest kuna domowa, i jak się jej pozbędziemy?

Pogryziona izolacja i poszycie dachowe to znak, że na Twoim strychu lub poddaszu może mieszkać nieproszony gość, jakim jest kuna domowa. Jeśli zauważysz odchody tego zwierzęcia, będziesz mieć pewność, że to ono jest poszukiwanym przez Ciebie szkodnikiem.

Po czym poznać, że w domu jest kuna? - zdjęcie 1

Dzikie leśne zwierzęta w okresie największych chłodów mogą szukać schronienia i ciepła na Twoim strychu czy poddaszu. Jeśli masz zaadaptowane poddasze, szybko dostrzeżesz nieproszonego, choć z pozoru bardzo sympatycznego gościa, jakim jest kuna domowa. Na nieużywanym lub rzadko używanym strychu jest o to jednak dużo trudniej.

Czy kuna domowa zimująca na górnej kondygnacji domu jest problemem? Niestety tak, bo może spowodować wiele szkód i narazić Cię na koszty. Zobacz, jak pozbyć się kuny z poddasza. Po czym poznasz, że w istocie takie zwierzę jest szkodnikiem w Twoim domu?

W jaki sposób kuna może dostać się do naszego domu?

Kuna domowa to z pozoru sympatyczne, niewielkie zwierzątko, które jednak może doprowadzić do wielu szkód w Twoim domu. Pogryzione warstwy izolacji przeciwwiatrowej, izolacji akustycznej czy pokrycia dachowego bądź termoizolacji to przykłady tego, jakie zniszczenia może spowodować. 

To zwierzę zwinne, które ma bardzo ostre zęby i silne łapy. Kuna skacze na wysokość nawet 3 m i bez problemu wspina się po murze czy dachu. Jeśli zastanawiasz się zatem, jak może dostać się do Twojego domu, poniżej znajdziesz odpowiedzi na parę częstych pytań.

  • Czy kuna z tym wejdzie pod dachówkę? Niestety tak, ponieważ jej ciało jest szczupłe i wydłużone. Najczęściej kuny zimują w stodołach i stajniach, ale można je też spotkać na poddaszach i strychach domów.
  • Czy kuna przejdzie przez styropian? Tak, może po prostu wydrążyć w nim dziurę, przedostając się na ciepłe poddasze czy strych. Pamiętaj, że jest to ssak niewielkich rozmiarów, który może przedostać się do środka Twojego domu przez ledwie zauważalne dziury w ścianach, w pobliżu okien czy drzwi czy przez przestrzenie pomiędzy dachówkami.
  • Czy deskowanie dachu chroni przed kunami? Niekoniecznie, dziury pomiędzy deskami są idealnym miejscem dla kuny, aby przedostać się do środka.
  • Czy niektóre rodzaje izolacji termicznej na dachu przyciągają szkodniki? Czy kuna lubi wełnę mineralną? Może ją wykorzystać do budowy gniazda czy do pozbywania się z sierści szkodników, ale nie jest to materiał, który stanowi dla niej pożywienie.

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Jak rozpoznamy, że w naszym domu zagnieździła się kuna?

Jeśli masz kuny w domu, łatwo to dostrzeżesz. Po czym to poznać? Przede wszystkim po ostrym, nieprzyjemnym zapachu, bo domowa kuna zaznacza swój teren kałem i moczem. Często przebywa w swoich kryjówkach, więc możesz ją też usłyszeć, zwłaszcza po zmierzchu, kiedy jest najbardziej aktywna albo w okresie godowym i kiedy rodzą się młode – na wiosnę. Na dodatek zostawia po sobie ślady pożywienia, np. kawałki żab i gryzoni.

Jakie odchody zostawia kuna? Mają one postać niewielkich nasionek o długości 5-10 mm, które odznaczają się nieprzyjemnym, intensywnym zapachem.

Jakie szkody może spowodować kuna?

Ślady kuny na poddaszu to nie tylko mocz, odchody i resztki jej pożywienia, lecz także, a może przede wszystkim, zniszczenia, które powoduje. Wśród częstych szkód, jakie może powodować kuna domowa, wymienia się zaś zwykle:

  • przegryzienie kabli pod maską samochodu,
  • pogryzioną izolację termiczną poddasza,
  • uszkodzoną wełnę mineralną,
  • zniszczenia pokrycia dachu,
  • zniszczenia folii dachowej,
  • pogryzione elementy plastikowe,
  • dogięte elementy metalowe,
  • zniszczone lub uszkodzone elementy instalacji elektrycznej, co może prowadzić do zwarcia i ryzyka pożaru.

Jeśli nie pozbędziesz się z domu kuny domowej, z czasem Twój strych czy poddasze mogą przypominać pobojowisko, a w konsekwencji pojawi się konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu poddasza.

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

Kuny domowe na dachu

ofe-5847238-71045 w-71045

Jak się pozbyć kuny? Jak skutecznie wygonić kunę z domu?

Drastycznym sposobem na pozbycie się kuny ze strychu jest jej zabicie, niemniej trzeba podkreślić wyraźnie, że zwierzęta te są prawnie chronione w Polsce, dlatego nie możesz się ich pozbyć tak jak np. szczurów czy myszy. Są jednak domowe sposoby na kuny. Jak się pozbyć takiego niepożądanego gościa?

W pierwszej kolejności musisz zlokalizować, gdzie znajduje się otwór, przez który kuna domowa wchodzi do swojej kryjówki. Aby odszukać gniazdo tego zwierzęcia, możesz pójść po śladach na elewacji czy po zapachu odchodów oraz psujących się resztek pożywienia. Miejsce to odpowiednio zabezpiecz i zamknij wszystkie możliwe drogi dotarcia do kryjówki. W przyuważeniu tego, kiedy kuna wchodzi na strych czy poddasze, pomogą kamery z czujnikiem ruchu.

Takie czujniki są też często integralnym elementem urządzeń odstraszających dzikie zwierzęta. Na rynku znajdziemy aparaty wydające nieprzyjemne ultradźwięki o różnej częstotliwości, niesłyszalnej dla człowieka, za to nieznośne dla kun i innych leśnych ssaków. Kolejnym sposobem na kunę domową jest zastosowanie środków zapachowych w płynie lub aerozolu albo woreczków z sierścią psa, kostek do WC oraz naftaliny.

Stosuj poszczególne środki odstraszające kunę domową naprzemiennie, ponieważ to inteligentne zwierzątko potrafi szybko znaleźć sposób na unikanie odstraszaczy. Rozkładaj środki odstraszające kuny domowe tak, by nie pozostawić na nich swojego zapachu, z którym kuna jest zwykle oswojona.

Kuny domowe mają bardzo wrażliwy słuch, dlatego domowym sposobem na jej wygonienie z Twojego strychu może być puszczanie głośnej muzyki. Będzie ona działała na nie drażniąco, zwłaszcza jeśli jej słuchasz w ciągu dnia, zaburzysz bowiem w ten sposób sen tego zwierzęcia.

Czy wiesz, czym jest czujnik zmierzchu?

Jak daleko trzeba wywieźć kunę, żeby nie wróciła?

Jeśli środki odstraszające kunę z różnych powodów nie działają, możesz wybrać inny sposób na pozbycie się jej z domu. Wykorzystaj w tym celu żywołapkę. Najpierw zwierzę będzie ją omijało szerokim łukiem, ale z czasem się z nią oswoi i zbada, czym właściwie jest, przez co powinna dać się złapać. Można wtedy ją przewieźć w inne miejsce i wypuścić.

Jak daleko wywieźć kunę w las, by nie wracała codziennie do Twojego domu? Kuna jest zwinna i szybko się porusza. W dzień jest w stanie pokonać nawet 5 km w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego wywieź ją znacznie dalej, co najmniej 10 km od domu, aby zapobiec jej powrotowi.

Czego nie lubią kuny? Co jest ich naturalnym wrogiem?

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się leśnego gościa z poddasza możliwie jak najbardziej humanitarnie i zgodnie z prawem? Kuny boją się psów i kotów. Czasem wystarczy, że dla odstraszenia szkodnika rozłożysz na strychu lub poddaszu woreczki z sierścią psa lub kota. 

Ponadto możesz dokładnie uszczelnić poddasze i dach oraz wszystkie otwory wentylacyjne z wykorzystaniem metalowych taśm perforowanych bądź stalowymi kratkami, by kuna ponownie nie weszła do Twojego domu.

W jaki sposób najlepiej ocieplić swoje poddasze?

Jak się pozbyć kuny? Częste pytania i odpowiedzi

Wiesz już, że kuna domowa w domu to problem, który może spowodować wiele szkód w dachu, izolacji, a także w Twoim samochodzie. Zobacz więc najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, jak pozbyć się kuny z domu i jak wygonić ją z budynku raz na zawsze.

Co przegryzie kuna?

Kuna jest w stanie przegryźć plastik, izolacje termiczne i paroizolacje. Czy gryzie drewno? Niestety tak. Co kuna może jeszcze przegryźć? Może uszkodzić w ten sposób kable elektryczne w domu i w samochodzie.

Czy kuna może wejść do domu przez okno?

Czy kuna może wejść do domu przez okno? Uchylone okno dachowe to miejsce, którym jak najbardziej może wejść do domu. Nawet niewielki otwór w murze przy oknie wystarczy jej jednak do tego, by dostać się do wnętrza.

Czy kuny są niebezpieczne?

Z pewnością kuny domowe są szkodnikami, które mogą poczynić wiele zniszczeń w Twoim domu czy w samochodzie. Ale czy kuna może zaatakować człowieka? Najczęściej stara się nie wchodzić ludziom w drogę. To jednak drapieżnik, dlatego może Cię pogryźć czy podrapać, zwłaszcza gdy będziesz próbował się do niej zbliżyć i poczuje się zagrożona.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Magazyny energii
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać? Sponsorowany
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Magazyny energii
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać? Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij