Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny sposób różnią się od siebie. Szczególnym wariantem są schody samonośne – efektowne, nowoczesne i pozwalające zaoszczędzić cenne miejsce. Stanowią znakomity wybór do niewielkich wnętrz oraz otwartych przestrzeni, które nie powinny być przytłaczane nadmiarem elementów. Co warto wiedzieć o schodach samonośnych? Z czego można je zrobić? Czy ich wykonanie jest drogie?

Schody samonośne - zdjęcie 1

Schody samonośne – co to takiego?

Różne rodzaje schodów w rozmaity sposób wpływają na estetykę wnętrza. Schody samonośne cechują się atrakcyjnym wyglądem i lekkością, dzięki której idealnie podkreślają przestrzenność nowoczesnych aranżacji. Czym właściwie są takie konstrukcje?

Tradycyjne schody są oparte na specjalnie przygotowanych wspornikach lub osadzone w stropie i na podłodze. Oznacza to, że stanowią element ściśle związany z całością budowli. Schody samonośne natomiast to samodzielna konstrukcja, którą można usytuować w dowolnym miejscu, także tam, gdzie pozostałe elementy budynku nie przenoszą obciążeń. Dzięki temu montaż następuje dopiero na ostatnim etapie prac wykończeniowych. Szansa na różnorodność aranżacyjną jest zatem całkiem spora.

Schody samonośne – konstrukcja

Przy schodach samonośnych konstrukcję wykonuje się ze stali lub drewna, a następnie osadza ją na poziomie piętra i na podeście. Każdy stopień stanowi podporę dla następnego, co umożliwia rezygnację z dodatkowej podstawy. Wpływa to na parametry poszczególnych elementów: schody samonośne na konstrukcji stalowej lub drewnianej muszą być odpowiednio masywne, wytrzymałe i trwałe.

Czy któryś z tych materiałów wyróżnia się szczególnie? Słusznie wydaje się, że solidność zapewnia schodom samonośnym konstrukcja metalowa. To bardzo dobry wybór, ale w przypadku schodów drewnianych samonośnych konstrukcja wykonana w odpowiedni sposób również gwarantuje pożądaną stabilność. Ważnym uzupełnieniem jest balustrada, która w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo.

Jakie są optymalne wymiary schodów samonośnych?

Schody samonośne pozwalają stworzyć połączenie między kondygnacjami wszędzie tam, gdzie jest niewiele miejsca. Oszczędność taka nie może odbywać się jednak kosztem wygody. Minimalna szerokość schodów umożliwiająca wygodne i bezpieczne poruszanie się to 80 cm – taki właśnie wymiar najczęściej spotyka się w przypadku schodów samonośnych, zwłaszcza schodów spiralnych.

Ze względu na konstrukcję schodów samonośnych, grubość stopnia również powinna być znaczna. Zwyczajowo mieści się ona w przedziale od 7 do 10 cm. Najwygodniejsza wysokość pojedynczego schodka to 15 cm – podnoszenie nóg na taki poziom okazuje się najmniej męczące. Dopuszczalne są modyfikacje tej wartości mieszczące się w granicach od 14 do 19 cm.

Schody samonośne

ofe-5847238-70659 w-70659

Jakie są rodzaje schodów samonośnych?

Schody samonośne można podzielić na kilka typów w zależności od sposobu ich ułożenia, wybranej konstrukcji oraz rodzaju stopni.

  • Schody samonośne jednobiegowe

To schody o prostym kształcie, pozbawione spoczników i załamań. Są łatwe w budowie, niedrogie, a ze względu na swoje gabaryty – łatwiejsze w usytuowaniu. Niektórzy zaliczają do tej kategorii także schody kręcone samonośne, bo – mimo że dochodzi tu do zmiany kierunku – nie mają one spoczników.

  • Schody samonośne zabiegowe

Mimo że większe od jednobiegowych, przeważnie zajmują stosunkowo mało miejsca, chyba że zdecydujesz się na rozbudowane schody dwuzabiegowe samonośne.  Sprawdzą się w wąskich klatkach schodowych lub korytarzach, ulokowane przy samej ścianie. Mogą mieć rozmaite kształty – do najpopularniejszych należą z pewnością warianty proste i w kształcie litery U.

Dowiedz się więcej: Schody zabiegowe – kiedy warto zamontować schody zabiegowe w domu?

  • Schody samonośne policzkowe

W tym przypadku stopnie osadzone są  w otworach wykonanych w wangach, czyli dwóch deskach zamykających konstrukcję z obu stron. To bardzo stabilny i odporny na odkształcenia typ schodów. Uniwersalna stylistyka sprawdza się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych odsłonach, na przykład w połączeniu z kutymi lub szklanymi balustradami.

Sprawdź: Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

  • Schody samonośne osiodłane

Ten wariant jest podobny do poprzedniego. Różnica polega jedynie na sposobie osadzania stopni, których nie wpuszcza się w zagnieżdżenie, a jedynie umiejscawia na policzkach.

  • Schody samonośne spiralne

W tym przypadku stopnie są przytwierdzone do usytuowanego centralnie słupa. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo efektownie, zwłaszcza w przypadku schodów ażurowych samonośnych, ale może okazać się mało praktyczne w codziennym użytkowaniu. Z pewnością jednak sprawdzi się w dwupoziomowych mieszkaniach i małych przedpokojach.

  • Schody samonośne półkowe

Wyglądają spektakularnie, gdyż stopnie sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu. W porównaniu do innych typów schodów samonośnych te wymagają większej ingerencji w strukturę budynku, gdyż część konstrukcji musi zostać umieszczona w ścianie pod tynkiem. To świetne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz.

Przeczytaj: Schody wspornikowe – czym się charakteryzują schody wspornikowe?

  • Schody samonośne dywanowe

To minimalizm w czystej postaci! Schody dywanowe samonośne są pozbawione wszelkich dodatkowych elementów, w tym balustrad i wangów. Wizualnie przywodzą na myśl spływający dywan, czemu zawdzięczają swoją nazwę. Z pewnością wyróżniają się jako elegancki detal w nowoczesnych wnętrzach.

Każdy z powyższych typów schodów może zostać wykończony na różne sposoby. W zależności od upodobań i wybranego stylu do wyboru są chociażby schody drewniane samonośne pełne albo ażurowe, schody drewniane zabiegowe samonośne lub proste konstrukcje, schody samonośne jednobelkowe lub z trzema podpierającymi je belkami. Jak wybrać najlepszą opcję?

Sugeruj się przede wszystkim efektem, jaki chcesz osiągnąć, oraz dostępnym metrażem. Schody drewniane samonośne ze spocznikiem często zajmują więcej miejsca niż ich prosty odpowiednik, ale bywają wygodniejsze w codziennym korzystaniu. Z drugiej strony ich konstrukcja daje dodatkowe możliwości: schody drewniane samonośne zabiegowe w wydaniu ażurowym oznaczają ciekawą przestrzeń do zagospodarowania pod stopniami.

Schody samonośne

Schody samonośne – z czego są najczęściej wykonywane?

Schody samonośne muszą cechować się solidną konstrukcją, dlatego do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim drewno lub stal.

Schody drewniane samonośne są uniwersalne. Pasują do aranżacji tradycyjnych i rustykalnych, do stylu skandynawskiego, ale także do nowoczesnych wnętrz. Najpopularniejsze są schody dębowe samonośne, w których rodzaj drewna gwarantuje wytrzymałość. Godny polecenia jest również jesion.

Nieco tańsze są schody samonośne metalowe. Ze względu na charakterystyczne wzornictwo sprawdzą się w aranżacjach loftowych, inspirowanych klimatem industrialnym oraz minimalistycznych. Schody stalowe samonośne mogą także służyć za wejście na strych lub poddasze.

Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się schody samonośne z kamienia. To ciekawa koncepcja na stworzenie wejścia na piętro w nowoczesnych domach urządzonych w klimacie willi lub rezydencji. Ciekawym wyborem są także schody samonośne betonowe lub samonośne schody żelbetowe.

Warto wiedzieć: Schody metalowe – gdzie i jak zamontować schody metalowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Ile kosztują schody samonośne?

W przypadku schodów samonośnych cena uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniejszych zaliczają się: typ konstrukcji, jej wysokość oraz wybrany materiał. Pod uwagę należy wziąć także miejsce wykonywania schodów samonośnych. Ceny w poszczególnych regionach kraju różnią się dość znacznie.

Jak zatem wyglądają orientacyjne koszty budowy schodów samonośnych? Cennik wskazuje, że względnie tanie schody samonośne to konstrukcje stalowe. Za prosty model zapłacisz ok. 3 – 4 tysięcy złotych. Przy schodach drewnianych samonośnych cena wzrasta kilkukrotnie.

Ile kosztują schody drewniane samonośne? Od kilku do nawet trzydziestu tysięcy złotych. Górna granica dotyczy skomplikowanych konstrukcji tworzonych na zamówienie. Mniej wydasz na opcje gotowe: proste bukowe schody to wydatek rzędu ok. 5 tysięcy złotych, dębowe i jesionowe są przeciętnie trzy razy droższe.

Jak odbywa się montaż nowoczesnych schodów samonośnych?

Przy schodach samonośnych montaż przypada na sam koniec prac wykończeniowych. Jeżeli konstrukcja była tworzona na zamówienie, za jej usytuowanie odpowiada wykonujący ją stolarz. W przypadku zakupu gotowego produktu poszukaj odpowiedniego fachowca.

Jak zamontować schody samonośne? Rozpocznij od przytwierdzenia policzków, na których zostaną osadzone stopnie. Następnie połącz je ze stopniami i podstopniami. Ostatnia czynność polega na zespoleniu schodów z podłogą i posadzką na piętrze.

Prace będą bardziej skomplikowane w przypadku schodów samonośnych nowoczesnych o bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Przykładowo: w modelach spiralnych najpierw trzeba przytwierdzić słup do posadzki i stropu. Dopiero później wachlarzowo mocuje się do niego stopnie. Z kolei schody dywanowe wymagają specjalnych metalowych wsporników, które połączą je ze ścianą. Samodzielny montaż schodów samonośnych w każdym przypadku nie powinien zająć więcej niż 2-3 dni.

Jak zrobić schody samonośne? DIY

Możesz również kupić schody samonośne do samodzielnego montażu lub wykonać całą konstrukcję od podstaw. Prace nie są skomplikowane i polegają na odpowiednim ustawianiu i mocowaniu kolejnych stopni, począwszy od najniższego. Pamiętaj o zachowaniu takich samych przesunięć pomiędzy poszczególnymi elementami. Taki sposób działania to najprostsza odpowiedź na pytanie, jak zrobić schody drewniane samonośne proste lub spiralne.

Jak zrobić schody samonośne dwubiegowe? Jeśli zachowujesz kąt prosty, spocznik opiera się na trzech belkach, które z jednej strony zakorzenione są w murze. Dwie z nich układa się prostopadle do narożnika, a trzecią po przekątnej. Mocowanie stopni przebiega jak w powyższym przypadku.

To może Cię zaciekawić: Schody wewnętrzne – czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?

Schody samonośne

Gdzie możemy zainstalować schody samonośne?

Atrakcyjny wygląd i praktyczna forma sprawiają, że schody samonośne znajdują zastosowanie w wielu różnych wnętrzach: domach jednorodzinnych, małych mieszkaniach i przestronnych apartamentach. Godne polecenia są także schody samonośne zewnętrzne, które mogą pełnić rolę drabinki ewakuacyjnej lub wejścia na strych.

Schody wewnętrzne samonośne wykorzystywane są jako wejście na piętro w nowoczesnych domach i apartamentach. Połączenie obu poziomów nie wymaga skomplikowanych prac konstrukcyjnych, dlatego opcja sprawdza się przy przebudowach naruszających ściany działowe i stropy oraz zaawansowanych remontach. Przykładem są schody samonośne na poddasze adaptowane jako kondygnacja użytkowa.

Schody samonośne – wady i zalety

Do atutów konstrukcji samonośnych zalicza się z pewnością ich atrakcyjny wygląd. Pasują do aranżacji nowoczesnych, rustykalnych, skandynawskich. Pozwalają zaoszczędzić miejsce, co ma znaczenie nie tylko na niewielkim metrażu, ale również w przestronnych i minimalistycznych wnętrzach.

Jeżeli zdecydujesz się na schody na zamówienie, możesz nadać im wyjątkowe, fantazyjne formy. Gotowe projekty nierzadko także zaskakują zróżnicowaniem. Nie bez znaczenia jest fakt, że schody samonośne są łatwe w montażu. Nie wymagają zaawansowanych prac związanych z ingerencją w konstrukcję budynku.

Czy w związku z tym można spostrzec jakieś wady schodów samonośnych? Opinie często poruszają kwestię bezpieczeństwa. Kompaktowa konstrukcja z reguły ogranicza szerokość stopni, a czasem dodatkowo zwiększa kąt nachylenia i eliminuje zabiegi. Wszystko to sprawia, że korzystanie ze schodów może być kłopotliwe dla dzieci i osób starszych. Za minus można uznać również wysoki koszt wykonania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Magazyny energii
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać? Sponsorowany
Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Magazyny energii
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać? Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody na poddasze
06.07.2023 r. Jan Susmaga

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody betonowe
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich...

Schody
Schody młynarskie
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, moż...

Schody
Schody ażurowe
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody ażurowe – co warto wiedzieć o schodach ażurowych?

Wybór odpowiednich schodów wewnętrznych to niełatwe zadanie – muszą być przede wszystkim bezpieczne, ale także funkcjonaln...

Schody
Schody na poddasze
06.07.2023 r. Jan Susmaga

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody betonowe
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich...

Schody
Schody młynarskie
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, moż...

Schody
Schody ażurowe
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody ażurowe – co warto wiedzieć o schodach ażurowych?

Wybór odpowiednich schodów wewnętrznych to niełatwe zadanie – muszą być przede wszystkim bezpieczne, ale także funkcjonaln...

REKLAMA
Zamknij