Wiata śmietnikowa – czy warto zbudować altanę śmietnikową koło domu?
Wiata śmietnikowa koło domu to praktyczny sposób na zabezpieczenie kontenerów na odpady przed czynnikami atmosferycznymi i zasłonięcie nieestetycznego widoku śmieci. Wiatę śmietnikową można dzisiaj kupić jako gotową konstrukcję lub zbudować ją od podstaw. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze modele, ile kosztują, a także czy budowa wiaty śmietnikowej wymaga pozwolenia.
O ile właściwe segregowanie odpadów jest wymagane przez przepisy, o tyle posiadanie wiaty śmietnikowej nie jest obowiązkowe. Warto jednak o niej pomyśleć, ponieważ okazuje się bardzo funkcjonalna. Aktualnie sprzedawane konstrukcje są bardzo estetyczne i bez trudu dopasujesz je do budynku - bez względu na to, jaki projekt domu wybierzesz.
Wiata śmietnikowa - czym właściwie jest?
Wiata śmietnikowa to prosta budowla przypominająca altanę ogrodową, która znajduje się na posesji najczęściej od frontowej strony domu, tuż przy ogrodzeniu.
Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja wyposażona jest w zadaszenie, ponieważ jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie zbiorników na odpady przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu pojemniki nie są zalewane przez deszcz ani zasypywane śniegiem, natomiast latem osłonięte przed słońcem odpady wolniej ulegają rozkładowi.
Taka zadaszona osłona na śmietnik pełni również funkcje estetyczne, ponieważ dzięki niej posesji nie szpecą wysypujące się z pojemników śmieci, czy też roje krążących nad nimi much.
Przydomowa altana śmietnikowa jest mniejszą wersją wiat spotykanych na osiedlach mieszkaniowych. Zalicza się ją do obiektów małej architektury. W zależności od potrzeb konstrukcję taką można wyposażyć w oświetlenie, domowy kompostownik oraz odpowiednią liczbę pojemników potrzebnych do segregacji.
Wiata śmietnikowa – rodzaje
Wiata śmietnikowa może być zbudowana z różnych materiałów. Najczęściej jednak można spotkać następujące konstrukcje:
- wiata śmietnikowa stalowa – najczęściej zbudowana jest z paneli stalowych przypominających deski drewniane, które mogą być pomalowane na dowolny kolor (najczęściej są czarne, grafitowe lub brązowe); zadaszenie takich wiat jest blaszane, natomiast szkielet z profili stalowych,
- wiata śmietnikowa drewniana – może być w całości wykonana z drewna bądź z połączenia elementów stalowych z drewnianymi; do jej budowy najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, lub świerkowe odpowiednio zaimpregnowane, lub deski kompozytowe; dach większych konstrukcji pokrywany jest blachą lub gontem;
- wiata śmietnikowa murowana – zazwyczaj wykonuje się ją z tego samego materiału, z jakiego zrobione jest ogrodzenie posesji, ponieważ wówczas konstrukcja wraz z parkanem tworzą spójną całość; materiałem może więc być tutaj np. cegła klinkierowa.
Materiał, z jakiego ma być zrobiona wiata, najlepiej dobrać pod kątem architektury budynku i do ogrodzenia, a także uwzględniając solidność i trwałość budowli. Najsolidniejsza wydaje się altana śmietnikowa murowana, ale równie trwała i estetyczna jest wiata stalowa oraz drewniana, pod warunkiem, że materiał zostanie odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi.
Jakiej wysokości są opłaty za wywóz śmieci?
Wiata śmietnikowa - ile kosztuje?
Cena wiaty śmietnikowej zależy głównie od wielkości konstrukcji oraz materiału. Gotowa wiata ze stalowych paneli do domu jednorodzinnego kosztuje około 2-3 tys. zł. Z kolei najprostszą osłonę na kontener z drewna kupimy już za kilkaset złotych. Znacznie droższe są natomiast drewniane i murowane altany o większych rozmiarach, mieszczące wewnątrz nawet kilka pojemników. Ich cena waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Wiata śmietnikowa murowana jest najdroższa – cena obejmuje tutaj koszt materiałów i robocizny, ponieważ konstrukcję należy wznieść od podstaw według specjalnie sporządzonego projektu.
Podobnie sprawa wygląda z wiatami o nietypowych wymiarach, robionych na zamówienie np. z drewna. Firmy je dostarczające sporządzają więc na podstawie wytycznych klienta, jak taka wiata śmietnikowa ma wyglądać, indywidualny kosztorys.
Wiata śmietnikowa - gdzie powinna się znajdować?
Przy domach jednorodzinnych najczęściej umieszczana jest wiata śmietnikowa w ogrodzeniu, zazwyczaj w narożniku posesji. Wówczas ma ona dwa wejścia – jedno od strony podwórka dla mieszkańców, a drugie od strony ulicy dla firmy odbierającej odpady. Alternatywnym i równie dobrym miejscem na altanę śmietnikową jest miejsce przy ogrodzeniu w pobliżu furtki lub bramy wjazdowej, przez które łatwo wyciągnąć pojemniki na chodnik lub wpuścić służby porządkowe na teren posesji.
Jeśli warunki działki nie pozwalają na umieszczenie wiaty w pobliżu ogrodzenia, można rozważyć usytuowanie altany śmietnikowej przy domu. Takie rozwiązanie należy jednak dobrze przemyśleć. Wiata nie powinna bowiem stać pod oknami, aby do wnętrza budynku nie docierał nieprzyjemny zapach odpadów. Lepszym miejscem będzie więc ściana przy garażu, jeśli np. mamy dom z garażem w bryle budynku.
Wiata śmietnikowa - jakie wymiary może mieć?
Jeśli chodzi o wymiary, wiata śmietnikowa powinna być pod tym kątem dostosowana do indywidualnych potrzeb, a więc w praktyce do liczby pojemników, jakie mają się w niej znajdować. To z kolei zależy głównie od lokalnych wymagań dotyczących segregacji śmieci.
Na potrzeby domów jednorodzinnych wystarczająca okazuje się zwykle wiata śmietnikowa o wymiarach 2 × 3 lub 3 × 3 m.
Wiata śmietnikowa przepisy 2021 - jak postawić wiatę śmietnikową zgodnie z przepisami?
Usytuowanie śmietnika na posesji wymaga uwzględnienia pewnych zasad. Jak się bowiem okazuje, miejsce, w którym powinna stać wiata śmietnikowa, regulują przepisy. Mówi o tym prawo budowlane, a konkretnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi przede wszystkim na działce powinno być wyraźnie wydzielone miejsce na gromadzenie odpadów, a altana śmietnikowa powinna znajdować się:
- 10 m – od okien i drzwi do budynków mieszkalnych,
- 3 m – od granicy działki sąsiada (nie dotyczy przypadku, gdy wiata styka z inną altaną śmietnikową na działce sąsiedniej)
- 10 m – od placu zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych.
Co ważne, najnowsza wersja rozporządzenia mówi, że powyższe odległości nie dotyczą zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej. W praktyce więc muszą o nich pamiętać zarządcy osiedli i domów wielorodzinnych.
Budowa wiaty śmietnikowej – czy konieczne jest pozwolenie?
Jeśli zastanawiasz się, czy przydomowa altana śmietnikowa wymaga pozwolenia na budowę, również mamy dobrą informację. W świetle najnowszych przepisów nie jest ono konieczne. Nie jest wymagane również zgłoszenie budowy wiaty śmietnikowej, o ile ma ona powierzchnię zabudowy nie większą niż 50 m2 (lub 35 m2 w przypadku altany), a liczba takich obiektów na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, nie przekracza 2 na każde 1000 m2 posesji w przypadku wiaty lub 500 m2 w przypadku altany.
Jak zaprojektować wiatę śmietnikową?
Jeśli nie chcesz kupić gotowej konstrukcji, możesz zbudować ją od podstaw. Z formalnego punktu widzenia projekt altany śmietnikowej nie jest potrzebny, ale w praktyce warto o nim pomyśleć. Najlepiej wykonanie projektu zlecić firmie specjalizującej się w budowie takich konstrukcji.
Jeżeli natomiast chcesz samodzielnie ją zbudować, możesz skorzystać z programów komputerowych służących do projektowania elementów małej architektury. Ponieważ wiata śmietnikowa jest prostą konstrukcją, jej projekt również nie będzie skomplikowany.
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
Jak wygląda montaż gotowej wiaty śmietnikowej? Krok po kroku
Montażem gotowej wiaty najczęściej zajmują się firmy, które produkują takie konstrukcje. Ponieważ nie jest to trudne, można również podjąć się tego zadania samodzielnie. Oto krótka instrukcja jak wygląda montaż wiaty śmietnikowej krok po kroku:
- Przygotowanie podłoża – najlepiej, jeśli nawierzchnia będzie utwardzona, może być to np. wylewka, albo kostka brukowa.
- Montaż szkieletu wiaty – najpierw osadza się stopy fundamentowe, na których będzie opierała się konstrukcja. Potem należy zamontować elementy konstrukcji poprzez połączenie ich np. kotwami.
- Zabudowa ścian – w zależności od materiału mocuje się do szkieletu np. panele lub deski, zachowując odpowiednie odległości między nimi, aby zapewnić wentylację we wnętrzu wiaty.
- Montaż furtki lub bramy – zazwyczaj wystarczy gotowe elementy osadzić na zawiasach.
- Wykonanie zadaszenia – w gotowych konstrukcjach jest ono najczęściej zrobione z blachy trapezowej lub poliwęglanu.
Wiata śmietnikowa DIY - jak samodzielnie ją zbudować?
Niewielką osłonę na kontenery można zbudować samodzielnie – poradzi sobie z tym każdy majsterkowicz, który dysponuje czasem, chęciami i odpowiednimi narzędziami. Najłatwiej taką konstrukcję wykonać z drewna lub z gabionów.
Na początku warto dobrze przygotować projekt, który znacznie ułatwi pracę i zminimalizuje ryzyko błędów. Inspiracji, jak wykonać samodzielnie taką altankę, możesz poszukać w Internecie. Szczególnie warte uwagi są filmy instruktażowe, które krok po kroku pokazują jak zbudować wiatę śmietnikową DIY od zera.
Ile kosztuje wywóz gruzu? Cennik wywozu gruzu 2022 w najwiekszych miastach w Polsce
Wiata śmietnikowa - wady i zalety
Czy wiata śmietnikowa przy domu to dobry pomysł? Poniżej przedstawiamy jej najważniejsze zalety i wady, które pomogą Ci podjąć decyzję o montażu takiej konstrukcji na działce.
Zalety | Wady |
• Skuteczny sposób na zamaskowanie pojemników ze śmieciami i zadbanie o estetykę posesji, • komfort segregacji odpadów – pod wiatą można zmieścić odpowiednią liczbę pojemników i wygodnie z nich korzystać nawet podczas niesprzyjającej pogody, • zmniejszenie negatywnych skutków gromadzenia odpadów: na posesji mniej odczuwalny jest brzydki zapach, a do domu nie docierają insekty, • prosty montaż i brak formalności związanych z budową altany śmietnikowej. |
• Konieczność wygospodarowania odpowiedniego miejsca na działce (w przypadku małych posesji może stanowić to problem), • koszty związane z budową, a potem konserwacją wiaty. |
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora