Żywopłot zimozielony – jakie rośliny wybrać i jak pielęgnować żywopłot zimozielony?

Jeśli poszukujesz sposobu na efektowne wykończenie ogrodzenia albo skuteczne oddzielenie posesji od sąsiadów i ulicy, zdecyduj się na żywopłot zimozielony. Taki układ roślin tworzy szczelną ścianę i poprawia estetykę ogrodu przez cały rok, także późną jesienią i zimą, gdy trudno o przełamanie wszechobecnej szarości. Jakie rośliny wybrać na żywopłot zimozielony? Jak o niego dbać i pielęgnować?

Żywopłot zimozielony - zdjęcie 1

Żywopłot zimozielony – czym się charakteryzuje?

Żywopłot zimozielony to przede wszystkim gęsta, szczelna bariera zapewniająca prywatność mieszkańcom posesji oraz ochronę przed zanieczyszczeniami docierającymi z ulicy. Projekt domu i ogrodu może uwzględniać jego obecność także ze względów estetycznych. Dużym atutem tego rozwiązania jest szybki wzrost roślin, choć możesz zdecydować się także na żywopłot zimozielony wolnorosnący.

Zimozielony żywopłot nie zajmuje wiele miejsca, a odpowiednio zadbany i przycinany będzie cieszył oko przez cały rok. Służy nie tylko ludziom: rozrośnięte, mocne pędy są domem dla wielu gatunków ptaków, dzięki czemu twój ogród zyska sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami. Aby osiągnąć taki efekt, trzeba jedynie pamiętać o kilku kwestiach. Ważne jest:

  • równomierne oświetlenie – część pogrążona w cieniu będzie rozwijała się słabiej, co jest szczególnie widoczne w przypadku żywopłotu szybko rosnącego zimozielonego,
  • regularne nawożenie podłoża – rośliny rosnące w dużym zagęszczeniu żywopłotu zimozielonego szybko rosnącego konkurują ze sobą o substancje odżywcze i wodę, co w konsekwencji prowadzi do szybkiego wyjaławiania gleby,
  • ściółkowanie podłoża kompostem lub skoszoną trawą.

Niezbędna jest również regularna pielęgnacja, w tym przycinanie.

Żywopłot zimozielony – jakie rośliny najlepiej wybrać?

Zanim zdecydujesz, jakie rośliny na żywopłot zimozielony wybierzesz, przemyśl ich układ. Możesz skupić się na jednym gatunku lub wybrać kompozycję mieszaną. Drugi wariant ma sporo zalet, ponieważ:

  • zapewnia ciekawsze wrażenia wizualne,
  • stwarza urozmaicone siedlisko dla owadów i ptaków,
  • wygląda bardziej naturalnie niż jednorodna linia.

Ostateczna decyzja co do tego, z czego żywopłot zimozielony zostanie zrobiony, powinna być podyktowana nie tylko preferencjami estetycznymi i zaplanowanym efektem. Równie ważne są warunki glebowe i nasłonecznienie działki: powinny być podobne dla wszystkich roślin. Dlaczego? 

Rzecz w tym, że chociażby grab, wymagający dużej wilgoci, nie będzie rozwijał się dobrze obok jodły preferującej suche i piaszczyste podłoże. Jeśli zależy ci na rychłym rezultacie, sprawdź także, co na żywopłot zimozielony szybkorosnący wybrać.

Z czego zrobić żywopłot zimozielony? Najpopularniejsze rośliny liściaste to: grab, buk, ligustr, bluszcz. Możesz wybrać także występujący w kilku wariantach berberys zimozielony na żywopłot. Połączenie barw prezentuje się bardzo efektownie.

A co na żywopłot zimozielony wybrać, gdy interesują cię gatunki iglaste? Sprawdzą się żywotniki, cisy, świerki i jałowce.

Przeczytaj: Aranżacja ogrodu - pomysły i inspiracje na aranżację ogrodu przed domem

Żywopłot zimozielony rośliny

Jakie krzewy liściaste wybrać na żywopłot zimozielony?

Teoretycznie żywopłot zimozielony liściasty można stworzyć z większości krzewów. Nie zapomnij jednak, że poszczególne gatunki mają różne wymagania w kwestii gleby i nasłonecznienia. Niektóre z nich rosną szybciej, inne – nieco wolniej. Weź pod uwagę te czynniki, planując żywopłot liściasty zimozielony.

  • Bukszpan

Jeszcze do niedawna był niekwestionowanym liderem wśród krzewów na żywopłot zimozielony. Jest niewymagający, łatwy w pielęgnacji i szybko tworzy gęste zielone ściany. Wiele osób zrezygnowało jednak z jego sadzenia ze względu na inwazyjność ćmy bukszpanowej – szkodnika, który w krótkim czasie potrafi zniweczyć cały wysiłek.

  • Ligustr pospolity

To gatunek, który doskonale znosi niskie temperatury i nie ma wysokich wymagań glebowych. Aby prezentował się efektownie, trzeba jednak pamiętać o regularnych cięciach.

  • Grab pospolity

Podobnie jak ligustr, grab nie ma szczególnych wymagań, choć preferuje bardziej żyzne gleby. Potrzebuje cięć, by utrzymać zwartą formę. Co ważne, tworzy odrosty korzeniowe, dlatego jeśli zależy ci na gęstym żywopłocie, będzie to bardzo dobry wybór.

  • Buk pospolity

To drzewo, które tak doskonale znosi cięcie, że bez problemu uformujesz je w efektowny żywopłot. Nie potrzebuje bardzo żyznej gleby i poradzi sobie w zacienieniu.

  • Berberys

To gatunek najbardziej odporny na mróz spośród zimozielonych krzewów liściastych. Toleruje wszystkie rodzaje gleb, stanowiska słoneczne i ulokowane w półcieniu. Wykazuje odporność na zanieczyszczenia. Można prowadzić go swobodnie lub formować. Dużym atutem berberysu jest wielość odmian, różniących się między innymi kolorem liści.

  • Ostrokrzew

To mniej typowa propozycja, która wyróżnia się charakterystycznymi czerwonymi owocami. Pojawiają się one na krzewie pod koniec lata i utrzymują aż do wiosny. Całość prezentuje się bardzo efektownie, trzeba jedynie pamiętać, że wspomniane jagody są trujące.

  • Laurowiśnia wschodnia

Ten wysoki, osiągający nawet 4 metry krzew, jest popularny przede wszystkim na południu Europy. W Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ma efektowne, błyszczące liście; w naszym klimacie zakwita i owocuje rzadko. Niestety, jest dość wymagający. Przynajmniej przez pierwsze kilka lat wymaga ochrony przed wiatrem i mrozami. Lubi stanowiska słoneczne i żyzne, wilgotne gleby.

Żywopłot liściasty możesz potraktować jako element występujący solo lub wkomponować roślinność w istniejące ogrodzenie wokół domu i posesji. Wówczas warto pokusić się o dodatek pnączy, na przykład róż, dzikiego wina, wiciokrzewów.

ofe-5847238-70541 w-70541

Dowiedz się więcej: Ogrodzenie posesji - co warto wiedzieć?

Jakie krzewy iglaste wybrać na żywopłot zimozielony?

Żywopłot zimozielony iglasty wydaje się oczywistym wyborem, gdyż niemal wszystkie gatunki – poza modrzewiem – są w naszym klimacie zimozielone. Planując taką roślinność, zastanów się, na czym zależy ci najbardziej: na różnorodnym i efektownym wyglądzie, na bezproblemowym wzroście, na kompaktowych rozmiarach… Od odpowiedzi na te pytania zależy, jakie krzew zimozielony na żywopłot sprawdzi się najlepiej.

  • Żywotnik zachodni

To inaczej popularna tuja. Cieszy się dużą popularnością ze względu na szybki i zwarty wzrost. Ich zaletą jest także stosunkowo niska cena. Najczęściej wykorzystywane gatunki to brabant, smaragd i spiralis.

  • Cis

Ten iglak tworzy wyjątkowo piękną osłonę, nawet gdy rośnie w cieniu. Niestety, jego wzrost jest dość powolny i uzależniony od korzystnych warunków glebowych.

  • Choina kanadyjska

To drzewo, które bardzo dobrze znosi przycinanie, dlatego  znakomicie nadaje się na żywopłot kolczasty zimozielony. Dobrze radzi sobie zarówno w słońcu, jak i w cieniu, w każdym niezbyt suchym podłożu.

  • Jałowiec

Jałowce mają niewielkie wymagania co do gleby i są odporne na susze. Potrzebują natomiast słońca. Znakomicie prezentują się jako żywopłoty powstałe z połączenia kilku różnych odmian tego krzewu.

  • Świerk

Świerki posadzone gęsto w pojedynczej linii tworzą zwarty, podatny na formowanie żywopłot. Nie mają praktycznie żadnych wymagań co do gleby, choć żyzne podłoże z pewnością przyspieszy ich wzrost. Kompozycję łatwo urozmaicić, sięgając po gatunki o szarym lub niebieskawym zabarwieniu igieł. 

Większość krzewów iglastych dobrze znosi warunki miejskie. Wystarczy pamiętać o regularnym przycinaniu, aby cieszyć się efektowną zasłoną posesji.

Jakie rośliny kupić do ogrodu zimowego?

Żywopłot zimozielony

Jak posadzić żywopłot zimozielony? Najważniejsze informacje

Aby rośliny cieszyły oko, muszą zostać prawidłowo posadzone. Jeśli zamierzasz połączyć kilka gatunków, sprawdź, czy nie wymagają skrajnie odmiennych warunków. 

Jak posadzić żywopłot?

  • Ziemię pozbawioną chwastów przekop na głębokość szpadla w pasie ok. 50 – 70 cm. Jeśli podłoże nie było używane przez długi czas, sięgnij dwukrotnie głębiej.
  • Nie mieszaj żyznej ziemi z wierzchniej warstwy z mniej urodzajną, znajdującą się pod spodem. Odłóż lepszą glebę na bok, spulchnij dno i ponownie zasyp. Na tym etapie możesz dodać do niej kompost lub odkwaszony torf.
  • Rośliny sadź w dołkach podlanych wodą, z bryłą ziemi, która chroni korzenie przed utratą wody.
  • Ugnieć ziemię wokół sadzonki.

Sadzenie żywopłotu najlepiej rozpocząć wczesną wiosną. Wyjątkiem są drzewa i krzewy iglaste, które lepiej przyjmują się jesienią, po zakończeniu sezonu wegetacyjnego.

Jak prawidłowo ciąć żywopłot zimozielony?

Żywopłoty zimozielone wymagają regularnego cięcia. Taki zabieg przeprowadza się – w zależności od potrzeb danego gatunku – raz lub kilkakrotnie w sezonie za pomocą nożyc ręcznych bądź elektrycznych.

W przypadku żywopłotów liściastych najlepszym czasem na taki zabieg jest wiosna. Cięcie przeprowadza się na wysokości ok. 20 – 40 cm, zależnie od rośliny. Kolejnej wiosny pędy powinny zostać skrócone o kolejne 40 cm. W okresie silnego wzrostu proces ten powtarza się kilka razy w roku, zmniejszając częstotliwość w momencie osiągnięcia przez krzew pożądanej wysokości.

Później wystarczy działać dwukrotnie: na przełomie czerwca i lipca oraz we wrześniu. Trzeba pamiętać również o formowaniu, które utrzymuje kształt żywopłotu i zapewnia równomierne doświetlenie.

Młode żywopłoty iglaste są przeważnie gęste i nie trzeba ich przycinać w pierwszym roku. Jeśli jednak rośliny nie będą wystarczająco bujne, możesz przeprowadzić cięcie w sierpniu, jeśli krzewy sadzone były wiosną. Dobrym czasem na formowanie jest z kolei wiosna – jeszcze przed pojawieniem się pąków lub początek lata.

Sprawdź: Jak zastosować żywopłot "dziki" w ogrodzie?

Żywopłot zimozielony – jakie krzewy dobrze rosną w zacienieniu?

Niewiele roślin sprawdzi się jako żywopłot zimozielony do cienia, na szczęście jednak istnieje kilka gatunków, które poradzą sobie w takich warunkach.

  • Grab i buk to popularne drzewa, które można wykorzystać jako żywopłot zimozielony w cieniu pod warunkiem dostarczenia im odpowiedniej dawki składników odżywczych i żyznej gleby.
  • Bluszcz zimozielony na żywopłot to naturalny wybór. Jeśli zapewnisz mu podporę w postaci ogrodzenia, poradzi sobie nawet ze znacznym brakiem słońca.
  • Cis lubi cień w środowisku naturalnym, dlatego nie przeszkadza mu to także w tej postaci. Początkowo będzie rósł wolno, ale po kilku latach przyspieszy.

Całkowity cień pojawia się na działkach rzadko. Z reguły to, co potocznie określa się tym mianem, dla roślin jest półcieniem.

Żywopłot z roślin zimozielonych

Żywopłot zimozielony – jakie krzewy szybko rosną na słońcu?

Znacznie łatwiej jest wybrać rośliny na szybko rosnący żywopłot zimozielony na słońce. Ta grupa jest bardzo bogata, w większości złożona z gatunków kwitnących, preferujących klimat ciepły i umiarkowanie wilgotny. W roli efektownego zimozielonego żywopłotu liściastego sprawdzą się odmiany o liściach przebarwiających się na inny kolor niż zielony, na przykład żółty, pomarańczowy czy czerwony.

Poznaj dobre pomysły na szybki żywopłot zimozielony liściasty lub iglasty:

  • żywopłot zimozielony – ligustr,
  • żywopłot zimozielony – laurowiśnia,
  • żywopłot zimozielony – jałowiec,
  • żywopłot zimozielony – jodła,
  • żywopłot zimozielony – sosna,
  • żywopłot zimozielony – berberys.

Możesz również zdecydować się na atrakcyjny wizualnie żywopłot zimozielony mieszany – wykorzystaj wówczas jako żywopłot ligustr zimozielony przepleciony innym gatunkiem. Za najszybciej rosnący żywopłot zimozielony nadający się do słonecznych stanowisk można uznać również żywopłot obronny zimozielony z ostrokrzewu, berberysu, rokitnika lub dzikiej róży.

Jaki żywopłot zimozielony wybrać?

Po przeanalizowaniu powyższych informacji możesz zastanawiać się, jaki będzie najlepszy żywopłot zimozielony. Nie ma jednej, zawsze słusznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ostateczny wybór uzależniony jest od kilku czynników. 

Zastanawiając się, jaki żywopłot zimozielony wybrać, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Wysoki żywopłot zimozielony czy niski żywopłot zimozielony?

Wysoka roślinność stanowi skuteczniejszą barierę, jednak niski zimozielony żywopłot jest łatwiejszy w pielęgnacji.

  • Zimozielony żywopłot nieformowany czy formowany?

Pierwsza wersja wymaga mniejszego nakładu pracy, jednak druga daje więcej możliwości aranżacyjnych.

  • Żywopłot zimozielony kwitnący czy nie?

Kwitnący żywopłot zimozielony wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi.

Żywopłot zimozielony – cena

W przypadku żywopłotu zimozielonego cena uzależniona jest od tego, jakie gatunki i w jakiej liczbie wejdą w skład kompozycji. Tani żywopłot zimozielony uzyskasz z ligustru czy bukszpanu. Ekonomiczny wybór stanowią także tuje – dzięki nim uzyskasz żywopłot szybkorosnący zimozielony. Cena wzrasta przy szlachetniejszych gatunkach.

Warto wiedzieć: Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Żywopłot zimozielony – pielęgnacja

Pielęgnacja zimozielonego żywopłotu zawsze związana jest z preferencjami gatunku, jednak pewnych zasad warto przestrzegać zawsze. Pamiętaj o regularnym przycinaniu i formowaniu. Po takim zabiegu rośliny potrzebują regeneracji, dlatego trzeba je systematycznie podlewać i nawozić. 

Rośliny zimozielone powinno się podlewać także zimą, wykorzystując bezmroźne dni. Takie działanie zapobiega wystąpieniu suszy fizjologicznej i sprawi, że kompozycja będzie prezentowała się efektownie na wiosnę.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij