Masz już projekt z Extradom.pl? Dopasujemy go do Twojej działki
W trakcie adaptacji projekt jest dostosowywany do konkretnej działki. Ten etap to także najlepszy moment na wprowadzenie funkcjonalnych zmian w projekcie. Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na bezpłatną konsultację dot. adaptacji!
Szukasz wykonawcy godnego zaufania? Zleć budowę w Extradom.pl!
Z góry znasz koszt budowy domu
Dom odbierasz zgodnie z ustalonym harmonogramem - nawet w 6 miesięcy
Zabezpiecza Cię jedna kompleksowa umowa z jednym wykonawcą
Otrzymujesz nawet 30-letnią gwarancję na konstrukcję domu
Oszczędzasz swój czas dzięki pewnej i kompletnej usłudze
Cena brutto stanu deweloperskiego od
Cena brutto stanu deweloperskiego od 4 529 do 5 829 zł/m2.
Cena jest uzależniona m.in. od lokalizacji, wybranej technologii, kubatury budynku, skomplikowania projektu i ewentualnych zmian, na które zdecyduje się inwestor.
Cena za m2 powierzchni netto, czyli wszystkich pomieszczeń mierzonych na wysokości podłogi.
Ten dom możesz budować metodą gospodarczą, systemem zleconym lub skorzystać z naszej oferty Projekt z Budową. Przy porównaniu weź pod uwagę nie tylko koszt, ale też różny zakres prac i standard wykonania.
Metoda gospodarcza
Najtańsza metoda - większość prac budowlanych wykonuje inwestor
Stan surowy zamknięty (SSZ)
292 000 zł netto
Szacunkowy koszt materiałów
na III kwartał 2024
Prace ziemne i fundamenty
42 000 zł
Konstrukcja, strop oraz dach
207 000 zł
Stolarka okienna i drzwiowa
43 000 zł
Instalacje
nie obejmuje
Prace wykończeniowe
nie obejmuje
Możesz budować etapami, pamiętając jednak o zmianie kosztów w czasie
Możesz rozpocząć budowę z częścią niezbędnych środków
Sam ustalasz harmonogram, koordynujesz budowę i zapewniasz materiały
jakie parametry musi spełniać dom
według miejscowego planu zagospodarowania lub warunków zabudowy (np. kąt nachylenia i typ dachu, liczba kondygnacji itp.
jakie inne projekty pasują na Twoją działkę
– znajdziemy je dla Ciebie!
Wypełniasz wniosek o warunki zabudowy (WZ)?Wydrukuj kartę projektu lub zamów rysunki szczegółowe
Drukuj
Trwa generowanie...
Trwa generowanie...
•Rysunki szczegółowe
Powierzchnie i wymiary
Powierzchnia użytkowa
Suma powierzchni wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, pomniejszona o pow. garażu, kotłowni, strychu, piwnicy. Jest liczona w 100% dla pomieszczeń o wysokości powyżej 2,2 m, w 50% dla pomieszczeń o wys. 2,2-1,4 m i niewliczana dla niższych niż 1,4 m.
121,20 m²
Powierzchnia zabudowy
Powierzchnia zajmowana przez część na- oraz nadziemną budynku liczona, jako rzut pionowy budynku na działkę.
107,30 m²
Kubatura brutto
Zazwyczaj jest to suma kubatur (objętości) wszystkich pomieszczeń budynku, liczonych po zewnętrznym obrysie murów (z ociepleniem).
569 m³
Kąt nachylenia dachu
Nachylenie połaci dachu głównego podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych projektach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu.
40°
Wysokość budynku
Wysokość liczona od części budynku położonej najniżej przy powierzchni terenu do najwyższego punktu dachu (kalenicy) z wyłączeniem kominów.
8,50 m
Min. szerokość działki
Najmniejsza możliwa szerokość działki niezbędna do wybudowania wybranego domu. Składa się z szerokości elewacji domu powiększonej z obu stron o 3 m dla ściany bez otworów drzwiowych/okiennych lub 4 m, dla ściany z otworami.
18,80 m
Min. długość działki
Najmniejsza możliwa długość działki niezbędna do wybudowania wybranego domu. Składa się z długości elewacji domu powiększonej z obu stron o 3 m dla ściany bez otworów drzwiowych/okiennych lub 4 m, dla ściany z otworami.
19,40 m
Energooszczędność
Czym jest OZE (Odnawialne Źródło Energii)?
Ep
Energia pierwotna określa ilość energii nieodnawialnej potrzebnej w ciągu roku do ogrzewania czy też ogrzania wody użytkowej z uwzględnieniem kosztów produkcji i transportu surowców energetycznych.
64,98 kWh/(m²rok)
Ogrzewanie główne
Pompa ciepła
(OZE) lub
gazowe
- do wyboru na etapie zamówienia
Interesuje Cię inne źródło ogrzewania? Wyślij zapytanie lub zadzwoń do doradcy
Wentylacja
Mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją
- szczegóły
Instalacje w projekcie
Ogrzewanie podłogowe (na całej powierzchni domu lub w jej części, szczegóły u doradcy)
Fotowoltaika (OZE)
Warunki techniczne
Projekt zgody z WT 2021
Więcej szczegółów
Technologia i konstrukcja
Konstrukcja
Murowana
PROJEKT Z BUDOWĄ
Istnieje możliwość zaadaptowania tego projektu do technologii prefabrykowanej/modułowej i budowy nawet w 6 miesięcy ze stałym kosztem budowy
Projekt przewiduje wykonanie ścian z betonu komórkowego z dociepleniem, więźby z drewna i montaż stropu gęstożebrowego. Elewacje wykończone tynkiem strukturalnym, a dach pokryty dachówką betonową lub ceramiczną. Zmiana materiałów w ramach adaptacji. Projekt oferowany jest również w wersji lustrzanej.
Zobacz wnętrze tego domu z bezpłatną aplikacją iDesigner
Zaprojektuj dach i elewację tego domu z aplikacją Kreator 3D
Zaprojektuj teraz
Dodatki do projektu
Dodatki możesz zamówić w koszyku lub telefonicznie u naszego Doradcy.
Bestseller
Dodatkowy egzemplarz projektu
948 zł
Opis projektu
Dom z poddaszem i wbudowanym garażem Bella, ze względu na swoje wymiary można ulokować na stosunkowo niewielkiej działce. Szczególnie ładnie prezentuje się elewacja frontowa z wkomponowanym balkonem, którego balustrada ciekawie przyozdobi fasadę oraz wejście do domu, podkreślone półokrągłym nawisem.
Z wiatrołapu, rozpoczynającego część mieszkalną, od razu przechodzi się do przestronnej, otwartej strefy dziennej, gdzie niekwestionowanym wyróżnikiem są schody. Usytuowano je w samym centrum pokoju dziennego, dzięki czemu wyeksponowana będzie ich wyjątkowa forma. Przy strefie wejściowej zaplanowano kuchnię ze spiżarnią, z kolei przy wyjściu na taras miejsce do wypoczynku, a pomiędzy nimi zmieszczono jadalnię. Przestrzeń jest na tyle obszerna, że różne funkcje w poszczególnych częściach nie będą ze sobą kolidować. Przeszklenia w wykuszu oraz przy tarasie zagwarantują w pokoju dużą ilość światła oraz piękny widok na ogród. Oprócz tego pod schodami przewidziano miejsce na małą toaletę, a obok przejście do części garażowej.
Poddasze zaprojektowano jako typową przestrzeń sypialną dla czteroosobowej rodziny. W jej skład wchodzi łazienka oraz trzy sypialnie, w tym jedna posiadająca oddzielną garderobę.
Średniej wielkości dom Bella posiada wiele efektownych elementów, jak schody czy wykusz, wzbogacających wnętrze. Można je ciekawie zagospodarować, dzięki czemu strefa dzienna stanie się bardzo reprezentacyjnym miejscem. Zaletę projektu stanowi także obszerny taras, świetnie harmonizujący z elewacją.
Na razie jesteśmy zadowoleni wybraliśmy projekt 10 lat temu i i urok dom swój zachował. Zmiany były .. pierwsze okna w kuchni 140/140 wysokość 2 wejście z garażu do domu przeniesione do wiatrołapu w projekcie lustrzanym i poszerzenie domu o 1m od str. garażu ...
kasiceq
12.06.2017 r.
W projekcie zmieniliśmy wykusz na prostokątny wydaje nam się bardziej praktyczniejszy. Powiększyliśmy garaż i łazienkę na górze. Zrezygnowaliśmy z dodatkowego wyjścia przy salonie.
Tekst opinii nie powinien zawierać niecenzuralnych treści, dlatego zostanie dodany po weryfikacji. W pierwszej kolejności pojawią się opinie osób, które budują wybrany projekt.
Dziękujemy za Twoją opinię.
Po weryfikacji jej treść pojawi się na stronie projektu.
Wywiady mieszkańców domu Bella
bla bla bla
Zdecydowaliśmy się na projekt domu Bella WRN1086, ponieważ szukaliśmy domu z dużym salonem. Ten budynek w dodatku bardzo spodobał nam się pod względem wyglądu zewnętrznego. Wizualizacja przypadła nam do gustu na tyle, iż całą elewację postanowiliśmy zrobić zgodnie z rysunkiem na projekcie. Przy budowie naszego domu sam bardzo dużo pracowałem i nie mieliśmy znaczących problemów. Co prawda nasz murarz miał uwagi co do wysuniętej części nad drzwiami frontowymi. Proponował wstawić tam słup podtrzymujący, gdyż bał się, że ta konstrukcja nie będzie do końca stabilna. My jednak wywalczyliśmy swoje i zrobiliśmy to zgodnie z projektem, czyli bez żadnego słupa. Mimo obaw wykonawcy wszystko dobrze się trzyma. Mieliśmy natomiast nieco komplikacji z montowaniem systemu wentylacji. Dobrym rozwiązaniem byłoby częściowe zastosowanie w ścianie specjalnych pustaków wentylacyjnych, o czym pomyśleliśmy, gdy było już za późno. Podczas stawiania murów warto zwrócić na to uwagę i uniknąć trudności w późniejszym etapie budowy. Ściany naszego domu powstały z betonu komórkowego Solbet, a dach wyłożyliśmy dachówką w kolorze grafitowym firmy Koramic. Nie podnosiliśmy ścianki kolankowej, jednak jeśli ktoś myśli, że skosy na poddaszu mogą mu przeszkadzać, to ewentualnie można podnieść ją o ok. 0,5m.W kotłowni mamy zainstalowany piecyk, który jest podłączony do gazu ziemnego. W salonie stoi kominek z płaszczem wodnym, którym również możemy ogrzewać wnętrze domu. Ze względu na jego mało ustawne położenie, postanowiliśmy przenieść go nieco bliżej schodów. Zamurowaliśmy też małe okno w salonie. Zastosowaliśmy taki zabieg, ponieważ na przeciwległej ścianie mamy postawioną kanapę i chcieliśmy powiesić naprzeciwko niej duży telewizor. W projekcie domu Bella WRN1086 wprowadziliśmy też zmiany w budowie schodów. Zrobiliśmy betonowe i nie skręcają w stronę łazienki, tylko wychodzą w kierunku salonu. Teraz nic na siebie nie nachodzi. Najwięcej czasu spędzamy z rodziną w części dziennej. To naprawdę duża i przestronna powierzchnia. Można powiedzieć, że jest to nasze ulubione pomieszczenie w całym domu. Obecnie mieszkamy w 4 osoby i sądzę, że metraż projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Bella WRN1086 jest dla nas idealny. Myślę, że nawet 5 osobowa rodzina mogłaby w nim żyć komfortowo. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z naszego wyboru i możemy polecić go innym. Pozdrawiam.
emilka36
Wybór projektu Bella WRN1086 był właściwie decyzją mojej żony. Budynek w całości bardzo się jej spodobał, a elementami na które szczególnie zwróciła uwagę była konstrukcja tarasu oraz sporych rozmiarów witryna w salonie. Dodatkowo, żonie od początku zależało na domu z użytkowym poddaszem. Na szczęście podczas realizacji nie mieliśmy żadnych znaczących problemów. Gdy w trakcie budowy natrafialiśmy na drobne przeszkody, były one na miejscu rozwiązywane. Cała inwestycja przebiegła sprawnie, a fachowcy nie mieli zastrzeżeń do dokumentacji technicznej. Od momentu wykopania fundamentów, do zakończenia wszelkich prac wykończeniowych minęło w naszym przypadku zaledwie 1,5 roku. Budynek został postawiony z gazobetonowych bloczków Suporex 24 cm, a ściany z zewnątrz ociepliliśmy 15 cm warstwą twardego styropianu. Dach pokryliśmy blachodachówką. Zastosowaliśmy zmianę w sposobie wykonania stropu i zamiast systemem Teriva, zrobiliśmy go w tradycyjnej, lanej betonem konstrukcji. Nasza działka znajduje się niedaleko poligonu, na którym często dochodzi do strzałów artylerii i z doświadczenia znajomych posiadających strop Teriva wiemy, że w takich warunkach, pęka on na łączeniach, dlatego też postawiliśmy na solidniejsze rozwiązanie. Uważam, że kwota oszacowana w kosztorysie została poprawnie wyliczona. Oczywiście ostateczna cena inwestycji zależy od wielu czynników, jednak uważam że bez problemu można zmieścić się w sugerowanych kosztach. Jestem z tego zadowolony tym bardziej, że nasz dom udało się zrealizować ze środków własnych, bez brania kredytu.Póki co w naszej okolicy nie ma możliwości podłączenia się do instalacji gazowej, dlatego musieliśmy zrezygnować z tego rodzaju ogrzewania. W kotłowni zamontowaliśmy piec, w którym palimy ekogroszkiem. Obecnie mamy za sobą pierwszą zimę w nowym domu, podczas której mury musiały się nagrzać i dobrze wyschnąć. W kotle zaczęliśmy palić od końca września, a do chwili obecnej (połowa marca) zużyliśmy 2,2 t. opału. Projekt Bella WRN1086 uwzględniał w salonie małe boczne wyjście na taras, aczkolwiek uznaliśmy, iż jest one zbędne i jedynie zmniejsza ustawność tego pomieszczenia. Postanowiliśmy zrezygnować z tego otworu, dzięki czemu uzyskaliśmy miejsce na postawienie telewizora. Dodatkowo, zmniejszyliśmy wymiar drzwi frontowych o szerokość przewidzianej przy nich wstawki okiennej. Zwężenie głównego wejścia dało nam możliwość wstawienia dużej szafy wnękowej w wiatrołapie. Innych zmian nie wprowadzaliśmy, aczkolwiek teraz z pewnością zastanowiłbym się nad innym rozwiązaniem odnośnie komina. W mojej ocenie jest on zbyt obszerny i myślę, że lepszym pomysłem byłoby zrobienie dwóch osobnych - do kominka i pieca w kotłowni. Oprócz tego myślę, że warto rozważyć zwiększenie jego wysokości, gdyż przy ogrzewaniu paliwem stałym, dym niekiedy wraca z powrotem przez kratki wentylacyjne. Nie wiem jednak czy taka zmiana nie wypłynęłaby negatywnie na jego zewnętrzny wygląd. Dodatkowo, polecałbym również zastosowanie większej warstwy izolacyjnej na balkonie nad wykuszem. Zgodnie z zaleceniami architekta ociepliłem go styropianem o grubości 5 cm - przy temperaturach -15 °C nie ma problemu, jednak gdy mrozy dochodzą do -22 °C w tym miejscu skrapla się woda. Układ pomieszczeń w naszym domu jest funkcjonalny i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Być może klatka schodowa mogłaby być nieco mniejsza - z jednej strony jej wielkość ułatwia wnoszenie mebli na poddasze, ale z kolei nie jestem pewny czy w przyszłości, gdy będziemy już starsi będzie w dalszym ciągu komfortowa w użytkowaniu. W nowym domu mieszkam z żoną i naszym synem, więc jeden wolny pokój zaaranżowaliśmy na sypialnię dla gości.Uważam, że metraż domu parterowego z poddaszem użytkowym Bella WRN1086 jest optymalny dla 3-4 osobowej rodziny. Część dzienna jest dosyć spora, a w salonie bez problemu można zorganizować przyjęcie. Podczas świąt zaprosiliśmy do nas gości, przy stole usiadło aż 16 osób i każdy czuł się swobodnie i komfortowo. Pozdrawiam.
jola1215
Odpowiedniego projektu naszego przyszłego domu szukaliśmy kilka lat. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na projekt Bella WRN1086, który spodobał się nam praktycznie pod każdym względem. Układ części dziennej bardzo przypadł nam do gustu, gdyż od początku zależało nam na przestronnym salonie oraz otwartej na niego kuchni. Poddasze również zostało dobrze zaplanowane. Korytarz jest mały, więc nie zabiera przestrzeni, zaś sypialnie posiadają spore rozmiary, a ich ilość odpowiada potrzebom naszej rodziny. Podczas wyboru zwracaliśmy także uwagę na koszty - zarówno budowy jak i późniejszej eksploatacji domu. Dwuspadowy dach oraz nie za duży metraż sprawiły, że realizacja tego projektu mieściła się w zaplanowanym przez nas budżecie. Zdecydowaliśmy się na budowę systemem gospodarczym, więc wiele prac związanych z postawieniem i wykończeniem budynku wykonaliśmy samodzielnie. Inwestycję rozpoczęliśmy w lipcu, a już w kwietniu następnego roku mieliśmy wstawioną stolarkę otworową i położone tynki. Etap wykończeń trwał już nieco dłużej, ponieważ mój mąż praktycznie wszystko zrobił własnymi siłami. Realizacja przebiegła sprawnie, aczkolwiek nie obyło się też bez drobnych trudności. Niejakie kłopoty pojawiły się w związku z wykonaniem komina, który jest dosyć wysoki. Oprócz tego, cieśla miał pewne obiekcje dotyczące więźby dachowej, gdyż w oryginale jest ona podparta na słupach zlokalizowanych w pomieszczeniach na poddaszu. Fachowcy postanowili więc wzmocnić konstrukcję dachu, dzięki czemu mogliśmy wyeliminować filary.Ściany naszego domu wymurowaliśmy z ceramicznych pustaków marki Wienerberger. Użyliśmy tych o grubości 30, a nie 25 cm, dlatego też mogliśmy zastosować mniejszą warstwę izolacyjną - bryłę z zewnątrz ociepliliśmy styropianem o gr. 12 cm. Dach pokryliśmy dachówką ceramiczną. W naszym przypadku cena inwestycji była nieco wyższa od tej oszacowanej w kosztorysie. Postawienie budynku w stanie surowym zamkniętym, łącznie z instalacją automatycznych rolet okiennych wyniosło ok. 170 tys. zł. Myślę jednak, że duży wpływ na przekroczenie sugerowanej kwoty, miały wstawione przez nas okna. Posiadają one niestandardowe wymiary i cechują się bardzo wysoką jakością, dlatego też ich cena była o ok. 10 tys. zł. wyższa od tradycyjnych przeszkleń.Do projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Bella WRN1086 wprowadziliśmy kilka niewielkich zmian. Oryginalny garaż wydał nam się nieco za wąski, dlatego też poszerzyliśmy go o 0,8 m. Dzięki temu znajdująca się nad nim sypialnia i łazienka również zyskały na powierzchni. Takie rozwiązanie mogę szczerze polecić innym Inwestorom. Stwierdziliśmy, iż wyjście na taras zlokalizowane przy kominku jest zbędne, więc postanowiliśmy z niego zrezygnować. Aby poddasze było bardziej przestronne podnieśliśmy ściankę kolankową o wysokość jednego pustaka. Fachowiec stwierdził, że będzie to optymalne rozwiązanie, gdyż większa wysokość tego elementu sprawi, że bryła straci na wyglądzie. Świetnym pomysłem było również zwiększenie wymiarów okna w salonie i obecnie zamiast trzydrzwiowego, mamy ogromną przesuwną witrynę typu HST, która doskonale się prezentuje. Inne modyfikacje nie były nam potrzebne, a całą resztę wykonaliśmy zgodnie z zaleceniami architekta. Widziałam, iż wiele Inwestorów tego projektu decyduje się na powiększenie łazienki na parterze, tak aby móc zmieścić w niej kabinę prysznicową. Osobiście uważam jednak, że jest to zbyteczne.Jesteśmy zadowoleni z wyboru projektu Bella WRN1086. Wnętrze naszego domu jest funkcjonalne i spełnia nasze oczekiwania. Jedyne czego brakuje mi na chwilę obecną to pralnia i myślę, że naprawdę warto rozważyć jej wygospodarowanie. Nie za duży metraż sprawia, iż domowe porządki nie zajmują wiele czasu z czego bardzo się cieszę. Jednocześnie, powierzchnia jest w pełni komfortowa dla naszej 4-osobowej rodziny. Gdy w przyszłości dzieci dorosną i wyprowadzą się do swoich mieszkań, a wchodzenie po schodach stanie się dla mnie i męża kłopotliwe, mamy możliwość zaadaptowania garażu na pokój sypialniany. Pozdrawiam.
oldam
W kwestii wyboru projektu naszego przyszłego domu, duże znaczenie miały wymiary posiadanej przez nas działki. Nie należy ona do szerokich, dlatego też szukaliśmy budynku o wąskiej bryle. Projekt Bella WRN1086 idealnie nadawał się do usytuowania go na naszej działce przy zachowaniu wszystkich niezbędnych odległości od sąsiadów, a dodatkowo wyjątkowo przypadł nam do gustu pod kątem wizualnym. Mojej żonie szczególnie spodobała się frontowa lukarna o dużych rozmiarach. Nasza budowa odbyła się bez większych problemów, a do technicznej strony projektu nie mam żadnych zastrzeżeń. Od rozpoczęcia pierwszych prac, do wprowadzenia się do nowego domu minęło w naszym przypadku ok. 2 lat. Budynek został wymurowany z ceramicznych pustaków Porotherm marki Wienerberger, a dach pokryliśmy dachówką. Strop wykonaliśmy w tradycyjnej, lanej betonem konstrukcji. Myślę, że podana na stronie sugerowana cena inwestycji na etapie stanu surowego zamkniętego została poprawnie wyliczona i można się nią sugerować. Zewnętrzną izolację bryły tworzy 15 cm warstwa grafitowego styropianu. Z powodu braku możliwości podłączenia do działki gazu ziemnego, zdecydowaliśmy się na zainstalowanie w kotłowni pieca na ekogroszek. Służy nam on zarówno do ogrzania pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Moja żona lubi ciepło, dlatego też w trakcie zimy staraliśmy się utrzymywać w domu stosunkowo wysoką temperaturę, a przez cały sezon grzewczy zużyliśmy ok. 3 ton opału.Projekt Bella WRN1086 przewiduje wykonanie garażu, jednak w naszym przypadku został on zaadaptowany na jadalnię. Z tego względu w miejscu bramy garażowej wstawiliśmy przeszklenie o dużych rozmiarach. Oprócz tego w pokojach i garderobie na poddaszu wstawiliśmy dodatkowe okna połaciowe. Innych zmian nie wprowadzałem i na chwilę obecną nadal nie widzę takiej potrzeby. Wnętrze zostało dobrze przemyślane i tym samym spełnia nasze oczekiwania. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy wymiarów kotłowni. Przy ogrzewaniu gazowym sprawdziłaby się idealnie, jednak po wstawieniu do niej dużego kotła nieco brakuje miejsca do przechowywania opału.Wybór projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Bella WRN1086 okazał się dla nas bardzo trafną decyzją. Domek podoba się nie tylko nam, ale również odwiedzającym nas gościom, którzy dodatkowo po wejściu do środka są mile zaskoczeni. Budynek z zewnątrz wydaje się być mały, jednak wnętrze jest bardzo przestronne i mamy w nim naprawdę sporo miejsca. Pozdrawiam.
bla bla bla
Zdecydowaliśmy się na projekt domu Bella WRN1086, ponieważ szukaliśmy domu z dużym salonem. Ten budynek w dodatku bardzo spodobał nam się pod względem wyglądu zewnętrznego. Wizualizacja przypadła nam do gustu na tyle, iż całą elewację postanowiliśmy zrobić zgodnie z rysunkiem na projekcie. Przy budowie naszego domu sam bardzo dużo pracowałem i nie mieliśmy znaczących problemów. Co prawda nasz murarz miał uwagi co do wysuniętej części nad drzwiami frontowymi. Proponował wstawić tam słup podtrzymujący, gdyż bał się, że ta konstrukcja nie będzie do końca stabilna. My jednak wywalczyliśmy swoje i zrobiliśmy to zgodnie z projektem, czyli bez żadnego słupa. Mimo obaw wykonawcy wszystko dobrze się trzyma. Mieliśmy natomiast nieco komplikacji z montowaniem systemu wentylacji. Dobrym rozwiązaniem byłoby częściowe zastosowanie w ścianie specjalnych pustaków wentylacyjnych, o czym pomyśleliśmy, gdy było już za późno. Podczas stawiania murów warto zwrócić na to uwagę i uniknąć trudności w późniejszym etapie budowy. Ściany naszego domu powstały z betonu komórkowego Solbet, a dach wyłożyliśmy dachówką w kolorze grafitowym firmy Koramic. Nie podnosiliśmy ścianki kolankowej, jednak jeśli ktoś myśli, że skosy na poddaszu mogą mu przeszkadzać, to ewentualnie można podnieść ją o ok. 0,5m.W kotłowni mamy zainstalowany piecyk, który jest podłączony do gazu ziemnego. W salonie stoi kominek z płaszczem wodnym, którym również możemy ogrzewać wnętrze domu. Ze względu na jego mało ustawne położenie, postanowiliśmy przenieść go nieco bliżej schodów. Zamurowaliśmy też małe okno w salonie. Zastosowaliśmy taki zabieg, ponieważ na przeciwległej ścianie mamy postawioną kanapę i chcieliśmy powiesić naprzeciwko niej duży telewizor. W projekcie domu Bella WRN1086 wprowadziliśmy też zmiany w budowie schodów. Zrobiliśmy betonowe i nie skręcają w stronę łazienki, tylko wychodzą w kierunku salonu. Teraz nic na siebie nie nachodzi. Najwięcej czasu spędzamy z rodziną w części dziennej. To naprawdę duża i przestronna powierzchnia. Można powiedzieć, że jest to nasze ulubione pomieszczenie w całym domu. Obecnie mieszkamy w 4 osoby i sądzę, że metraż projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Bella WRN1086 jest dla nas idealny. Myślę, że nawet 5 osobowa rodzina mogłaby w nim żyć komfortowo. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z naszego wyboru i możemy polecić go innym. Pozdrawiam.
emilka36
Wybór projektu Bella WRN1086 był właściwie decyzją mojej żony. Budynek w całości bardzo się jej spodobał, a elementami na które szczególnie zwróciła uwagę była konstrukcja tarasu oraz sporych rozmiarów witryna w salonie. Dodatkowo, żonie od początku zależało na domu z użytkowym poddaszem. Na szczęście podczas realizacji nie mieliśmy żadnych znaczących problemów. Gdy w trakcie budowy natrafialiśmy na drobne przeszkody, były one na miejscu rozwiązywane. Cała inwestycja przebiegła sprawnie, a fachowcy nie mieli zastrzeżeń do dokumentacji technicznej. Od momentu wykopania fundamentów, do zakończenia wszelkich prac wykończeniowych minęło w naszym przypadku zaledwie 1,5 roku. Budynek został postawiony z gazobetonowych bloczków Suporex 24 cm, a ściany z zewnątrz ociepliliśmy 15 cm warstwą twardego styropianu. Dach pokryliśmy blachodachówką. Zastosowaliśmy zmianę w sposobie wykonania stropu i zamiast systemem Teriva, zrobiliśmy go w tradycyjnej, lanej betonem konstrukcji. Nasza działka znajduje się niedaleko poligonu, na którym często dochodzi do strzałów artylerii i z doświadczenia znajomych posiadających strop Teriva wiemy, że w takich warunkach, pęka on na łączeniach, dlatego też postawiliśmy na solidniejsze rozwiązanie. Uważam, że kwota oszacowana w kosztorysie została poprawnie wyliczona. Oczywiście ostateczna cena inwestycji zależy od wielu czynników, jednak uważam że bez problemu można zmieścić się w sugerowanych kosztach. Jestem z tego zadowolony tym bardziej, że nasz dom udało się zrealizować ze środków własnych, bez brania kredytu.Póki co w naszej okolicy nie ma możliwości podłączenia się do instalacji gazowej, dlatego musieliśmy zrezygnować z tego rodzaju ogrzewania. W kotłowni zamontowaliśmy piec, w którym palimy ekogroszkiem. Obecnie mamy za sobą pierwszą zimę w nowym domu, podczas której mury musiały się nagrzać i dobrze wyschnąć. W kotle zaczęliśmy palić od końca września, a do chwili obecnej (połowa marca) zużyliśmy 2,2 t. opału. Projekt Bella WRN1086 uwzględniał w salonie małe boczne wyjście na taras, aczkolwiek uznaliśmy, iż jest one zbędne i jedynie zmniejsza ustawność tego pomieszczenia. Postanowiliśmy zrezygnować z tego otworu, dzięki czemu uzyskaliśmy miejsce na postawienie telewizora. Dodatkowo, zmniejszyliśmy wymiar drzwi frontowych o szerokość przewidzianej przy nich wstawki okiennej. Zwężenie głównego wejścia dało nam możliwość wstawienia dużej szafy wnękowej w wiatrołapie. Innych zmian nie wprowadzaliśmy, aczkolwiek teraz z pewnością zastanowiłbym się nad innym rozwiązaniem odnośnie komina. W mojej ocenie jest on zbyt obszerny i myślę, że lepszym pomysłem byłoby zrobienie dwóch osobnych - do kominka i pieca w kotłowni. Oprócz tego myślę, że warto rozważyć zwiększenie jego wysokości, gdyż przy ogrzewaniu paliwem stałym, dym niekiedy wraca z powrotem przez kratki wentylacyjne. Nie wiem jednak czy taka zmiana nie wypłynęłaby negatywnie na jego zewnętrzny wygląd. Dodatkowo, polecałbym również zastosowanie większej warstwy izolacyjnej na balkonie nad wykuszem. Zgodnie z zaleceniami architekta ociepliłem go styropianem o grubości 5 cm - przy temperaturach -15 °C nie ma problemu, jednak gdy mrozy dochodzą do -22 °C w tym miejscu skrapla się woda. Układ pomieszczeń w naszym domu jest funkcjonalny i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Być może klatka schodowa mogłaby być nieco mniejsza - z jednej strony jej wielkość ułatwia wnoszenie mebli na poddasze, ale z kolei nie jestem pewny czy w przyszłości, gdy będziemy już starsi będzie w dalszym ciągu komfortowa w użytkowaniu. W nowym domu mieszkam z żoną i naszym synem, więc jeden wolny pokój zaaranżowaliśmy na sypialnię dla gości.Uważam, że metraż domu parterowego z poddaszem użytkowym Bella WRN1086 jest optymalny dla 3-4 osobowej rodziny. Część dzienna jest dosyć spora, a w salonie bez problemu można zorganizować przyjęcie. Podczas świąt zaprosiliśmy do nas gości, przy stole usiadło aż 16 osób i każdy czuł się swobodnie i komfortowo. Pozdrawiam.
jola1215
Odpowiedniego projektu naszego przyszłego domu szukaliśmy kilka lat. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na projekt Bella WRN1086, który spodobał się nam praktycznie pod każdym względem. Układ części dziennej bardzo przypadł nam do gustu, gdyż od początku zależało nam na przestronnym salonie oraz otwartej na niego kuchni. Poddasze również zostało dobrze zaplanowane. Korytarz jest mały, więc nie zabiera przestrzeni, zaś sypialnie posiadają spore rozmiary, a ich ilość odpowiada potrzebom naszej rodziny. Podczas wyboru zwracaliśmy także uwagę na koszty - zarówno budowy jak i późniejszej eksploatacji domu. Dwuspadowy dach oraz nie za duży metraż sprawiły, że realizacja tego projektu mieściła się w zaplanowanym przez nas budżecie. Zdecydowaliśmy się na budowę systemem gospodarczym, więc wiele prac związanych z postawieniem i wykończeniem budynku wykonaliśmy samodzielnie. Inwestycję rozpoczęliśmy w lipcu, a już w kwietniu następnego roku mieliśmy wstawioną stolarkę otworową i położone tynki. Etap wykończeń trwał już nieco dłużej, ponieważ mój mąż praktycznie wszystko zrobił własnymi siłami. Realizacja przebiegła sprawnie, aczkolwiek nie obyło się też bez drobnych trudności. Niejakie kłopoty pojawiły się w związku z wykonaniem komina, który jest dosyć wysoki. Oprócz tego, cieśla miał pewne obiekcje dotyczące więźby dachowej, gdyż w oryginale jest ona podparta na słupach zlokalizowanych w pomieszczeniach na poddaszu. Fachowcy postanowili więc wzmocnić konstrukcję dachu, dzięki czemu mogliśmy wyeliminować filary.Ściany naszego domu wymurowaliśmy z ceramicznych pustaków marki Wienerberger. Użyliśmy tych o grubości 30, a nie 25 cm, dlatego też mogliśmy zastosować mniejszą warstwę izolacyjną - bryłę z zewnątrz ociepliliśmy styropianem o gr. 12 cm. Dach pokryliśmy dachówką ceramiczną. W naszym przypadku cena inwestycji była nieco wyższa od tej oszacowanej w kosztorysie. Postawienie budynku w stanie surowym zamkniętym, łącznie z instalacją automatycznych rolet okiennych wyniosło ok. 170 tys. zł. Myślę jednak, że duży wpływ na przekroczenie sugerowanej kwoty, miały wstawione przez nas okna. Posiadają one niestandardowe wymiary i cechują się bardzo wysoką jakością, dlatego też ich cena była o ok. 10 tys. zł. wyższa od tradycyjnych przeszkleń.Do projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Bella WRN1086 wprowadziliśmy kilka niewielkich zmian. Oryginalny garaż wydał nam się nieco za wąski, dlatego też poszerzyliśmy go o 0,8 m. Dzięki temu znajdująca się nad nim sypialnia i łazienka również zyskały na powierzchni. Takie rozwiązanie mogę szczerze polecić innym Inwestorom. Stwierdziliśmy, iż wyjście na taras zlokalizowane przy kominku jest zbędne, więc postanowiliśmy z niego zrezygnować. Aby poddasze było bardziej przestronne podnieśliśmy ściankę kolankową o wysokość jednego pustaka. Fachowiec stwierdził, że będzie to optymalne rozwiązanie, gdyż większa wysokość tego elementu sprawi, że bryła straci na wyglądzie. Świetnym pomysłem było również zwiększenie wymiarów okna w salonie i obecnie zamiast trzydrzwiowego, mamy ogromną przesuwną witrynę typu HST, która doskonale się prezentuje. Inne modyfikacje nie były nam potrzebne, a całą resztę wykonaliśmy zgodnie z zaleceniami architekta. Widziałam, iż wiele Inwestorów tego projektu decyduje się na powiększenie łazienki na parterze, tak aby móc zmieścić w niej kabinę prysznicową. Osobiście uważam jednak, że jest to zbyteczne.Jesteśmy zadowoleni z wyboru projektu Bella WRN1086. Wnętrze naszego domu jest funkcjonalne i spełnia nasze oczekiwania. Jedyne czego brakuje mi na chwilę obecną to pralnia i myślę, że naprawdę warto rozważyć jej wygospodarowanie. Nie za duży metraż sprawia, iż domowe porządki nie zajmują wiele czasu z czego bardzo się cieszę. Jednocześnie, powierzchnia jest w pełni komfortowa dla naszej 4-osobowej rodziny. Gdy w przyszłości dzieci dorosną i wyprowadzą się do swoich mieszkań, a wchodzenie po schodach stanie się dla mnie i męża kłopotliwe, mamy możliwość zaadaptowania garażu na pokój sypialniany. Pozdrawiam.
oldam
W kwestii wyboru projektu naszego przyszłego domu, duże znaczenie miały wymiary posiadanej przez nas działki. Nie należy ona do szerokich, dlatego też szukaliśmy budynku o wąskiej bryle. Projekt Bella WRN1086 idealnie nadawał się do usytuowania go na naszej działce przy zachowaniu wszystkich niezbędnych odległości od sąsiadów, a dodatkowo wyjątkowo przypadł nam do gustu pod kątem wizualnym. Mojej żonie szczególnie spodobała się frontowa lukarna o dużych rozmiarach. Nasza budowa odbyła się bez większych problemów, a do technicznej strony projektu nie mam żadnych zastrzeżeń. Od rozpoczęcia pierwszych prac, do wprowadzenia się do nowego domu minęło w naszym przypadku ok. 2 lat. Budynek został wymurowany z ceramicznych pustaków Porotherm marki Wienerberger, a dach pokryliśmy dachówką. Strop wykonaliśmy w tradycyjnej, lanej betonem konstrukcji. Myślę, że podana na stronie sugerowana cena inwestycji na etapie stanu surowego zamkniętego została poprawnie wyliczona i można się nią sugerować. Zewnętrzną izolację bryły tworzy 15 cm warstwa grafitowego styropianu. Z powodu braku możliwości podłączenia do działki gazu ziemnego, zdecydowaliśmy się na zainstalowanie w kotłowni pieca na ekogroszek. Służy nam on zarówno do ogrzania pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Moja żona lubi ciepło, dlatego też w trakcie zimy staraliśmy się utrzymywać w domu stosunkowo wysoką temperaturę, a przez cały sezon grzewczy zużyliśmy ok. 3 ton opału.Projekt Bella WRN1086 przewiduje wykonanie garażu, jednak w naszym przypadku został on zaadaptowany na jadalnię. Z tego względu w miejscu bramy garażowej wstawiliśmy przeszklenie o dużych rozmiarach. Oprócz tego w pokojach i garderobie na poddaszu wstawiliśmy dodatkowe okna połaciowe. Innych zmian nie wprowadzałem i na chwilę obecną nadal nie widzę takiej potrzeby. Wnętrze zostało dobrze przemyślane i tym samym spełnia nasze oczekiwania. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy wymiarów kotłowni. Przy ogrzewaniu gazowym sprawdziłaby się idealnie, jednak po wstawieniu do niej dużego kotła nieco brakuje miejsca do przechowywania opału.Wybór projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Bella WRN1086 okazał się dla nas bardzo trafną decyzją. Domek podoba się nie tylko nam, ale również odwiedzającym nas gościom, którzy dodatkowo po wejściu do środka są mile zaskoczeni. Budynek z zewnątrz wydaje się być mały, jednak wnętrze jest bardzo przestronne i mamy w nim naprawdę sporo miejsca. Pozdrawiam.
Prezentacja projektów specjalnie dla Ciebie
Potrzebujesz rekomendacji specjalnie dla Ciebie? Zamów prezentację z portfolio projektów, dopasowanych do Twoich potrzeb
Zamów bezpłatnie
Extradom.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do pod numerem KRS 0000648746, numer NIP 895-17-18-333, o kapitale zakładowym 708 150,00 zł uprzejmie informuje, iż poprzez serwis Extradom.pl umożliwia m.in. zapoznanie się przez konsumentów z ofertą handlową Partnerów Extradom.pl, którzy stosują metody budowy domów przy wykorzystaniu różnego rodzaju technologie prefabrykacji bądź modułowe (tzw. „Gotowe domy”).
Extradom.pl nie prowadzi jednakże sprzedaży ani nie oferuje usług polegających na doradztwie finansowym, prawnym ani podatkowym w zakresie inwestycji realizowanych w technologiach tzw. „Gotowych domów”. Informacje prezentowane w serwisie Extradom.pl dotyczące Partnerów Extradom.pl oferujących realizację inwestycji w technologiach „Gotowych domów” lub podobnych mają charakter informacyjny i reklamowy.
Prezentowane w serwisie Extradom.pl informacje dotyczące stosowanych przez Partnerów metod budowy domów w technologii prefabrykacji bądź modułowej pochodzą od Partnerów Extradom.pl.
Extradom.pl sp. z o.o. jedynie umożliwia nawiązanie kontaktu przez Użytkownika z Partnerem Extradom.pl stosującym tego rodzaju technologie budowy domów i nie jest stroną umowy o roboty budowlane zawieranej przez Użytkownika Extradom.pl z Partnerem Extradom.pl.
Ostateczne wykończenie budynku może nastąpić na wiele sposobów, a prezentowane przez Extradom.pl wizualizacje poczytywać należy za jedynie przykład i propozycję wykończenia, wizję architektoniczną autora projektu. Szczegółowe rozwiązania zastosowane w oferowanej dokumentacji - w tym również ilość, lokalizacje i wygląd okien, drzwi, kominów - mogą w niewielkim stopniu różnić się od zaproponowanej wizji budynku. Dokumentacja projektowa odpowiada rzutom poglądowym prezentowanym przez Extradom.pl na karcie danego projektu.
Pliki do druku
Trwa generowanie...
Trwa generowanie...
Ups, wystąpił problem
Wystąpił nieoczekiwany problem. Spróbuj ponownie.
ODKRYJ NOWE
Konto Extradom.pl
Zapisuj ulubione projekty na każdym urządzeniu
Oglądaj zdjęcia i wymieniaj się doświadczeniami ze społecznością
Korzystaj z bezpłatnych narzędzi: Kreator 3D, Mapa budowy, Analiza działki