Dom pasywny jest to dom, w którym roczne zużycie energii nie przekracza 15 kWh/(m²·rok), czyli jest około ośmiokrotnie mniejsze niż w standardowym domu jednorodzinnym. Zminimalizowanie zapotrzebowania na energię w domach pasywnych osiąga się poprzez znaczne zwiększenie izolacyjności przegród zewnętrznych, montaż okien i drzwi o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła, zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno - wywiewnej z odzyskiem ciepła (gruntowy wymiennik ciepła i rekuperator), pasywne zyski solarne osiągnięte dzięki odpowiedniemu usytuowaniu budynku względem stron świata, zminimalizowanie ilości przegród zewnętrznych - wysoki stopień zwartości bryły budynku.
Ostatnia aktywność
Porady Ekspertów — Extradom (Extradom)
11 marca 2016
body="ConnectApi.FeedBody[buildVersion=35.0, isRichText=true, messageSegments=(ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=, type=MarkupBegin], ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=b, markupType=Bold, text=, type=MarkupBegin], ConnectApi.TextSegment[buildVersion=35.0, text=Co to znaczy, że dom jest pasywny?, type=Text], ConnectApi.MarkupEndSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=b, markupType=Bold, text=, type=MarkupEnd], ConnectApi.MarkupEndSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=
, type=MarkupEnd], ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=, type=MarkupBegin], ConnectApi.TextSegment[buildVersion=35.0, text=Dom pasywny jest to obiekt, w którym za pomocą szeregu rozwiązań technologicznych zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię. Wynosi ono standardowo poniżej 15 kWh/(m²/rok), czyli jest około ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do standardowych domów, które zużywają rocznie nawet 120 kWh/(m²/rok)., type=Text], ConnectApi.MarkupEndSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=
, type=MarkupEnd], ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=, type=MarkupBegin], ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=b, markupType=Bold, text=, type=MarkupBegin], ...), text=Co to znaczy, że dom jest pasywny?
Dom pasywny jest to obiekt, w którym za pomocą szeregu rozwiązań technologicznych zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię. Wynosi ono standardowo poniżej 15 kWh/(m²/rok), czyli jest około ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do standardowych domów, które zużywają rocznie nawet 120 kWh/(m²/rok).
Pasywne zyski solarne
Domy pasywne mają tak zaprojektowany układ pomieszczeń, by możliwe było osiągnięcie pasywnych zysków solarnych, czyli ogrzanie dziennych pomieszczeń światłem słonecznym. W tym celu wszystkie pomieszczenia dziennego użytkowania, jak kuchnia, salon, pokoje dzienne zorientowane są na południe, gdzie ekspozycja na światło słoneczne trwa najdłużej w ciągu doby. By zyski solarne były jak największe, stosuje się przeszklenia o znacznej powierzchni. Od strony północnej unika się natomiast projektowania jakichkolwiek otworów okiennych, gdyż straty ciepła są tam największe.
Izolacyjność przegród budowlanych
Kolejnym istotnym aspektem projektowania domów pasywnych jest wysoki wskaźnik izolacyjności ich przegród budowlanych. Grubość warstwy izolacyjnej domu pasywnego może sięgać nawet 30 cm, czyli jest około trzykrotnie grubsza niż standardowo. Również okna odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki specjalnej ramie i potrójnym szybom. Ponadto są zamontowane w warstwie izolacji cieplnej w celu uniknięcia zjawiska mostków termicznych.
Wentylacja nawiewno-wywiewna
Przyczyną znacznych strat ciepła w standardowych budynkach jednorodzinnych jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej. By tego uniknąć, w domach pasywnych stosuje się system nawiewno - wywiewnej instalacji wentylacyjnej, która zmniejsza straty ciepła nawet o 70-90%. W okresie zimowym świeże, przefiltrowane powietrze przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, gdzie zostaje wstępnie ogrzane. Następnie trafia do rekuperatora, który przekazuje mu ciepło powietrza wywiewanego.
Instalacje wspomagające
Niestety nie każdy klimat pozwala na uniknięcie zastosowania dodatkowych instalacji grzewczych w domu pasywnym. W Polsce zazwyczaj również nie jest to możliwe, dlatego bardzo często stosuje się dodatkowe instalacje grzewcze o zredukowanej mocy grzewczej (1-2 kW), mające zapewnić komfort użytkowania obiektu. Przykładem takiego rozwiązania jest piec akumulacyjny na energię elektryczną, który włącza się jedynie nocą, gdy obowiązuje niższa taryfa opłat za prąd. Akumuluje on energię w postaci ciepła, które oddaje w w ciągu dnia. Istnieją dwa rodzaje takich pieców - dynamiczne i statyczne. Dynamiczne oddają ciepło przez włączone wentylatory zgodnie z preferencjami użytkownika - zgromadzona energia może zostać wykorzystana w dowolnym czasie. Ciepło z pieców akumulacyjnych statycznych jest natomiast uwalniane równomiernie w ciągu dnia. Innym przykładem wspomagającej instalacji grzewczej w domu pasywnym jest kominek na biomasę. Materiałem opałowym w takim kominku jest pelet, czyli granulat trocinowy o wysokiej wartości energetycznej, który generuje niewielką ilość popiołów i nie wydziela substancji toksycznych podczas spalania. Koszty instalacji i eksploatacji kominka na biomasę są stosunkowo niskie, ponadto użytkownik ma możliwość kontrolowania temperatury.
Dom pasywny jest inwestycją, która odpowiednio zaplanowana i wykonana, pozwoli zaoszczędzić na kosztach eksploatacji obiektu nawet o 80%. Ponadto jest to rozwiązanie nowoczesne i przyjazne środowisku, dlatego cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów.
]" role="header" />
Dom pasywny jest to obiekt, w którym za pomocą szeregu rozwiązań technologicznych zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię. Wynosi ono standardowo poniżej 15 kWh/(m²/rok), czyli jest około ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do standardowych domów, które zużywają rocznie nawet 120 kWh/(m²/rok).
więcej »
Porady Ekspertów — Extradom (Extradom)
15 lutego 2016
body="ConnectApi.FeedBody[buildVersion=35.0, isRichText=true, messageSegments=(ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=, type=MarkupBegin], ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=b, markupType=Bold, text=, type=MarkupBegin], ConnectApi.TextSegment[buildVersion=35.0, text=Co oznacza NF40 i NF15?, type=Text], ConnectApi.MarkupEndSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=b, markupType=Bold, text=, type=MarkupEnd], ConnectApi.MarkupEndSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=
, type=MarkupEnd], ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=, type=MarkupBegin], ConnectApi.MarkupBeginSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=b, markupType=Bold, text=, type=MarkupBegin], ConnectApi.TextSegment[buildVersion=35.0, text=Są to pojęcia określające standard energetyczny budynków. W zależności od osiągniętych parametrów mogą one określać dom energooszczędny lub pasywny. , type=Text], ConnectApi.MarkupEndSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=b, markupType=Bold, text=, type=MarkupEnd], ConnectApi.MarkupEndSegment[buildVersion=35.0, htmlTag=p, markupType=Paragraph, text=
, type=MarkupEnd], ...), text=Co oznacza NF40 i NF15?
Są to pojęcia określające standard energetyczny budynków. W zależności od osiągniętych parametrów mogą one określać dom energooszczędny lub pasywny.
NF40
NF40 jest to standard energetyczny domu energooszczędnego. Dom charakteryzujący się standardem energetycznym NF40 ma roczne zapotrzebowanie na energię wynoszące nie więcej niż 70 kWh/(m²/rok). Budynek tego typu nazywamy domem energooszczędnym, gdyż w procesie jego eksploatacji zużywa się znacznie mniej energii niż w przypadku standardowego domu, w którym zapotrzebowanie na energię wynosi standardowo ok. 120 kWh/(m²/rok).
NF15
NF15 jest to standard energetyczny domu pasywnego. Dom charakteryzujący się standardem energetycznym NF15 ma roczne zapotrzebowanie na energię wynoszące nie więcej niż 15 kWh/(m²/rok). By osiągnąć tak niski wskaźnik zapotrzebowania energii dom musi być odpowiednio zaprojektowany, wykończony i musi zostać wyposażony w odpowiednie instalacje.
Dofinansowanie
Inwestor, który osiągnie standard budynku NF40 lub NF15 ma prawo ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota dofinansowania dla budynku jednorodzinnego przy standardzie NF40 wynosi 30 000 zł, a przy NF15 - 50 000 zł. Wsparcie finansowe inwestorów ma na celu sprostanie wymaganiom Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 19 maja 2010 r., mówiącej, że wszystkie nowopowstałe budynki w krajach Wspólnoty mają cechować się od początku 2021 r. „niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię”.
]" role="header" />
Są to pojęcia określające standard energetyczny budynków. W zależności od osiągniętych parametrów mogą one określać dom energooszczędny lub pasywny.
więcej »
Domy energooszczędne Domy pasywne