Ogrzewanie

nowości, pytania, odpowiedzi

Galeria zdjęć

więcej »

W polskim klimacie sezon grzewczy trwa sześć miesięcy. Dlatego bardzo istotny jest wybór sposobu ogrzewania domu. Liczą się niskie koszty i łatwość obsługi. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę możliwości, jakie daje lokalizacja. Podłączenie się pod gaz ziemny jest tanią i praktycznie bezobsługową opcją. Dobrym rozwiązaniem jest także pompa ciepła, ale dość kosztownym na etapie zakupu. Późniejsza eksploatacja nie powinna nadmiernie obciążyć budżetu. Najpopularniejszym sposobem ogrzewania jest paliwo stałe. Obsługi kotłów na ekogroszek łatwo się nauczyć, a piece tego rodzaju rzadko się psują. Sam opał jest jednak nieco kłopotliwy, bo wymaga sporej kotłowni. Jako alternatywę, niektórzy inwestorzy wybierają pelet. Kocioł może być nieco droższy, ale niższe koszty ogrzewania powinny to zrekompensować. Jeśli lubimy nowoczesne i praktyczne rozwiązania, warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe i rezygnację z grzejników.

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia związane z Ogrzewanie
Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnia aktywność

  0   24 marca 2023

14 grudnia 2022

🙂

1

podoba się to.

7 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  14 grudnia 2022

Na 100 l. A wy z jakiego projektu budujecie domek?

  0   ·  14 grudnia 2022

Indywidualny projekt, podglądałam dużo ze strony EXtradomu

  0   ·  14 grudnia 2022

A, rozumiem 🙂 A możesz wstawić jakieś zdjęcia? 🙂

  1   14 grudnia 2022

  0   15 października 2022

zadał(a) pytanie.

Ile kosztuje pompa ciepła i na co muszę uważać?

Hej, czy macie gruntowe pompy ciepła? Możecie polecić konkretny model, który pracuje sprawnie i wydajnie? Na stronie https://kb.pl/porady/cennik-pomp-ciepla-porownanie-producentow-i-technologii/  znalazłem sporo przydatnych informacji. Model, który mnie interesuje kosztuje około 20k, ale kompletnie nie wiem, jak policzyć robociznę. Wiem, że podane stawki są orientacyjne, ale myślę, że można coś oszacować. Może wiecie, na co uważać podczas wyboru urządzenia i ekipy montażowej? Oczywiście budżet mam ograniczony, więc cena ma znaczenie.

0

  0   ·  30 czerwca 2022

Na pewno zwróć uwagę aby dobrali ci odpowiednio moc pompy do ogrzewanej powierzchni. Jeśli dobiorą ci za małą pompę jej wydajność będzie słaba. My chyba mamy ok 12kw(muszę sprawdzić bo nie pamiętam ) przy 170m2 powierzchni użytkowej. Ja swoją pompę zamawiałam z 8 lat temu i mamy Viessmanna Vitocal 300-G i niestety ten model jest dość drogi. Grzejemy nią od 4 lat i na razie bezproblemowo. Moi rodzice mają też Viessmana ale starszy model bo oni pompę mają już ponad 10 lat i na razie też nie mieli z nią żadnych problemów. Pamiętaj jednak, że przy pompie gruntowej musisz doliczyć koszt odwiertów i pamiętam , że firma która nam zakładała robiła nam też badanie geologiczne ze względu na odwierty. Jednak obecnie pompy robią się coraz bardziej popularne więc jest coraz więcej na rynku pomp dobrej jakości w lepszej cenie 🙂

15 grudnia 2021

Witam, Czy ktoś buduje ten dom na Podkarpaciu? Chcialam jeszcze zapytać na jakie ogrzewanie zdecydowali się Państwo?? Czy takie jak w projekcie czy inne.

0

  2   14 grudnia 2021

  0   26 listopada 2021

  0   26 listopada 2021

11 listopada 2021

OGRZEWANIE :Pytanie do osób, które czekają na przyłącz gazu ziemnego i ogrzewają dom butlą propan -33kg . Jakie są koszty? Proszę o wady i zalety takiego rozwiązania.

0

  0   ·  13 listopada 2021

Przez wiele lat mieliśmy taki zbiornik. Nie ma co ukrywać, że gaz ziemny jest znacznie tańszy. Mieszanką propan - butan był świetny jakościowo i na początku z małą stawką VAT. wszystko było ok. Potem zwiększali stawki podatku i zrobiło się drogo. Do ceny gazu trzeba dodać opłatę za eksploatacje zbiornika. Wymagania odnośnie posadowienia zbiornika na działce były wysokie, Pozdrawiam.

zadał(a) pytanie.

Czy ktoś ma ogrzewanie podłogowe stosując folie grzewcze na podczerwień?

0

  0   ·  23 sierpnia 2021

budowa BS 07

  0   14 lipca 2021

  1   26 maja 2021

  2   23 marca 2021

29 grudnia 2020

Poddasze

5

, , i 2 innym podoba się to.

9 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  19 stycznia 2021

Hej czy podnosiliscie cos albo zmienialiscie czy jak w projekcie bo ze zdjęcia od zewnatrz wyglada na orginał a w srodku wyglada dosyc wysoko od podlogi? I te skosy tez fajnie my boimy się jak zaczniemy zabudowywac poddasze a mamy jak w projekcie to za duzo miejsca tam nie zostanie hmmm

  1   ·  20 stycznia 2021

Jest tak, jak w projekcie, bez podnoszenia. Miejsca wystarczająco, ale to każdy indywidualnie ocenia.

podoba się to.

  0   ·  20 stycznia 2021

Dziękuje za odpowiedz:)

29 grudnia 2020

Poddasze

4

, i 2 innym podoba się to.

7 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  1   ·  29 grudnia 2020

Biorąc prysznic też można spojrzeć przez okno:)

podoba się to.

  1   ·  29 grudnia 2020

No oczywiście.. gorzej wówczas z szampanem. ;)

podoba się to.

  1   ·  29 grudnia 2020

Szampan juz w szlafroczku😁

podoba się to.

29 grudnia 2020

Poddasze 🙂

2

i podoba się to.

14 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  1   ·  30 marca 2021

Ja mieszkałam w Szkocji w bloku z granitu. Też mieliśmy ściany murowane na drewnianym stropie i nic to nie dało, że ściany murowane . Przez podłogę słyszałam co sąsiedzi mówili oglądając TV 🙂 Jednak to musi być raczej stara szkoła budownictwa w UK np. Barrats czy Milne swoje domy buduje w systemie szkieletowym to są dopiero domki z kartonów. Tu by się musiała inwestorka wypowiedzieć ale z tego co widzę ich projekt jest domem parterowym dlatego może płyty były zasugerowane przez architekta ze względu na obciążenia stropu.

podoba się to.

  0   ·  30 marca 2021

Nie ma nic gorszego od drewnianego stropu. Gnie się to, trzeszczy, słychać na dole jak ktoś chodzi na górze, no koszmar. Brat tak miał to pół domu rozebrał żeby zrobić strop betonowy, koszty ogromne ale teraz zupełnie inny komfort użytkowania. A te wszystkie kanadyjczyki to normalna prowizorka.

  0   ·  31 marca 2021

Cóż, każdy ma swoją opinię na temat drewnianego stropu. Wiem, że jeśli jest dobrze zrobiony (odpowiednie jętki oraz płyty osb lub deski), a także ocieplony/izolowany np. wełną to nie powinno być słychać skrzypienia przy chodzeniu. Ja mam między jętkami 15 cm oraz pod jętkami 5, na jętkach leży piankowa mata, na tym płyty osb 2,2 cm. Przy wykańczaniu (jak do tego dojdzie) będzie jeszcze mata oraz panele. Już teraz nie słychać tzw. kroków z poddasza. W każdym razie u mnie całe życie toczy się na parterze (salon/kuchnia/łazienka). Do tego jest jeszcze sypialnia i pokój. Poddasze ma być rezerwą na wypadek najazdu gości (sypialnia i łazienka), chociaż już teraz jest miejsce dla 7 osób (do spania). Gdybym teraz budowała dom być może zrobiłabym strop betonowy, ale w tamtym czasie jętki wydawały mi się właściwym rozwiązaniem. Teraz to już gdybanie, bo nie będę nic przerabiać. Natomiast nie zaryzykowałabym murowania ścianek działowych na drewnianym stropie. Myślę, że to wyczerpuje temat.

13 grudnia 2020

czy ktoś ma doświadczenia z pompą ciepła vaillant?

0

4 komentarze
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  17 grudnia 2020

Serdeczne dzięki za dobre rady🙂 ,myślę że wybór firmy to duża loteria i nie wiadomo jak potraktują klienta.Zeby nie mieć takich przykrych niespodzianek jak Ty opisujesz postanowiłam kupić piecyk typu koza najchętniej kaflowy. Bo w przypadku awarii pompy będę mogła chociaż trochę ogrzać sie przy piecyku😃

  0   ·  18 grudnia 2020

Ja też nie mam doświadczenia z vaillantem bo mam Viessmana od dwóch lat u nas działa ok u moich rodziców od ponad 10 lat. Po 8 -9 latach musieli wymienić sprężarkę to jedyna awaria jaka mieli. Pompę zakładała nam firma Sanito z Warszawy i oni nam robią co roku serwis. No niestety wszystko jest dobrze jak jest dobrze a jak zaczyna się cos psuć to wtedy wychodzi czy dokonaliśmy dobrego wyboru czy złego. My mamy kominek w razie długiej przerwy w dostawie prądu lub awarii.

  0   ·  18 grudnia 2020

U nas też jest kominek dla poratowania, ale brak ciepłej wody potrafi również utrudnić żywot. Na szczęście u mnie już po problemie🙂 pomógł lokalny fachman... A po Hewalexie został niesmak.

zadał(a) pytanie.

Rekuperacja i pompa ciepła

Jakiej firmy urządzenia warto wybrać? Będę wdzięczna za Wasze opinie😊

2

i podoba się to.

10 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  31 grudnia 2020

Mam Dospela( jest b dobry, tylko sterowanie marne) ale poleciłbym właśnie Wanas ,reku jak reku ( praktycznie każde będzie ok , raczej wydajność trzeba dobrze dobrać) ale maja niesamowity sterownik Techa st 340, który to nabyłem właśnie od Wanasa i zaadaptowałem do mojego Dospela.( mam parę rzeczy nietypowych sterowanych z niego) Produkt polski ,filtry tanie. 2 moich znajomych którzy kończą budowy, tez z reku, poleciłem Wanas. Natomiast po roku używania reku nie wyobrażam aby mieszkać bez takiego urządzenia. Świeże powietrza i głównie odzysk energii i to wymierny. Kolega nie ma reku i przy podobnym metrażu spalił 3 razy tyle gazu w tamtym sezonie co ja. No i oczywiście ma wilgoć na szybach a ja raczej za suche powietrze , średnio 40%, nawet w łazience.

  0   ·  31 grudnia 2020

u nas pompa firmy Viessman od dwóch lata i narazie wszystko ok. Reku nie mamy

  0   ·  1 stycznia 2021

Dziękuje Wam za info. Mamy jeszcze ofertę pompy i reku NIBE. Może ktoś ma jakieś opinie?

  1   4 listopada 2020

  1   4 listopada 2020

  2   4 listopada 2020

opublikował(a) plik.

4 listopada 2020

2

i podoba się to.

4 komentarze
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  7 listopada 2020

jaki koszt podlogowki na gotowo za m2?

  0   ·  8 listopada 2020

Jeszcze czekamy na całe zestawienie, bo stwierdziliśmy że chcemy w garażu i kotłowni chociaż trochę podłogówki. Jak będzie podsumowanie - damy znać.

  0   ·  10 lutego 2021

Mamy już wstępne koszty - jeszcze bez regulatorów i siłowników, ale za to razem z piecem, stacją uzdatniania 50 000. Podłogówkę mamy praktycznie wszędzie, tylko nie w spiżarni, więc ok. 300m2

  0   4 listopada 2020

  0   4 listopada 2020

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Ogrzewanie