Prawo budowlane

nowości, pytania, odpowiedzi

Galeria zdjęć

więcej »

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia związane z Prawo budowlane
Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnia aktywność

23 września 2021

Chcemy zakupić działkę budowlaną tuż za granicą działki przebiega rów melioracyjny suchy. Jak wygląda sprawa ogrodzenia i budowy domu, czy muszą być zachowane jakieś odległości?

0

  0   11 sierpnia 2021

zadał(a) pytanie.

Opaska w około domu

Jak macie rozwiązania z opaską na różnych poziomach? Chodzi o to że np. z tyłu teren w około domu jest wyżej a z boku domu niżej i jak taka opaska jest zrobiona na rogach domu na granicach dwóch innych poziomów?

0

6 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  6 czerwca 2020

Pokażcie zdjęcia please

  0   ·  6 czerwca 2020

Mogę zrobić dopiero w środę 🤔

  0   ·  6 czerwca 2020

No problem 😁

zadał(a) pytanie.

Czy deweloper budujący budynek na granicy mojej działki może rozebrać moje ogrodzenie?

0

6 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  4 maja 2018

Od 01.2018 można budować nawet na granicy jeśli działka ma mniej niż 16 m. Taką mamy sąsiadującą działkę którą kupił dweloper. Dramat.

  1   ·  4 maja 2018

Gorzej niz dramat, wspołczuje naprawde. Człowiek tyle czasu , siły i tysiecy włozy w swoj wymarzony dom a tu nagle sasiad Deweloper sie zjawia i buduje sobie na granicy co tylko sobie chce bo prawo sie zmieniło.Powinien byc zakaz moim zdaniem sprzedazy albo podziału działek nie wezszych jak 20 m i oczywiscie wtedy zachowane było by prawo jak do tej pory odnoszace sie do wymaganych 4m, 3m itd

podoba się to.

  1   ·  5 maja 2018

To jest chore. Przecież to Twoje ogrodzenie a granica należy do dwóch włascicieli i masz prawo z niej korzystac tak samo jak drugi własciciel. Zgłos ten fakt do inspektoratu budowlanego, do gminy, na policje. Chodzi o Twoja własnosc. A kto niszczy, uszkadza czyjasw łasnosc podlega karze.

podoba się to.

zadał(a) pytanie.

Witam. Czy ktoś wie, w jakiej odległości od budynku sąsiada, wybudowanego na granicy działki można posadzić tuje bądź inne duże rośliny?

0

  0   ·  4 maja 2018

Czy budynek może znajdować sie w granicy działki? Wg przepisów budynek powinien być oddalony kilka metrów od granicy. No chyba że to stary dom i inne przepisy były.

  0   ·  4 maja 2018

Może. Zmiana przepisów od 01.01.2018 niestety. Dramat!!!!

  0   ·  4 maja 2018

No to rzeczywiście dramat.

2 maja 2018

Pozwolenie dostaliśmy 19.04.2018r .,aby było prawomocne trzeba czekać 2 tygodnie. Natomiast my sporzadzilismy dokument: zrzeczenie.si ę odwołania decyzji i wszyscy sasiedzi go podpisali i juz zaczęliśmy

0

zadał(a) pytanie.

Rów melioracyjny w granicy

Mamy działkę z rowem melioracyjnym w granicy. Nie można na niej budować bo jest uznana jako teren zalewowy. Tak naprawdę nie ma tam żadnej rzeki i są to wody gruntowe. Czy jest możliwość przekształcenia tej działki?

0

5 kwietnia 2018

Witam Mam taki problem ,mam działkę do której prowadzi most ,most wybudowali ludzie dla siebie w latach 80,nie ma dokumentów na ten most.Chciałam wybudować dom na dzialce ,ale od tego roku zmieniło się prawo wodne ,nie chcą wydać zaświadczenia ze moge tym mostem jeżdzić ,most używa 8 rodzin .W wodach polskich powiedzieli mi ze dostanę takie pozwolenie jak znajde właściciela mostu i on zalegalizuje ten most,ale wszyscy mi mówiąze to ogrome pieniądze i nikt tego mostu nie che ,a ja jak nie bede mieć tego zaświadczenia to starostwo mi nie da pozwolenia na budowę,może ktoś wie ile kosztuje taka legalizacja ,albo co zrobić w takiej sytuacji ??

0

6 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  1   ·  6 kwietnia 2018

Kiedyś czytałam że legalizacja mostu zbudowanego bez pozwolenia kosztuje 125.tyś.Może trzeba zwrócić się do gminy aby przejeła most,skoro jest jedynym dojazdem do kilku domów.

podoba się to.

  0   ·  6 kwietnia 2018

Pytanie czy spolka wodna podlega gminie czy staroscie. Jesli jest to samowola to nadzor budowlany powinien wydac nakaz rozbiorki, lub legalizacji. Legalizacja nie wchodzi w gre bo nie ma odpowiedzialnego za budowe, a spolka wodna nie jest zainteresowana. Powinna wiec tym sie zainteresowac gmina. Trzeba ja bombardowac pismami zaczynajac od wydania warunkow o dostepie do drogi publicznej. Tak naprawde notariusz nie powinien zatwierdzic sprzedazy dzialki budowlanej bez dostepu do drogi publicznej.

  0   ·  6 kwietnia 2018

Zreszta jesli most jest z lat 80 to byc moze byla wydana jakas zgoda na jego budowe, ale w urzedzie jest taki balagan ze im zginela.

24 marca 2018

Witam, mam zamiar kupić dom w stanie surowym zamkniętym, rozpoczęcie budowy było w 1995 roku. Od około 2000 roku do chwili obecnej nic nie było dalej robione na budowie. Gdzie mogę uzyskać informacje dotyczące przepisów budowlanych aby móc kontynuować budowę bez żadnych problemów.Chciałbym też wprowadzić kilka zmian do projektu. Czy muszę się starać o jakieś nowe pozwolenia itp, co powinienem sprawdzić przed kupnem takiego domu? Druga sprawa to wielkość działki, działka ma 36 arów i w KW jest wpisana jako łąka, czy mogę kupić działkę z tym domem nie będąc rolnikiem?

0

29 stycznia 2018

Mam działke szer.9m. Chciałabym postawić budynek rekreacji indywidualnej 1.5 m od granicy. Ściana przy granicy oczywiście bez okien. Nie mam dużego wyboru . W Statostwie powiedzieli mi że prawo budowlane nie pozwala. Czytam nowe prawo i nie wiem czy dobrze rozummiem ze można jeżeli miejscowy plan na to pozwala ? Starostwo tylko powiedziało projekt i pozwolenie.za  ta kase to mam fundament wylany.zależy mi .Prosze o pomoc .

0

  0   ·  1 lutego 2018

Dzień dobry, jeśli MPZP pozwala na postawienie takiego budynku w odległości 1,5 to jest to zgodne z prawem. Radzimy jednak dowiedzieć się szczegółowych informacji w Twoim Urzędzie. Pozdrawiam serdecznie

  0   ·  1 lutego 2018

W gminie dowiadywałam się . W naszym Planie zagospodarowania nie ma takich zapisów o odległościach postawienia budynku. I nie wiem co dalej robić i gdzie jeszcze moge to dprawdzić. Starostwo w Częstochowie powiedziało mi nie bo nie. Trzeba sie trxymac odległości 3 m bez okien a 4 m z oknami. Czyli bym musiała postawić na środku ten budynek bez okien .okna tylko z przodu i z tyłu budynku . A jak nie to projekt i pozwolenie. Ja chce mały budynek rekrescyjny .

  0   ·  2 lutego 2018

Jeżeli nie ma innych warunków w MPZP określających odległość od granicy, to podlega pod warunki zawarte w prawie budowlanym. Pozdrawiam

zadał(a) pytanie.

Odległość domu od działki

Witam mam pytanie w jakiej odleglosci od dzialki Działka niebudowlana tj odkryty Rów melioracyjny mogę postawić dom?

0

  0   ·  26 stycznia 2018

Dzień dobry, takie informacje powinny być w MPZP lub w warunkach zabudowy. Dla większej pewności radzimy udać się do Urzędu i zapytać o szczegóły. Pozdrawiam serdecznie

(Extradom)

Rozpoczęcie roku 2018 oznacza wcielenie nowych prawnych warunków technicznych. Do kodeksu urbanistyczno-budowlanego zapisy zostały wprowadzone już w poprzednim roku, z modyfikacją zasad zapoznała się także oficjalna Komisja Europejska. Nowe warunki mają zacząć obowiązywać od stycznia bieżącego i wchodzić stopniowo w nasze życie. Dzięki nim Inwestor zyska kilka dodatkowych udogodnień przed budową, w takcie, jak i po.

2

i podoba się to.

22 komentarze
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  3 września 2018

Dzis bylam w starostwie.Budynek gospodarczy nadal obowiazuje na zgloszenie a moze i nawet na pozwolenie.w kazdym badz razie papierologi duzo do wypełnienia

  1   ·  6 września 2018

dokładnie! głoszenia ani pozwolenie nie wymaga tylko w przypadku jak jesteś rolnikiem. Dlatego artykuł zawiera błądne informacje.

podoba się to.

  0   ·  6 września 2018

Sebastian a my rolnicy i tak musimy robic na zgloszenie...ponoc w przypadku gdy sa fundamenty trzeba zglaszac,chyba ze bez fundamentow to rolnik nie musi zglaszac. Z resztą jak pójdę jeszcze raz to dopytam sie lepiej😶

18 czerwca 2017

Witam, czy powiększenie tarasu już podczas budowy to zmiana istotna czy wystarczy wpis do dziennika?

0

1 czerwca 2017

Chce odbudowac stara szope okolo 40m2. Na tym miejscu 30 lat temu byla kiedys mniejsza szopa i mam oryginalny projekt. Czy potrzebuje nowe pozwolenie postawic nowa wieksza szope z drewna na samej granicy?

0

2 maja 2017

Witam. Potrzebuję pomocy- jakie dokumenty muszę ogarnąć do odbioru budynku mieszkalnego?

0

28 marca 2017

Szukam działki i mam jedną na oku. Jest opis działki i piszę w niej "Teren płaski w kształcie prostokąta w części objętej planem zagospodarowania przestrzennego" i moje pytanie co to znaczy,że jest objęty tym planem to przeszkadza budowaniu domu? Pytanie mam jeszcze o przyłącze podobno znajdują się obok działki ale jaki jest koszt przyłączu prądu.

0

  0   ·  28 marca 2017

Zapytaj w gminie co według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można zbudować na tej działce.

do: :

23 marca 2017

Czy jest metoda na ominięcie zakazu budowy domu z płaskim dachem z 3 stp. spadku dachu. Za podpowiedzi, będę bardzo wdzięczny, gdyż bardzo zależy mi na takiej budowie tego domu.

0

4 komentarze
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  23 marca 2017

Wszystko jest możliwe. Bardzo dobry architekt adaptujący projekt powinien dać radę. A w jakim rejonie kraju będziecie budować?

  0   ·  23 marca 2017

Ja jeszcze nie słyszałam, żeby coś takiego się udało. Nam się nie udało zmienić dachu z 30 na 25 stopni. Może nie do końca walczyłam, po prostu po otrzymaniu odmowy pogodziłam się z decyzją.

  0   ·  20 grudnia 2017

Witam ja również chcę budować ten dom i moje pytanie do aneczka.z dlaczeogo wam się nie udało co było powodem bardzo proszę o informacje.

3 marca 2017

Witam. Czy możecie mi napisać jaki jest koszt oddania domu do zamieszkania i jakie papiery będą potrzebne oraz ile kosztował was Kierownik Budowy.

1

podoba się to.

5 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  22 marca 2017

My prawie 3 lata 1300 mazowieckie

  0   ·  23 marca 2017

no te 1300zł to nie jest tak źle ;)

  1   ·  23 marca 2017

Kraków, koszt mapki po wykonawcze (1ooo)j, protokół kominiarz(150), protokół elektryka(200) , brak gazu więc brak protokołu, koszt ksera dokumentów i tyle...Kierownik za cały okres budowy kosztował nas 1000( 500 przy rozpoczęciu i 500 przy przygotowaniu dokumentów do odbioru)...pozdrawiam:)

podoba się to.

18 lutego 2017

BUDOWA DOMU A KONTROLE Z URZĘDU SKARBOWEGO! Witam. Piszę z zapytaniem czy ktoś z Was tutaj miał do czynienia z Urzędem Skarbowym w trakcie budowy czy też po jej zakończeniu?? Czekam na wasze wypowiedzi;-)

1

podoba się to.

15 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  26 lutego 2017

No to dobrze że tylko dumamy jak się tu wymigać w razie takiej sytuacji. To może ktoś ma jakiś sensowny pomysł?:)

  0   ·  26 lutego 2017

No trzeba być na wszystko przygotowanym;-)

  0   ·  26 lutego 2017

urząd ma prawo sprawdzić skąd mamy środki finansowe na budowę domu jeśli nie mamy pokrycia w zeznaniach podatkowych. Środki na budowę można udokumentować też kredytem, darowizną albo np. środkami ze sprzedaży innej nieruchomości.

1 lutego 2017

Jak naliczana jest opłata za grunt? Chodzi mi o to jak co roku opłaca się rachunek to w jaki sposób on jest naliczany? Jakiś % wartości ogólnej terenu czy jak? Czy jest jakaś stawka za m2 ? Bo chciałbym zakupić jak największą działkę ale wiadomo.. Człowiek nie wszystko wie, a nie chciałbym w przyszłości oddawać połowy wypłaty za teren heh.

0

  0   ·  5 lutego 2017

Ale o co konkretnie Panu chodzi, czy o podatek czy o opłatę za wyłączenie gruntu rolnego?

  0   ·  6 lutego 2017

Chodzi mi o podatek , taki co rocznie płaci się za posiadłość. Tak jak ludzie mają mieszkania i płacą np co miesiąc , to tutaj jak to jest z opłatami.

(Extradom)

Wraz z rozpoczęciem roku 2017 w życie weszła nowelizacja ustawy o Prawie Budowlanym. Zmiany odnoszą się w głównej mierze do listy prac budowlanych, które Inwestor będzie mógł wykonywać bez uzyskiwania pozwolenia, na podstawie samego zgłoszenia budowy w urzędzie, a w niektórych przypadkach unikając jakichkolwiek formalności. Kogo będą dotyczyły zmiany w prawie budowlanym i na jakie udogodnienia mogą liczyć Inwestorzy?

4

, i 2 innym podoba się to.

16 grudnia 2016

Witam mam pytanie jakie warunki muszą być spełnione żeby przejść z budowlanego prądu na "normalny"

4

, i 2 innym podoba się to.

12 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  21 grudnia 2016

najprostszym sposobem od razu zrobić na mieszkalny a nie na budowlany... tego i tak nie sprawdzaja a potem roboty mniej - ja bynajmniej tak zrobiłam podpowiedział mi elektryk

  0   ·  21 grudnia 2016

To znaczy jak zmienic taryfę z budowlanej na mieszkwlną

  0   ·  31 grudnia 2016

U mnie była budowlana i gdzieś mi to wszystko umknęło ,że zapłaciłem 800 zł i na drugi dzień pojechałem i zmieniłem umowę na taryfę mieszkalną ,elektryk przy kontroli nic nie sprawdzał .

18 listopada 2016

Mamy z mężem mamy pewien problem. Przymierzamy sie powoli do tego aby uzbrojono już nasza działkę na której jest budowa w prad. Patrzymy sobie w te papiery A tu o warunki przyłączeniowe prądu a tu niemiła niespodzianka-były ważne one 2 lata. 17 lipca 2016r straciły one ważność. Co my teraz mamy z tym zrobić? Złożyć Nowe? Ktoś mi naświetla sprawę zanim pójdziemy się dowiadywać. Czy czekają nas teraz problemy aby mieć prad

0

9 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  21 listopada 2016

Tutaj nie chodzi o pozwolenie na budowę , do pozwolenia to potrzebne jest tylko zapewnienie o przyłączu z energetyki .

  1   ·  23 listopada 2016

Wczoraj założyli nam licznik i już mamy prąd, nie musieliśmy na nic więcej czekać 🙂

podoba się to.

  1   ·  24 listopada 2016

Super, że Wam tak się szybko udało:)

podoba się to.

20 października 2016

Witam. Mam pytanie apropo utwardzenia podwórka, wjazdu... czy wy kładąc kostkę brukowa zgłaszacie to do odpowiedniego urzedu???

0

9 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  2   ·  21 października 2016

Wiwina a w adaptacji projektu co architekt zrobił wokół domu? Trawę?

i podoba się to.

  0   ·  22 października 2016

Ja w projekcie miałam zagospodarowanie, ale architekt nie ujął zjazdu z naszej działki przez pas drogowy należący do ZDiTM na drogę, a na to trzeba mieć pozwolenie, nie miałam o tym pojęcia. Zaczęłam wykładać kostkę i w ten sam dzień zjawili się z ZDiTM i kazali wstrzymać pracę i teraz jestem w kropce, czekam na decyzję. Załamanie totalne.

  0   ·  23 października 2016

Oprocz tarasu i schodów wydaje mi sie ze tylko trawa ujęta, a ja rowniez wykostkowalam podjazd do garazu oraz chodniczki...

11 października 2016

pomóżcie jeszcze nie oddałam domu nadal mam jako budowę a już naliczyli mi opłatę adiacencką 50%wartości działki bo wybudowano kanalizację.Ja sama na własny koszt przyłączyłam kanalizację ale to ich nie interesuje.Stwierdzili,że sam fakt że mam plan zagospodarowania przestrzennego zmusza mnie do zapłacenia 35oo zeta. Może ktoś pomoże jeszcze mam niewykończone mieszkanko i nie stać mnie na takie duże kwoty do zapłacenia.

1

podoba się to.

15 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  1   ·  12 października 2016

Ustawa o gospodarce nieruchomościami wyjaśnia co to jest opłata adiacencka, dodatkowo art. 144 i następne. Niestety można powiedzieć, że mają Państwo pecha. Duża część gmin z racji dużej ilości zadąń nie nalicza tej opłaty, ale jak już to robi, to niestety może. Nie zmienia to faktu, że odwoływać od decyzji zawsze się można do instancji wyższej, np. ze względu na wysokość naliczonej opłaty. Nie znam szczegółów, więc się nie wypowiem czy słusznie czy nie.

podoba się to.

  0   ·  13 października 2016

dziękuję za poradę czekam na wycenę rzeczoznawcy i potem idę z tym do prawnika niech mi cos wymyśli może się uda

  0   ·  13 października 2016

polecam artykuł na ten temat http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/naliczanie-oplaty-adiacenckiej-kiedy-wlasciciel-nieruchomosci-ja-zaplacic,132_11758.html 

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Prawo budowlane