Więźba dachowa prefabrykowana jest to więźba, której wiązary nie powstają, jak w przypadku więźby tradycyjnej, na budowie wykonane przez cieśli, lecz są wcześniej skonstruowane w fabryce, przywożone na plac budowy gotowe i umieszczane na budynku. Wiązary takiej więźby składają się z belek tarcicowych, połączonych płytkami kolczastymi. Nie są to zatem standardowe połączenia ciesielskie. Podstawowym atutem więźby prefabrykowanej jest krótki czas jej montażu - 1-2 dni. Ponadto cechuje ją duża nośność przy minimalnym zużyciu drewna. Pozwala to na uniknięcie stosowania słupów, dzięki czemu swobodniej można kształtować przestrzeń na poddaszu. Ponadto pas dolny więźby może służyć jako strop nad poddaszem. Wadą rozwiązania jest konieczność montażu za pomocą dźwigu przy dużych rozpiętościach dachu, ze względu na znaczny ciężar wiązarów. Wpływa to znacznie na cenę inwestycji, a dodatkowo nie na każdej działce możliwe jest operowanie dźwigiem.
Zaloguj się lub Zarejestruj
Ostatnia aktywność
— opublikował(a) plik.
— zadał(a) pytanie.
— opublikował(a) plik.
(Extradom)
Drodzy Extradomowicze, jakiego wyboru dokonać pomiędzy więźbą prefabrykowaną, a tradycyjną? Czy moglibyście wskazać argumenty przemawiające za jednym jak i drugim rozwiązaniem?
Wydaje się, że więźba prefabrykowana powinna być oczywistym wyborem - znacznie przyśpiesza proces budowy, konstrukcja jest dokładniejsza, można zaoszczędzić przy budowie stropu oraz pozwala na zaoszczędzenie miejsca.
(MiTek Industries Polska Sp. z o.o.)
Zakup gotowej więźby – prefabrykowanych wiązarów dachowych
Coraz częściej, na polskich budowach, stosuje się elementy prefabrykowane, a więc produkowane w fabrycznych halach, na specjalistycznych maszynach. Dotyczy to także więźby dachowej, która później przyjeżdża w gotowych elementach z fabryki.
Dlaczego warto zdecydować się na więźbę prefabrykowaną?
Ważną zaletą korzystania z prefabrykacji jest gwarancja jakości. Gdy projekt został wykonany przez biuro projektowe, drewno kupiliśmy w tartaku a konstrukcję wzniósł cieśla często nie jest jasne kto odpowiada za końcowy efekt. Fabryka wiązarów zaś to projektant, tartak i cieśla w jednym, a więc odpowiedzialność spada na producenta.
Warto dodać, że wytwórcy konstrukcji podlegają procesowi unijnej certyfikacji i ich praca jest regularnie weryfikowana przez właściwe instytucje. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w prefabrykat?
● Wybierając gotowe wiązary z fabryki budowa naszego domu zyska na czasie, ponieważ montaż trwa od jednego do dwóch dni.
● Prefabrykowana więźba cechuje się bardzo wysoką jakością i precyzją wykonania, ponieważ dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn i komputerów można tworzyć konstrukcje o bardzo dokładnych wymiarach.
● Więźba prefabrykowana nie wymaga budowy kosztownego stropu, ponieważ dolne pasy wiązara tworzą strop. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze rezygnując z budowy ciężkiego stropu.
● Gotowe wiązary nie wymagają podparcia jeśli ich rozpiętość nie przekracza 30m, dzięki czemu można zaoszczędzić i zagospodarować więcej przestrzeni w budynku.
● Więźby prefabrykowane dzięki technologii w jakiej są tworzone pozwalają zazwyczaj stworzyć poddasza bez słupów. Łatwo się tworzy dachy łukowe, manasardowe, o nietypowych kształtach.
● Drewno do produkcji więźby prefabrykowanej jest suszone w 70 stopniach Celsjusza. Dzięki temu belki nie muszą być impregnowane gdyż w takich temperaturach ginie wszelkie życie biologiczne (owady, pleśni, grzyby).
● Dzięki precyzji, z którą wykonywane są prefabrykowane więźby możliwe jest wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych form.
Zobacz adresy dostawców prefabrykowanej więźby w twoim regionie >>> http://www.dachymitek.pl/producenci_mapa.htm