Belki drewniane – jak wybrać belki drewniane na strop?

Belki drewniane to sposób na designerski oraz stabilny strop w Twoim projekcie domu. Można wykonać go zarówno w domu szkieletowym, z bali, jak i w murowanym. Często wykorzystuje się do tego stare, stylizowane drewno. Belki dobrze prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych pomieszczeniach. Jak zamocować odpowiednie belki drewniane? Podpowiadamy!

Belki drewniane - zdjęcie 1

Belki drewniane - jakie jest ich zastosowanie?

Belki drewniane wykonuje się z drewna klejonego lub litego. W pierwszym przypadku drewno takie jest bardzo sztywne, odporne na ogień oraz związki chemiczne. Ma też bardzo niski wskaźnik wilgotności. Tego typu deski świetnie sprawdzają się w miejscach, które są narażone na znaczące obciążenia.

Belki stropowe z drewna litego dla odmiany stosuje się natomiast przy budowie gotowych projektów domów: drewnianych, szkieletowych oraz z bali. Sprawdzą się do przenoszenia obciążeń w domach z poddaszem użytkowym. Takie drewniane belki stropowe mogą mieć długość nawet do 15 metrów.

Strop wykonany z elementów drewnianych jest dość łatwy do budowy oraz stosunkowo lekki. Jego zaletą jest to, że powstaje bardzo szybko, a jego mocowanie nie wymaga przeprowadzenia żadnych prac mokrych.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów w domach jednorodzinnych?

Belki drewniane stropowe - jak dopasować je do stylu wnętrza?

Belki drewniane stropowe są bardzo uniwersalnym elementem wnętrza, więc z powodzeniem możesz wykorzystać je do wnętrz o różnorodnej stylistyce. W jakich projektach mają zastosowanie?

  • belki stropowe w stylu rustykalnym – pasują doskonale, zarówno jeśli pomalujesz je na biały kolor, jak i jeśli zostawisz w odcieniu naturalnego drewna;
  • belki stropowe we wnętrzu skandynawskim – tutaj doskonale pasuje belki surowe, nieociosane, z w jasnych kolorach;
  • belki stropowe w projekcie industrialnym – w takich wnętrzach warto wyeksponować belki, gdyż doskonale komponują się one z kamieniem, metalem oraz szkłem;
  • belki stropowe do wnętrz eleganckich – belki stropowe we wnętrzach klasycznych zwykle nie są nadmiernie eksponowane, ale nie muszą być też eksponowane;

Belki drewniane ciemne

Belki drewniane - jakie są podstawowe wymiary?

Jakie rozmiary powinny mieć belki drewniane? Wymiary dobiera się do potrzeb projektu, dlatego producenci oferują różne modele. Najłatwiej dostępne są:

  • belki drewniane 10 x 10;
  • belki drewniane 12 x 12;
  • belki drewniane 15 x 15.

Warto wiedzieć, że rozpiętość belek w stopie drewnianym liczona w świetle ścian wynosi sześć metrów. W zależności od tego, jak duże jest obciążenie, belki powinny mieć od około 60 do 90 cm. Maksymalne ugięcie belki nie może bowiem przekroczyć 1/300 ich rozpiętości. Optymalne proporcje przekroju belki wynoszą około 5:7. Najlepiej, jeśli długość oparcia belki na murze równa jest jej wysokości.

Belki drewniane - jakie są rodzaje?

W ofercie producentów znajdziesz różnorodne belki drewniane, wśród których masz szansę dobrać najlepsze dla Twojego projektu. Do najpopularniejszych należą:

  • belki drewniane okrągłe
  • belki drewniane ozdobne
  • belki drewniane dekoracyjne
  • belki drewniane klejone

Stare belki drewniane - jak odnowić stare drewno?

Belki drewniane szczególnie często eksponuje się w wiekowych domach. Wymagają jednak one ostrożnej oraz starannej renowacji. Tylko jeśli zostaną jej poddane w odpowiedni sposób, będą pięknie się prezentować przez wiele kolejnych lat.

Najważniejszą zasadą jest ta, która mówi, że drewnianych desek nie powinno się piaskować. Takie deski potraktowane piaskiem będą wyglądać bardzo niekorzystnie, ale przede wszystkim będzie groźne w użytkowaniu, gdyż zostanie postrzępione. Starych belek nie powinno się też czyścić papierem ściernym. Zniszczy to naturalną fakturę drewna. Trzeba też zrezygnować z mycia myjką ciśnieniową. Takie mycie może uszkodzić nawet nowe drewno.

W takim razie czego użyć do czyszczenia? Najlepiej, jeśli wyposażysz się w specjalnie przystosowane do tego szczotki nylonowe. Warto wybierać niebieskie szczotki, bo są miększe i lepiej sprawdzą się do czyszczenia bardzo delikatnego drewna. Nakłada się ja na wiertło wiertarki i w ten sposób czyści powierzchnię.

Samo czyszczenie to nie wszystko. Możesz też zmienić kolor drewna. Czym pomalować stare belki? Możesz wykorzystać do tego bezbarwne emulsje, które wyeksponują naturalny odcień drewna oraz rysunek słojów. Możesz też postawić na farbę z kolorem. Często wykorzystuje się farbę białą.

Belki drewniane w salonie

Jak łączyć belki drewniane?

Poza tym, że musisz wybrać belki, powinieneś również zdecydować się na sposób ich łączenia. Jak połączyć belki drewniane? W tym celu wykorzystuje się zwykle:

  • taśmy i płyty perforowane, 
  • wsporniki belek, 
  • złącza kątowe, 
  • knagi, 
  • wsporniki słupów.

Większość złączy wykonana jest z ocynkowanej stali: ogniowo lub elektrolitycznie. Złącza pozwalają połączyć belki na długości, ale również na inny sposób. Sprawdzają się w wielu różnych konfiguracjach.

Pytając o to, jak łączyć belki drewniane, warto zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to trudne zadanie. Dobrze jednak świadomie wybierać łączenia, gdyż dobrze dobrane złącze pozwala zmniejszyć wykorzystanie drewna nawet o 30 procent.

Belki drewniane - gdzie można je zastosować?

Belki drewniane mają zastosowanie przede wszystkim przy budowie domów drewnianych, ale używane są też w technologii murowanej. Domy murowane wyposaża się w strop belkowy pod górną kondygnacją budynku. Taka belka może sprawdzić się szczególnie dobrze na nieużytkowanym strychu.

Wykonując stropy z drewnianych belek, powinieneś zwrócić uwagę na to, aby wszystko było zrobione dokładnie, gdyż ma to duży wpływ na wytrzymałość budynku. W domach z litego drewna najlepiej jest zdecydować się na strop z litego drewna. Jest on z jednej strony bardziej wytrzymały, a z drugiej ma duże walory dekoracyjne.

W budownictwie szkieletowym lepiej natomiast zdecydować się na żebrowe i belkowo-żebrowe rodzaje stropów. Często wykorzystuje się je przy budowie domów skandynawskich oraz kanadyjskich. W takich projektach nie sprawdzają się bowiem pustaki stropowe.

W praktyce belki stropowe mogą się znaleźć w każdym pomieszczeniu. Popularne są:

  • belki drewniane w salonie
  • belki drewniane w ogrodzie,
  • belki drewniane w kuchni,
  • belki drewniane na ścianie, 
  • belki drewniane na sufit.

Belki drewniane - ile kosztują?

Ile kosztują belki drewniane? Cennik zależy od rodzaju drewna oraz wielkości kupowanej partii. Całkowita cena wykonania stropów to jednak coś więcej niż koszt całego wykonania. Najtańsze będą produkty prefabrykowane i monolityczne. Jak to wygląda w praktyce?

W domu murowanym o rozpiętości stropu belkowego o wielkości 1000 metrów kwadratowych, w którym drewniane belki zostaną rozlokowane w standardowych odstępach co 0,6 metrów, łączny koszt zakupu materiałów będzie wynosić około 25 000 zł. Dodatkowy koszt to opłata za robociznę. Wynosi ona od 3000 do 5000 zł w zależności od doświadczenia fachowca oraz regionu, w którym prowadzona jest budowa.

Ile kosztują stare belki drewniane? Cena postarzanego drewna wbrew pozorom może być wyższa niż tradycyjnych belek. Dobrym pomysłem jest więc poszukanie belek, które ktoś oddaje za darmo. Takie ogłoszenia trafiają się w sieci.

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Belki drewniane w kuchni

Jakie są wady i zalety belek drewnianych?

Zanim podejmiesz decyzję co do wyboru stropu, przeanalizuj dokładnie wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Zalety belek drewnianych

  • belki są lżejsze od stropów żelbetonowych – nie obciążają konstrukcji budynku 
  • belki kosztują mniej niż stropy żelbetonowe
  • tropy pasują do każdego rodzaju budynku
  • można wykonywać je nawet w okresie jesienno – zimowym
  • belki mocuje się dość szybko
  • wytworzenie stropu nie wymaga stosowania sprzętu specjalistycznego 
  • łatwo wykonasz w nich otwór na schody lub właz na poddasze
  • możesz stworzyć pod nimi sufit na konstrukcji podwieszanej
  • pomiędzy stropem rozprowadzisz bez problemu przewody różnych instalacji

Wady stropów drewnianych

  • brak odporności na korozję biologiczną – może pojawić się grzyb lub zgnilizna 
  • na stropie może być niekorzystne działanie korników
  • stropy drewniane trzeba bardzo dokładnie zaimpregnować, aby zabezpieczyć je przed działaniem ognia
  • niepoprawny montaż może spowodować, że belki stropowe zaczną się uginać 
  • niepoprawne mocowanie może też skutkować skrzypieniem 
  • strop z drewna jest trochę mniej wytrzymały, niż strop betonowy 

Boazeria na ścianę – deski drewniane jako modne wykończenie wnętrza

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
koszt stropu budowa stropu w domu jednorodzinnym
21.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje budowa stropu w 2024 roku i który strop jest najtańszy?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2024 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Strop monolityczny żelbetowy
02.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykonać strop monolityczny żelbetowy? Poznaj jego właściwości, zalety i wady

Strop monolityczny jest popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzin...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
26.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
koszt stropu budowa stropu w domu jednorodzinnym
21.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje budowa stropu w 2024 roku i który strop jest najtańszy?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2024 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Strop monolityczny żelbetowy
02.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykonać strop monolityczny żelbetowy? Poznaj jego właściwości, zalety i wady

Strop monolityczny jest popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzin...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
26.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

REKLAMA
Zamknij