Cegła w salonie - jak wykonać ceglaną dekorację na ścianie w salonie?
Cegła w salonie to trend, który już od kilku lat króluje w polskich domach. Wyeksponowanie fragmentu muru tworzy w pomieszczeniu przytulny, ciepły klimat, który można doskonale uzupełnić meblami i dodatkami. Z czym łączyć cegłę w salonie? W jakim stylu wnętrza sprawdzi się najbardziej? Sprawdź nasze inspiracje!
Cegła na ścianie nadaje pomieszczeniu wyjątkowy charakter i świetnie pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu rustykalnym, loftowym lub industrialnym. Niezależnie od tego, na jaki projekt domu się zdecydowaliśmy i w jaki sposób chcemy urządzić pomieszczenie, warto rozważyć aranżację z cegłą w roli głównej.
Cegła w salonie – czy sprawdzi się w każdym domu?
Cegła na ścianę w salonie to doskonały pomysł, który od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Ten trend aranżacyjny sprawdzi się praktycznie w każdym domu, niezależnie od tego, czy dysponujemy dużą przestrzenią, czy jesteśmy właścicielami niewielkiego pomieszczenia i chcemy zastosować cegłę w salonie.
Inspiracje wykorzystujące ten materiał pokazują, że kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór cegły i jej koloru, a w niektórych przypadkach także umieszczenie jej jedynie na niewielkim fragmencie ściany. Jeśli chcemy zdecydować się na cegłę w małym salonie, to pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu salonu, które będzie eksponować materiał okładzinowy, a także nadawać pomieszczeniu przytulny klimat.
Cegła sprawdzi się także w salonie z jadalnią – odsłonięty fragment muru może np. znaleźć się na ścianie łączącej obie strefy. W ten sposób oddzieli część wypoczynkową od miejsca, w którym przygotowujemy posiłki. Ten uniwersalny materiał okładzinowy można wykorzystać praktycznie wszędzie. Chcesz dowiedzieć się, gdzie najlepiej sprawdzi się cegła w salonie? Aranżacje prezentujemy w dalszej części artykułu.
Ile kosztuje cegła dekoracyjne na ścianę w salonie?
To pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów chcących wykonać ścianę z cegły w salonie. Koszt usługi będzie uzależniony od rodzaju materiału okładzinowego oraz zakresu prac. W przypadku gipsowej imitacji cegły, koszt wynosi już od 25 zł/m2. Zdecydowanie droższa jest ręcznie barwiona cegła na ścianie w salonie. Cena waha się od 70 do 100 zł/m2.
Z kolei biała cegła z gipsu to koszt od 30 do 60 zł/m2. Jeśli chcemy zdecydować się na rozwiązanie pociągające za sobą najmniejsze koszty, możemy skorzystać z tapety z imitacją cegły.
Cegła w salonie – prawdziwa czy imitacja?
W starym budownictwie istnieje możliwość wyeksponowania oryginalnej cegły użytej do budowy domu. Stara cegła w salonie może ukazać się np. w czasie remontu mieszkania lub adaptacji loftu. Jeśli chcemy wykorzystać ją do celów dekoracyjnych, musimy starannie oczyścić cegłę, a następnie zaimpregnować specjalistycznym preparatem.
Oczywiście wykorzystanie starej cegły to tylko jedna z możliwości. Bardziej popularne jest zastosowanie cegły dekoracyjnej w salonie – materiału okładzinowego w postaci płytek, które układa się na ścianie podobnie jak płytki ceramiczne. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie płytek ciętych z lica starych cegieł. Materiał można pozyskać np. przy pracach rozbiórkowych.
Popularne są również płytki cegłopodobne, które są dostępne na rynku w różnych kolorach i typach. Są one zdecydowanie lżejsze niż płytki z lica cegły, przez co możliwości ich wykorzystania są szersze.
Ostatnim rozwiązaniem, po które sięgają inwestorzy jest tapeta-cegła w salonie. Na rynku dostępne są między innymi wyjątkowo trwałe i odporne na wilgoć tapety winylowe, które można czyścić.
Cegła w salonie – jaki kolor wybrać?
Kolor cegły będzie znacząco wpływał na klimat całego pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, że czarna cegła w salonie może przytłaczać, zwłaszcza jeśli pokój jest niewielki. Na tak intensywny i zdecydowany kolor mogą pozwolić sobie właściciele przestronnych wnętrz, np. w stylu loftowym. Podobny efekt da grafitowa cegła w salonie. Będzie się świetnie prezentować w pomieszczeniach z wysokimi sufitami i dużą ilością przeszkleń, np. oknami panoramicznymi.
Pamiętajmy jednak o tym, żeby ciemny kolor cegieł równoważyć jasnymi barwami, np. stosując białą farbę na ścianach. W małych wnętrzach o wiele lepiej sprawdzi się biała cegła na ścianie. W salonie można również zdecydować się na inne rozwiązania, które optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że wyda się bardziej przestronne. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest szara cegła w salonie, która wprowadzi do pomieszczenia dawkę świeżości.
A co z klasyczną, czerwoną cegłą w salonie? Na rynku możemy znaleźć materiał okładzinowy w różnych odcieniach – od jasnych, bladych cegieł, aż po nasycone i bardzo intensywne barwy. Jeśli nie chcemy układać jej na całej ścianie, bo boimy się, że efekt zdominuje i przytłoczy pomieszczenie, możemy zdecydować się tylko na wąski, pionowy pas cegły, np. na ścianie pomiędzy dwoma oknami. Jaki kolor ścian pasuje do czerwonej cegły? Świetnie sprawdzi się klasyczna biel, szarość lub grafit.
Z czym łączyć cegłę w salonie?
Cegła zapewnia ogromne możliwości aranżacyjne – świetnie prezentuje się w towarzystwie modnego obecnie betonu, ale również drewna. Naturalne materiały lub ich imitacje świetnie współgrają z surowym charakterem cegły.
Cegła i drewno w salonie to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala stworzyć przytulny i ciepły klimat we wnętrzu. Ściana ozdobiona cegłą będzie świetnie wyglądać zestawiona z podłogą wykończoną dębowymi deskami, np. w głębokim, nasyconym odcieniu. Znakomity efekt zapewni również połączenie cegieł i drewnianych belek zatopionych w ścianach lub podtrzymujących strop.
Inne ciekawe rozwiązanie to beton i cegła w salonie. Jeśli chcemy, żeby pomieszczenie nabrało surowego, wręcz ascetycznego charakteru, możemy jedną ze ścian wykończyć cegłą, a resztę betonem architektonicznym. To opcja dla miłośników stylu minimalistycznego, którzy cenią prostotę w urządzaniu wnętrz. Świetnie sprawdzi się również cegła w salonie z kominkiem. Obudowę kominka możemy wyłożyć cegłą w intensywnym, czerwonym odcieniu.
Jak położyć cegłę na ścianie w salonie?
Samodzielnie czy z fachowcem? Mamy wiele możliwości, jeśli chcemy zastosować w pomieszczeniu ścianę z cegły. Jak zrobić aranżację, która będzie trwała i estetyczna? Układanie materiału okładzinowego nie jest trudne, możemy zatem zakasać rękawy i własnymi rękami stworzyć ciekawą aranżację, w której pierwsze skrzypce będzie grać cegła w salonie.
Jak zrobić wrażenie na rodzinie i gościach? Jeśli zdecydowaliśmy się na wykorzystanie naturalnych, starych cegieł, to pierwszym krokiem będzie przygotowanie podłoża – usunięcie pozostałości starych tapet i farb, a następnie zagruntowanie powierzchni.
Przed rozpoczęciem układania cegieł, należy przygotować zaprawę, za pomocą której będziemy łączyć płytki z podłożem. Układanie cegieł rozpoczynamy od górnego narożnika. Zaprawą smarujemy zarówno płytkę, jak i ścianę.
Przy klejeniu cegieł pamiętajmy o przesunięciu kolejnych rzędów względem poprzednich, np. o pół szerokości płytki. Po ułożeniu cegiełek rozpoczynamy fugowanie – zaprawę nakładamy od górnego rzędu i poziomych szczelin, a następnie uzupełniamy pionowe spoiny.
Cegła na ścianę w salonie – w jakim stylu wnętrza się sprawdzi?
Cegła na ścianie sprawdzi się w salonach inspirowanych różnymi stylami aranżacyjnymi. Najbardziej popularne jest zastosowanie cegły w nowoczesnym salonie, np. wykończonym w stylu industrialnym, minimalistycznym lub loftowym.
To jednak nie wszystko – ten efektowny materiał okładzinowy pasuje również do wnętrz w stylu skandynawskim w urządzeniu pomieszczeń. Naturalne drewno na podłodze, białe ściany, kominek, a do tego pas cegły – taka aranżacja pozwoli na stworzenie przytulnego i ciepłego wnętrza.
A cegła w salonie glamour? Takie rozwiązanie również jest możliwe, wystarczy, że użyjemy białej cegły i połączymy ją szarymi ścianami, efektownym, kryształowym żyrandolem, popielatym narożnikiem oraz obudową kominka z jasnego marmuru.
Plusy i minusy ceglanej ściany w salonie
Cegła na ścianie w salonie prezentuje się bardzo efektownie, jest klasycznym rozwiązaniem, które nadaje charakter całemu pomieszczeniu. Sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach aranżacyjnych, jest zatem uniwersalna i ponadczasowa.
A co z wadami ceglanej ściany w salonie? Płytki powstające z lica oryginalnej cegły ważą dość dużo, mogą zatem obciążać delikatne konstrukcje, np. ścianki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Cegły mogą również optycznie zmniejszać pomieszczenia, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na mocną kolorystykę.
Cegła w salonie – czy warto się zdecydować?
Cegła na ścianę w salonie to wnętrzarski trend, który już od kilku lat święci tryumfy w polskich domach i nic nie wskazuje na to, żeby wkrótce miał się skończyć. Na taką aranżację warto się zdecydować, jeśli zależy nam na efektownym akcencie wizualnym w pomieszczeniu – takim, który przykuwa uwagę i nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora