Jak wybrać projekt domu: wybór w zależności od wieku inwestorów
Wybór idealnego domu wiąże się z wieloma decyzjami, a czasami nawet kompromisami. Dopasowanie do obowiązujących przepisów, trendów, własnego gustu i potrzeb to część wyborów, z którymi się zmierzysz. Dlatego już teraz podpowiadamy, jak wybrać projekt domu do wieku inwestorów!
Dom dla młodych, czyli własny kąt na dobry początek!
Ludzie młodzi, decydujący się na budowę domu, powinni wziąć pod uwagę nie tylko swoje bieżące potrzeby, ale także te przyszłe. Zwłaszcza, jeśli planują założyć rodzinę. Dlatego warto wybrać dom, który będzie miał odpowiednią powierzchnię i liczbę pomieszczeń. Jeśli w domu ma zamieszkać singiel lub bezdzietna para, warto sięgnąć po projekty domów z poddaszem do adaptacji. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość podzielenia na etapy wykończenia domu. W momencie wybudowania domu może wystarczyć im bowiem sam parter, który jest doskonale podzielony na strefy. Jednak gdy pojawią się dzieci lub będą one dorastać, łatwiej będzie zagospodarować otwartą przestrzeń poddasza i zmienić ją w prywatny kącik dla domowników.
Komfortowy dom dla całej rodziny
Jeśli domownicy już teraz potrzebują większej przestrzeni, warto przemyśleć budowę domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Podział na kondygnacje pozwala na lepsze wydzielenie stref funkcjonalnych, takich jak strefa nocna i dzienna, strefa pracy i wypoczynku. Sprawdzony i cieszący się dużą popularnością jest układ, w którym strefy podzielone są zależnie od poziomów. Na parterze znajdują się pomieszczenia użytku dziennego, służące wszystkim użytkownikom w ciągu dnia. Natomiast na piętrze, w strefie nocnej, umieszczone są pomieszczenia pracy indywidualnej i wypoczynku. Wolny pokój można z łatwością zmienić w pokój gościnny, salę kinową, schowek czy domowy gabinet. A gdy pojawi się potomek, zaaranżować pokój dziecięcy. Istotne jest, by sypialnia rodziców była zlokalizowana w pobliżu pokoi dziecięcych, by mieć nad nimi nadzór.
Dom dla ludzi w średnim wieku – jaki projekt będzie najlepszym wyborem?
Często zdarza się, że decyzję o budowie domu podejmują osoby w średnim wieku, kiedy pozwala na to ich sytuacja finansowa i gdy dysponują oni odpowiednią ilością czasu, gdyż nie są już zajęci opieką nad dziećmi. Także wtedy, wybierając projekt domu, należy uwzględnić możliwą zmianę liczby członków gospodarstwa domowego. Dorastające dzieci prawdopodobnie opuszczą dom rodzinny lub zechcą mieć w nim bardziej wydzieloną przestrzeń.
Projekt domu realizowany z myślą o przyszłości
Projekt domu warto zatem wybierać także pod kątem elastyczności. Dopóki dzieci mieszkają w domu, każde z nich powinno mieć swój kącik. Należy jednak zastanowić się, jak będzie można wykorzystać dodatkowe pomieszczenia, kiedy już opuszczą dom. Jeśli pokoje dziecięce będą zlokalizowane obok siebie, prawdopodobnie będzie możliwość je połączyć, tworząc przestronny, reprezentacyjny pokój gościnny. Można również powiększyć główną sypialnię lub łazienkę kosztem jednego z pokojów. Zwłaszcza ta druga opcja przypadnie do gustu osobom, które marzą o przestronnym salonie łazienkowym, rodem z prawdziwego SPA.
Pomieszczenia wspólnego użytkowania także można przearanżować w momencie, gdy liczba członków rodziny się zmniejszy. Przykładowo w jadalni można wstawić mniejszy stół, powiększając przestrzeń salonu. Zakres wprowadzonych zmian zależeć będzie od preferencji domowników.
Mieszkanie w gronie najbliższych…
Jeśli już teraz planujesz zamieszkać z rodziną, jednak chcesz zachować pełną prywatność, możesz wybrać dom dwurodzinny. Pozwala on stworzyć odrębne lokale, które wyglądają podobnie do bliźniaków. Rozwiązanie to powinno przypaść do gustu zwłaszcza dorosłym dzieciom i ich rodzicom. W przypadku, gdy ma w twoim domu zamieszkać osoba starsza, która potrzebuje niewielkiej pomocy, możesz wydzielić w nim osobny mikro apartament w postaci senioratki.
Wybór projektu domu a wiek inwestorów - dom dla osób starszych
Niektórzy ludzie w podeszłym wieku decydują się na budowę domu, gdyż budynek, w którym mieszkają wydaje im się zbyt duży, niefunkcjonalny i trudny w utrzymaniu. Mieszkanie niekoniecznie jest najlepszym wyborem dla osób, które całe życie mieszkały w domu lub marzą o tym, by na emeryturze zająć się pielęgnacją ogrodu i zabawą z wnukami na świeżym powietrzu. Dlatego osobom starszym poleca się dom parterowy, który będzie wygodny i bezpieczny.
Prosty układ przestrzenny, brak schodów i stopni sprawiają, że dom będzie można łatwiej przystosować także do osób mających problemy z poruszaniem się. W takich budynkach dużą rolę odgrywa także wyposażenie, w postaci np. poręczy. Doskonałym pomysłem może okazać się np. prysznic bez brodzika. Jest on wykonany na równi z resztą podłogi łazienkowej, co czyni go łatwiejszym w obsłudze niż wanna. Dodatkowo warto wyposażyć prysznic w siedzisko.
Gotowe projekty domów dostosowane do zmian domowników!
Dobranie projektu domu odpowiednio do potrzeb rodziny jest bardzo istotne. Należy brać pod uwagę nie tylko jej aktualną formę, ale i późniejsze zmiany, jak np. wyprowadzka dzieci. Potrzeby i preferencje domowników różnią się w zależności od ich wieku i prowadzonego trybu życia, o czym również trzeba pamiętać wybierając projekt domu.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora