Co musi zawierać plan zagospodarowania terenu budowy?
Zagospodarowanie placu budowy to czynność, którą należy zająć się jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Zadbanie o tą kwestię nie tylko ułatwi wykonanie prac budowlanych, ale też zapewni bezpieczeństwo pracownikom czy składowanym materiałom.
Tak duża inwestycja jak budowa domu składa się z wielu etapów. Odpowiednie zagospodarowanie terenu budowy to jedna z faz, o której nie można zapomnieć. Tym bardziej że dobra organizacja przestrzeni to wymóg, wynikający z przepisów prawa.
Co przepisy mówią o konieczności zagospodarowania placu budowy?
Przepis, który reguluje temat zagospodarowania placu budowy to rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Niektóre kwestie związane z działaniami, mającymi na celu zorganizowanie placu budowy reguluje również Prawo budowlane, a w szczególności art. 41 ustawy. W tym miejscu określono m.in., że warunkiem rozpoczęcia budowy jest geodezyjne wytyczenie obiektów w terenie, wykonanie niwelacji oraz przyłączy do sieci infrastruktury technicznej. Norma dotycząca zagospodarowania placu budowy dotyczy inwestorów i kierowników budowy.
Co zakłada zagospodarowanie terenu budowy domu jednorodzinnego?
Zagospodarowanie placu budowy to szerokie pojęcie, które skrywa konieczność wykonania wielu czynności. Wśród nich możemy wyróżnić:
- ogrodzenie placu budowy oraz wytyczenie stref niebezpiecznych,
- wykonanie dróg dojazdowych,
- doprowadzenie energii elektrycznej oraz wody,
- zapewnienie oświetlenia i wentylacji,
- urządzenie składowisk materiałów i wyrobów.
Oczywiście zagospodarowanie placu budowy domu jednorodzinnego nie będzie wymagało wykonania wszystkich prac, które się niezbędne np. przy budowie dużego osiedla. Jedną z ważniejszych czynności jest jednak odpowiednie zabezpieczenie miejsca inwestycji. Właśnie dlatego zagospodarowanie terenu budowy należy rozpocząć od wykonania płotu, który nie tylko odstraszy potencjalnych złodziei, ale też uniemożliwi osobom nieupoważnionym (w tym małym dzieciom) wejście na teren budowy.
Tworząc zagospodarowanie terenu przed rozpoczęciem budowy, pamiętaj, aby bramę wjazdową w ogrodzeniu zaplanować w takim miejscu, aby samochody dostawcze mogły wjechać na plac w linii prostej bez konieczności manewrowania. W roli ogrodzenia sprawdzi się nawet zwykła siatka, jednak zgodnie z Prawem budowlanym, powinna ona sięgać minimum 1,5 metra.
Zagospodarowanie placu budowy drogi
Jeśli wraz z domem planujesz budowę drogi wewnętrznej lub podjazdu, musisz pamiętać o odpowiednim zagospodarowaniu placu budowy z uwzględnieniem nowopowstawałego miejsca. Droga musi zostać odpowiednio oświetlona i zabezpieczona balustradą, jeśli służy do komunikacji wózków lub taczek.
MPZP. Czym jest i co zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Składowanie materiałów budowlanych
Organizacja placu budowy ma również służyć bezpieczeństwu przechowywanego sprzętu oraz materiałów. Wykonując projekt zagospodarowania terenu budowy, należy więc pamiętać o tym, że miejsce, w którym będą składowane materiały budowlane, powinno zostać wyrównane, utwardzone i odwodnione.
Produkty, które zostały zakupione w opakowaniach, należy składować w taki sposób, w jaki zostały dostarczone przez producenta. Materiały w workach przechowujemy krzyżowo, maksymalnie po 10 opakowań. Drobnicowe materiały mogą sięgać maksymalnie 2 metrów wysokości.
Warto pamiętać o tym, że materiały nie powinny opierać się o słupy czy płoty. Co więcej, powinny znajdować się minimum 5 metrów od stałych stanowisk pracy.
Poniżej przedstawiamy ściągawkę, mówiącą o tym, jak przechowywać popularne materiały budowlane:
- cement – w workach lub w formie luźnej w silosie,
- piasek lub żwirek – składowanie otwarte,
- cegły i pustaki – składowane na utwardzonym gruncie, na stosach sięgających do 2,5 metra lub na paletach,
- płyty pilśniowe i sklejki – w magazynach na równej podłodze,
- deski podłogowe – w suchym pomieszczeniu z wentylacją,
- suche farby – w suchych pomieszczeniach, z dala od promieniowania słonecznego,
- farby płynne – w magazynach zamkniętych, o odpowiedniej temperaturze,
- wełna mineralna – w magazynach, w workach, ułożonych jedna na drugiej, maksymalnie do wysokości 3 metrów,
- dachówki – w magazynie półotwartym, rzędami w kilku warstwach (jeden stos po 250 sztuk),
- blachodachówki – w suchych i przewiewnych magazynach.
Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w pigułce!
Jak wykonać plan zagospodarowania terenu budowy?
Sporządzenie planu zagospodarowania placu budowy warto powierzyć architektowi, który ma odpowiednie uprawnienia i wykona dokument zgodnie z przepisami.
Zgodnie z prawem zagospodarowanie placu budowy może wykonać osoba, która nie tylko ma uprawnienia budowlane nadane przez Izbę Architektów, ale też jest członkiem izby samorządu zawodowego właściwej ze względu na miejsce zamieszkania projektanta Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.
Projekt zagospodarowania placu budowy powinien zostać przygotowany na mapie geodezyjnej i zawierać takie elementy, jak:
- określenie granic terenu budowy, obrys domu oraz układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych,
- sieć uzbrojenia terenu,
- szambo, kanalizację lub przydomową oczyszczalnię ścieków,
- układ komunikacyjny z zaznaczeniem dróg wewnętrznych, podjazdów, chodników i miejsc postojowych,
- układ zieleni – zarówno istniejąc, jak i planowanej,
- miejsce składowania odpadów,
- planowane ogrodzenie wraz z oznaczeniami furtki i bram wjazdowych.
Przy tworzeniu zagospodarowania placu budowy, ważne są oznaczenia miejsc niebezpiecznych oraz mających wpływ na bezpieczeństwo pożarowe budynku.
Ile trwa zagospodarowanie placu budowy?
Prawidłowe zagospodarowanie terenu budowy to pierwszy etap realizacji inwestycji, który należy wykonać jeszcze przed wbiciem przysłowiowej łopaty.
Jednak jak długo obowiązuje inwestora projekt zagospodarowania terenu budowy? W którym momencie po zakończeniu budowy, teren może wrócić do swojego pierwotnego stanu? Dopiero po oficjalnym zakończeniu budowy i złożeniu powiadomienia o zakończeniu prac.
Zagospodarowywanie placu budowy domu jednorodzinnego można rozpocząć dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora