Co powinno wyróżniać doskonały dom rekreacyjny na wynajem? Nasze propozycje
Idealny projekt domu, który powstaje z myślą o przyszłym wynajmie w celach rekreacyjno-turystycznych powinien uwzględniać kilka podstawowych elementów mających wpływ na samopoczucie, bezpieczeństwo i satysfakcję przyszłych gości. Na co warto zwrócić uwagę i jaki projekt domu wybrać? Jakimi cechami powinien się on wyróżniać?
Rynek domów rekreacyjnych przeznaczonych na wynajem rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Z jednej strony, po pandemii, mamy duże zapotrzebowanie na takie obiekty. Z drugiej - powstaje ich coraz więcej, co znacząco zwiększa konkurencję.
W odpowiedzi na rosnący popyt powstają domy, które zapewniają gościom nie tylko komfortowe zakwaterowanie, ale również wytchnienie od miejskiego zgiełku i pozwalają w przyjemny sposób spędzić kilka wolnych dni. Ponieważ zwykle trzeba w nich pogodzić małe wymiary bryły z przestronnym i praktycznym wnętrzem, tym większe znaczenie ma świadomy i przemyślany wybór projektu.
Zanim przedstawię wymogi, jakie moim zdaniem powinien spełniać dom na wynajem, warto pokusić się o zestawienie 10 domów, które według mnie znakomicie sprawdzą się w tej roli.
Oczywiście jest to mój subiektywny wybór, a każdy może, a nawet powinien, mieć swoje własne zdanie, dlatego zachęcam, by samemu zapoznać się z ofertą Extradom.pl i spróbować wybrać idealne domy dla siebie.
A Państwu polecam również obejrzenie mojego webinaru nt. wyboru projektu:
HomeKoncept 85 DL
To przykład niezwykłego małego domu, w którym trudno oddzielić wnętrze od otoczenia. Wystarczy otworzyć okna i granica między niewielkim salonem a tarasem i otaczającym dom ogrodem zatrze się momentalnie. Jednocześnie intrygująca, pokryta ciemnym drewnianym gontem elewacja pozwala mu płynnie wtopić się niemal w każdy krajobraz.
Link do projektu: Projekt domu HomeKoncept 85 DL
Dom przy Bukowej 18
W trakcie wyjazdów często zdarza się, że część uczestników bawi się jeszcze w najlepsze, kiedy inni chcą już spokojnie wypocząć, z oczywistych względów może to rodzić nieporozumienia. W przypadku tego projektu nie powinno być z tym problemu.
Bardzo dobrze oddzielona strefa dzienna i nocna, izolowane od siebie kotłownią i łazienką sprawiają, że w salonie spokojnie można się jeszcze bawić, kiedy inni będą chcieli się już wyciszyć. Ewentualne dodanie drzwi w hallu będzie już tylko wisienką na torcie.
Link do projektu: Projekt domu Dom przy Bukowej 18
HomeKoncept 65A
Niewiele projektów może pochwalić się taką uniwersalnością jak ten dom, wszystko to dzięki bardzo ograniczonej palecie barw i rozległym przeszkleniom, zapewniającym mieszkańcom kontakt z naturą. Wykończenie elewacji kamieniem sprawia, że łatwo można go sobie wyobrazić zarówno nad brzegiem mazurskiego jeziora, jak i na polanie z widokiem na góry.
W każdej lokalizacji wrażenia z pewnością pozostaną niezapomniane. A gdyby komuś było zbyt gorąco we wnętrzu zawsze można wyjść na obszerny, zadaszony taras i cieszyć się leniwą południową sjestą.
Link do projektu: Projekt domu HomeKoncept 65 A
Tisso
Jeśli szukacie domu, który idealnie wtopi się w krajobraz nadmorskich wydm, czy pofalowanych łąk pogórza to właśnie go znaleźliście. Zielony dach, wciąż rzadko spotykany w naszym kraju sprawia, że przywołuje on na myśl raczej sielskie krajobrazy Skandynawii czy Islandii.
Jest to jednak bardzo przemyślane i praktyczne rozwiązanie. Latem porastająca go roślinność chroni wnętrze przed upałem, zimą wyschnięte łodygi zatrzymują pod śniegiem nieco powietrza, zapewniając skuteczną warstwę izolacyjną. Duże przeszklenia i drzwi otwierające salon na taras pozwalają cieszyć się otaczającym nas pięknem natury.
Link do projektu: Projekt domu Tisso
PióroArchitekci-23
To dom w typie nowoczesnej stodoły, który wyróżnia się wielkimi oknami balkonowymi we wszystkich sypialniach i drzwiami balkonowymi w salonie, nawet łazienka ma wielkie okno od podłogi! Jak w kilku innych projektach pracowni pokój dzienny wykorzystuje pełną wysokość budynku, zapewniając gościom dużo więcej przestrzeni we wnętrzu, niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Jeśli dodatkowo otworzymy szeroko przeszklone drzwi, taras stanie się naturalnym przedłużeniem salonu.
Link do projektu: Projekt domu PióroArchitekci-23
Klif dr-S
Wyróżnia się harmonijną parterową bryłą, utrzymaną w stylistyce eleganckiego drewnianego bungalowu. Jeśli marzyliście kiedyś o śniadaniu lub romantycznej kolacji na werandzie nad jeziorem, to jest to dom dla Was. Salon, obie sypialnie, a nawet kuchnia mają przeszklone drzwi prowadzące na wielki taras, który mierzy kilkanaście metrów długości i zajmuje niemal cały bok domu.
Centralnie usytuowany kominek zapewnia przytulne ciepło, a jeśli tego będzie mało można skorzystać z sauny, która na pewno zdobędzie uznanie wszystkich gości. To bardzo interesująca propozycja, która zadowoli nawet wymagających turystów.
Link do projektu: Projekt domu Klif dr-S
Sosenka 4 wariant B
Jeśli szukacie domu, który wygląda jak wymarzony na wakacje, to jest nim właśnie Sosenka. To bardzo udany projekt, który doczekał się kilkunastu wersji, ta charakteryzuje się klasyczną drewnianą konstrukcją, która dodaje mu tradycyjnego uroku. Cały parter przeznaczony jest na strefę wspólną - dzienną, a poddasze na strefę nocną.
Drzwi w salonie otwierają się na rozległy taras, a w położonej nad nim sypialni na zadaszony balkon, który będzie doskonałym miejscem, by cieszyć się pięknem otaczającej przyrody i złapać oddech w czasie weekendu lub dłuższego wypadu.
Link do projektu: Projekt domu Sosenka 4 wariant B
D 21 2B
To bardzo interesujący nowoczesny projekt, którego charakterystycznym akcentem są, stanowiące niejako skrzydła budynku, wiata garażowa i zadaszony taras. Główna bryła, utrzymana w stylistyce nowoczesnej stodoły.
Jak większość budynków tego typu charakteryzuje się bogatym przeszkleniem pomieszczeń, które uzupełniają dwie pary drzwi balkonowych w salonie otwierające go na taras. Doskonałe miejsce na spędzenie kilku dni urlopu, niezależnie od tego czy szukamy miejsca do wyciszenia, czy bardziej aktywnego wypoczynku.
Link do projektu: Projekt domu D21-2B
Słoneczny – drewniany
Ten projekt można polecić wszystkim, którzy posiadają nasłonecznioną działkę. Całą elewację domu od strony salonu zajmuje wielki, zadaszony taras, na który prowadzą dwie pary drzwi, właśnie z salonu i jednej z sypialni. To idealny dom dla gości, którzy szukają miejsca na workations. Południowa część domu jest dedykowana wypoczynkowi i rozrywce, a położony od północy, tuż obok wejścia, pokój doskonale nadaje się na gabinet przeznaczony do pracy.
Link do projektu: Projekt domu Słoneczny - drewniany
Porfir 2
Niewielki dom o zgrabnej prostej bryle, w swoim wnętrzu łączy niewielkie wymiary z przemyślanym podziałem na strefy. Większą część parteru zajmuje pokój dzienny z kuchnią natomiast poddasze to strefa prywatna, architektom udało się w niej zmieścić trzy pokoje i niewielką łazienkę. Takie rozwiązanie pozwoli pogodzić gościom na niewielkiej powierzchni dobrą zabawę z wyciszeniem i spokojnym relaksem, a balkon i taras stwarzają miejsce do swobodnej kontemplacji uroków okolicy.
Link do projektu: Projekt domu Porfir 2
Idylliczne miejsce na weekend – czyli 10 cech idealnego domu rekreacyjnego na wynajem
Postaram się przedstawić główne cechy, które powinny wyróżniać taki dom, pozwalające na stworzenie wyjątkowej przestrzeni, stanowiącej atrakcyjne lokum dla turystów i odpowiadającej na zróżnicowane potrzeby, pojawiające się podczas pobytu.
- Kluczem do sukcesu każdego domu rekreacyjnego, niezależnie od tego czy budujemy go z myślą wyłącznie o sobie, czy również o potencjalnym wynajmie jest lokalizacja. Najlepiej, aby znajdował się on w atrakcyjnym turystycznie regionie, nieco na uboczu, ale wciąż blisko miejsc cieszących się stałym zainteresowaniem turystów, takich jak: morskie plaże, góry lub jeziora. Trzeba wziąć pod uwagę, że dla części wynajmujących dogodny dostęp, a przynajmniej dojazd do infrastruktury, takiej jak restauracje, sklepy i atrakcje dla dzieci, jest również pożądany.
- Idealny dom rekreacyjny powinien posiadać otwarte i przestronne wnętrza, które zapewniają wygodną przestrzeń dla gości. Ze względu na niewielkie wymiary tego typu konstrukcji ważne jest, by położone na parterze pomieszczenia łączyły się w jedną, dobrze doświetloną całość, co spotęguje wrażenie przestrzeni i korzystnie wpłynie na wrażenia gości.
- Jednocześnie powinien wyróżniać go praktyczny i ergonomiczny układ pomieszczeń, tak aby mieszkańcy, w zależności od aktualnych potrzeb mogli się swobodnie poruszać i korzystać z nich nie zakłócając sobie wzajemnie odpoczynku. Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest pionowy podział na strefę dzienną i umieszczenie tej wspólnej przestrzeni rekreacyjnej na parterze – oraz nocną, bardziej prywatną, usytuowaną na górnej kondygnacji.
- Od tej reguły jest jednak wyjątek, jeśli planujemy budowę w renomowanej uzdrowiskowej okolicy, warto zastanowić się nad domem parterowym dostosowanym do potrzeb klientów z ograniczoną mobilnością. Usunięcie barier architektonicznych oczywiście pociąga za sobą dodatkowe wydatki, ale daje nam przewagę przy pozyskiwaniu tej konkretnej grupy wynajmujących.
- Jeśli chcemy przyciągnąć wymagających klientów i zyskać ich uznanie, warto zadbać o stylowy wystrój wnętrz i adekwatne wyposażenie pomieszczeń w dobrej jakości sprzęty. Kolekcja przypadkowo zebranych mebli raczej nie zachwyci przyjezdnych, chyba, że będziemy potrafili nadać jej odpowiedni charakter.
- W atrakcyjnej turystycznie okolicy z pewnością wszyscy docenią obecność dużych okien, które zapewniają piękny widok na otoczenie, pozwalając gościom cieszyć się pięknem krajobrazu i naturalnym światłem. Zwłaszcza w przypadku domów w typie nowoczesnej stodoły warto przeszklić całą ścianę szczytową, w ten sposób otwierając dom na zewnątrz i gwarantując mieszkańcom niezapomniane widoki.
- Innym sposobem na pozorne zwiększenie powierzchni domu są balkony i tarasy. Przeznaczony do rekreacji obiekt powinien mieć przynajmniej jeden rozległy taras, na którym goście będą mogli wspólnie wypoczywać na świeżym powietrzu, ciesząc się pięknem otaczającej przyrody. Jeśli połączymy taki taras z salonem za pomocą przeszklonej ściany i szerokich, najlepiej panoramicznych drzwi sprawimy, że granica między wnętrzem a zewnętrzem domu w naturalny sposób ulegnie zatarciu, zwiększając dostępną przestrzeń.
- Dom powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby harmonijnie, w naturalny sposób łączył się z otoczeniem, jednocześnie łagodnie wtapiając się w krajobraz. Wybierając projekt, warto mieć na uwadze jego przyszłą lokalizację i ewentualnie zastosować charakterystyczne dla danego regionu elementy architektoniczne, takie jak kamienne fragmenty elewacji, drewniane belkowanie czy zdobienia.
- Przygotowując obiekt pod rekreację, powinniśmy pomyśleć o dedykowanej przestrzeni przeznaczonej na relaks. Może to być zapewniający prywatność ogród lub wiata grillowa, gdzie goście będą mogli spędzać wspólnie czas na świeżym powietrzu. Ewentualna inwestycja w przydomowy basen lub jacuzzi z pewnością znacząco podniesie atrakcyjność oferty. Natomiast jeśli myślimy o wynajmowaniu domu również rodzinom z dziećmi, warto pomyśleć o zaplanowaniu miejsca rozrywki dla najmłodszych, a przynajmniej o wydzieleniu dla nich części ogrodu, gdzie będą mogły się swobodnie i bezpiecznie bawić, nie angażując nadmiernie opiekunów.
- Planując inwestycję, warto też pomyśleć o wyposażeniu, takim jak klimatyzacja, konsole do gier czy systemy audio-wideo, które część gości z pewnością powita z radością. W tym przypadku istotny może okazać się dobry dostęp do internetu, który umożliwi korzystanie z serwisów streamingowych. Paradoksalnie, słaby zasięg sieci komórkowych też można przedstawić jako zaletę lokalizacji, która będzie gwarantować spokój, wytchnienie i pełny reset w trakcie urlopu.
Właściwe połączenie lokalizacji, pożądanych cech architektonicznych oraz przemyślana aranżacja i wyposażenie wnętrza pomogą stworzyć atrakcyjny i funkcjonalny dom, który będzie przyciągał turystów, oferując im niezapomniane wrażenia podczas pobytu, do których chętnie będą wracać pamięcią.
Dom rekreacyjny na wynajem może być pomysłem na dobrą inwestycję
Dom rekreacyjny, wybudowany z myślą o wynajmie, zwłaszcza tym krótkoterminowym, jest jedną z interesujących opcji zainwestowania posiadanej gotówki. W uprzywilejowanej sytuacji są właściciele atrakcyjnie pod tym względem położonych działek. Jeśli dysponują odpowiednim zasobem środków, teoretycznie mogą wybudować taki dom nawet w kilka miesięcy.
Z pomocą wszystkim tym, którzy rozważają taką opcję, przychodzi Extradom.pl ze sprawdzoną propozycją Projektu z Budową. Dzięki posiadaniu w ofercie wielu zróżnicowanych technologii można wybudować w ten sposób praktycznie każdy z domów rekreacyjnych. Wszystkich zainteresowanych tym, jak wygląda taki dom gotowy i co się z tym wiąże, zapraszam do obejrzenia filmu na naszym kanale YouTube:
Wojciech Rynkowski
Ekspert Extradom.pl
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora