Co to jest mostek termiczny i jak go skutecznie wyeliminować?

Mostek termiczny to miejsce, przez które z budynku ucieka ciepło, lub też, przez które wkrada się chłód. Niestety jest to często problem, który pojawia się zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Czy można temu zaradzić? Odpowiadamy!

Co to jest mostek termiczny? - zdjęcie 1

Odpowiednio wykonana izolacja termiczna w postaci ocieplenia domu sprawia, że budynek jest zabezpieczony przed działaniem zimna. Do pomieszczeń nie wnika chłód z zewnątrz, a podczas sezonu grzewczego, ciepło nie ucieka przez mury. To dodatkowo zmniejsza nakłady finansowe związane z eksploatacją budynku. Co jednak w przypadku gdy izolacja nie działa tak, jakbyśmy tego chcieli?

Czym jest mostek termiczny?

Definicja mostka termicznego jest nieco skomplikowana, chociaż tak naprawdę jest to po prostu miejsce, w której opór cieplny jest zauważalnie mniejszy niż w innych częściach domu. Jeśli chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, co to jest mostek termiczny, fachowym językiem to nazwalibyśmy nim niewielki obszar w konstrukcji budynku o zwiększonym w stosunku do innych fragmentów obiektu współczynniku przewodzenia ciepła (zmniejszonym oporze termicznym).

Mostek termiczny najczęściej pojawia się w miejscach połączenia elementów konstrukcyjnych i dookoła otworów w ścianach zewnętrznych domu, np. w miejscu wejścia stropu w ścianę, dookoła ramy okiennej, pod parapetem okna czy też poniżej płyty balkonowej/tarasowej itp.

Równie często występuje przy połączeniu dachu ze ścianą zewnętrzną. Na szczęście łatwo go wyczuć. Wystarczy, że przyłożysz dłoń do wybranego obszaru. Odczuwalny chłód oznacza, że uszczelnienie nie jest na odpowiednim poziomie.

Jakie są przyczyny powstawania mostków termicznych?

Niestety całkowite wyeliminowanie mostka termicznego jest bardzo czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy. Niektórzy fachowcy uważają, że podczas projektowania domu, nie sposób go wręcz uniknąć. Aby lepiej to zrozumieć, warto sprawdzić, jak powstaje mostek termiczny i jakich błędów należy unikać.

Kiedy powstaje mostek termiczny? Najczęściej jest to efekt niewłaściwego wyboru materiałów budowlanych. Nierzadko, za jego powstanie winę ponosi również ekipa budowlana, która niewłaściwie wykonała daną pracę.

Mostek termiczny może pojawić się w kilku sytuacjach. Najczęściej wiąże się z przerwaniem ciągłości izolacji, ale równie często jest wynikiem pocienienia warstwy izolacyjnej. Można tego uniknąć, pod warunkiem że już na etapie projektowania uwzględnione zostaną miejsca szczególnie podatne na utratę ciepła. Ich wytypowanie pozwoli dobrać odpowiednią grubość warstwy izolacji.

Niestety, nawet jeśli unikniemy błędów na etapie wyboru materiałów i wykonywania prac budowlanych, to nie mamy 100% pewności, że mostek się nie pojawi. Materiał izolacyjny w ciągu wielu lat może się mocno zużyć. Właśnie dlatego warto na bieżąco sprawdzać, czy rachunki za ogrzewanie nie wzrosły z sezonu na sezon. W niektórych przypadkach chłód we wrażliwych miejscach (np. pod parapetem) będzie wyczuwalny bez konieczności sprawdzania.

Rodzaje mostków termicznych

Wyróżnić możemy kilka rodzai mostków termicznych:

  • mostek termiczny liniowy,
  • mostek termiczny punktowy,
  • mostek termiczny obwodowy,
  • mostek termiczny geometryczny.

Co charakteryzuje każdy z nich? Obwodowy mostek termiczny dotyczy najczęściej ramy okiennej. Występuje zatem po całym obwodzie i zazwyczaj wiąże się z dużymi stratami ciepła. Mostek termiczny liniowy występuje zaś w sytuacji, gdy w danym miejscu brakuje termoizolacji bądź jej warstwa jest zdecydowanie zbyt cienka. Spotkać można się z nim np. w miejscu, gdzie parapety stykają się ze ścianą czy na krokwiach dachów spadzistych.

Punktowe mostki termiczne są najtrudniejsze do wykrycia, ale jednocześnie generują najmniejsze straty ciepła. Te ostatnie są najtrudniejsze do wykrycia, lecz generują także najmniejsze straty ciepła. Jak sama ich nazwa wskazuje, występują jedynie w niektórych punktach i mogą być efektem zużytej lub nierównomiernie położonej izolacji.

Geometryczne mostki termiczne powstają w narożnikach budynku, gdzie powierzchnia oddawania ciepła jest większa od powierzchni jego dostarczania. Co ciekawe, te mostki występują tam zawsze.

ofe-5847238-966 w-966-testAB<\p>

Gdzie najczęściej pojawia się mostek termiczny?

Mostki termiczne najczęściej powstają w miejscach styku elementów konstrukcyjnych np. w narożnikach, przy drzwiach balkonowych, pod parapetami czy przy drzwiach wejściowych. W większości przypadków jest to wynik nieodpowiedniej izolacji, choć nie zawsze.

Jak już wspominaliśmy, winą może być też zużycie materiału. Mostki termiczne w tych miejscach pojawiają się z czasem, dlatego warto skontrolować ich powstawanie przynajmniej raz w roku, zwłaszcza gdy w okresie jesienno-zimowych poczujemy chłód. Które miejsce warto jeszcze sprawdzać? Istnieje kilka newralgicznych punktów, przez które najczęściej wydostaje się ciepło z Twojego domu.

Mostek termiczny na balkonie

Mostek termiczny przy drzwiach balkonowych pojawia się w tym miejscu bardzo często, jednak na szczęście jest łatwy do wykrycia. Chcąc zlokalizować mostek termiczny balkonu, wystarczy przyłożyć dłoń do miejsca, w którym drzwi balkonowe stykają się ze ścianą. Jeśli poczujesz wyraźny chłód to znak, że na balkonie pojawił się mostek termiczny, a to oznacza, że przez żelbetonową płytę balkonu ciepło ucieka z wnętrza domu na zewnątrz.

Mostek termiczny pod oknem

Powstanie mostku termicznego okna w dużej mierze zależy od sposobu osadzenia okien. Jego całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe, ale bez problemu możesz ograniczyć ryzyko powstania takiego zjawiska. W jaki sposób? Mostki termiczne przy oknach nie będą częstym problemem, jeśli zdecydujesz się na wysunięcie okien w warstwę ocieplenia na specjalnych konsolach montażowych. Ważny jest też prawidłowy wybór okien. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okna.

Mostek termiczny pod drzwiami wejściowymi

Mostek termiczny nad drzwiami zewnętrznymi występuje bardzo często. Aby jednak uniknąć tego problemu, warto zwrócić szczególną uwagę na dokładne ocieplenie progów. Źle zamontowany i zaizolowany próg sprawi, że w przedpokoju będzie panował chłód, który szybko przedostanie się także do pozostałych pomieszczeń.

Mostek termiczny na fundamentach

Problem powstawania mostków termicznych w narożnikach istniał od zawsze i nie da się ich do końca uniknąć. Wynika to, chociażby ze względów konstrukcyjnych. Mocno obciążone elementy najczęściej wykonane są z żelbetu o słabej izolacyjności cieplnej. Dodatkowo dochodzą błędy wykonane już na etapie projektowania, które występują zwłaszcza w starym budownictwie, które były budowane w momencie, gdy sztuka budowlana pozwalała na takie błędy.

Niestety, ściany piwnic w części nadziemnej i fundamenty to jedne z najczęstszych przyczyn strat ciepła. Wynika to ze słabej izolacji, a także niestarannego wykonania. Chcąc zapobiec powstawaniu mostka termicznego na elewacji, wystarczy zastosować specjalny styropian fundamentowy o obniżonej nasiąkliwości.

Alternatywę dla niego stanowi polistyren ekstrudowany styrodur XPS, który wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzi się zatem w strefie gdzie powstają mostki termiczne w nadprożu oraz zapobiegnie powstawaniu mostka termicznego na schodach zewnętrznych.

Jeśli zaobserwowałeś powstanie mostka termicznego na poddaszu, to popraw izolację, układając ją co najmniej dwuwarstwowo pomiędzy krokwiami a przymocowanymi listwami rusztu.

Współczynnik przenikania ciepła okna – co jest istotne dla izolacyjności okna?

Jak zlokalizować mostki cieplne w budynku?

Podejrzewasz, że masz mostki termiczne w domu? Musisz je prawidłowo zlokalizować, a następnie usunąć problem. Jak właściwie to zrobić? Jak się okazuje, nie jest to trudne zadanie i spokojnie poradzisz sobie z nim samodzielnie, sprawdzając daną powierzchnię własną ręką. Jeśli jednak nie wiesz, gdzie mogą być zlokalizowane mostki cieplne, potrzebna będzie specjalna kamera termowizyjna, za pomocą której z łatwością sprawdzisz, w której części domu powstały mostki termiczne. Jak wyglądają mostki?

Kamera termowizyjna ma za zadanie rejestrować promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Następnie zamienia je na obraz widzialny, który możesz zinterpretować. Twoim oczom ukaże się paleta różnych kolorów. To właśnie na ich podstawie odczytujesz, które elementy budynku są zimne.

Czy istnieje jakakolwiek norma dla mostków termicznych? Na termogramach miejsca zimne oznaczone są na niebiesko, a ciepłe na czerwono lub biało. Co ciekawe, w internecie można znaleźć też kalkulatory mostków cieplnych. Obliczenia pozwolą sprawdzić wartość współczynnika przenikania ciepła liniowego mostka cieplnego.

Jakie są sposoby likwidacji mostków termicznych?

Wiesz już, w których miejscach ucieka ciepło z Twojego domu. Co możesz zrobić z tą informacją? Jak usunąć mostek termiczny? Jego eliminacja sprowadza się przede wszystkim do uzupełnienia ciągłości izolacji cieplnej budynku. W każdym przypadku jednak postępowanie będzie nieco inne.

Odpowiedź na pytanie, jak zlikwidować mostki termiczne przy oknach będzie różniła się od tej, w jaki sposób zlikwidować mostki na fundamentach. Kluczowe znaczenie ma jednak dobór odpowiednich materiałów o wysokich właściwościach izolacyjnych oraz dobrze wykonana praca.

Pierwszy sposób likwidacji polega na dołożeniu nowej warstwy wełny mineralnej. To sprawdzi się w przypadku gdy mostek występuje na połaci dachowej oraz do ocieplenia ścian zewnętrznych.

Drugi sposób to montaż rolet zewnętrznych. Jaka jest ich rola w przypadku mostka termicznego? Jeśli ciepło ucieka w okolicy okien, problem mostka termicznego wyeliminujemy dzięki roletom zewnętrznym. Rolety podtynkowe eliminują mostek termiczny, gdyż nie doprowadzają do powstawania szpary między miejscem styku ramy okiennej i ściany budynku.

Trzeci sposób to zastosowanie izolacji paroprzepuszczalnej. Ta powinna zostać wykonana na całym obwodzie i zachodzić na ramę okienną. Sprawdzić należy także koniecznie miejsce styku okna z parapetem. W jego zabezpieczeniu pomogą profile podparapetowe.

A jak poradzić sobie z ociepleniem progu drzwi zewnętrznych? Obecnie wykonuje się montaż progu termoizolacyjnego w kanale znajdującym się w posadzce pod drzwiami. Komory powietrzne znajdujące się w nim, zapewniają izolację termiczną, jedynie od poziomu posadzki. Właśnie dlatego w ramach ocieplenia drzwi wejściowych należy wypełnić przestrzeń pod progiem materiałem termoizolacyjnym, który sięgnie do warstwy betonu.

Jakie są konsekwencje powstania mostków termicznych?

Dlaczego należy walczyć z powstawaniem mostków termicznych? Efektem występowania mostków są m.in. zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Mostki termiczne odpowiadają także za utratę ciepła dochodzącą nawet do 30% oraz za uszkodzenia mechaniczne konstrukcji. Najbardziej odczuwalny skutek mostków termicznych to chłód panujący w domu, a co za tym idzie konieczność dogrzewania, co bezpośrednio przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Przemarzanie ścian i stropów. Jak sobie z tym poradzić?

Jak zapobiec powstawaniu mostków cieplnych?

Jak już wspominaliśmy, ryzyko występowania mostków należy uwzględnić już na etapie budowy i murować na tzw. cienką spoinę. Co to właściwie oznacza?

Murowanie na cienką spoinę sprowadza się do zastosowania niewielkiej ilości zaprawy, co ma pozwolić na dokładne spasowanie poszczególnych elementów. Udział zaprawy jest wówczas mały, a cienkie łączenia sprawiają, że ciepło przedostaje się jedynie w minimalnym stopniu.

Cienką spoinę stosuje się głównie do wymiarowych elementów ściennych, czyli elementów wykonanych z betonu komórkowego bądź silikatu. Ważną informację stanowi fakt, że cienką spoinę zastosujesz przy ścianach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ta technika jednocześnie przekłada się na szybsze wznoszenie ścian.

Warto też zadbać o właściwe położenie izolacji i dobór wysokiej jakości materiałów. Jak widać, ryzyko powstawania mostków istnieje na każdym etapie budowy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Jak wykonać izolację fundamentów?
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów – hydroizolacja i izolacja termiczna są niezbędne do zab...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie domu
10.09.2024 r. Jan Susmaga

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkic...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna w dziale materiałów izolacyjnych
22.08.2024 r. Diana Sulyma

Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów określających właśc...

Ocieplenie i izolacja
Jak wykonać izolację fundamentów?
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów – hydroizolacja i izolacja termiczna są niezbędne do zab...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie domu
10.09.2024 r. Jan Susmaga

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkic...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna w dziale materiałów izolacyjnych
22.08.2024 r. Diana Sulyma

Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów określających właśc...

REKLAMA
Zamknij