Jak kupić dobry styropian do ocieplenia domu?
Styropian to doskonały izolator zapewniający skuteczną ochronę termiczną budynków, który gwarantuje komfort cieplny wnętrz oraz zmniejsza ilość energii niezbędnej do ich ogrzania. Wykorzystując do ocieplenia „najcieplejsze styropiany” można ograniczyć koszty ogrzewania aż do 70%. Jakim styropianem ocieplić dom, aby zapewnić najlepszy efekt? Poznaj kluczowe parametry, od których będzie zależeć skuteczność termoizolacji.

W artykule:
- Jakim styropianem ocieplić dom?
- Najważniejsza jest lambda!
- Rodzaje styropianu do ocieplenia domu – grubość i przeznaczenie
- Jakość robi różnicę
- Jaki styropian wybrać? Najlepiej w kompletnym systemie!
Jakim styropianem ocieplić dom?
Najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z zapewnieniem komfortu cieplnego wnętrza domu jest ocieplenie. Dlaczego? Najprościej rzecz ujmując, przez nieocieplone lub źle ocieplone ściany, np. niepełnowartościowym termoizolatorem, ciepłe powietrze ogrzane kaloryferami ucieka na zewnątrz budynku, a do jego środka dostaje się zimne z zewnątrz. Efektem tych praw fizyki w pomieszczeniach jest chłodno, mimo że wydajemy majątek za ogrzewanie. Oczywiście możemy nieustannie ogrzewać dom, ale wtedy musimy liczyć się z ogromnymi wydatkami na energię i dodatkowo niezdrowym, nieprzyjemnie przegrzanym powietrzem. To dlatego tak ważny jest właściwy wybór styropianu do termoizolacji.
Jak dokonać wyboru i jakim styropianem ocieplić dom, aby spełnić wszelkie wymagania? Przed kupnem zawsze należy zwrócić uwagę na jego parametry, m.in. lambdę, grubość płyt i przeznaczenie styropianu, a przede wszystkim na jakość, czyli w dużej mierze na markę producenta, który swoją renomą gwarantuje wysoką klasę styropianowych płyt.
Najważniejsza jest lambda!
Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) to najważniejszy parametr styropianu wskazujący jego właściwości termoizolacyjne. Hurtownie sprzedają płyty, których lambda waha się od 0,031 do 0,044 W/(mK).
Im niższą lambdę ma styropian, tym jest lepszym izolatorem.
Obecnie najlepszymi izolatorami są styropiany grafitowe, które dzięki uszlachetniającym dodatkom, m.in. grafitu posiadają niską lambdę gwarantującą lepsze właściwości izolacyjne od zwykłych białych. Grafitowy styropian o grubości 15 cm i lambdzie 0,031 W/(mK) jest skuteczniejszym izolatorem niż biały styropian o grubości 20 cm i lambdzie 0,042 W/(mK).
Rodzaje styropianu do ocieplenia domu – grubość i przeznaczenie
Styropian pozwala ocieplić budynek od fundamentów aż po dach. Producenci dostarczają styropianowe płyty według ich przeznaczenia:
- fasada,
- podłoga/dach,
- garaż/parking,
- fundament.
Miejsce, w którym zostanie użyty styropian, wpłynie na jego unikalne cechy i właściwości. Co to oznacza? Na przykład styropian na fundamenty posiada znakomite parametry hydrofobowe, a styropian na parking charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością. Dlatego tak ważne jest, by stosować płyty zgodnie z przeznaczeniem zalecanym przez producentów.

Jakość robi różnicę
Dlaczego tak ważne jest, by sprawdzać jakość styropianu przed zakupem? Niestety część płyt wciąż ma zaniżone, najważniejsze parametry niezgodne z wartościami, które producent obiecał spełnić w deklaracjach zgodności, na opakowaniu czy w karcie produktu. Niestety niepełnowartościowy materiał nie zapewni tak skutecznej ochrony termicznej, jak ten najwyższej jakości, którego wyniki kontroli są pozytywne.
Jaki styropian wybrać? Najlepiej w kompletnym systemie!
Wykonawcy oraz specjaliści budowlani rekomendują stosowanie styropianu w systemie ociepleń pochodzącym od jednego producenta. W skład kompletnych systemów ociepleń wchodzą materiały izolacyjne:
- styropian,
- kleje,
- tynki,
- zaprawy,
- grunty,
- siatki,
- farby.
Produkty te wzajemnie się uzupełniają, tworząc najskuteczniejszą izolację budynku. Jednym z renomowanych producentów, który oferuje takie kompletne systemy ociepleń jest Termo Organika, znana z wysokiej jakości styropianu potwierdzonej badaniami. Zastosowanie ich sprawdzonych i kompatybilnych materiałów gwarantuje najlepszą trwałość izolacji oraz oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu – liczoną w tysiącach złotych rocznie przez cały okres użytkowania budynku.
Autor artykułu

Inne artykuły tego autora