Dodatkowa przestrzeń na życie: 8 interesujących projektów z poddaszem użytkowym
Domy z poddaszem użytkowym cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród inwestorów szukających projektu na mniejszą działkę. Niewielka powierzchnia zabudowy to tylko jeden ich plusów. W tym artykule dowiesz się więcej o zaletach tego rozwiązania oraz poznasz 8 interesujących projektów z oferty Extradom.pl.
Wybór projektu na małą działkę
Planując budowę domu, będziesz musiał podjąć decyzję o tym, czy wybrać projekt parterowy, z poddaszem, a może piętrowy? Każde z rozwiązań ma swoje zalety, jednak w tym artykule skupimy się na domach z poddaszem użytkowym. Projekty tego typu polecane są przede wszystkim inwestorom, którzy posiadają działkę o ograniczonym areale. Restrykcyjny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy to kolejne z elementów przemawiających za wyborem projektu z poddaszem.
Często nawet jeśli wymiary działki wydają się być wystarczające, ze względu na zapisy tych dokumentów, postawienie domu parterowego okazuje się niemożliwe. Wynika to z parametrów dotyczących maksymalnej powierzchni zabudowy lub minimalnej powierzchni biologicznie czynnej. Poddasze użytkowe to rozwiązanie, które pozwala wybrać dom o większej powierzchni mieszkalnej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym poddaszu: Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
Łatwiejszy podział stref funkcjonalnych w domu
Domy z poddaszem użytkowym wybierane są przez inwestorów ceniących sobie możliwość oddzielenia strefy dziennej od nocnej. Jest to niezwykle wygodne, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi. Dodatkowo strefa sypialniana pozostaje prywatna dla mieszkańców domów. Skosy znajdujące się na poddaszu według wielu inwestorów sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na możliwości aranżacji przestrzeni pod skosami, gdzie idealnie sprawdzą się meble pod zabudowę.
Lepsze doświetlenie i energooszczędność
Nieoczywistą zaletą projektów z poddaszem jest możliwość wykonania balkonu lub tarasu, co jest przydatne szczególnie w przypadku działek o atrakcyjnej, malowniczej lokalizacji. Mieszkańcy mogą podziwiać widoki bez konieczności wychodzenia z domu. Łatwiej wykorzystać jest także naturalne oświetlenie. Plusem domów z poddaszem, który można dostrzec dopiero po dłuższym czasie, jest energooszczędność.
Gdy na etapie budowy zadbamy o dobre docieplenie połaci skośnych dachu, ogrzanie całości domu będzie znacznie szybsze i bardziej efektywne. Ogrzane na parterze powietrze unosi się ku górze i podnosi temperaturę na poddaszu, zamiast od razu uciekać przez dach, jak ma to miejscu w przypadku domów parterowych.
Projekty z poddaszem użytkowym
W naszej bazie dostępne są projekty z poddaszem użytkowym o różnym układzie i stylu. Są to zarówno nowoczesne stodoły z dachem bezokapowym, klasyczne bryły, domki góralskie czy te w stylu dworkowym. Każdy inwestor znajdzie coś dla siebie, a pomóc mogą mu w tym nasi doradcy. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 8 projektów wybranych ze względu na ich szczególne cechy/parametry. Zaczniemy od domów o najmniejszej powierzchni.
Groszek 2 BSA2124 (80,63 m2)
Wprowadzenie możliwości budowy bez pozwolenia (do 70m2 zabudowy) skłoniło architektów do stworzenia projektów, które jak najlepiej wykorzystałyby tę powierzchnię. Wśród inwestorów królują domy z poddaszem użytkowym, wśród nich Groszek 2. Projekt o wdzięcznej nazwie i prostej bryle. Będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na ograniczeniu kosztów budowy. Co więcej, świetnie sprawdzi się w przypadku wąskich działek. Minimalna szerokość i długość wymaganej działki to jedynie 17,96 m x 15,98 m.
Nasza Stodoła S KRY1003 (89,33 m2)
Kolejny dom na zgłoszenie do 70 m2, tym razem w stylu nowoczesnym - Nasza Stodoła S. Projekt dla tych inwestorów, którzy chcą przykuwać uwagę. Balkon i taras o niestandardowym kształcie dodają bryle lekkości i sprawiają, że jest ciekawsza pod kątem architektonicznym. Projekt posiada przemyślany układ funkcjonalny z dodatkowym pokojem na dole. Pomieszczenie można zaaranżować pod gabinet lub sypialnie gościnną.
Dom przy Migdałowej 6 KRK1744 (105,16 m2)
Projekt do zadań specjalnych - Dom przy Migdałowej 6. Zmieści się na działce o szerokości 13,60 m2, a dodatkowo posiada garaż. Posiadaczy wąskich działek może przekonać także obszerny taras, na który wyjście znajduje się bezpośrednio z sypialni. Osoby zwracające uwagę przede wszystkim na funkcjonalność, z pewnością docenią osobną pralnię, znajdującą się na parterze.
Nowina Rex (1217) KRD2176 (119,60 m2)
Wyjątkowa Nowina Rex (1217) to niewielka willa przeznaczona dla rodziny 5 osobowej. Znajdujący się w salonie wykusz z dużymi przeszkleniami doskonale doświetli pomieszczenie dzienne. W projekcie przewidziano zamkniętą kuchnię. Takie rozwiązanie ze względu na większe bezpieczeństwo docenią rodziny z małymi dziećmi. Całość strefy sypialnianej znajduje się na poddaszu. W bryle budynku znajduje się jednostanowiskowy garaż.
Oszust 2 WAH1879 (132,02 m2)
W dzisiejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć projektu z serii Oszust. Nazwa Oszust 2 wynika z doskonale zaplanowanego przez autora projektu zabiegu architektonicznego. Projekt wygląda jak dom piętrowy, lecz w rzeczywistości jest domem z poddaszem użytkowym.
Docenią go inwestorzy, którzy marzyli o domu dwukondygnacyjnym, a nie mogli sobie na to pozwolić ze względu na ograniczające ich zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego/warunków zabudowy. W wariancie 2 przewidziano garaż jednostanowiskowy. Dostępny jest także w wersji z garażem dwustanowiskowym – Oszust.
Jadzia (1774) KRD2901 (150 m2)
Góralski dom w nowoczesnej odsłonie Jadzia (1774) przykuwa wzrok inwestorów, którzy marzą o dużej werandzie. Tradycyjne dla okolic górskich drewniane balustrady zostały przełamane dużymi przeszkleniami, z których w przyszłości inwestorzy będą mogli podziwiać uroki najbliższej okolicy. Dom poza użytkowym poddaszem przewiduje także podpiwniczenie – przestrzeń, którą można wykorzystać pod pomieszczenia gospodarcze lub rekreacyjne.
Idealny 1 WAW1136 (178,80 m2)
Nowoczesna stodoła o większej powierzchni, czyli Idealny 1. Projekt na planie prostokąta z dużymi przeszkleniami wpasuje się stylistycznie w większość rejonów Polski. Wyróżnia go przestronny garaż o powierzchni ponad 46 m2. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia na parterze tworzą wydzieloną od reszty pomieszczeń strefę dzienną z bezpośrednim wyjściem na taras.
Rezydencja parkowa 3 B WAH2102 (260,87 m2)
Projekt w stylu dworkowym z elementami nowoczesności - Rezydencja parkowa 3 B. Nazwany rezydencją nie bez powodu. Posiada ponad 260 m2 powierzchni użytkowej oraz garaż dwustanowiskowy. Idealny dla tych inwestorów, którym zależy na jak największym poczuciu prywatności. Poddasze użytkowe zostało w całości przeznaczone pod „strefę małżeńską”.
Na nieco ponad 53 m2 powierzchni użytkowej poza antresolą znajduje się wyłącznie sypialnia i łazienka. Projekt sprawdzi się w przypadku rodzin ze starszymi dziećmi, które nie potrzebują ciągłej opieki rodziców.
Domy z poddaszem to najczęstszy wybór inwestorów
Domy z poddaszem użytkowym to w ostatnim czasie najczęstszy wybór inwestorów. Przyczyniła się do tego ustawa o możliwości budowy domów do 70 m2 zabudowy bez pozwolenia oraz sytuacja na rynku działek budowlanych. Wydzielane przez sprzedających nieruchomości często posiadają minimalne wymiary i tym samym warunkują późniejszy wybór projektu.
Do tego dochodzą oczywiście indywidualne preferencje klientów i stosunkowo niskie koszty budowy. Jeśli w przedstawionym zestawieniu nie znalazłeś wymarzonego projektu, skontaktuj się z nami.
Do usłyszenia!
Kamila Szymkowiak
Twoja doradczyni Extradom.pl
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora