Dom przyjazny rodzinie wielopokoleniowej – 7 projektów dwulokalowych

Polska jest jednym z krajów europejskich, w których tradycja domów wielopokoleniowych jest mocno zakorzeniona. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniły się jednak nasze potrzeby i domy wielopokoleniowe wyglądają obecnie zupełnie inaczej niż kiedyś. Powinny być przede wszystkim komfortowe dla wszystkich jego mieszkańców. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego projektu domu oraz siedem gotowych propozycji znajdujących się w ofercie Extradom.pl.

Dom przyjazny rodzinie wielopokoleniowej – 7 projektów dwulokalowych - zdjęcie 1

Dlaczego decydujemy się na mieszkanie razem?

Jest wiele czynników, które wpływają na podjęcie decyzji o pozostaniu w domu rodzinnym lub wybudowaniu nowego przystosowanego do rodziny wielopokoleniowej. Poza czynnikiem finansowym jest to najczęściej wygoda. Młode pary, żyjąc blisko rodziców, mogą liczyć na pomoc w opiece nad dziećmi.

Działa to także w drugą stronę – seniorzy w razie potrzeby mają wsparcie tuż za ścianą i czują się dzięki temu bezpieczniej. Łatwiej podzielić się także obowiązkami dotyczącymi chociażby pielęgnacji ogrodu i utrzymania domu.

Jaki powinien być dom wielopokoleniowy?

Gdy decydujemy się na budowę nowego domu, możemy od podstaw zaaranżować przestrzeń dla rodziny wielopokoleniowej. Powinniśmy przy tym pamiętać, by wybrać projekt, który umożliwi wygodne użytkowanie wszystkim mieszkańcom oraz zapewni im poczucie autonomii. Do tego dochodzą indywidualne preferencje, dotyczące tego, jak „wiele wspólnego” członkowie rodziny chcą mieć ze sobą na co dzień.

Projekty domów wielopokoleniowych

Większość inwestorów wybiera projekty, w których występuje podział na dwa niezależne mieszkania z osobnymi wejściami. Jest to rozwiązanie, które zapewnia największe poczucie odrębności. Drugim, najpopularniejszym rozwiązaniem są domy ze wspólną klatką schodową. Wtedy dolną kondygnację wybierają najczęściej seniorzy, a dzieci z wnukami zamieszkują poddasze lub piętro. Nieco rzadziej wybierane są projekty ze współużytkowaną częścią dzienną.

Naszym zdaniem warto wybrać projekt, w którym rodziny będą miały dostęp do swoich prywatnych salonów i kuchni. Po dłuższym czasie, dzielenie tych pomieszczeń może stać się po prostu uciążliwe.

Poniższe zestawienie zawiera propozycje projektów o różnych powierzchniach, zarówno w wariantach parterowych, jak i dwukondygnacyjnych.

Nikos BSE1111 (111,37 m²)

Nikos BSE1111

Najmniejszy projekt w dzisiejszym zestawieniu, czyli parterowy Nikos BSE1111 zasługuje przede wszystkim na uwagę rodzin, które opiekują się samotnym seniorem. Studio o powierzchni blisko 30 m2, rozkładem przypominające kawalarkę, pozwala zachować starszej osobie poczucie niezależności. Wejście do tej części znajduje się bezpośrednio z wiatrołapu, które jest jedynym wspólnym pomieszczeniem.

Senior jest jednak na tyle blisko pozostałych mieszkańców, by wciąż czuć się bezpiecznie. Główny lokal zawiera dwie sypialnie, łazienką, toaletę oraz przestronną część dzienną.

Projekt Nikos to idealne rozwiązanie dla rodziny 2+1, która opiekuje się samotnym seniorem.

Piaseczno+senior KRP1907 (130,57 m²)

Piaseczno+senior KRP1907

Piaseczno+senior KRP1907, czyli nazwa mówiąca sama za siebie. Projekt jest poszerzoną o dodatkowe mieszkanie wersją projektu Piaseczno. Główny lokal o powierzchni ponad 80 m2 będzie komfortową przestrzenią dla rodziny 2+2. Posiada zadaszony taras, idealny do spotkań rodzinnych.

Dla części „senior”, autor przewidział osobne wejście od strony ogrodu. Rodziny mogą więc żyć zupełnie niezależnie od siebie. W przypadku chęci odwiedzin, do mieszkania głównego można się dostać za pomocą dodatkowych drzwi. Senioratka o powierzchni blisko 50 m2 zawiera dodatkową sypialnię.

Piaseczno+senior sprawdzi się w przypadku, gdy starsi rodzice są samodzielni i nie potrzebują ciągłego wsparcia młodszego pokolenia.

eko Typowy 37 KKE1039 (168,5 m2)

eko Typowy 37 KKE1039

Eko Typowy 37 to projekt powstały z myślą o inwestorach, którzy nie posiadają zbyt dużej działki. Dwa niezależne mieszkania o zbliżonej powierzchni około 80 m2 połączone są klatką schodową, na którą wejście przewidziane jest bezpośrednio z wiatrołapu. Rozkład pomieszczeń jest podobny, jednak w mieszkaniu dolnym przewidziane są dwie sypialnie, natomiast w górnym trzy. Każde z nich posiada wygodną strefę dzienną i łazienkę.

Projekt sprawdzi się nie tylko w przypadku typowej rodziny wielopokoleniowej, ale także gdy jedno z dzieci dorasta i chce mieć przy tym większe poczucie samodzielności, bez konieczności wyprowadzki z domu rodzinnego.

BS-56 wariant 2, dwulokalowy JGC1224 (171,70 m²)

BS-56 wariant 2, dwulokalowy JGC1224

Gdy mowa o wygodnej przestrzeni dla nieco większej rodziny, naprzeciw wychodzi projekt BS-56 wariant 2, dwulokalowy. Posiada on dwa lokale, w tym senioratkę o powierzchni około 50 m2, dla której przewidziano całkowicie niezależne wejście.

Drugie mieszkanie zawiera aż 4 pokoje oraz strych, który z powodzeniem można zaadaptować pod dodatkową sypialnię. Dom ma wyjątkowo przemyślany układ. Mniejsze mieszkanie posiada swój prywatny taras, a dostęp do kotłowni mają mieszkańcy obydwu lokali, bez potrzeby wzajemnego wchodzenia do części mieszkalnych.

BS-56 wariant 2, dwulokalowy to projekt funkcjonalny, pozwalający na zachowanie dużego poczucia autonomii jego mieszkańców.

Polecamy także webinar naszego eksperta, Wojciecha Rynkowskiego, dotyczący wyboru odpowiedniego projektu domu:

Ofelia 3 WAH1701 (179,11 m2)

Ofelia 3 WAH1701

Projekt Ofelia 3 musiał pojawić się w tym zestawieniu ze względu na bryłę, która zupełnie nie przypomina domu z wydzielonym dodatkowym mieszkaniem. Dostęp do studia o powierzchni około 30 m2 przewidziany jest bezpośrednio ze wspólnego wiatrołapu. Podobnie jak w przypadku projektu Niko będzie to doskonałe rozwiązanie dla rodziny, w której samotny senior wymaga codziennej pomocy.

Część główna domu podzielona jest dodatkowo na strefę dzienną (parter) i nocną (poddasze). Przewidziano w nim trzy przestronne sypialnie oraz dodatkowy pokój nad garażem, który można przeznaczyć pod funkcję rekreacyjną – na przykład rodzinną salę kinową.

Projekt Ofelia 3 to dowód na to, że układ projektu dla rodziny wielopokoleniowej nie musi wykluczać się z wyglądem klasycznego domu jednorodzinnego.

Decyma 14 BSA2264 (193,86 m2)

Decyma 14 BSA2264

Decyma 14 to projekt parterowy dla rodzin, które chcą czerpać ze swojej wzajemnej obecności jak najwięcej, nie rezygnując przy tym z komfortu mieszkania osobno. Mniejsze mieszkanie o powierzchni nieco ponad 45 m2 posiada niezależne wejście, ale także dodatkowe drzwi bezpośrednio do strefy dziennej głównego lokalu. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest spędzać razem czas czy przygotowywać wspólne posiłki.

Posiadanie prywatnego aneksu kuchennego daje jednak seniorom poczucie samodzielności, gdyby tylko tego potrzebowali. Większy lokal posiada aż 4 sypialnie, więc idealnie wpasuje się w potrzeby rodziny 2+3. W projekcie przewidziano garaż dwustanowiskowy.

Projekt Decyma 14 to nasz faworyt, jeśli chodzi o domy dla rodzin wielopokoleniowych o metrażu około 200 m2.

Willa komfortowa WAH1884 (324,67 m²)

Willa komfortowa WAH1884

Nasza ostatnia propozycja to piętrowy dom w stylu amerykańskiej rezydencji – Willa komfortowa. Epitet „komfortowa” idealnie obrazuje rozkład pomieszczeń. Na powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 320 m2, autor przewidział lokal dla seniora z całkowicie odrębnym wejściem.

Można się do niego dostać także bezpośrednio z części głównej domu, a dokładniej ze strefy dziennej. Strefa dzienna, czyli serce domu to przestrzeń o łącznym metrażu ponad 82 m2. Dodatkowo przewidziano 4 sypialnie, gabinet oraz siłownie.

Willa komfortowa to projekt, w którego przestrzeni odnajdą się duże rodziny, a jego bryła przyciągnie uwagę nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Najważniejszy jest komfort mieszkańców

Jak widać, oferta projektów dla rodzin wielopokoleniowych jest bardzo szeroka i zawiera pełen przekrój typów domów – od niewielkich parterowych brył po piętrowe rezydencje. Najważniejsze by układ domu był komfortowy dla wszystkich mieszkańców. Jeśli w rankingu nie znalazłeś odpowiedniego projektu, pamiętaj o możliwości kontaktu z doradcami lub skorzystania z bezpłatnej prezentacji projektów!

Do usłyszenia!

Kamila Szymkowiak

Twoja doradczyni Extradom.pl

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Recenzje projektów domów
ranking domów z płaskim dachem projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
10.09.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jaki dom z płaskim dachem wybrać? TOP 6 propozycji naszego doradcy

Nowoczesność, estetyka i niebanalny wygląd, czyli domy z płaskim dachem. Najc...

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
16.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który...

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
16.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
Top 10 najpopularniejszych projektów 2018 roku
15.07.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Top 10 najpopularniejszych projektów 2018 roku

Parterowe, piętrowe, a może z poddaszem użytkowym? Który typ domu cieszył się największym zainteresowaniem? Aż siedem proj...

Recenzje projektów domów
ranking domów z płaskim dachem projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
10.09.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jaki dom z płaskim dachem wybrać? TOP 6 propozycji naszego doradcy

Nowoczesność, estetyka i niebanalny wygląd, czyli domy z płaskim dachem. Najc...

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
16.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który...

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
16.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
Top 10 najpopularniejszych projektów 2018 roku
15.07.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Top 10 najpopularniejszych projektów 2018 roku

Parterowe, piętrowe, a może z poddaszem użytkowym? Który typ domu cieszył się największym zainteresowaniem? Aż siedem proj...

REKLAMA
Zamknij