Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży - odpowiedź na zmieniające się potrzeby rodziny
Jednym z dylematów przy wyborze projektu domu jest trudność z jego dopasowaniem do ewoluujących z czasem wymagań rodziny. Nasze oczekiwania i potrzeby zmieniają się bowiem na kolejnych etapach życia, są inne na samym początku związku, inne kiedy pracujemy i wychowujemy dzieci, wreszcie - inne kiedy młodsze pokolenie wyprowadza się na stałe.
Jak zatem rozwiązać ten problem i wybrać projekt, który będzie się zmieniał dynamicznie wraz z naszymi potrzebami? Najprostszą odpowiedzią wydaje się wybudowanie kolejno kilku domów. Jednak z oczywistych powodów, zwykle jest to trudne lub niemożliwe, zarówno ze względów finansowych jak i organizacyjnych. Można natomiast postawić budynek charakteryzujący się dużo większą elastycznością w tym zakresie. Do takich projektów należy zdecydowanie dom z wydzielonym mieszkaniem, tak zwaną senioratką.
Czym jest senioratka?
W tym miejscu należy wyjaśnić, czym jest senioratka. Jest to wydzielona część domu, zwykle z osobnym wejściem, znajdująca się na parterze, przeznaczona dla seniorów rodziny. Na ogół charakteryzuje się powierzchnią użytkową sporej kawalerki, czyli około 35-45 m2 i składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni i łazienki.
Co prawda nazwa wskazuje, że jest ona przeznaczona dla starszego pokolenia, ale wcale nie musi tak być. Jest to znakomite rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych, które chcą mieszkać razem, ale jednocześnie zachować sporą dozę niezależności i prywatności.
Jak wspomniałem na wstępie artykułu, nasze oczekiwania wobec domu zmieniają się wraz z upływem czasu. Na początku wystarczy nam spora kawalerka. Potem, gdy wychowujemy dzieci i pracujemy, potrzebne jest nam zdecydowanie więcej przestrzeni.
Wreszcie w czasie „jesieni życia” nasze potrzeby maleją i zwłaszcza z przyczyn ekonomicznych, lokum wielkości kawalerki będzie znów odpowiednie. Podział domu na dwa niezależne i w pełni samowystarczalne lokale, stanowi odpowiedź na większość z wymienionych potrzeb.
Polecamy również nasz ranking Extradom.pl: Dom przyjazny rodzinie wielopokoleniowej – 7 projektów dwulokalowych
Kiedy dom zmienia się razem z rodziną
Przyjrzyjmy się zatem, jak mogłyby wyglądać takie zmiany i jak będą wykorzystywane obie części domu.
- Zacznijmy od młodego małżeństwa, które wybudowało dom, posiłkując się kredytem. Wynajmuje ono większą część budynku, dzięki czemu szybko nadpłacają kredyt hipoteczny na samym jego początku, kiedy jest to najbardziej opłacalne.
- Kiedy w rodzinie pojawią się dzieci, przychodzi pora, by zamienić mniejszy lokal na większy, tym razem wynajmując mniejszą część lub, jeśli jest taka potrzeba, adaptując ją na znakomite miejsce do prowadzenia praktyki zawodowej lub działalności gospodarczej.
- Wejście dzieci w dorosłe życie to dobry moment na kolejną zmianę. Mogą się one przeprowadzić do senioratki, żyjąc w znacznej mierze niezależnie od rodziców, co prawdopodobnie zapobiegnie wielu codziennym nieporozumieniom i niepotrzebnym dyskusjom.
- Wreszcie, kiedy inwestorzy doczekają się wnuków, mogą sami przeprowadzić się do mniejszej części, większą przekazując swoim dzieciom na przykład w zamian za opiekę i regulowanie wszelkich opłat związanych z konserwacją i utrzymaniem nieruchomości.
Jak widać, budowa domu, który już na etapie projektowania został pomyślany jako dwupokoleniowy, daje duże możliwości adaptacyjne.
Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?
Senioratka - bezpieczeństwo i wygoda dla seniorów
Jeśli mniejszy z lokali od początku ma być wykorzystywany przez seniorów, to już na etapie budowy warto pomyśleć o potrzebach osób z ograniczoną mobilnością. Oczywiście po pierwsze należy zatroszczyć się, by był umieszczony na parterze, z łatwym dostępem z zewnątrz.
Po drugie należy wyposażyć go w szersze niż standardowe drzwi i to zarówno te wejściowe jak i wewnętrzne. Trzeba też zadbać o to, by podłoga stanowiła jedną gładką płaszczyznę, bez progów i stopni. Dzięki takim rozwiązaniom we wnętrzu będzie mogła swobodnie poruszać się osoba korzystająca z wózka lub balkonika.
Kolejne udogodnienia powinny znaleźć się w łazience, na przykład duża kabina prysznicowa z odpływem w podłodze, tak by wejście pod prysznic nie stanowiło żadnego problemu, a w trakcie zabiegów higienicznych można było wygodnie usiąść na zainstalowanym przy ścianie siedzisku. Dobrze również pomyśleć o właściwym zamontowaniu toalety i ewentualnych uchwytów ułatwiających korzystanie z niej.
Już na etapie wyboru projektu warto zadbać o to, by senioratka miała odpowiednio dużą powierzchnię i układ pomieszczeń przyjazny dla przyszłych mieszkańców.
Warto też zaznaczyć, że niektóre projekty prezentują nieco inne podejście do tematu, w którym lokal przeznaczony dla seniorów jest integralną częścią domu, z wejściem z hallu. Ma to swoje zalety, jak na przykład możliwość zapewnienia im lepszej opieki, z drugiej pozbawia ich znacznej części niezależności i prywatności.
Wymienione przed chwilą rozwiązanie może być korzystne dla osób starszych, natomiast gorzej sprawdzi się w przypadku aneksu dla młodzieży lub na wynajem, ten właśnie ze względu na zachowanie dyskrecji i swobody użytkowania powinien mieć swoje osobne wejście.
Osobne liczniki mediów
Jeśli rozważamy wynajmowanie wydzielonej części domu, warto też zawczasu pomyśleć o jasnym podziale rachunków za energię. O ile w przypadku seniorów zapewne wystarczyłby podlicznik, o tyle w przypadku udostępnienia senioratki młodzieży lub wynajmu warto pomyśleć o zupełnie osobnych licznikach, być może nawet przedpłaconych.
Zapraszam również Państwa do obejrzenia mojego webinaru nt. kontroli wydatków podczas budowy:
Senioratka - czyli dom wielopokoleniowy z wyboru
W Polsce rodziny wielopokoleniowe wciąż nie należą do rzadkości, jednak często dzieje się tak z przymusu, a nie z wyboru. W takiej sytuacji dom z wydzielonym mieszkaniem dla młodych/dla seniorów czy wreszcie z przeznaczeniem na wynajem zapewnia tak bardzo pożądaną elastyczność użytkowania.
Możliwość prowadzenia gospodarstwa domowego razem, ale osobno będzie zapewne zyskiwać coraz więcej zwolenników. Ma to wiele praktycznych zalet zarówno ekonomicznych jak i organizacyjnych, które trudno przecenić.
Jednak dom z senioratką to przede wszystkim bardzo dobre rozwiązanie dla osób chcących zaopiekować się swoimi rodzicami w ich jesieni życia, jednak bez ograniczania wzajemnej niezależności i prywatności.
Wojciech Rynkowski
Ekspert Extradom.pl
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora