Jak działają lodówki wolnostojące i jakie mają zalety?
Zastanawiasz się, czy lepiej kupić lodówkę wolnostojącą, czy może do zabudowy? Te pierwsze nie są już dużymi, białymi klockami przytłaczającymi wnętrze. Przeciwnie - dzisiaj to świetnie dopracowane pod względem wzornictwa urządzenia, które są prawdziwą ozdobą kuchni. Poznaj też inne ich zalety!
Jak działają lodówki wolnostojące i czy różnią się od modeli w zabudowie?
Najważniejsza różnica dotycząca lodówki wolnostojącej i do zabudowy dotyczy tego, że ten drugi rodzaj sprzętu umieszczasz w specjalnej obudowie. Utrudnia to nieco montaż i ewentualne naprawy, narzuca też określone wymiary lodówki - jeśli raz zdecydujesz się na chłodziarko-zamrażarkę, trudno będzie ją zastąpić modelem side by side. Taki sprzęt ma jednak swoje zalety - stworzy spójną aranżację z meblami kuchennymi! Pamiętaj jednak, że trzeba zadbać o wszystkie szczegóły - w tym o odpowiednią wentylację i odległość od ścianek obudowy.
Lodówka wolnostojąca to propozycja, którą łatwiej dopasować w każdym wnętrzu. Masz dużo większą swobodą ustawiania modelu. Pamiętaj jednak, by zachować odpowiednią odległość od kaloryfera lub piekarnika. Szczegółowe informacje znajdziesz w zaleceniach konkretnego producenta. Dzisiaj wybór urządzeń tego typu jest bardzo duży - możesz zdecydować się na nowoczesny model w kolorze białym, srebrnym, szarym lub czarnym albo na sprzęt w stylu retro! Te ostatnie modele cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich miłośników wzornictwa nawiązującego do dawnych lat.
Jak działa lodówka? Podłączony do prądu agregat zasila kluczowe elementy lodówki, takie jak parownik i skraplacz. Uruchamia się wówczas czynnik chłodniczy, który zmienia swój stan skupienia, pochłaniając ciepło z wnętrza urządzenia. W ten sposób utrzymywana ustawiona przez ciebie temperatura, a produkty spożywcze zachowują świeżość, smak i właściwości odżywcze.
Dlaczego warto kupić lodówkę wolnostojącą?
Zastanawiasz się, jakie są największe zalety lodówek wolnostojących? Wśród najważniejszych warto wymienić:
- duży wybór modeli;
- łatwość w doborze sprzętu do aktualnych potrzeb - raz możesz kupić chłodziarko-zamrażarkę, innym razem podblatową;
- atrakcyjny design, który łatwo dostosujesz do wnętrza;
- łatwiejszy montaż.
Na jakie parametry zwracać uwagę, porównując dostępne propozycje? Gdy wiesz już, jakiego urządzenia szukasz, przyjrzyj się specyfikacji technicznej. Przeanalizuj:
- wymiary lodówki;
- pojemność chłodziarki i zamrażarki;
- zastosowane technologie, w tym No Frost;
- klasę energetyczną;
- poziom generowanego hałasu;
- łatwe sterowanie;
- udogodnienia w przechowywaniu określonego rodzaju żywności;
- dodatkowe funkcje, jak kostkarka czy dystrybutor wody.
Ile zapłacisz za lodówkę wolnostojącą?
Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, kupując lodówkę wolnostojącą? To zależy od tego, jakiego sprzętu szukasz. Modele podblatowe to kwestia ok. 1000 zł. Klasyczne chłodziarko-zamrażarki - dwa razy tyle, ale jeśli zależy ci na No Frost, bądź przygotowany na nieco wyższą cenę. Możesz wybierać też propozycje side by side - te zwykle zaczynają się od ok. 4500 zł, przy czym najbardziej zaawansowane urządzenia kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Dobrze więc na początku ustalić, w jakim budżecie chcesz się poruszać i porównywać sprzęty z tej samej półki cenowej. Przed sfinalizowaniem zakupu sprawdź nie tylko opis produktu, ale przeczytaj oceny użytkowników. To wartościowa podpowiedź o tym, jak urządzenie sprawdza się na co dzień. Możesz też obejrzeć recenzje wideo modelu, który wpadł ci w oko, by poznać wszystkie jego możliwości! Propozycje uznanych producentów o wysokich ocenach kupujących to bezpieczny wybór - możesz być pewien, że taka lodówka posłuży ci bezawaryjnie przez dłuższy czas!
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora