100 zł do Twojego zamówienia 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Przytulna kuchnia – wystrój pełen ciepła! Jak ją zaaranżować? Pomysły na kolory, podłogę i światło w ciepłej kuchni

Niejednej współczesnej kuchni brakuje ciepłego, urokliwego klimatu, który poprawia samopoczucie i zachęca do rodzinnych pogaduszek – nawet podczas zabieganego poranka. Co zrobić, aby nowoczesna kuchnia była przytulna? Dowiedz się, jakie kolory ścian, barwa oświetlenia, meble kuchenne i naturalne materiały stworzą błogą atmosferę, która umili Ci przygotowywanie posiłków. Podpowiadamy, w jakim stylu urządzić przytulną kuchnię, aby funkcjonalna przestrzeń robocza zyskała nastrojowy, relaksacyjny wymiar.

kuchni przytulna kuchnia w stylu rustykalnym - zdjęcie 1

Jak wybrać projekt domu, jeśli jednym z Twoich priorytetów jest przytulna kuchnia? Nie musisz się ograniczać do budynków w stylu wiejskim, szczególnie gdy nie przekonują Cię wielospadowe dachy czy drewniana konstrukcja. Zwróć uwagę na tzw. nowoczesne stodoły. To domy o prostej bryle, które łączą minimalizm z nawiązaniami do zabudowań gospodarczych. Od Twoich preferencji zależy, czy wybierzesz stodołę murowaną, czy szkieletową. W obu projektach sprawdzą się elementy podkreślające ciepły klimat pomieszczeń. Przeczytaj, jak urządzić kuchnię w domu, która będzie wprawiać domowników w błogi nastrój.

Trendy w aranżacji przytulnej i nowoczesnej kuchni

Jak urządzić nowoczesną kuchnię tak, aby zapewniała domownikom dostęp do inteligentnych sprzętów AGD, a jednocześnie nie wyglądała jak katalogowe wnętrze, któremu brakuje indywidualnego ducha? Jeśli chcesz osiągnąć kompromis między ciepłą atmosferą a minimalistyczną współczesnością, skieruj się ku filozofii hygge, czyli poszukiwaniu szczęścia w drobnych przyjemnościach i bliskich relacjach. Duński koncept odzwierciedla się w aranżacji przytulnej kuchni w formie:

  • ciepłego oświetlenia, np. podszafkowej taśmy LED z płynną regulacją barwy za pomocą pilota,
  • połączenia neutralnych odcieni (bieli, beżu, szarości) z takimi kolorami, które emanują energią (żółtym, pomarańczowym) lub spokojem (zielonym, brązem),
  • naturalnych materiałów, np. bawełnianych ściereczek, kamiennego blatu, rattanowego abażuru.

Hygge sprawdzi się szczególnie w przytulnej przestrzeni z jadalnią i salonem. Projekty domów nowoczesnych sprzyjają zaaranżowaniu kuchni otwartej, w której strefa relaksu z kocami, poduszkami i pledami przyćmiewa „roboczą” atmosferę w aneksie kuchennym. Przytulność staje się wszechobecna dzięki korespondującym ze sobą materiałom i wzorom.

Konkurencję dla hygge stanowi cottagecore. W przypadku kuchni inspirowanej wiejską sielanką minimalizm zostaje porzucony na rzecz licznych „babcinych” dekoracji. Kuchnia rustykalna jest zdominowana przez m.in. wiklinowe koszyki, drewniane i lniane akcesoria, drobne motywy kwiatowe czy klasyczne wzornictwo (kropki, kratkę, paski).

Przytulna kuchnia w stylu cottagecore.jpg
Przytulna kuchnia w stylu cottagecore

Jak połączyć powrót do natury i przeszłości z nowoczesnym wyposażeniem? Najnowsze trendy obejmują „niewidzialną kuchnię”, która zakłada zabudowę sprzętów AGD. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz rezygnować z inteligentnych rozwiązań w przytulnym wnętrzu. Wystarczy, że ukryjesz je za frontami, które będą się wpisywać w ciepłą, rodzinną stylistykę. Jeżeli przepadasz za świeżymi ziołami na blacie, ucieszy Cię biophilic design. Styl biofilny koncentruje się na zjednoczeniu człowieka z przyrodą poprzez ekspozycję na naturalne materiały i roślinność.

W jakim stylu można urządzić przytulną kuchnię?

Czy wiesz, że szukając pomysłów na aranżację przytulnej kuchni, warto zerknąć na inspiracje z różnych zakątków świata? Ciepłe kuchnie czerpią ze stylów charakterystycznych dla chłodnej północy, francuskiej sielanki, nadmorskich krajobrazów czy angielskiej elegancji.

Przytulna kuchnia w stylu angielskim

Subtelne frezy na frontach, zdobione uchwyty licznych szufladek, błyszcząca porcelana za przeszkleniami w kredensie, pojemniki stylizowane na stare – to zaledwie kilka elementów charakterystycznych dla wnętrza w stylu angielskim. Ten przytulny wystrój kuchni emanuje spokojną harmonią elegancji z sielskością. Pomieszczenie wypełniają biele i szarości, które tworzą przyjazny klimat dzięki połączeniu z drewnianą podłogą, naturalnymi akcesoriami i ciepłym światłem. Jedną z wyróżniających się dekoracji może być szkocka krata na obrusie czy bieżniku.

Zobacz inspiracje: Boazeria angielska – jak ozdobić ściany modną boazerią angielską?

Przytulna kuchnia w stylu prowansalskim

Prowansja zagości w Twojej przytulnej kuchni, jeśli postawisz na ażurowe akcesoria (np. z rattanu lub wikliny), pastelowe odcienie oraz celowo postarzane meble kuchenne (np. w stylu shabby chic). Prowansalska kuchnia jest zdominowana przez biel, którą przełamuje się blatami imitującymi drewno i pudrowymi akcentami, np. lawendowymi. W tej aranżacji sprawdzi się także cegła (bielona i czerwona), kafelki na podłodze (szczególnie gresowe) oraz emaliowane osłonki na doniczki ze świeżymi ziołami, które nadadzą kuchni sielskiego charakteru. Możesz się pokusić także o niestandardowe rozwiązania, np. granitowy zlew w odcieniu écru.

Przytulna kuchnia w stylu śródziemnomorskim

Dzięki przytulnej kuchni w stylu śródziemnomorskim letni klimat nie opuści Cię przez cały rok. W zależności od Twoich preferencji możesz wybrać kolor morski, który dryfuje w stronę niebieskości lub zieleni. Jeden z popularniejszych ciepłych odcieni to turkus – przepięknie komponuje się z jasnym drewnem i ożywia neutralne barwy.

Przytulna kuchnia z turkusowymi frontami i akcesoriami kontrastującymi z bielą
Przytulna kuchnia z turkusowymi frontami i akcesoriami kontrastującymi z bielą

Inwestorzy zafascynowani Grecją mogą wybrać umeblowanie kuchni w odcieniu kobaltu. Co prawda to chłodna barwa, ale przełamuje się ją ciepłymi dodatkami, np. żółtym ekspresem przelewowym. Jeżeli jest Ci bliskie marokańskie wzornictwo, wybierz bogato zdobione kafle, które urozmaicą fartuch kuchenny między dolnymi a górnymi szafkami z gładkimi, połyskującymi frontami.

Czy tylko ciepłe kolory sprawdzą się w przytulnej kuchni?

Przytulny wystrój kuchni powinien bazować na neutralnych i ciepłych kolorach. Chociaż zimne barwy sprzyjają odstresowaniu i wyciszeniu się, to mogą nadać wnętrzu zbyt surowy charakter. Z tego względu warto unikać m.in. chłodnych niebieskości. Co więcej, jeżeli będzie padać na nie światło o niskiej temperaturze barwowej, może powstać niepożądany „brudny” efekt.

Ciepłe kolory komponujące się z neutralnymi, np. białym i szarym, to żółty, pomarańczowy, czerwony czy różowy. Lepiej skłonić się ku pastelom, które nie przytłaczają tak mocno, jak futurystyczne, intensywne odcienie. Pamiętaj też o cieplejszych wariacjach zieleni (znajdują się w pobliżu żółtych tonacji na kole kolorów). Zgaszona oliwkowa zieleń pasuje do m.in. pudrowego różu, kremowego beżu i musztardowego żółtego.

projekt domu Nasza Stodoła S KRY1003 kuchnia wystrój
Beże i jasne kolory w przytulnej kuchni z jadalnią - projekt domu Nasza Stodoła S KRY1003

Jasne kolory powiększają optycznie małe pomieszczenia. Kuchnia zamknięta będzie wyglądała na mniejszą i cięższą, jeśli wybierzesz fronty w ciemniejszych kolorach. Lepiej postaw na drobne akcenty w kontrastowych barwach – granatowe doniczki na zioła, ciemnobrązowe puszki na kawę i herbatę czy czarne gniazdka elektryczne.

Może Cię zainteresować: Ile kosztuje malowanie ścian? Sprawdź aktualny cennik!

Jakie materiały sprawią, że kuchnia będzie ciepła i przytulna?

Jak wykończyć ściany wewnętrzne inaczej niż malowaniem, aby podkreślały przytulną atmosferę? Ciemne deski z drewna egzotycznego, np. merbau, teak albo wenge, są odporne na zmienne warunki (np. poziomu wilgotności i temperatury wskutek gotowania) i mogą kontrastować z jaśniejszymi elementami, np. blatem czy frontami.

W zależności od aranżacji kuchni możesz postawić także na tapety z motywami roślinnymi czy kafelki z pastelową mozaiką. Dobry pomysł to także wypełnienie fartucha kuchennego, czyli przestrzeni między blatem a szafkami wiszącymi, płytkami imitującymi cegły.

Jakie oświetlenie wybrać do przytulnej kuchni?

Oświetlenie kuchenne powinno być regulowane, aby domownicy mogli dostosowywać barwę światła do czynności, nastroju czy pory roku. Barwa światła, która jest najważniejsza w przytulnym wnętrzu, charakteryzuje się temperaturą w zakresie od 2700 K do 3200 K. Chociaż ciepłe oświetlenie podszafkowe sprzyja wieczornemu relaksowi w salonie z aneksem kuchennym, to możesz preferować neutralne w trakcie przygotowywania posiłków. Żarówki generujące światło o barwie między 3300 K a 4500 K imitują słońce. Barwy od 4600 K w górę są coraz zimniejsze. Czy mają zastosowanie w przytulnej kuchni? Zimne światło wyostrza detale, więc może Ci się przydać podczas skrupulatnych porządków.

projekt domu Dom na praktycznej 2 WAH2066 kuchnia wystrój
Odpowiednio dobrane doświetlenie w przytulnej kuchni - projekt domu Dom na praktycznej 2 WAH2066

Pamiętaj, aby dopasować lampy kuchenne do aranżacji przytulnej kuchni tak, aby uniknąć przytłoczenia ilością detali i wzornictwa. Jeżeli postawisz na dekoracyjny fartuch kuchenny z kafelków, skieruj się ku lampom z gładkimi kloszami. I odwrotnie – pleciony abażur w nietypowym kształcie wyróżni się na tle neutralnych frontów oraz ścian.

Dowiedz się więcej: Oświetlenie kuchni - jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?

Jaka podłoga podkreśli ciepłą, przytulną kuchnię?

Czy kafelki kojarzą Ci się wyłącznie ze śliską i zimną powierzchnią, która absolutnie nie pasuje do przytulnej aranżacji kuchni? Zatem mogą Cię zaskoczyć płytki drewnopodobne układane na wzór jodełki – klasycznej, francuskiej lub węgierskiej. Jeśli marzy Ci się ciepła kuchnia z panelami, ale obawiasz się, że nie sprostają warunkom w tym pomieszczeniu, możesz zdecydować się na podłużne kafle gresowe z teksturą imitującą naturalne słoje.

Zobacz więcej porad: Kafelki do kuchni – na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Położenie tych samych paneli w aneksie kuchennym, jadalni i salonie jest możliwe, ale wymaga dostosowania parametrów podłogi do czynników zewnętrznych. Panele kuchenne powinny być odporne na zmienną temperaturę, wilgotność czy ścieranie.

Jak urządzić przytulną, małą kuchnię w bloku?

Aranżacja małej i przytulnej kuchni w bloku bywa wyzwaniem. Jak urządzić aneks kuchenny, aby uniknąć efektu przytłoczenia zabudową do sufitu? Warto, aby ciepła kuchnia w małym mieszkaniu bazowała na jasnej kolorystyce. W tej przestrzeni sprawdzi się takie drewno, jak brzoza, jesion czy sosna. Ciemne barwy powinny odgrywać rolę akcentów, np. w formie uchwytów szafek, aby nie zmniejszać optycznie zakątka. Lamele ścienne, błyszczące fronty, otwarte półki czy przeszklenia w szafkach dodadzą głębi malutkiej kuchni.

Jeżeli podobają Ci się szafki kuchenne ze szklanymi drzwiczkami, ale obawiasz się, że wyeksponują nieład na półkach lub kolekcję niepasujących do siebie kubków, możesz wybrać rozwiązania kompromisowe. Szkło ryflowane lub mleczna tafla przysłoni zawartość szafek.

Zobacz sugestie eksperta: Kuchnia na poddaszu – jak urządzić malutką kuchnię na poddaszu ze skosami?

Jak zaprojektować przytulną kuchnię z wyspą?

Wyspa w kuchni nie tylko zapewnia dodatkowy blat roboczy i miejsce do przechowywania akcesoriów, ale także ułatwia domownikom wspólne przyrządzanie posiłków. Jak zaprojektować wyspę, która stanowi granicę między przytulną kuchnią a jadalnią lub salonem? Rozważ podzielenie wyspy na dwie części: roboczą (od strony kuchni) i relaksacyjną (od strony salonu). W pierwszej warto umieścić np. szuflady na akcesoria kuchenne, a w drugiej – hokery, czyli wysokie siedziska, na których spoczną goście umilający Ci przygotowywanie kawy czy deserów. Jeśli wybierzesz krzesła barowe z ergonomicznymi i miękkimi oparciami, np. welurowymi, podkreślisz przytulny charakter wyspy.

rojekt domu Willa PArkowa 9 WAH2150 kuchnia wystrój
Wyspa z siedziskami w kuchni - projekt domu Willa Parkowa 9 WAH2150

Jak zaaranżować przytulną kuchnię z jadalnią?

Centrum jadalni, czyli stół, powinien nawiązywać do stylu przytulnej kuchni. Jeśli zdecydujesz się na wnętrze prowansalskie, poszukaj stołu z bielonego, postarzanego drewna, który ozdobisz pastelowym bieżnikiem z kwiecistym motywem. Stoły charakterystyczne dla industrialnych i loftowych wnętrz wpisują się także w inną stylistykę. Stół z blatem z widocznym usłojeniem oraz ciężkimi, metalowymi nogami sprawdzi się w jadalni przy kuchni w stylu skandynawskim. Co ważne, metalowe nogi stołu, które mają nietypowy kształt, mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

Co ma duży wpływ na przytulną atmosferę oraz komfort gości w jadalni przy kuchni? Tapicerowane krzesła z miękkimi oparciami i siedzeniami, które pozwalają na zajęcie znacznie wygodniejszej pozycji niż drewniane, proste krzesła. Modele z podłokietnikami dodatkowo uprzyjemnią gościom czas spędzony przy stole. Must-have to ciepłe oświetlenie nad blatem – światło o barwie 3000-3200 K podkreśli nastrój, ale nie wpłynie negatywnie na wizualny odbiór potraw. Uwaga – jeżeli masz stół i krzesła z bielonego drewna, wybierz światło o barwie 3500-4000 K, czyli zbliżone do neutralnego.

Dowiedz się więcej: Salon z jadalnią - jak pomysłowo zaaranżować salon i jadalnię w jednym?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
błędy przy budowie domu rozpoczęcie budowy
Formalności budowlane
plan ogólny
Formalności budowlane
błędy przy budowie domu rozpoczęcie budowy
Formalności budowlane
plan ogólny

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
lodówka wolnostojąca Sponsorowany
12.12.2024 r. Artykuł partnerski

Jak działają lodówki wolnostojące i jakie mają zalety?

Zastanawiasz się, czy lepiej kupić lodówkę wolnostojącą, czy może do zabudowy? Te pierwsze nie są już dużymi, białymi kloc...

Kuchnia
tradycyjna zastawa stołowa inspiracje Sponsorowany
09.12.2024 r. Artykuł partnerski

Tradycyjna zastawa stołowa jako element stylowej jadalni – inspiracje i porady

Zastawa stołowa, wykorzystywana na co dzień i od święta jest świadectwem hist...

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
lodówka wolnostojąca Sponsorowany
12.12.2024 r. Artykuł partnerski

Jak działają lodówki wolnostojące i jakie mają zalety?

Zastanawiasz się, czy lepiej kupić lodówkę wolnostojącą, czy może do zabudowy? Te pierwsze nie są już dużymi, białymi kloc...

Kuchnia
tradycyjna zastawa stołowa inspiracje Sponsorowany
09.12.2024 r. Artykuł partnerski

Tradycyjna zastawa stołowa jako element stylowej jadalni – inspiracje i porady

Zastawa stołowa, wykorzystywana na co dzień i od święta jest świadectwem hist...

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

REKLAMA
Zamknij