Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku
Aranżacja piwnicy to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. No bo przecież jak urządzić piwnicę, aby ta była funkcjonalna i służyła za dodatkową przestrzeń? Zdecydowanie w tym wnętrzu tkwi duży potencjał, który warto pomysłowo wykorzystać. Nie trzeba więc budować aranżacji piwnicy w domu składającej się jedynie z półek i wszędobylskich regałów.
Piwnica w domu zwykle służy jako magazyn na wszystkie niepotrzebne przedmioty, z których korzystamy jedynie sezonowo. Standardowo swoje miejsce ma tam również kotłownia i składzik na opał. Jednak kto powiedział, że w piwnicy nie można zaaranżować miejsca, gdzie będziesz mógł zrelaksować się po długim i męczącym dniu, zadbać o kondycję czy rozwijać swoje pasje? Sprawdziliśmy, jak najlepiej wykorzystać kawałek dodatkowej przestrzeni w domu, jakim jest piwnica.
Aranżacja piwnicy – od czego zacząć?
Cel, jaki powinien Ci przyświecać w tym, aby znaleźć dobry pomysł na piwnicę, to urządzić ją funkcjonalnie i z pomysłem. Przy odrobinie wyobraźni pomieszczenie to może stać się centrum rozrywki lub po prostu ułatwi organizację w domu. Dzięki piwnicy możesz pozbyć się np. dodatkowych szaf z sypialni czy sprzętów AGD, które zabierają cenną przestrzeń w łazience. Kluczową rolę w aranżacji piwnicy odgrywa jednak projekt domu. Dobry plan uwzględnia wielkość pomieszczenia w piwnicy oraz panujące w nim warunki.
Aranżacja piwnicy w domu – co wziąć pod uwagę?
Jak urządzić piwnicę w domu? Obmyślając aranżację piwnicy, trzeba wziąć także pod uwagę temperaturę, która panuje w pomieszczeniu. W większości przypadków wymagane będzie założenie ogrzewania w postaci tradycyjnych kaloryferów czy też ogrzewania podłogowego.
Pod uwagę warto wziąć również rozmiar i wysokość pomieszczenia. W piwnicy, w małym domu lub w bloku, temperatura będzie dużo niższa niż w lokalu mieszkalnym, przez co możliwości adaptacji będą mocno ograniczone. Aranżacja małej piwnicy musi być mocno przemyślana i podobnie jak w przypadku urządzania niewielkiego pokoju — nie mogą się w niej znaleźć przypadkowe elementy.
Nieco utrudniona może też okazać się aranżacja niskiej piwnicy. Niestety w takim przypadku, nie ma co myśleć o suszarni, kinie czy siłowni. Jednak nadal pomieszczenie to możemy przeobrazić w spiżarnię lub magazyn.
Aranżacja piwnicy w bloku – o czym warto pamiętać?
Gdy ustalimy przeznaczenie piwnicy, stanie się jasne, czy jest konieczność zapewnienia w pomieszczeniu wentylacji. Zanim zaczniemy remont, musimy ocenić także stan ścian i jeśli będą one pozostawiać wiele do życzenia – trzeba będzie je, chociażby wygładzić i pomalować.
A jak urządzić piwnicę w bloku? Organizacja piwnicy w bloku, która w dodatku nie jest zbyt duża, musi być dobrze przemyślana. Dostępną przestrzeń najlepiej podzielić na strefy. Dzięki temu każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce, a po potrzebną nam w danej chwili rzecz będzie można sięgnąć, z każdego miejsca w piwnicy.
Jak urządzić piwnicę? Pomysły i inspiracje
Zastanawiasz się, jak urządzić piwnicę w domu? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na adaptację tego miejsca. Dawka inspiracji sprawi, że aranżacja piwnicy będzie dla Ciebie dużo łatwiejsza.
Pralnia w piwnicy
Piwnica to idealne miejsce na zorganizowanie pralni i suszarni. Umieszczenie urządzeń w podpiwniczeniu sprawi, że odgłosy nie będą przeszkadzać domownikom, a co za tym idzie, pranie będzie można robić o każdej porze dnia i nocy.
Przy dostatecznej ilości miejsca zmieszczą się tam także kosze na brudną bieliznę, suszarki na pranie i półki na detergenty. Zaaranżowanie pralni i suszarni w piwnicy sprawi, że wymienione przedmioty znikną z zasięgu wzroku, a Ty zyskasz dodatkową przestrzeń w pokojach czy łazience.
Zanim jednak urządzisz pralnia w piwnicy domu, pamiętaj o zamontowaniu ogrzewania. W okresie zimowym suszenie ubrań na rozkładanych suszarkach byłoby nieefektywne.
Spiżarnia w piwnicy
Jeśli nie możesz pochwalić się dużą piwnicą, w której zmieszczą się duże sprzęty AGD, warsztat czy stół bilardowy, warto rozważyć jeden z pomysłów na małą piwnicę, jaką jest spiżarnia. Duża ilość półek i szafek nie tylko pozwoli Ci przechować zapas wody, makaronów czy kasz, ale też pomieścić przygotowane przez Ciebie domowe konfitury, soki do herbat czy ogórki, które wykorzystasz podczas niedzielnego obiadu.
Urządzając nowoczesną spiżarnię w piwnicy, nie musisz martwić się nawet o adaptację pomieszczenia. Idealnym środowiskiem do przechowywania zapasów są podłogi i ściany w surowym stanie. Beton czy też cegła doskonale utrzymują wilgoć powietrza oraz prawidłową temperaturę.
Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?
Warsztat w piwnicy
Mały warsztat w piwnicy przyda się każdemu wielbicielowi majsterkowania. Piwnica może pełnić funkcję składzika na chwilowo nieużywane urządzenia, akcesoria, narzędzia i inne przedmioty, dla których nie ma miejsca w domu lub które zwyczajnie nie nadają się do eksponowania. Wystarczy odpowiednio do potrzeb dobrać regały i wieszaki, aby w piwnicy dało się przechowywać meble tarasowe, narzędzia ogrodnicze czy komplet opon samochodowych, a jednocześnie panował tam ład i porządek.
Jak urządzić warsztat w piwnicy? Niezbędny może okazać się stół roboczy wyposażony w długi blat, z dużą ilością szuflad oraz dodatkowymi funkcjonalnościami. Warsztat w piwnicy w bloku warto wyposażyć też w specjalne tablice, do których zawieszane są narzędzia, po to, aby zaoszczędzić miejsce.
Pokój rozrywki w piwnicy
Nieoczywisty pomysł na piwnicę w bloku to stworzenie w niej strefy rozrywkowej. Miejsce, w którym będzie można nie tylko zrelaksować się po długim dniu w pracy i oderwać od szarej rzeczywistości, ale też takie, do którego będzie można zaprosić bliskich i znajomych na wspólną zabawę.
W podpiwniczeniu będzie można wstawić rzeczy, dla których zabrakło miejsca na piętrze, a do których chcemy mieć dostęp. Powiedzmy sobie szczerze: kto nie chciałby mieć w domu pokoju rozrywki z mini barem, stołem do bilarda i piłkarzykami?
Winiarnia w piwnicy
Domowa winiarnia w piwnicy to pomysł, który z pewnością docenią wszyscy smakosze wina. Pomieszczenie znajdujące się pod ziemią to przecież idealne miejsce dla tego rodzaju trunków, które dzięki sprzyjającym warunkom ma szansę zachować dłużej swoje walory. Pojawia się tylko pytanie, jak urządzić własną winiarnię w piwnicy, jeśli nie do końca ma się o tym pojęcie?
Przede wszystkim należy pamiętać o doborze odpowiednich półek do leżakowania wina. Sposób przechowywania tego rodzaju alkoholu ma bowiem duży wpływ na jego jakość i wartość.
Dobrze sprawdzają się zarówno półki wykonane z drewna, jak i z metalu. Co istotne, butelki najlepiej układać oddzielnie, tak aby niepotrzebnie nie trącać tych wypełnionych winem dojrzewającym czy przypadkiem żadnej nie stłuc. W piwniczce na wino warto wygospodarować także miejsce do degustacji.
Siłownia w piwnicy
Własna siłownia w piwnicy pozwoli Ci zadbać o dobrą kondycję niezależnie od pory dnia, tygodnia czy nawet roku. Jeśli należysz do grona osób, którzy uwielbiają sport, ale jednocześnie ciężko jest im się zmotywować do wyjścia z domu, mała siłownia w piwnicy rozwiąże ten problem.
Chłód panujący w pomieszczeniu będzie dużym plusem podczas ćwiczeń w lecie. Sprzęty oraz akcesoria do siłowni dobierz w zależności od indywidualnych potrzeb swoich lub przyszłych użytkowników. Aranżując siłownię w piwnicy w bloku, pamiętaj o tym, aby na jednej ze ścian zamontować lustro, które pomoże Ci zachować prawidłową postawę podczas ćwiczeń. Przydatne może też okazać się miejsce do postawienia radia lub innego sprzętu grającego.
Domowa siłownia: jak ją zrobić i co powinna zawierać?
Kino domowe w piwnicy
Kino w piwnicy to z pewnością nie jest typowy pomysł na aranżację tego pomieszczenia. Jeśli jednak jesteś fanem dobrego kina, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekształcić piwnicę we własną salę kinową, z projektorem, systemem nagłośnieniowym oraz wygodnymi fotelami. Biorąc pod uwagę, że do piwnicy zazwyczaj światło dzienne nie ma dostępu, warunki do oglądania filmów i seriali będą wręcz idealne.
Jak urządzić piwnicę w bloku? Dodatkowe wskazówki
Nie ma wątpliwości, że ładna i funkcjonalna piwnica dużo bardziej cieszy, niż taka, w której nawet nie ma jak się obrócić, o upchnięciu dodatkowych rzeczy nie wspominając. Zapewne w Twojej głowie zrodził się już wstępny plan, jak urządzić małą piwnicę, aby spełniała Twoje oczekiwania. Zanim jednak zabierzesz się do działania, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii.
Jedną z nich jest oświetlenie. Gdy w piwnicy okien jest za mało albo w ogóle ich nie ma, a wybrana aranżacja wymaga dostępu do światła, warto wykuć w ścianach otwory i wstawić dodatkowe okna, ewentualnie postawić na okna z doświetlaczami lub świetliki tunelowe.
Rzadko kiedy w piwnicy są gniazdka elektryczne. Jeśli planujesz urządzić w piwnicy coś innego niż magazyn, będzie trzeba dołożyć kilka punktów. Z kolei w pralni koniecznością stanie się instalacja wodna i kanalizacyjna.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wykończenia ścian oraz podłogi. W przypadku większości zaproponowanych przez nas pomysłów na piwnicę w bloku jej wygląd nie ma większego znaczenia. Jednak w przypadku gdy pomieszczenie to stanie się centrum rozrywki czy salą kinową, wtedy warto zainwestować w dobrej jakości tworzywo, np. parkiet, panele lub wykładzina dywanowa. W suszarni oraz pralni sprawdzą się za to tradycyjne kafelki, położone zarówno na podłodze, jak i na ścianie.
Pomysły na piwnicę w domu – sprawdź oryginalne rozwiązania
Chociaż opisane wcześniej pomysły na piwnicę w domu, mogą wydawać się oryginalne i nietuzinkowe to tak naprawdę, jest to tylko garstka sprawdzonych inspiracji. Wiele osób chcąc maksymalnie dopasować przestrzeń swojego mieszkania do własnych wymagań, adaptuje to pomieszczenie w różnoraki sposób.
Dużą popularnością cieszy się np. garderoba w piwnicy. Wystarczy wstawić do niej regały, drążki na wieszaki oraz lustro, które obejmie całą sylwetkę. Warto pamiętać też o dobrym oświetleniu oraz o ogrzewaniu — po to, aby na ścianach nie osadziła się wilgoć.
Wielbiciele niespotykanych rozwiązań mogą za to zdecydować się na saunę w piwnicy. Wśród tych najbardziej polecanych wyróżnia się: saunę mokrą, parową, suchą lub też infrared. Zanim rozważysz takie rozwiązanie, pamiętaj, aby sprawdzić wymagania konstrukcyjne dla każdego z wariantów domowego SPA. W niektórych przypadkach konieczne będzie specjalne przygotowywanie pomieszczenia.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora