Taras betonowy – jak zbudować taras z betonu?

Taras betonowy może stanowić doskonałą dekorację Twojego ogrodu, zwłaszcza gdy jesteś fanem surowych i minimalistycznych aranżacji. Budowa tarasu betonowego wymaga jednak odpowiedniego przygotowania podłoża, wykonania warstwy z piasku lub mieszaniny pospółki oraz żwiru. Przy dużych powierzchniach zaleca się ponadto wykonanie zbrojenia, które zwiększy trwałość podłogi betonowej. Sprawdź, jak zrobić taras z betonu, aby ten był nie tylko piękny, ale też i wytrzymały.

Taras betonowy - zdjęcie 1

Na własnym, przydomowym tarasie możesz wypoczywać i relaksować się każdego dnia. Samo uwzględnienie go w swoim projekcie domu jednorodzinnego jednak nie wystarczy. Powinieneś zadbać również o jego solidność. Rozwiązaniem może być wybór tarasu betonowego – trwałego i wytrzymałego. Jak przygotować podłoże pod taki taras, wykonać jego hydroizolację oraz go wykończyć? Podpowiadamy!

Taras betonowy – o czym pamiętać, planując budowę tarasu betonowego?

Taras powinien stanowić przedłużenie domu i umożliwić płynne przejście pomiędzy wnętrzem a zielonym otoczeniem. Jego budowa wymaga jednak wykonania dobrego planu i projektu, a także właściwego przygotowania podłoża. Musisz też podjąć decyzję w kwestii wielkości i kształtu tarasu oraz materiału, z jakiego zostanie wykonany. Betonowy taras będzie wymagał wykonania nieco innych prac niż ten wykonany np. z drewna.

A jak założyć idealne wymiary? Przyjąć możesz, że przestrzeń ta powinna być podobnych rozmiarów co salon lub jadalnia. Zasadniczo pełnią one podobne funkcje, z tym że na tarasie będziesz biesiadować i wypoczywać przy ładnej pogodzie. Ważne jest też dokładne określenie poziomu, na którym ma się on znaleźć. Wysoki taras betonowy może wymagać zastosowania specjalnej konstrukcji, która wzmocni podłoże.

Materiał, z którego wykonany jest betonowy taras, sprawia, że może on wyglądać nieco surowo i monochromatycznie. Warto nieco przełamać ten klimat i zadbać o rozmieszczenie donic z kwiatami czy zielonymi roślinami. Przeglądając galerię betonowych tarasów, z pewnością zauważysz, że niektóre misy i osłonki na kwiaty zbudowane są również z betonu, co pozwala na uzyskanie jednolitej aranżacji.

W kontekście planowania przestrzeni warto zadbać również o to, aby na tarasie zmieściły się meble ogrodowe. Jeśli masz do dyspozycji naprawdę dużą przestrzeń, możesz też pomyśleć o wydzielenie dwóch stref: wypoczynkowej i gościnno-jadalnianej ze stołem, krzesłami lub ławkami. Zanim jednak udasz się do sklepu po wymarzony komplet ogrodowy, zacznij od podstawowych kroków takich jak: wytyczenie granic oraz oczyszczenie podłoża.

Taras betonowy – jak przygotować podłoże pod taras z betonu?

W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić stopień nachylenia terenu. Ważne jest przede wszystkim to, jak uformowany jest spadek od ścian budynku do krawędzi tarasu.

Jeśli taki spadek istnieje naturalnie, to dobrze. W przeciwnym wypadku trzeba go uformować, by zapobiec gromadzeniu się wody z opadów atmosferycznych. Przyjmuje się, że nachylenie płyty tarasu powinno wynosić od 1,5 do około 2 proc. w kierunku krawędzi położonej równolegle do ściany domu. Wtedy przy nawet ulewnych opadach deszczu woda będzie swobodnie spływać z jego powierzchni.

Z podłoża musisz też usunąć około 30 cm organicznej warstwy gruntu (tzw. humusu) i pozbawić je większych zanieczyszczeń. Jeśli planujesz usytuowanie tarasu bezpośrednio przy ścianie domu, wówczas wyłóż izolację przeciwwilgociową, np. z folii z powłoką włóknino-polipropylenową lub dobrej jakości papy podkładowej.

Przy samej krawędzi budynku łączącej się z tarasem musisz ponadto zaplanować dylatacje, w tym dylatacje pośrednie. Wszystko po to, by taras wylany z betonu miał wystarczająco dużo miejsca, aby rozszerzać się i kurczyć.

W przeciwnym wypadku brak szczelin na około 1 cm od wylewki spowoduje pękanie betonu, a nawet może prowadzić do odpadania płytek lub paneli. Problematyczne może być budowanie tarasu przydomowego na podłożu gliniastym, ponieważ jest ono niestabilne. Żeby to zmienić, wyłóż teren geowłókniną, która sprawi, że poszczególne warstwy ziemi nie będą się ze sobą mieszały. Geowłóknina przyda Ci się również wtedy, gdy zamierzasz usytuować swój taras na zboczu i na terenie o sporych różnicach poziomu.

W przypadku gdy podłoże zupełnie nie nadaje się do tego, aby wznieść na nim tradycyjną, ziemną budowlę, możesz też pomyśleć o budowie tarasu betonowego na filarach. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest możliwość dopasowania tarasu do konstrukcji domu, w tym łatwe wyregulowanie jego poziomu. Wysoki taras z betonu nie będzie już problemem, zwłaszcza gdy do filarów domontujesz od razu schody tarasowe.

To może Cię zainteresować: Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras betonowy – jaki beton wybrać na wylewkę pod taras?

Wylewka pod taras betonowy to najważniejszy element całego tarasu, którą należy wykonać dopiero po stworzeniu odpowiedniego podkładu. W przypadku wyboru tarasu z betonu bez względu na jego typ wykonaj podkład o grubości około 25 cm z mieszanki pospółki lub piasku. Dopiero na podkładzie wylejesz wylewkę z betonu.

Jeśli taras ma być dosyć duży, to najlepiej połóż warstwę żwiru pod wylewkę lub nawet zbrojenie ze stalowymi prętami. Tu pojawia się kolejna kwestia, którą musisz rozważyć. Chodzi o typ betonu, który wykorzystasz.

Możesz użyć betonu:

  • architektonicznego;
  • polerowanego;
  • dekoracyjnego;
  • stemplowanego.

Beton architektoniczny kojarzyć Ci się może szczególnie z myślą architektoniczną PRL-u, kiedy powstawały betonowe bloki wielorodzinne. Dziś jednak materiał ten przeżywa swój renesans, dlatego warto rozważyć wzniesienie tarasu z jego wykorzystaniem. Będzie miał on gładką powierzchnię i widoczną warstwę strukturalną. Beton architektoniczny osiąga bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i jest materiałem trwałym. W przypadku aranżacji domu w nowoczesnym stylu, taras z betonu architektonicznego znakomicie będzie do tego pasował.

Można również użyć do budowy betonu polerowanegoJeśli go odpowiednio zaimpregnujesz, nadasz mu wysoką odporność na ścieranie i zaplamienia. Błyszczące wykończenie tarasu z polerowanego betonu ma właściwości dekoracyjne. Pozbawione będzie ono wad posadzek, które trzeba utwardzać powierzchniowo.

Masz do wyboru także różne rodzaje betonu dekoracyjnego. Nie będziesz już musiał wykańczać go płytkami czy klinkierem. Jeśli wybierzesz taras z betonu dekoracyjnego, ozdobnego, otrzymasz materiał, który stanie się elementem konstrukcji oraz dekoracją w jednym. Może mieć on właściwości antypoślizgowe.

Estetycznie wyglądać będzie także taras z betonu stemplowanego, nazywanego również betonem odciskanym, który jest nowoczesnym materiałem budowlanym.

Po jego wylaniu odciska się w nim formy, które pozwalają na imitowanie naturalnego kamienia, drewna, cegły i nie tylko. Alternatywą dla wykonania estetycznego tarasu z betonu będzie wybór betonu szlifowanego. Taras z betonu szlifowanego jest gładki i ładny, ale nie tak funkcjonalny z uwagi na ryzyko poślizgu.

Warto wiedzieć: Zabudowa tarasu – jak zabudować taras?

ofe-5847238-70494 w-70494

Taras betonowy – jak zbudować taras z betonu krok po kroku?

Jeśli masz już przygotowane podłoże na potrzeby budowy tarasu betonowego, dowiedz się, jak go wykonać. Jeśli masz taką możliwość — poproś o pomoc fachowca, który zadba o solidne wykonanie posadzki lub kogoś z rodziny. Praca w kilka osób będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Poniżej przedstawiam, jak przebiega budowa tarasu krok po kroku. Etapy należy przechodzić zgodnie z planem, jeden po drugim. Obejmują one:

  • Etap 1. Przygotowanie podłoża – co opisaliśmy już wcześniej. Przypominamy Ci jedynie, że taras betonowy powinno się zagłębić w większym stopniu, ponieważ dzięki temu możesz uniknąć jego pękania przy temperaturach poniżej zera stopni Celsjusza.
  • Etap 2. Wykonanie podkładu pod betonową podłogę na taras – używa się do tego zagęszczanego warstwami piasku lub pospółki, o grubości około 25 cm. Podbudowa tarasu powinna zostać ubita, najlepiej z wykorzystaniem specjalnej ubijarki spalinowej. Betonowa podłoga tarasu wykonana powinna być z betonu B15 i mieć grubość co najmniej 10 cm. Jeśli planujesz taras o dosyć sporej powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie pod podłogą betonową zbrojenia – wystarczy, że wykorzystasz w tym celu zbrojenie przeciwprężne z siatki z drutu o średnicy około 5 mm. Przy większych tarasach zalecamy jednocześnie wykonanie nacięć dylatacyjnych, które pozwolą na podzielenie powierzchni na pola o wymiarach 2,5 × 2,5 m czy 3 × 3 m.
  • Etap 3. Wykonanie warstwy hydroizolacyjnej tarasu z betonu – gotowa płyta betonowa musi być zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci z gruntu oraz przenikaniem wody opadowej. Wykorzystaj wygodną izolację z płynnej folii.
  • Etap 4. Wykończenie – jeśli nie tworzysz tarasu z betonu dekoracyjnego, najprawdopodobniej zechcesz obłożyć go np. płytkami czy inną okładziną. Przy domu, doskonale prezentuje się także taras wykonany z kostki brukowej.

Taras betonowy

Budowa tarasu betonowego a prawo budowlane – co warto wiedzieć?

Zgodnie z normami prawnymi budowa tarasu przydomowego wymaga dopełnienia pewnych procedur formalnych. Masz zasadniczo do wyboru budowę tarasu na podstawie:

W przypadku nowo budowanych budynków wystarczy, że zgłosisz roboty polegające na wybudowaniu tarasu przydomowego. Natomiast w przeciwnym wypadku może być potrzebne pozwolenie na budowę. Warto podkreślić, że taras stanowi funkcjonalno-użytkową część budynku i nie zostanie w świetle obowiązującego prawa uznany za obiekt małej architektury. Dlatego uzyskanie pozwolenia na budowę może być niezbędne.

Przy nowo budowanym domu, którego projekt już zakłada taras i uzyska pozytywną opinię urzędników, nie będzie potrzeby pozyskiwania dodatkowego pozwolenia. Jeśli zaś zechcesz dobudować taras do istniejącego domu, to może zostać to uznane za rozbudowę budynku mieszkalnego, co pociągnie za sobą konieczność zdobycia osobnego pozwolenia na budowę.

W związku z nowelizacją Prawa budowlanego od 2020 roku inwestor, który chce zrealizować inwestycję polegającą na montażu naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 mkw, nie musi już pozyskiwać pozwolenia lub zgłoszenia robót budowlanych.

Sprawdź: Taras na dachu – jak go zbudować i urządzić?

Budowa tarasu betonowego – ile kosztuje?

Cena wykonania tarasu z betonu uzależniona jest od techniki budowy. Wybierzesz taras z betonu architektonicznego, czy może dekoracyjnego? Duże znaczenie dla ostatecznych kosztów inwestycji będzie miało to, jak wygląda podłoże i jakie prace będzie trzeba wykonać, aby ostatecznie zrobić wylewkę betonową.

Jeśli podłoże jest dość stabilne, bez dodatkowych spadków, sam żwir kosztować będzie około 150 zł w przypadku tarasu o wielkości średnio 25 mkw. Droższe będzie wykonanie podłoża przy gruntach ilastych i gliniastych – za geowłókninę trzeba zapłacić w takim przypadku około 200 zł. Piasek bądź mieszanka pospółki do podkładu wyniesie około 200–250 zł.

Ile kosztuje taras z betonu? Sama betonowa wylewka będzie kosztowała od około 1,5–2 tys. zł, w zależności od tego, jaki beton wybierzesz na swój taras. Do tego dolicz koszty ewentualnego zbrojenia tarasu – kilkaset złotych – oraz zabezpieczenie go przed szkodliwym wpływem wody lub wilgoci, czyli kolejne 200–250 zł. Ostatnim kosztem będzie wykończenie powierzchni, choć nie zawsze będzie to wymagane.

Taras betonowy

Jak zabezpieczyć betonowy taras przed wilgocią?

Bardzo ważną kwestią przy planowaniu i budowie tarasu betonowego jest wyposażenie go w hydroizolację. Ma to znaczenie bez względu na to, z czego taras jest budowany.

Zwróć uwagę, jak uszczelnić taras betonowy, aby nie doszło do przenikania wilgoci z gruntu i wody opadowej. Dowiedz się, czym go zabezpieczyć, aby służył Ci w niezmienionym stanie przez długi czas. Pamiętaj, że taras jest elementem budynku, który wystaje najczęściej poza jego obrys, dlatego mocno będzie narażony na działanie warunków zewnętrznych. Musisz więc szczególnie zadbać o hydroizolację jego powierzchni. Dzięki niej będzie on chroniony przed wnikaniem wilgoci i wody w głąb konstrukcji.

Dobra hydroizolacja będzie dla Twojego tarasu barierą chroniącą płytę konstrukcyjną przed korozją, przeciekami i stworzy warunki ograniczające rozwój mikroorganizmów. Podczas wybierania materiałów hydroizolacyjnych zwróć uwagę na ich elastyczność. To szczególnie ważne w miejscach, w których istnieje problem naprężania konstrukcji lub materiałów. Do ochrony tarasów przed wodą najlepiej nadają się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej, wzbogacone polimerami.

Zagwarantują szczelność, a także odporność na niskie temperatury i niekorzystne czynniki atmosferyczne. We wszystkich rogach tarasu, czyli w newralgicznych strefach, konieczne jest wykonanie uszczelnienia, ważne jest bowiem, by w takich miejscach była warstwa uniemożliwiająca przedostawanie się wody do konstrukcji. Pod spodem płyty konstrukcyjnej możesz ułożyć warstwę odcinającą.

Izolację możesz wykonać z różnych materiałów:

Sprawdź: Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

Taras z betonu – jakie ma zalety?

Zastanawiasz się nad wykonaniem tarasu betonowego przy swoim domu? Najlepiej zaplanuj go już w projekcie architektonicznym. Możesz też zawsze dobudować taras do istniejącego budynku.

Jedną z dostępnych opcji jest być opisywany przez nas taras betonowy, który ma wiele zalet:

  • solidny i trwały;
  • estetyczny wygląd, zwłaszcza w przypadku wykonania tarasu z betonu dekoracyjnego, np. polerowanego czy szlifowanego;
  • łatwy w utrzymaniu w należytej czystości;
  • łatwy w pielęgnacji i konserwacji;
  • duże możliwości w wyborze sposobu wykończenia tarasu – płytki ceramiczne, kamienne, gresowe, klinkier itp.;
  • brak konieczności wykańczania tarasu od razu po zakończeniu jego budowy – jeśli nie będziesz mieć odpowiednich środków finansowych na ten cel, możesz odłożyć prace polegające na wykończeniu tarasu na bliżej niesprecyzowaną przyszłość.

Taras z betonu – jakie są jego wady?

Betonowy taras, chociaż może zachwycać swoją estetyką oraz trwałością, ma też kilka wad, o których warto wspomnieć. Do najważniejszych z nich należą:

  • pracochłonne wykonanie, zwłaszcza w przypadku gruntów gliniastych i ilastych;
  • nierzadko konieczność wykonania przez ekipę budowlaną – nieprawidłowa realizacja podłogi stanie się przyczyną pękania betonu;
  • duża liczba spoin w przypadku pokrycia tarasu betonowego płytkami grozi ich odpadaniem i pękaniem pod wpływem skrajnych temperatur;
  • czasochłonność wykonania, wywołana koniecznością czekania, aż beton wyschnie.

Wykonanie tarasu betonowego zaprojektowanego do domu jednorodzinnego będzie dobrym wyborem z uwagi na szerokie możliwości jego wykończenia i wysoką trwałość. Jeśli tylko będziesz pamiętać o konieczności zaizolowania tarasu przed wilgocią i wykorzystania do jego wykończenia płytek o odpowiednich parametrach, będzie Ci on służył przez wiele lat.

Taras betonowy czy drewniany – na jaki się zdecydować?

Chociaż tarasy wykonane z betonu cieszą się ogromną popularnością, to równie chętnie wybierane są te wykonane z drewna. Jeśli jeszcze nie rozpocząłeś prac, możesz więc zdecydować, który z nich: taras drewniany czy betonowy będzie dla Ciebie odpowiedni.

Taras drewniany oprócz niewątpliwie wyjątkowego uroku sprawia, że ogród wygląda nieco bardziej klasycznie i dostojnie. Co więcej, jeśli jesteś posiadaczem parkietu lub drewnianych desek w salonie, drewniany taras stanie się naturalnym przedłużeniem tych pomieszczeń. Drewno na tarasie dobrze amortyzuje upadki (ważne w przypadku gdy w domu mieszkają małe dzieci) oraz nie nagrzewa się latem w ten sam sposób co np. beton.

Utrzymanie drewnianej podłogi wymaga jednak sporo czasu i energii. Regularne impregnowanie, czy wymiana niektórych elementów, które uległy starciu, może być też nieco kosztowne. Warto wziąć to fakt pod uwagę, zwłaszcza gdy ogrodowe prace nie należą do Twoich ulubionych.

Taras betonowy to zupełne przeciwieństwo tego wykonanego z desek. Nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, jest łatwy w utrzymaniu czystości, a dodatkowo wyróżnia się ogromną trwałością. Jeśli znudzi Ci się surowy beton, zawsze możesz „ozdobić go”, sięgając po płytki ceramiczne, gresowe czy nawet kamień.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Taras
jak polacy kupują okna aluprof MB-79N Sponsorowany
09.09.2024 r. Artykuł partnerski

Jak Polacy kupują okna? Cena, opinie i energooszczędność kluczowe dla kupujących

Dla 39% inwestorów kluczowym kryterium wyboru okien pozostaje cena – wynika z...

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
23.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Jest praktyczny, trwały i łatwy w montażu – taras wentylowany to rozwiązanie, które sprawdzi się przy podłożach o różnej c...

Taras
Oświetlenie na taras
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Jak wybrać oświetlenie na taras i co wziąć pod uwagę?

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możesz urządzić tu prawdziwy, przytulny kąci...

Taras
Taras z palet. Jak go zrobić i co uwzględnić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Jak zrobić taras z palet krok po kroku? Co warto uwzględnić?

Taras z palet może być ciekawą alternatywą dla tych tradycyjnych, wykonanych z betonowej kostki czy kamieni. Może też stać...

Taras
jak polacy kupują okna aluprof MB-79N Sponsorowany
09.09.2024 r. Artykuł partnerski

Jak Polacy kupują okna? Cena, opinie i energooszczędność kluczowe dla kupujących

Dla 39% inwestorów kluczowym kryterium wyboru okien pozostaje cena – wynika z...

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
23.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Jest praktyczny, trwały i łatwy w montażu – taras wentylowany to rozwiązanie, które sprawdzi się przy podłożach o różnej c...

Taras
Oświetlenie na taras
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Jak wybrać oświetlenie na taras i co wziąć pod uwagę?

Taras to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możesz urządzić tu prawdziwy, przytulny kąci...

Taras
Taras z palet. Jak go zrobić i co uwzględnić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Jak zrobić taras z palet krok po kroku? Co warto uwzględnić?

Taras z palet może być ciekawą alternatywą dla tych tradycyjnych, wykonanych z betonowej kostki czy kamieni. Może też stać...

REKLAMA
Zamknij