👉 Nawet 600 zł rabatu

Koniec oferty za:

22godz.

16min.

33sek.

Sprawdź

Weranda - jak zbudować i zaaranżować werandę?

Weranda – miejsce, gdzie dom spotyka się z naturą. To tu można zacząć dzień filiżanką kawy w promieniach porannego słońca i zakończyć go z książką przy szumie wieczornego wiatru. Niezależnie od tego, czy masz zadaszony taras, zabudowaną werandę czy marzysz dopiero o jej stworzeniu – dobrze zaprojektowana przestrzeń stanie się Twoją ulubioną strefą relaksu. Zobacz, czym różni się weranda od tarasu i sprawdź, jak urządzić werandę, by była nie tylko przytulna, ale też funkcjonalna przez cały rok.

weranda projekt domu Jagodowy dr-S BSA2266 - zdjęcie 1

W artykule:

Decyzja o tym, jaki dom postawić na swojej działce, jest niekiedy bardzo trudna. Szczególnie że projekty domów zawierają wiele, różnorodnych rozwiązań. Dodatkowe pomieszczenia, garaż, taras to nie wszystko – popularnością cieszy się także weranda. Czym jest i kiedy warto zdecydować się na taki dodatkowy element budynku?

Co to jest weranda?

Weranda to – najprościej ujmując – dodatkowe, dobudowane do budynku pomieszczenie, zintegrowane z bryłą domu. Taka przestrzeń jest zadaszona, może być oszklona lub otwarta. Najczęściej weranda umieszczona jest przed wejściem do budynku, ale nie tylko. Najczęściej jest ona drewniana lub murowana. Weranda spełnia przede wszystkim funkcję wypoczynkową. Jej konstrukcja – osłonięcie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – pozwala korzystać z niej niemal przez cały rok.

projekt domu Puszek BSA2308 z werandą.webp
Otwarta weranda przed domem - projekt domu Puszek BSA2308 z werandą

Projekty domów z werandą są bardzo zróżnicowane, dlatego bez problemu znajdziesz wśród nich zarówno bardzo nowoczesne, przeszklone bryły, jak i tradycyjne propozycje z góralskim lub rustykalnym sznytem. Co je łączy? Przede wszystkim to, jak wiele funkcji może spełniać weranda. Co to jest za element architektoniczny?

Niekiedy weranda przydomowa traktowana jest jako taras lub ganek, czyli miejsce łączące aranżację ogrodu z wnętrzami, lub – gdy jest to weranda zabudowana – wykorzystuje się ją jako dodatkowy letni pokój.

kanapy i rośliny na werandzie
Zamknięta weranda może być użytkowana zimą

W jakim miejscu powinna być ulokowana weranda?

Przeglądając dostępne projekty, można zauważyć, że najpopularniejszym obecnie wariantem jest dom z werandą z przodu. Nie zawsze jednak tak było. W pierwotnej wersji element ten znajdował się w części tylnej, od strony ogrodu, dzięki czemu spędzanie czasu latem na zewnątrz było jeszcze przyjemniejsze, czego odzwierciedleniem są stare domy z werandą.

Dzisiaj panuje w tym zakresie duża dowolność. Weranda przy domu może znajdować się właściwie w dowolnym usytuowaniu, także w części bocznej. Ważną przesłanką staje się natomiast położenie budynku względem stron świata, nasłonecznienie czy rozciągający się wokół widok. Warto na te aspekty zwrócić uwagę zwłaszcza przy dobudowie – analizując, czy rzeczywiście optymalnym wyborem będzie weranda przed wejściem do domu.

weranda przed domem Jagodowy 2 dr-T BSA2285 z werandą
Weranda przed domem w stylu amerykańskiego przedmieścia - projekt domu Jagodowy 2 dr-T BSA2285 z werandą

Sprawdź rónież: Czym się kierować podczas aranżacji ogrodu przed domem?

Weranda a taras: najważniejsze różnice

Czasami te słowa są traktowane jako synonimy, jednak weranda a taras to dwa różne elementy architektoniczne. Na czym polegają rozbieżności pomiędzy nimi?

Istniejące pomiędzy tarasem a werandą różnice wynikają z odmiennej konstrukcji.

  • Weranda zawsze jest zadaszona, choć niekiedy rezygnuje się w niej ze ścian. Najpopularniejsze tarasy mają formę otwartą.
  • Weranda zawsze ulokowana jest na najniższej kondygnacji użytkowej – może to być podwyższony parter albo szeroko rozumiany na wyższy poziom. Taras może powstać nawet na dachu.
  • Z zabudowanej werandy można korzystać przez cały rok. Taras – jako przestrzeń otwarta – sprawdza się latem.

Weranda a ganek – czym się różnią?

Niekiedy bywa tak, że zamiennie traktowane są też pojęcia „weranda” i „ganek”. Jednak znaczą one zupełnie coś innego. Przede wszystkim:

  • Ganek zawsze usytuowany jest przed wejściem do domu;
  • Jego konstrukcja może być zabudowana lub otwarta;
  • Ganek, inaczej niż weranda, charakteryzuje się zazwyczaj mniejszą powierzchnią – nie będzie w nim miejsca na meble do wypoczynku;
  • Ganek stanowi zazwyczaj strefę przejściową między wejściem a główną częścią domu – można zdjąć tu obuwie, odzież wierzchnią czy zostawić parasol;
  • Jego główną funkcją jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
 WerandaTarasGanek
KonstrukcjaZadaszonaNie musi być zadaszonyZadaszony
 Nie zawsze ma ściany i jest zabudowanaZazwyczaj jest otwartyBardzo często jest zabudowany
KondygnacjaUlokowana na parterze, z przodu budynku, ale nie tylkoRóżne miejsca usytuowania – tył, bok budynku, parter, piętro, a nawet dachUsytuowany przed wejściem budynku
UżytkowanieMożna korzystać przez cały rokSprawdza się w ciepłe miesiąceMożna korzystać przez cały rok
MetrażRóżny metraż, w zależności od potrzeb i możliwościRóżny metraż, w zależności od potrzeb i możliwościNiewielki metraż (kilka metrów kw.)
Różnice między werandą a tarasem i gankiem
weranda przy wejściu projekt domu Erna BSE1258 z werandą
Mała weranda przy wejściu do domu - projekt domu Erna BSE1258 z werandą

Czy budowa werandy wymaga pozwolenia?

Wiele osób planujących budowę werandy przy istniejącym już domu zastanawia się, czy jest możliwa dobudowa werandy bez pozwolenia. Na szczęście prawo budowlane umożliwia dobudowę werandy w takiej formie w większości przypadków. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Jeśli zastanawiasz się, czy przy werandzie pozwolenie czy zgłoszenie będzie wymagane, spieszymy z odpowiedzią. Kluczowy jest metraż gotowej dobudówki. Jeśli nie przekroczy on 35 m2, wystarczy dokonać zgłoszenia przebudowy domu. Odpowiedni dokument dostarcz do starosty. Odczekaj 21 dni, by włodarz miał czas na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, budowa werandy bez pozwolenia może ruszyć.

Jeśli planujesz większy metraż werandy, pozwolenie na budowę okaże się konieczne. Stosowny wniosek również składa się w starostwie powiatowym. Zanim rozpocznie się budowa werandy drewnianej, pozwolenie musi zostać wydane.

Weranda na zgłoszenieWeranda z pozwoleniem na budowę
Niewielki metraż, do 35 m2Większy metraż powyżej do 35 m2
Weranda otwarta, niezwiększająca kubatury budynkuWeranda zamknięta, zwiększająca kubaturę budynku
Powierzchnia zadaszenia nie przekracza 35 m2 i nie ingeruje w konstrukcję budynkuZadaszenie wpływa na konstrukcję budynku, a jego powierzchnia przekracza 35 m2

Istnieje kilka dodatkowych wymogów, które należy uwzględnić, planując budowę werandy. Prawo budowlane wskazuje, by sytuować taką konstrukcję z zachowaniem wymaganych odległości – tj. przynajmniej 4 metrów od granicy działki. Sprawdź także regulacje zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Twojej działki lub w wydanych warunkach zabudowy.

elegancko urządzona weranda

Budowa werandy przy domu

Budowa werandy wcale nie musi być skomplikowanym przedsięwzięciem, choć z pewnością pociągnie za sobą spore koszty. Część prac montażowych z powodzeniem wykonasz samodzielnie, jednak niektóre warto pozostawić fachowcom. Ilość formalności będzie zależna przede wszystkim od powierzchni zabudowy, a sam proces powstania werandy będzie dopasowany do technologii i materiałów, z której zostanie wykonana weranda.

Z czego zbudować werandę przy domu?

W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania, preferencje estetyczne i pomysł na werandę, można zbudować ją z kilku rodzajów materiałów. Jednym z najpopularniejszych jest drewno – deski mogą powstać zarówno z drewna rodzimego (sosna, świerk) czy też egzotycznego (np. bangkirai). Deski tarasowe mogą też powstawać z kompozytu. Do wykonania tarasu można użyć też płyty z betonu lub granitu, a także kostki brukowej.

Ściany zamkniętej weranda w dużej mierze będą zbudowana ze szkła. Dzięki temu werandę wypełni naturalne światło, a samo pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie otwartego, jakby spędzało się czas na zewnątrz.

weranda na skarpie projekt domu eko Typowy 66 KKE1061
Projekt domu eko Typowy 66 KKE1061 na skarpę z werandą, z której rozciąga się widok na okolicę

Jak zbudować werandę? Krok po kroku

Co będzie potrzebne, by stworzyć dom z werandą? Najpierw przygotuj materiały:

  • odpowiednią liczbę desek,
  • kantówki,
  • wsporniki,
  • kotwy,
  • wkręty i kołki rozporowe,
  • papę,
  • pokost,
  • zaprawę.

Konieczny będzie także projekt werandy.

Jak powinna przebiegać budowa werandy krok po kroku? Poniżej znajdziesz ogólną instrukcję. Oczywiście weź pod uwagę fakt, że poszczególne działania będą różnić się w zależności od specyfiki konstrukcji. Budowa werandy drewnianej siłą rzeczy wygląda nieco inaczej niż budowa szklanej werandy.

KROK 1: Wybierz lokalizację

Najpierw wybierz odpowiednie miejsce, uwzględniając kwestie techniczne, nasłonecznienie czy rozciągający się widok. Pamiętaj, że ta decyzja w bezpośredni sposób przełoży się na późniejszą funkcjonalność przestrzeni.

KROK 2: Przygotuj podłoże

Jako podstawę pod budowę werandy ogrodowej możesz zastosować podest z desek, wylewkę z kafelkami lub kostkę brukową. Jeśli konstrukcja ma być zamknięta, posadzkę trzeba dodatkowo zabezpieczyć.

KROK 3: Przygotuj słupy nośne i belki

Wybierz miejsce na słupy oraz belki poprzeczne dachowe podtrzymujące pokrycie. Poszczególne elementy powinny znaleźć się w odległości 2 – 3 metrów. Im dłuższe ściany, tym mniejsze twórz odstępy.

KROK 4: Zaprojektuj dach

Dopasuj odpowiedni materiał na dach – może to być chociażby blacha falista, drewno albo płyty poliwęglanowe. Zachowaj spadek przynajmniej 5 stopni, by umożliwić naturalny spływ wody podczas opadów. Może zaistnieć również konieczność montażu rynien.

KROK 5: Wykonaj ściany

To ważny moment budowy werandy przy domu, gdyż cała konstrukcja nabiera właśnie kształtu. Już wcześniej powinna zapaść decyzja co do materiału, z którego zostaną wykonane boczne części. Dużą popularnością cieszą się obecnie okna PCV lub drzwi przesuwne. Ciekawym pomysłem są ściany drewniane, pełne lub ażurowe, a także materiałowe przesłony.

KROK 6: Stwórz schody

Ostatnim etapem jest budowa schodków łączących werandę z ogrodem.

Jak dobudować werandę do postawionego domu?

Częstą praktyką jest dobudowa werandy do domu już istniejącego. Kwestie formalne w tym przypadku przedstawiają się tak jak przy budowie od podstaw: dobudowa werandy drewnianej o powierzchni do 35 m2 nie wymaga starania się o pozwolenie.

Jak dobudować ganek do starego domu? Właściwie wszystkie opisane etapy można zastosować i tu. Zdarza się, że konstrukcja powstaje na istniejącym już tarasie ziemnym, dzięki czemu prace trwają krócej, a użytkowanie jest wygodniejsze. Sama dobudowa werandy krok po kroku przebiega jak w powyższej instrukcji.

Może Cię zainteresować: Jak samodzielnie zbudować drewniany taras?

Jak urządzić nowoczesną werandę? Inspiracje

Gdy planujesz aranżację werandy w domu, masz w zasadzie nieograniczone możliwości. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, sama konstrukcja pojawia się w różnych stylach architektonicznych, dlatego swobodnie możesz z nich czerpać, decydując się na jeden lub przeplatając je. Najważniejsze, by przestrzeń – jako pośrednia – pozostawała spójna i z wnętrzami, i z ogrodem.

To, jaki kształt przybierze twój pomysł na werandę, zależy tylko od ciebie. Skorzystaj z naszych podpowiedzi na temat wystroju werandy. Poszukując inspiracji na urządzenie werandy w 2025 roku, pamiętaj o tym, że jednym z najważniejszych kolorów będzie Mocha Mousse – ciepły brązowy odcień. Postaraj się uzupełnić aranżację o dodatki czy większe elementy właśnie w tym odcieniu, tym bardziej że idealnie współgra on z wieloma materiałami i dodaje stylu.

jak urządzić werandę kolor roku 2025 Mocha Mousse
W aranżacji werandy wykorzystaj kolor roku 2025 Mocha Mousse

Weranda nowoczesna

Nowoczesna weranda może mieć wiele odsłon. My proponujemy połączenie szkła z betonem architektonicznym i metalem. To sposób na industrialne, klimatyczne wnętrze – zwłaszcza, gdy Twój wybór padnie na całkowicie oszkloną werandę. Podłogę wyłóż płytami z betonu, a efekt podkreśl minimalistycznym oświetleniem umocowanym pod dachem. Nowoczesny wystrój to stonowane kolory i proste formy. Cechą nowoczesnych werand jest też ich wielofunkcyjność, dlatego postaw na rozwiązania, które pozwolą ci cieszyć się tym miejscem niezależnie od pory roku czy dnia.

uA243 WCB1419 z werandą.webp
Nowoczesne projekty domu również wykorzystują werandę - projekt domu uA243 WCB1419

Weranda rustykalna

Podobają ci się domy z werandą w stylu amerykańskim? A może twemu sercu bliższa jest góralska chatka? Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania zwróć uwagę na werandę drewnianą: oszkloną lub otwartą. Główną cechą werandy rustykalnej jest naturalność. Dlatego drewno zagra pierwsze skrzypce zarówno w konstrukcji, jak i wystroju. Deski podłogowe z widocznymi słojami lub przetarciami nadadzą odpowiedni charakter. Wstaw meble z drewna, w tym koniecznie fotel bujany. Możesz też pokusić się o meble wiklinowe lub huśtawkę zawieszoną na grubych sznurkach. Postaw na jasne ciepłe odcienie jako bazę, natomiast kolorowe akcenty wprowadź dzięki dodatkom. Oczywiście weranda rustykalna musi być wręcz opleciona przez rośliny.

Jadzia Atu (1875) KRD3021 z werandą.webp
Tradycyjny dom z rustykalną, narożną werandą - projekt domu Jadzia Atu (1875) KRD3021

Weranda azjatycka

Całkowitym przeciwieństwem dwóch powyższych inspiracji jest wyprawa na Wschód. Jeśli chcesz zaaranżować dobudówkę w klimacie azjatyckim, postaw na minimalizm, kolory ziemi, lekkie wyposażenie z drewna i bambusu. Spokój przełamią pojedyncze czarne i czerwone dodatki.

Weranda w stylu eklektycznym

To dobry styl dla wszystkich osób, które lubią nieszablonowe rozwiązania. Pomieszanie inspiracji zaczerpniętych z różnych kultur może dać naprawdę nieszablonowy efekt końcowy. Najważniejsze jest, by utrzymać harmonię w dobrze materiałów czy kolorów. Połączenie mebli vintage z nowoczesnymi, azjatyckimi czy postarzanymi nada indywidualnego charakteru całemu miejscu. Również w przypadku poduszek czy innych dodatków warto mieszać kolory, faktury, style. Wiszące lampy, lampiony, punkty świetlne uzupełnią cały eklektyczny wystrój werandy.

Kruszyna (1765) KRD2966.webp
Nieduża, przytulna weranda przy wejściu do domu - projekt Kruszyna (1765) KRD2966

Weranda w stylu skandynawskim

Jednym z ważniejszych trendów w urządzaniu wnętrz, werand, tarasów w tym roku będzie nawiązanie do ekologii. Dobrze sprawdzi się więc styl skandynawski – na werandzie powinno dominować wtedy jasne drewno, szary kamień czy cegła. Meble na takiej werandzie mogą być na przykład z rattanu czy wikliny. Zarówno meble, jak i dodatki powinny być utrzymane w jasnych odcieniach – biel, beż, szarość to główne barwy wykorzystywane w tym stylu.

otwarta weranda z kominkiem projekt domu Weranda 3 BSA2246
Otwarta weranda z kominkiem sprawdzi się również na chłodniejsze dni - projekt domu Weranda 3 BSA2246

Jak urządzić werandę domową? Meble i dodatki

Najważniejszym elementem wyposażenia na werandzie są bez wątpienia meble wypoczynkowe. Podobnie zresztą jest w przypadku mebli na taras. Dokonując wyboru, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy weranda jest zamknięta czy otwarta. W pierwszej wersji możliwości masz bardzo szerokie, w zasadzie niczym nieograniczone. A jak urządzić werandę otwartą? Sięgnij po modele odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Nie musi to być tworzywo sztuczne. Woda i wysoka temperatura niestraszne są również meblom rattanowym i technorattanowym, metalowym czy zaimpregnowanemu drewnu.

Na werandzie możesz postawić stoły, krzesła, narożniki, sofy dwu- lub trzyosobowe. W zależności od stylu, w jakim urządzasz werandę, możesz też postawić w tym miejscu skrzynie, ławki, huśtawki, podwieszane fotele. Oszczędne w formie i eleganckie będą meble modułowe.

huśtawka weranda

Marzysz o stylowej werandzie? Nie zapomnij o dodatkach! Które z nich odgrywają kluczową rolę?

Tekstylia

Jeśli chcesz na werandzie stworzyć przytulny klimat, dodaj do wybranych mebli wypoczynkowych kolorowe poduchy, koce i pledy. Dzięki takim dodatkom wypoczynek będzie bardzo komfortowy. Spośród tekstyliów na werandę możesz wybrać też zasłony i draperie, które w upalne i bardzo słoneczne dni powstrzymają promienie słoneczne, jednocześnie nadając przestrzeni przytulny charakter. Stół możesz nakryć obrusem odpornym na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

 

Rośliny

Oczywiście weranda, podobnie jak taras, zyska zupełnie innego charakteru dzięki obecności roślin – podkreśli to związek werandy z ogrodem. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykorzystanie kwitnących roślin balkonowych, pnącz lub ziół. W donicach pięknie wyglądać będą pelargonie, surfinie, fuksje, begonie, werbeny czy niecierpki. Możesz też zdecydować się na przyozdobienie werandy hortensjami czy drzewkami wieloletnimi. Dobrze prezentował będzie się też chociażby bluszcz. Przy wyborze roślin pamiętaj o tym, by dobierać je odpowiednio do miejsc – jedne uwielbiają miejsca słoneczne, inne z kolei zacienione.

aranżacja werandy 1.jpg

Oświetlenie

Jednym z elementów wyposażenia werandy jest też oświetlenie – szczególnie przydaje się ono po zmroku. Dobrym pomysłem są energooszczędne lampy LED o typowo ogrodowym charakterze. Uzupełnij je klimatycznymi lampionami, girlandami i świeczkami. Rodzaj dobierz w zależności od stylu, w jakim urządzasz werandę. Coraz więcej osób decyduje się też na inteligentne systemy oświetleniowe, dzięki czemu intensywność światła dopasowywana jest do pory dnia. 

Urządzasz werandę i ogród? Sprawdź:

Ile kosztuje przydomowa weranda?

Planując prace, warto możliwie wcześnie określić, ile kosztuje budowa werandy. Nie ma jednak na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielkości konstrukcji oraz rodzaju wykorzystanych materiałów. Inny koszt poniesiesz, realizując większość działań samodzielnie, a inny – opłacając fachowców.

Uśredniając, można jednak przyjąć, że w przypadku werand drewnianych ceny materiałów i wykonania konstrukcji o powierzchni ok. 25 m2 mieszczą się w przedziale 7 000 – 8 500 zł. Taniej będzie przy gotowych zestawach przeznaczonych do samodzielnego montażu oraz szklanej werandzie. Ceny właściwie nie mają górnej granicy – zawsze można coś dodać lub zamienić względem pierwotnego projektu, by zwiększyć budżet. 

Należy jednak uwzględnić, że ceny mogą się różnić w zależności od regionu, wybranych materiałów oraz stopnia skomplikowania projektu. W związku z tym, przed rozpoczęciem budowy warto skonsultować się z lokalnymi wykonawcami i uzyskać aktualne oferty, aby dokładnie oszacować koszty inwestycji.

Aksamitka dr-S BSA2366 z werandą.webp
Weranda za domem z wejściem do salonu - projekt domu Aksamitka dr-S BSA2366

Jakie są wady i zalety posiadania werandy w domu?

Czy warto wybrać projekt domu z werandą lub dobudować werandę do istniejącego już budynku? Jak każde rozwiązanie, także i to ma swoje plusy i minusy. O czym trzeba wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Przede wszystkim, mimo konstrukcyjnej prostoty, weranda ma duży wpływ na architekturę domu, nierzadko dodając bryle charakteru. Podnosi atrakcyjność nieruchomości, otwiera wnętrze i powiększa przestrzeń użytkową.

Weranda to idealne miejsce do całorocznego wypoczynku. W zależności od zastosowanych rozwiązań sprawdzi się jako ogród zimowy lub dodatkowy salon. Z czysto praktycznego punktu widzenia spełni również rolę wiatrołapu przed wejściem do domu, zabezpieczając główne wejście.

Jakie są w związku z tym minusy? Główne wady to aspekty konstrukcyjny i finansowy. Wzniesienie werandy wymaga więcej pracy i większego budżetu niż budowa tarasu. Pod uwagę trzeba wziąć wiele dodatkowych czynników, między innymi typ zadaszenia, sposób zamknięcia ścian, a nawet instalację ogrzewania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Elementy domu
ganek projekt domu Zawoja dw 63 KRP2405
07.04.2025 r. Daria Sicińska

Ganek – czym jest i jak go urządzić?

Podatki, ulgi i dopłaty
program Złap Deszcz Wrocław
Elementy domu
ganek projekt domu Zawoja dw 63 KRP2405
07.04.2025 r. Daria Sicińska

Ganek – czym jest i jak go urządzić?

Podatki, ulgi i dopłaty
program Złap Deszcz Wrocław

Nowości w tej kategorii

Elementy domu
ganek projekt domu Zawoja dw 63 KRP2405
07.04.2025 r. Daria Sicińska

Ganek – czym jest i jak go urządzić?

Ganek to dodatkowa część domu, która kojarzy się przede wszystkim ze starszym budownictwem. Czy jednak nowoczesne projekty...

Elementy domu
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
10.12.2024 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Elementy domu
Poddasze nieużytkowe
28.09.2024 r. Jan Susmaga

Poddasze nieużytkowe: jak możemy je wykorzystywać?

Posiadanie poddasza to spore udogodnienie. Nie zawsze jednak można w nim mieszkać. Niektórzy inwestorzy nie decydują się n...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
13.02.2024 r. Jan Susmaga

Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2024 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...

Elementy domu
ganek projekt domu Zawoja dw 63 KRP2405
07.04.2025 r. Daria Sicińska

Ganek – czym jest i jak go urządzić?

Ganek to dodatkowa część domu, która kojarzy się przede wszystkim ze starszym budownictwem. Czy jednak nowoczesne projekty...

Elementy domu
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
10.12.2024 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Elementy domu
Poddasze nieużytkowe
28.09.2024 r. Jan Susmaga

Poddasze nieużytkowe: jak możemy je wykorzystywać?

Posiadanie poddasza to spore udogodnienie. Nie zawsze jednak można w nim mieszkać. Niektórzy inwestorzy nie decydują się n...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
13.02.2024 r. Jan Susmaga

Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2024 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...

REKLAMA
Zamknij