Jak zbudować i zaaranżować werandę?

Odpowiedź na pytanie, jak wiele możliwości daje weranda, znają nawet dzieci – oczywiście te, które poznały już historię Muminków i ich charakterystycznego domu. Wspomniany element nie jest jednak typowy wyłącznie dla budownictwa skandynawskiego. Pojawia się w architekturze całego świata, między innymi angielskiej (zwłaszcza wiejskiej), amerykańskiej oraz… w polskich domach góralskich. Czy warto zdecydować się na dom z werandą? Jakie funkcje może ona spełniać? I jak ją urządzić, by zachwycała?

Czym jest weranda i jak ją zbudować? - zdjęcie 1

Co to jest weranda?

Projekty domów z werandą są bardzo zróżnicowane, dlatego bez problemu znajdziesz wśród nich zarówno bardzo nowoczesne, przeszklone bryły, jak i tradycyjne propozycje z góralskim lub rustykalnym sznytem. Co je łączy? Przede wszystkim to, jak wiele funkcji może spełniać weranda. Co to jest za element architektoniczny?

Weranda to nic innego jak zadaszona dodatkowa przestrzeń, dobudowana lub od początku zintegrowana z bryłą, usytuowana w części frontowej lub z tyłu budynku. Powiększa ona część wypoczynkową domu, stając się jednocześnie jego wizytówką.

Niekiedy weranda przydomowa traktowana jest jako taras lub ganek, czyli miejsce łączące aranżację ogrodu z wnętrzami, lub – gdy jest to weranda zabudowana – wykorzystuje się ją jako dodatkowy letni pokój.

W jakim miejscu powinna być ulokowana weranda?

Przeglądając dostępne projekty, można zauważyć, że najpopularniejszym obecnie wariantem jest dom z werandą z przodu. Nie zawsze jednak tak było. W pierwotnej wersji element ten znajdował się w części tylnej, od strony ogrodu, dzięki czemu spędzanie czasu latem na zewnątrz było jeszcze przyjemniejsze, czego odzwierciedleniem są stare domy z werandą.

Dzisiaj panuje w tym zakresie duża dowolność. Weranda przy domu może znajdować się właściwie w dowolnym usytuowaniu, także w części bocznej. Ważną przesłanką staje się natomiast położenie budynku względem stron świata, nasłonecznienie czy rozciągający się wokół widok. Warto na te aspekty zwrócić uwagę zwłaszcza przy dobudowie – analizując, czy rzeczywiście optymalnym wyborem będzie weranda przed wejściem do domu.

Czym się kierować podczas aranżacji ogrodu przed domem?

Czy budowa werandy wymaga pozwolenia?

Wiele osób planujących budowę werandy przy istniejącym już domu zastanawia się, czy jest możliwa dobudowa werandy bez pozwolenia. Na szczęście prawo budowlane umożliwia dobudowę werandy w takiej formie w większości przypadków. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Jeśli zastanawiasz się, czy przy werandzie pozwolenie czy zgłoszenie będzie wymagane, spieszymy z odpowiedzią. Kluczowy jest metraż gotowej dobudówki. Jeśli nie przekroczy on 35 m kw., wystarczy dokonać zgłoszenia przebudowy domu. Odpowiedni dokument dostarcz do starosty. Odczekaj 21 dni, by włodarz miał czas na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, budowa werandy bez pozwolenia może ruszyć.

Jeśli planujesz większy metraż werandy, pozwolenie na budowę okaże się konieczne. Stosowny wniosek również składa się w starostwie powiatowym. Zanim rozpocznie się budowa werandy drewnianej, pozwolenie musi zostać wydane.

Istnieje kilka dodatkowych wymogów, które należy uwzględnić, planując budowę werandy. Prawo budowlane wskazuje, by sytuować taką konstrukcję z zachowaniem wymaganych odległości – tj. przynajmniej 4 metrów od granicy działki. Sprawdź także regulacje zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy.

elegancko urządzona weranda

Jak zbudować werandę? Krok po kroku

Budowa werandy wcale nie musi być skomplikowanym przedsięwzięciem, choć z pewnością pociągnie za sobą spore koszty. Część prac montażowych z powodzeniem wykonasz samodzielnie, jednak niektóre warto pozostawić fachowcom.

Co będzie potrzebne, by stworzyć dom z werandą? Najpierw przygotuj materiały:

  • odpowiednią liczbę desek,
  • kantówki,
  • wsporniki,
  • kotwy,
  • wkręty i kołki rozporowe,
  • papę,
  • pokost,
  • zaprawę.

Konieczny będzie także projekt werandy.

Jak powinna przebiegać budowa werandy krok po kroku? Poniżej znajdziesz ogólną instrukcję. Oczywiście weź pod uwagę fakt, że poszczególne działania będą różnić się w zależności od specyfiki konstrukcji. Budowa werandy drewnianej siłą rzeczy wygląda nieco inaczej niż budowa szklanej werandy.

KROK 1: Wybierz lokalizację

Najpierw wybierz odpowiednie miejsce, uwzglęniając kwestie techniczne, nasłonecznienie czy rozciągający się widok. Pamiętaj, że ta decyzja w bezpośredni sposób przełoży się na późniejszą funkcjonalność przestrzeni.

KROK 2: Przygotuj podłoże

Jako podstawę pod budowę werandy ogrodowej możesz zastosować podest z desek, wylewkę z kafelkami lub kostkę brukową. Jeśli konstrukcja ma być zamknięta, posadzkę trzeba dodatkowo zabezpieczyć.

KROK 3: Przygotuj słupy nośne i belki

Wybierz miejsce na słupy oraz belki poprzeczne dachowe podtrzymujące pokrycie. Poszczególne elementy powinny znaleźć się w odległości 2 – 3 metrów. Im dłuższe ściany, tym mniejsze twórz odstępy.

KROK 4: Zaprojektuj dach

Dopasuj odpowiedni materiał na dach – może to być chociażby blacha falista, drewno albo płyty poliwęglanowe. Zachowaj spadek przynajmniej 5 stopni, by umożliwić naturalny spływ wody podczas opadów. Może zaistnieć również konieczność montażu rynien.

KROK 5: Wykonaj ściany

To ważny moment budowy werandy przy domu, gdyż cała konstrukcja nabiera właśnie kształtu. Już wcześniej powinna zapaść decyzja co do materiału, z którego zostaną wykonane boczne części. Dużą popularnością cieszą się obecnie okna PCV lub drzwi przesuwne. Ciekawym pomysłem są ściany drewniane, pełne lub ażurowe, a także materiałowe przesłony.

KROK 6: Stwórz schody

Ostatnim etapem jest budowa schodków łączących werandę z ogrodem.

Jak dobudować werandę do postawionego domu?

Częstą praktyką jest dobudowa werandy do domu już istniejącego. Kwestie formalne w tym przypadku przedstawiają się tak jak przy budowie od podstaw: dobudowa werandy drewnianej o powierzchni do 35 m kw. nie wymaga starania się o pozwolenie.

Jak dobudować ganek do starego domu? Właściwie wszystkie opisane etapy można zastosować i tu. Zdarza się, że konstrukcja powstaje na istniejącym już tarasie ziemnym, dzięki czemu prace trwają krócej, a użytkowanie jest wygodniejsze. Sama dobudowa werandy krok po kroku przebiega jak w powyższej instrukcji.

Jak samodzielnie zbudować drewniany taras?

kanapy i rośliny na werandzie

Jak urządzić nowoczesną werandę? Inspiracje

Gdy planujesz aranżację werandy w domu, masz w zasadzie nieograniczone możliwości. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, sama konstrukcja pojawia się w różnych stylach architektonicznych, dlatego swobodnie możesz z nich czerpać, decydując się na jeden lub przeplatając je. Najważniejsze, by przestrzeń – jako pośrednia – pozostawała spójna i z wnętrzami, i z ogrodem.

To, jaki kształt przybierze twój pomysł na werandę, zależy tylko od ciebie. Skorzystaj z naszych podpowiedzi na temat wystroju werandy. Inspiracje zróżnicowaliśmy, by każdy znalazł wśród nich coś interesującego.

  • Weranda nowoczesna

Nowoczesna weranda może mieć wiele odsłon. My proponujemy połączenie szkła z betonem architektonicznym i metalem. To sposób na industrialne, klimatyczne wnętrze – zwłaszcza, gdy twój wybór padnie na całkowicie oszkloną werandę. Podłogę wyłóż płytami z betonu, a efekt podkreśl minimalistycznym oświetleniem umocowanym pod dachem.

  • Weranda rustykalna

Podobają ci się domy z werandą w stylu amerykańskim? A może twemu sercu bliższa jest góralska chatka? Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania zwróć uwagę na werandę drewnianą: oszkloną lub otwartą. Drewno zagra pierwsze skrzypce zarówno w konstrukcji, jak i wystroju. Deski podłogowe z widocznymi słojami lub przetarciami nadadzą odpowiedni charakter. Wstaw meble z drewna, w tym koniecznie fotel bujany.

  • Weranda azjatycka

Całkowitym przeciwieństwem dwóch powyższych inspiracji jest wyprawa na Wschód. Jeśli chcesz zaaranżować dobudówkę w klimacie azjatyckim, postaw na minimalizm, kolory ziemi, lekkie wyposażenie z drewna i bambusu. Spokój przełamią pojedyncze czarne i czerwone dodatki.

Jakie meble i tekstylia powinniśmy wybrać do werandy domowej?

Ze względu na funkcję, jaką pełni weranda, meble wypoczynkowe stanowią bardzo ważny element jej wyposażenia – podobnie zresztą jest w przypadku mebli na taras. Czym sugerować się, dokonując wyboru? Nie tylko styl ma znaczenie. Wiele zależy od rodzaju dobudówki, przede wszystkim od tego, czy jest to konstrukcja zamknięta czy otwarta.

W pierwszej wersji możliwości masz bardzo szerokie, w zasadzie niczym nieograniczone. A jak urządzić werandę otwartą? Sięgnij po modele odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Nie musi to być tworzywo sztuczne. Woda i wysoka temperatura niestraszne są również meblom rattanowym i technorattanowym, metalowym czy zaimpregnowanemu drewnu.

Asortyment takiego wyposażenia jest zróżnicowany. To między innymi stoły i krzesła w najróżniejszych wersjach, idealnych także, gdy planujesz, jak urządzić małą werandę, ławki, huśtawki, skrzynie, schowki, hamaki i podwieszane fotele. Dużą popularnością cieszy się wzornictwo vintage. Jeśli jednak chcesz zaaranżować nowoczesne wejście przed domem, postaw na oszczędne w formie i eleganckie meble modułowe.

Jakie meble ogrodowe wybrać, aby służyły jak najdłużej?

Nie zapomnij o dodatkach! Które z nich odgrywają kluczową rolę?

  • Tekstylia

Kolorowe poduchy, koce i pledy sprawią, że wypoczynek na werandzie będzie jeszcze bardziej komfortowy. Sprawdzą się tu także zasłony i draperie, które w upalne i bardzo słoneczne dni powstrzymają promienie słoneczne, jednocześnie nadając przestrzeni przytulny charakter.

  • Rośliny

Obecność elementów zielonych podkreśli związek werandy z ogrodem. Niektórzy maksymalizują ten efekt, organizując w przestrzeni pewną wersję oranżerii. Nie musisz jednak podążać aż tak daleko. Wystarczy wykorzystać kwitnące rośliny balkonowe, pnącza lub zioła. Niektóre z nich dodatkowo odstraszają owady.

  • Oświetlenie

Nawet jeśli weranda jest usytuowana w taki sposób, że przez większą część dnia docierają do niej promienie słoneczne, dodatkowe oświetlenie przyda się po zmroku. Dobrym pomysłem są energooszczędne lampy LED o typowo ogrodowym charakterze. Uzupełnij je klimatycznymi lampionami, girlandami i świeczkami.

Jak oświetlić ogród i jakie oświetlenie ogrodowe wybrać?

Ile kosztuje przydomowa weranda?

Planując prace, warto możliwie wcześnie określić, ile kosztuje budowa werandy. Nie ma jednak na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielkości konstrukcji oraz rodzaju wykorzystanych materiałów. Inny koszt poniesiesz, realizując większość działań samodzielnie, a inny – opłacając fachowców.

Uśredniając, można jednak przyjąć, że w przypadku werand drewnianych ceny materiałów i wykonania konstrukcji o powierzchni ok. 25 m kw. mieszczą się w przedziale 7 000 – 8 500 zł. Taniej będzie przy gotowych zestawach przeznaczonych do samodzielnego montażu oraz szklanej werandzie. Ceny właściwie nie mają górnej granicy – zawsze można coś dodać lub zamienić względem pierwotnego projektu, by zwiększyć budżet.

Nie ma większego znaczenia, czy realizujesz całą inwestycję jednocześnie czy interesuje cię jedynie dobudowa ganku. Koszt samej werandy będzie w obu przypadkach zbliżony.

weranda w białym kolorze

Weranda a taras: najważniejsze różnice

Czasami te słowa są traktowane jako synonimy, jednak weranda a taras to dwa różne elementy architektoniczne. Na czym polegają rozbieżności pomiędzy nimi?

Istniejące pomiędzy tarasem a werandą różnice wynikają z odmiennej konstrukcji.

  • Weranda zawsze jest zadaszona, choć niekiedy rezygnuje się w niej ze ścian. Najpopularniejsze tarasy mają formę otwartą.
  • Weranda zawsze ulokowana jest na najniższej kondygnacji użytkowej – może to być podwyższony parter albo szeroko rozumiany na wyższy poziom. Taras może powstać nawet na dachu.
  • Z zabudowanej werandy można korzystać przez cały rok. Taras – jako przestrzeń otwarta – sprawdza się latem.

Jak modnie urządzić nowoczesny taras?

Jakie są wady i zalety posiadania werandy w domu?

Czy warto wybrać projekt domu z werandą lub dobudować werandę do istniejącego już budynku? Jak każde rozwiązanie, także i to ma swoje plusy i minusy. O czym trzeba wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Przede wszystkim, mimo konstrukcyjnej prostoty, weranda ma duży wpływ na architekturę domu, nierzadko dodając bryle charakteru. Podnosi atrakcyjność nieruchomości, otwiera wnętrze i powiększa przestrzeń użytkową.

Weranda to idealne miejsce do całorocznego wypoczynku. W zależności od zastosowanych rozwiązań sprawdzi się jako ogród zimowy lub dodatkowy salon. Z czysto praktycznego punktu widzenia spełni również rolę wiatrołapu przed wejściem do domu, zabezpieczając główne wejście.

Jakie są w związku z tym minusy? Główne wady to aspekty konstrukcyjny i finansowy. Wzniesienie werandy wymaga więcej pracy i większego budżetu niż budowa tarasu. Pod uwagę trzeba wziąć wiele dodatkowych czynników, między innymi typ zadaszenia, sposób zamknięcia ścian, a nawet instalację ogrzewania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij