Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2024 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić funkcję warsztatu lub pomieszczenia gospodarczego. Przechowamy w nim rowery, narzędzia, świąteczne ozdoby, nieużywane już zabawki oraz wiele innych rzeczy. Obecnie prawo idzie inwestorom na rękę i pozwala uniknąć wielu procedur. Na jakich zasadach możemy zbudować garaż bez pozwolenia? Jakie formalności należy spełnić? Przedstawiamy aktualne informacje.

Garaż bez pozwolenia - zdjęcie 1

Kiedy budujemy wymarzony dom, nie zawsze od razu decydujemy się na postawienie garażu. Zdarza się, że potrzebujemy czasu i zgromadzenia odpowiednich środków. Przychodzi jednak czas, gdy podejmujemy decyzję o takiej inwestycji, a pierwszym pytaniem, na jakie będziemy musieli odpowiedzieć, brzmi: budować garaż bez pozwolenia czy z pozwoleniem na budowę? 

Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu formalności, wybierzmy projekt garaży, który nie wymaga pozwolenia na budowę. Jak się jednak pewnie wszyscy domyślamy, taki na taki budynek prawo nakłada pewne ograniczenia.

Czy można postawić garaż bez pozwolenia w 2024?

Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane nieustannie podlega zmianom, również w zakresie przepisów regulujących kwestię garażu bez pozwolenia oraz innych niewielkich budynków, które nie są przeznaczone na cele mieszkalne.

Możliwość postawienia budynku jedynie na zgłoszenie do odpowiedniego organu jest bardzo kusząca – pozwala uniknąć kłopotów oraz uciążliwych formalności. Wielu inwestorów zastanawia się zatem, czy obecnie można postawić garaż bez pozwolenia?

Okazuje się, że przepisy w tym zakresie nie zmieniły się – nadal jest możliwe wybudowanie niewielkiej nieruchomości na zgłoszenie. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oczywiście trzeba przy tym spełnić kilka wymogów, które przedstawimy w dalszej części artykułu.

Przepisy określają, jakie parametry powinien mieć garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu będący garażem zamkniętym – z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi.

W świetle przepisów prawa budowlanego garaż jest budynkiem, nawet jeśli postawiono go bez pozwolenia na budowę. Sprawdźmy zatem, jaki garaż bez pozwolenia na rok 2023 można wybudować, by jego parametry odpowiadały obowiązującym w Polsce przepisom.

Co musisz wiedzieć o domach bez pozwolenia?

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?

Jaki garaż bez pozwolenia można wybudować na działce? Możliwość budowy na zgłoszenie dotyczy jedynie garaży wolnostojących. Bez pozwolenia nie zbudujemy natomiast garażu przy domu, czyli takiego, który jest dostawiony bezpośrednio do nieruchomości.

Jeśli chcemy taki postawić, np. garaż z poddaszem, bez pozwolenia nic nie zdziałamy – będziemy musieli dopełnić stosownych formalności. Możliwe jest natomiast wybudowanie garażu z pomieszczeniem gospodarczym bez pozwolenia, o ile posiada on odpowiednią powierzchnię. Co więcej, budynek albo jego część może służyć jako warsztat, siłownia, a nawet pomieszczenie mieszkalne – wszystko zależy od potrzeb inwestora.

A co z materiałem użytym do budowy? Czy można postawić garaż blaszany bez pozwolenia? Tak, jeżeli mówimy o budynku wzniesionym z blachy, cegły, drewna albo płyt betonowych i posiadającym odpowiednią powierzchnię. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Garaż bez pozwolenia: wymiary. Do ilu metrów można postawić garaż bez pozwolenia?

Wymiary budynku są ściśle określone przez prawo, kwestę tę regulują przepisy ustawy Prawo budowlane. Według aktu prawnego możemy postawić garaż do 35 m2 bez pozwolenia. Inwestor, który się na to zdecyduje, musi jednak dokonać zgłoszenia do odpowiedniego organu.

Warto także dodać, że rozpatrując, ile metrów może mieć garaż bez pozwolenia, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię zabudowy, a nie powierzchnię użytkową. Jeśli zatem mamy na działce posiadający antresolę garaż 50 m2, bez pozwolenia wybudujemy go, jeśli powierzchnia, jaką zajmuje na terenie, nie przekroczy 35 m2.

Czy istnieje możliwość wybudowania większego obiektu, np. garażu 70 m2, bez pozwolenia? Niestety nie – w takiej sytuacji konieczne będzie złożenie wniosku o zgodę na realizację inwestycji do stosownego urzędu.

Przepisy mówią także o tym, ile garaży można mieć na działce. Łączna liczba obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mterenu.

Taka konstrukcja musi także spełniać inne kryteria. Z racji tego, że jest budynkiem, czyli jest trwale związany z gruntem, wydzielony za pomocą przegród budowlanych, ma dach, a często również fundamenty, pamiętajmy, żeby zachować odpowiednią odległość od granicy działki.

Jakie jeszcze parametry powinien mieć garaż bez pozwolenia? Wysokość nie może być niższa niż 2,2 metra, a brama garażowa musi mieć szerokość minimum 2,3 oraz wysokość w świetle 2 m. Jeśli zatem zastanawiamy się, jak duży garaż bez pozwolenia wybudować, uwzględnijmy także te parametry.

Zachęcamy również do obejrzenia naszego webinaru - technologie mogą też posłużyć do budowy garażu:

Na koniec jeszcze dwie uwagi:

  • Ile metrów od płotu można postawić garaż blaszany? Jeśli budynek jest zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy – należy zachować 4 m odległości. Gdy zaś jest zwrócony ścianą bez okien i drzwi – 3 m.
  • Czy można postawić garaż przy płocie sąsiada? Tak, o ile pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, taka możliwość istnieje, jeżeli zachowanie odległości 3 metrów jest niemożliwe ze względu na niewielki rozmiar działki.

Garaż znakomicie wzbogaci Twój dom modułowy 100 m2!

Garaż bez pozwolenia

Z jakich materiałów można wybudować garaż bez pozwolenia?

Przepisy nie precyzują materiałów, z jakich musi lub powinien być wykonany garaż bez pozwolenia. Tynkowany, murowany, drewniany, a może blaszany? Tak naprawdę jedynym kryterium jest zatem metraż nieruchomości. Zarówno garaż drewniany bez pozwolenia, jak i popularny „blaszak” nie może zatem przekroczyć 35 m2.

Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, jaki materiał budowlany sprawdzi się najlepiej. Oto zalety i wady poszczególnych rozwiązań!

  • Garaż murowany bez pozwolenia

Solidny garaż murowany bez pozwolenia to konstrukcja wymagająca postawienia fundamentów. Odporna na czynniki atmosferyczne i wytrzymała, może być wykończona w stylu podobnym do tego, w jakim utrzymany jest dom. Z jednej strony zyskasz więc estetyczne uzupełnienie swojej posesji, a z drugiej obiekt trwały na przestrzeni wielu dziesięcioleci, który skutecznie ochroni Twój samochód oraz maszyny czy narzędzia.

Niestety, garaże murowane są najdroższymi spośród dostępnych rozwiązań – sporo zapłacisz nie tylko za sam materiał i robociznę, ale również projekt.

  • Garaż blaszany bez pozwolenia

Bardzo często wybieranym rozwiązaniem jest garaż blaszany bez pozwolenia, który można postawić bardzo szybko – to jego główna zaleta. Może być posadowiony na betonowych stopach, co umożliwia jego przenoszenie. Wynajmując odpowiednią ekipę, możesz mieć pewność, że prace zostaną zakończone w maksymalnie kilka dni, a Ty będziesz mógł cieszyć się rozwiązaniem niezwykle praktycznym i – wbrew pozorom – trwałym.

A co z estetyką? Garaże blaszane nie są tak efektowne, jak te murowane, ale również mogą być ozdobą posesji. Zwłaszcza, jeżeli postawisz na obiekt wykończony blachą drewnopodobną, która idealnie wpasuje się do terenów zielonych na Twojej posesji.

  • Garaż drewniany bez pozwolenia

Drewniany garaż bez pozwolenia to także bardzo popularne rozwiązanie, które sprawdzi się np. jako budynek gospodarczy czy miejsce do przechowywania narzędzi ogrodniczych. Będzie on bardzo estetyczny, naturalny i – po odpowiednim zaimpregnowaniu jego poszycia – odporny na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, taki garaż możesz zbudować samodzielnie, choć oczywiście wymaga to umiejętności, czasu i odpowiednich narzędzi.

Alternatywa dla drewna? Niewielkie budynki można także wykonać z płyt warstwowych, na co decyduje się coraz większa liczba inwestorów.

  • Garaż z płyty warstwowej bez pozwolenia

Garaż z płyty warstwowej bez pozwolenia jest świetną alternatywą dla innych rozwiązań, np. „blaszaków”. Jest lekki, wytrzymały, a do tego tani w budowie. Inwestorzy decydują się również na garaż z płyt betonowych bez pozwolenia – taka konstrukcja jest stabilna, a jednocześnie charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną i izolacją akustyczną, dzięki czemu przewyższa budynki z blachy.

To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb, preferencji oraz posiadanego budżetu. Najtańsze są garaże blaszane i garaże z płyt betonowych. Pozwolenie czy zgłoszenie uzależnione będzie nie od materiału, ale parametrów garażu – warto o tym pamiętać!

Gdzie i do kiedy należy złożyć zgłoszenie?

Zgłoszenia budowy garażu należy dokonać do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej – właściwego inspektoratu nadzoru budowlanego. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Formalności trzeba dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy garażu.

Następnie właściwy organ ma 21 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli prace budowlane nie rozpoczną się w ciągu 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu, należy dokonać kolejnego zgłoszenia.

Co to jest pozwolenie na użytkowanie i kiedy jest potrzebne?

Ile zapłacimy podatku za garaż w 2024 roku?

Maksymalne stawki podatku za nieruchomości wzrosły w związku ze zwiększającą się inflacją. Obecnie za budynek mieszkalny zapłacimy nie więcej niż 0,85 zł za m2, zaś za budynek gospodarczy – 24,84 zł za m2. Są to oczywiście maksymalne wartości, jakie obowiązują na garaż bez pozwolenia – a podatek jest i tak ustalany przez gminę w drodze uchwały.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę w 2023 roku?

Jaka kara grozi za postawienie garażu bez usyskania niezbędnego pozwolenia?

Samowola budowlana, również w przypadku garaży, może być bardzo poważna w skutkach. W najlepszym razie zostaniesz zobowiązany do rozbiórki budynku, a w najgorszym – staniesz przed sądem. Dlatego warto stosować się do obowiązujących przepisów. Wszelkie ich naginanie okaże się niezwykle kosztowne.

Jakie są kary za garaż bez pozwolenia 2024? Jeżeli w Twojej sprawie toczyć się będzie postępowanie sądowe za samowolę budowlaną, możesz zostać ukarany grzywną, a jej maksymalna wysokość to, według przepisów polskiego prawa, maksymalnie 1 milion złotych!

Na szczęście w wielu przypadkach możliwe jest zalegalizowanie samowoli budowlanej. Możesz o nią wnioskować, jeżeli garaż został postawiony zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także przepisami techniczno-budowlanymi. Dotyczy to jednak wyłącznie budynków wzniesionych po 1995 roku albo tych, których budowa nie została jeszcze zakończona.

Jak zalegalizować samowolę budowlaną garażu? Niezbędne jest przedstawienie projektu budowlanego, który informuje o wykonanych pracach (oraz pozostałych do wykonania), a także prawa własności lub wieczystego użytkowania gruntu, na którym wznoszony jest obiekt. Musisz także potwierdzić, że nielegalnie postawiony budynek jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Twój wniosek rozpatrzy nadzór budowlany.

Ile kosztuje legalizacja garażu? Jest to uzależnione od tego, czy wzniesiony samowolnie budynek wymaga zgłoszenia, czy pozwolenia na budowę. W tym pierwszym przypadku zapłacisz od 2,5 do 5 tysięcy złotych, zaś w drugim łączna kwota będzie wyższa – odpowiada iloczynowi pięćdziesięciokrotności stawki 500 zł oraz współczynnika kategorii obiektu budowlanego i jego wielkości.

W praktyce za legalizację samowolnie wzniesionego garażu, który wymaga pozwolenia, możesz zapłacić nawet kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Domy na zgłoszenie do 35 m2. Co trzeba wiedzieć, jeśli myślimy nad jego budową?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
16.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Inteligentny dom
13.07.2022 r. Diana Sulyma

Czym jest inteligentny dom i jakie systemy smart home mamy do wyboru?

Inteligentny dom to taki, który w zasadzie żyje własnym życiem. Urządzenia um...

Elementy domu
Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?
21.05.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?

Przyszły dom powinien być wygodny, stylowy, a przede wszystkim funkcjonalny....

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
16.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Inteligentny dom
13.07.2022 r. Diana Sulyma

Czym jest inteligentny dom i jakie systemy smart home mamy do wyboru?

Inteligentny dom to taki, który w zasadzie żyje własnym życiem. Urządzenia um...

Elementy domu
Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?
21.05.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?

Przyszły dom powinien być wygodny, stylowy, a przede wszystkim funkcjonalny....

REKLAMA
Zamknij