Kolejność prac budowlanych przy budowie domu. Jak ją zoptymalizować?
Zachowanie odpowiedniej kolejności prac na budowie ma olbrzymie znacznie. Pozwala skrócić czas oczekiwania na zakończenie inwestycji i zaoszczędzić nieco środków. Jeśli marzysz o szybkiej przeprowadzce, sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby budowa przebiegła sprawnie i bez komplikacji.
Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Jako inwestor musisz wykazać się chociaż podstawową znajomością przepisów prawa budowlanego, a dodatkowo otrzymać szereg zgód i pozwoleń. Postępowanie zgodnie z harmonogramem umożliwi Ci realizację wszystkich zamierzonych etapów bez obaw o pominięcie jakiegokolwiek z nich.
Jak zaplanować kolejność prac na budowie?
Kolejność prac na budowie nie zależy od wielkości domu czy stylu, w jakim został zaprojektowany. Istnieją pewne elementy, które będziesz musiał wykonać niezależnie od wartości inwestycji. Zanim rozpiszesz wszystkie zadania, podziel proces na kilka etapów. Weź pod uwagę również warunki pogodowe. Niektóre prace np. tynkarskie nie mogą być wykonywane podczas mrozów.
Jak przebiega budowa domu od A do Z? Zanim pomyślisz o zakupie nowych drzwi, kranów czy wyposażenia salonu, musisz podjąć prace przygotowawcze na terenie budowy. Podstawą jest również postawienie ogrodzenia oraz tablicy informacyjnej. Zgodnie z prawem ogrodzenie musi posiadać przynajmniej 1,5 metra wysokości, a na tabliczce powinny znaleźć się takie informacje jak:
- adres działki,
- numer pozwolenia na budowę,
- nazwa inwestora,
- nazwa wykonawcy,
- typ budowanego obiektu.
Zachowanie odpowiedniej kolejności budowy domu ułatwi Ci wykonanie harmonogramu prac. To jest szczególnie istotne podczas planowania dostaw materiałów budowlanych oraz może być potrzebne przy tworzeniu dokumentacji dla banku.
Warto też wiedzieć: Bezpieczeństwo na budowie – jak bezpiecznie zorganizować prace budowlane?
Jaka jest kolejność prac podczas budowy domu?
Prawidłowa kolejność prac na budowie domu zakłada zakończenie stanu surowego otwartego i zamkniętego, a następnie przejście do stanu deweloperskiego. Ostatni etap to prace wykończeniowe, które mają doprowadzić nieruchomość do takiej formy, aby można było w niej zamieszkać. Jaka jest kolejność wykonywania prac na budowie? Poniżej przedstawiamy harmonogram.
Kolejność prac na budowie: stan surowy
Stan surowy dzielimy na otwarty i zamknięty. Szacuje się, że pierwszy z nich zajmuje ok. 35% wszystkich kosztów, które poniesiesz w związku z realizacją inwestycji, a drugi to kolejne 25%. Skoro więc wydasz połowę zaplanowanego budżetu, to jakich efektów możesz się spodziewać?
Harmonogram budowy domu po kolei zakłada:
- wykonanie wszystkich ścian zewnętrznych,
- wykonanie stropów,
- wybetonowanie schodów,
- wykonanie więźby dachowej,
- wykonanie komina,
- wykonanie pokrycia dachu,
- montaż rynien,
- wstawienie stolarki okiennej i drzwiowej,
- realizację pokrycia dachowego,
- postawienie ścianek działowych.
Zakończenie tego etapu pozwala na zaplanowanie przestrzeni w domu. Teraz możesz modyfikować nieco położenie ścianek działowych, które wybrałeś na etapie planowania budowy.
Kolejność prac na budowie: stan deweloperski
Doprowadzenie nieruchomości do tzw. stanu deweloperskiego zakłada wykonanie elewacji, wykończenie parapetów czy schodów zewnętrznych. Wykonuje się również ocieplenie budynku oraz izolacje. Jak zaplanować kolejność prac na budowie?
Na tym etapie będziesz potrzebował:
- elektryka, który wykona instalację elektryczną;
- hydraulika, który wykona instalację wodną oraz kanalizacyjną;
- montera od instalacji gazowej;
- i na samym końcu – tynkarza, który zajmie się zatynkowaniem ścian.
Warto pamiętać o tym, że prace tynkarskie również warto wykonywać w odpowiedniej kolejności. Zacznij od sufitu i ścian, później przejdź do otworów okiennych i drzwiowych, a na końcu wykonaj wnęki.
Jaka jest kolejność prac wykończeniowych?
Ostatni etap to wykończenie wnętrz. Prace te warto rozpocząć w momencie, gdy w domu zostały zamontowane już okna i drzwi zewnętrzne oraz poczekać aż temperatura powietrza wyniesie więcej niż 5 stopni. W tym momencie każda wykonana praca jest widoczna gołym okiem. Zakończenie tego etapu oznacza, że już niedługo wprowadzisz się do swojego wymarzonego domu. Jak przebiega prac wykończeniowych na budowie?
Kolejność prac na budowie: stan wykończeniowy
Na tym etapie możesz sobie pozwolić na pewną dowolność. Kurczowe trzymanie się kolejności robót wykończeniowych, nie będzie już konieczne. Najczęściej postęp prac zależy od dostępności budżetu oraz czasu oczekiwania na konkretne elementy wyposażenia (np. na dostawę drzwi). Chociaż kolejność wykończenia domu nie jest już tak istotna, to z pewnością będziesz musiał wykonać następujące prace:
- obróbkę ścian np. malowanie, tapetowanie, montaż listew sufitowych itd.,
- położenie kafelek,
- wykonanie podłóg (panele, podłogi drewniane itd.),
- tzw. biały montaż
- osadzenie drzwi wewnętrznych
- montaż mebli i lamp.
Na koniec pozostanie wybór mebli oraz dodatków i dekoracji. Te czynności możesz jednak wykonać już po wprowadzeniu się do nowego domu.
Polecamy również: Czy warto budować dom w 2022 roku? Ile to kosztuje?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora