Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?
Dobra izolacja termiczna i przeciwwilgociowa to podstawa każdej budowli i budynku. Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych wpłynie na komfort życia w domu lub mieszkaniu, powstawanie uszkodzeń czy też konieczność wykonywania napraw. O skuteczność całego systemu izolacji zdecyduje użyty materiał, w tym folia pod styropian. Jakie folie są dostępne na rynku i która z nich będzie najlepszym rozwiązaniem?
Układanie folii okazuje się kluczowym elementem determinującym trwałość całej izolacji. Inwestorzy, zastanawiający się, co kłaść pod posadzki, mogą wybierać spośród różnych dostępnych rodzajów folii. Warto pamiętać, że każdy z nich będzie charakteryzował się różnymi właściwościami, dlatego istotne jest, by dokładnie się im przyjrzeć. Szczególnie ważne będzie dowiedzenie się, jak gruba folia pod styropian powinna być użyta. Sprawdź, dlaczego jej wykorzystanie jest tak istotne dla całego systemu izolacji w Twoim domu i na co zwrócić uwagę przy wyborze folii izolacyjnej pod styropian.
W artykule:
Folia jako ważny element izolacji
Ułożenie izolacji jest niezwykle istotne dla całego budynku i komfortu mieszkania w nim. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku istotny będzie wybór nie tylko odpowiedniego styropianu, lecz także folii układanej pod styropian.
Dlaczego folia pod wylewkę jest tak ważnym elementem? Przede wszystkim stanowi ona barierę hydroizolacyjną. Zadaniem folii jest skuteczne zapobieganie przedostawaniu się wilgoci z gruntu do styropianu. Jej zastosowanie jest szczególnie ważne w przypadku podłóg na gruncie. Prawidłowo ułożona folia zapobiegnie również tworzeniu się pleśni, a także wpłynie na lepsza wentylację budynku. Ponadto folia:
- chroni styropian przed uszkodzeniami,
- wpływa na ograniczenie strat cieplnych,
- poprawia długotrwałość izolacji termicznej.
Więcej o izolacji przeczytasz w artykule: Izolacja przeciwwilgociowa. Gdzie się ją stosuje i czego używa?
Jaką folię wybrać pod styropian na podłogę?
Aby dobrze wybrać folię pod styropian, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim należy określić, jak gruba folia pod styropian będzie najlepsza. Poszczególne właściwości i grubość wpłyną przede wszystkim na trwałość tego materiału i jego szczelność. Przemyślany wybór folii zwiększy komfort użytkowania danego budynku. W czasie wyboru trzeba też dobrze zapoznać się z projektem budowalnym, rodzajem podłoża, na którym będzie układana folia, a także z konkretnymi warunkami klimatycznymi regionu. Tylko w ten sposób można dobrze dobrać folię pod styropian na podłogę. Poniżej przedstawiamy rodzaje folii, które można ułożyć pod styropian na podłodze.
Rodzaje i parametry folii izolacyjnych pod styropian
Zastanawiając się, jaka folia pod styropian podłogowy będzie najlepsza, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rodzajom i ich parametrom. W zależności od właściwości i przeznaczenia można wybrać:
- Folię paroizolacyjną – zapobiega zawilgoceniu, działa też jako bariera dla pary wodnej. Dzięki temu pozostałe materiały izolacyjne są doskonale chronione przed wilgocią. Folia tego typu charakteryzuje się trwałością, odpornością na uszkodzenia, można ją też stosować pod styropian, ale też wełnę mineralną czy piankę. Folię paroizolacyjną szczególnie dobrze jest zastosować w pomieszczeniach narażonych na ryzyko zawilgocenia, między innymi do hydroizolacji łazienki. Powinna być też wybierana w domach położonych w strefie klimatycznej o dużej wilgotności powietrza.
- Folię paroprzepuszczalną – pozwala ona na przepływ pary wodnej z wnętrza budynku. Jednocześnie folia tego typu zapobiega przenikaniu wilgoci do wewnątrz. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie równowagi wilgotności w budynku. Ten rodzaj również może być stosowany pod różnego typu materiały izolacyjne. Folia paroprzepuszczalna powinna być stosowana, gdy nie ma potrzeby całkowitej izolacji od pary wodnej. Folia taka pozwala budynkowi „oddychać”.
- Folię aluminiową – ten rodzaj folii nie tylko chroni przed wilgocią, lecz także działa jak bariera cieplna. Ma ona zdolność odbijania promieniowania cieplnego, dzięki czemu wpływa na poprawę izolacyjności termicznej. Z tego względu taka folia pod wylewkę będzie najlepszym wyborem tam, gdzie konieczne jest zwiększenie efektywności energetycznej.
Oprócz tego dostępna jest także folia zbrojona, której cechą charakterystyczną jest zwiększona wytrzymałość dzięki wzmocnieniu jej siatką np. z włókna szklanego. Można ją wykorzystywać przede wszystkim w miejscach, w których występuje szczególne ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych.
Przeczytaj również: Folia paroprzepuszczalna a folia paroizolacyjna
Czy dawać folię pod wylewkę?
Jednym z ważniejszych kroków, na który zwracają uwagę fachowcy, jest położenie folii pod wylewkę. Kroku tego nie warto pomijać. To właśnie folia ma stanowić warstwę ochronną przed przenikaniem wilgoci między płyty i pod płyty. Trzeba zawsze jednak pamiętać, by folia była rozłożona bardzo dokładnie, tylko wtedy izolacja przeciwwilgociowa będzie spełniała swoje zadania.
Może Cię zainteresować: Izolacja fundamentów krok po kroku
Jak gruba folia pod styropian?
Jaka gruba folia pod styropian na podłogę będzie najlepsza? Oczywiście optymalna dla danego budynku grubość będzie zależała od warunków gruntowo-wodnych na placu budowy. Wskazuje się, że folia nie powinna być cieńsza niż 0,2 lub 0,3 mm. Jest ona trwała, skutecznie chroni, a jednocześnie jest na tyle elastyczna, że można łatwo ją rozłożyć.
Jak prawidłowo układać folię pod styropian?
Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie i wyrównanie podłoża. Folię należy później rozłożyć bardzo szczelnie. Ważnym aspektem jest zachowanie 15-20-centymetrowego zakładu. Aby ochrona była pewna, należy tez wypuścić brzegi folii na ściany – wysokość takiego wywinięcia powinna przewyższać grubość styropianu. Zaleca się też wykonanie dwóch warstw takiej izolacji, szczególnie na gruntach wilgotnych.
Zasady układania folii pod styropian:
- Izolację układaj na wyrównanym i oczyszczonym podłożu.
- Podstawą skutecznej izolacji jest jej szczelność - układaj folię "na zakładkę" o szerokości 15-20 cm.
- Wywiń folię na ściany na wysokość większą, niż grubość płyty styropianu.
- W wilgotnych warunkach zastosuj 2 warstwy folii.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora