Jaki kolor elewacji domu wybrać? Najmodniejsze kolory w 2024 roku

Kolor elewacji znacząco wpływa na wygląd całego budynku. Zarówno w przypadku domu jednorodzinnego, jak i bloku czy obiektu użyteczności publicznej, sposób wykończenia niejednokrotnie przyciąga wzrok i staje się wizytówką całej posesji. Umiejętnie dobrane barwy i faktury mogą również wpływać na proporcje bryły. Jakimi zasadami kierować się, aby uzyskać optymalny efekt? Jakie trendy uwidoczniły się w ostatnich kilku sezonach?

Kolory elewacji na 2023 rok - zdjęcie 1

Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Nawet jeśli twoim celem jest bardzo oryginalna elewacja, nie oznacza to, że warto całkowicie puścić wodze fantazji. Co prawda jest tu sporo miejsca na indywidualizm i nie musisz ograniczać się do jednej faktury lub barwy, istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie przybliży cię do osiągnięcia korzystnego efektu.

Na co zwrócić uwagę, planując kolory elewacji zewnętrznej?

  • Styl budynku

Dopasuj materiały i barwy do stylu budynku: innego efektu wymagają domy rustykalne i góralskie, a innego budownictwo modernistyczne. Kolory elewacji domów nowoczesnych są zwykle stonowane, bardziej minimalistyczne, ale jeśli zdecydujesz się na projekt z kategorii architektury futurystycznej, zyskasz sporo twórczej swobody.

Rozważnego podejścia wymagają natomiast projekty z dużą liczbą detali: wykuszy, obramowań, cokołów – intensywna barwa może być w tym przypadku przesadą.

  • Otoczenie

Zastanów się, czy twoja wizja będzie komponowała się z sąsiedztwem. Zdarza się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa kolorystykę, a nawet zakazuje stosowania niektórych materiałów wykończeniowych.

  • Dach i inne detale

Pomysł na elewację może wynikać także z tego, jaki dach domu został uwzględniony w projekcie. Dostępna na rynku kolorystyka pokryć niekiedy sugeruje różne połączenia i, co więcej, nie musi to oznaczać klasyki. Przykładem efektownego zestawienia jest duet butelkowej zieleni dachówek z pudrowym różem.

Dopasowując kolor elewacji, weź pod uwagę także stolarkę okienną i drzwiową, rynny czy wykończenie schodów.

ofe-5847238-70005 w-70005

Kolor elewacji a czynniki zewnętrzne

Z czasem barwa elewacji zacznie tracić swoją intensywność, jeśli jednak wybierzesz odpowiednią farbę, efekt utrzyma się dłużej. Ważnym kryterium jest więc odporność powierzchni na działanie czynników zewnętrznych.

Budynki znajdujące się w sąsiedztwie lasu lub drogi gruntowej są szczególnie narażone na osiadające na murach pyłki i kurz. W takiej sytuacji biała lub pastelowa elewacja może nie być najlepszym pomysłem. Lepiej postawić wówczas na szarości albo odcienie brązu. Pamiętaj także, że pod wpływem promieni słonecznych intensywne barwy z czasem wyblakną.

Dowiedz się więcej: Rusztowanie elewacyjne – jakie wybrać? Poznaj kryteria wyboru rusztowania elewacyjnego

Kolor elewacji a lokalizacja budynku

Duże znaczenie dla ostatecznego efektu wizualnego ma usytuowanie domu. Istotną rolę może odgrywać wspomniany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale niezależnie od niego warto spojrzeć na całość kompozycji.

Zwróć uwagę, że domy znajdujące się na nowoczesnych osiedlach prezentują się z reguły inaczej niż budynki na przedmieściach utrzymanych w wiejskim klimacie. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie sąsiedztwa i stylu ogrodu.

Świetnym kontrastem dla wysokich drzew liściastych będzie biała elewacja, choć musisz liczyć się z osiadającymi na ścianie pyłkami. W rustykalnej odsłonie sprawdzą się natomiast wszelkie drewniane i drewnopodobne akcenty.

Kolory elewacji

Jakie są najmodniejsze kolory elewacji domów w 2024 roku?

Przy wyborze odcienia warto sugerować się nie tylko wspomnianą lokalizacja czy ekspozycją na czynniki zewnętrzne, ale też aktualnymi trendami. Nie nastąpiła żadna rewolucja względem lat ubiegłych i modne kolory ścian w 2024 to przede wszystkim szarość, beż oraz biel we wszystkich odcieniach.

Jakie kolory warto rozważyć na elewację?

  • Brązy i beże – to kolory, które zestawiamy z bielą, aby ocieplić wizerunek całego domu i podkreślić jego charakter. W tej gamie kolorów znajdują się różne odcienie, a szczególnie modne są kawowe (cappuccino, frappe). Jeśli nie chcesz malować na ten kolor ścian, możesz włączyć je do projektu np. w formie brązowej deski elewacyjnej z naturalnymi słojami i sękami.
  • Pistacja, pudrowy róż i blady błękit – dopiero od niedawna nieśmiało pojawiają się w projektach wnętrzarskich, a teraz także na elewacjach. Nie są jednak odcieniami dominującymi, a raczej dodatkiem do klasycznej bieli czy szarości. Możesz wykonać z nich opaski okalające okna lub zaakcentować główne wejście. Pamiętaj, że kolory nie powinny być żywe, lecz zgaszone, wpadające w szarość lub biel.
  • Szarość – to odcień, który nie traci na aktualności i nadal warto uwzględnić go w projekcie modnej elewacji domu. Możesz wybrać farbę w odcieniu popielatym lub grafitowym albo okładziny imitujące szare cegły czy kamień. Raczej nie okładaj nimi wszystkich ścian, a wybrane elementy – cokoły, kolumny, ganki, tarasy.

Silnym trendem wpływającym na to, jakie kolory na elewację są modne w 2023 roku, jest natura i dążenie do zbliżenia z nią. Stąd nawiązania do zieleni, brązów oraz szarości, które kojarzą się z przyrodą.

Modne elewacje domów – jasne czy ciemne?

To odwieczne pytanie nie traci na aktualności również w bieżącym roku. Czy modne kolory ścian w 2024 to te ciemne czy te jasne? Zdecydowanie jasne, choć można zestawić je z ciemniejszymi akcentami.

Zbyt dużo ciemnych kolorów może przytłoczyć i sprawić, że dom będzie wyglądał dość ponuro i masywnie, a tego lepiej unikać – zwłaszcza w przypadku budynków o sporej kubaturze.

Zatem, jaki kolor elewacji na duży dom wybrać, aby nabrał wizualnej lekkości i ładnie prezentował się na tle ogrodu? Jeśli bryła jest wysoka, wizualnie zmniejszysz ją przy pomocy poziomych pasów czy lameli. Z kolei pionowe dekory zastosuj do wyrównania propozycji w domu przysadzistym, a szerokim (zazwyczaj parterowym).

Łączenie kolorów jasnych i ciemnych

Połączenie na bazie kontrastu wykorzystuje się w różnych współczesnych aranżacjach, także na elewacji domu. Na tle kremowym czy popielatym ładnie odznaczają się ciemniejsze o kilka tonów pasy. Najczęściej okalają one okna lub drzwi, ale też służą do akcentowania wypukłości budynku, narożników, garażu lub balkonu.

Elewacje dwukolorowe sprawdzają się w domach piętrowych, a dwa odcienie – jaśniejszy i ciemniejszy – mogą służyć do wizualnego oddzielenia parteru od poddasza.

Łączenie kolorów w podobnej tonacji

Kolory na elewacji nie muszą ze sobą kontrastować. Mogą to być dwa, trzy jasne odcienie o zbliżonym nasyceniu lub temperaturze. Połączenie ich ze sobą wprowadza wrażenie porządku i harmonii.

Trzeba jednak uważać, aby tak wykonany dom nie wyglądał… nudno. Duże znaczenie ma kształt bryły, rodzaj i kolor dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Warto, aby były one ciemniejsze, i to nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych.

Sprawdź: Układanie kamienia elewacyjnego na styropianie – na co uważać?

Kolor elewacji – jasny czy ciemny?

Jak wynika z powyższych przykładów, kolory elewacji domów jednorodzinnych są zróżnicowane, także w zakresie odcienia. Przykład stanowią modne szarości, które mogą występować w wariancie chłodnym, ciemnym, bardzo jasnym… Jak wybrać najlepszą opcję?

Dobierając kolory do wnętrz, wiele osób sprawdza, jaki efekt można uzyskać za pomocą poszczególnych barw. Podobne reguły dotyczą elewacji. Jasne kolory powiększają, jeśli więc chcesz, aby twój dom wydawał się większy, zdecyduj się na jasne tony. Taka ściana będzie odcinała się od otoczenia, w odróżnieniu od ciemnej, wtapiającej się w tło. Jeśli monochromatyzm do ciebie nie przemawia, wybierz pastele: optycznie powiększą budynek, wyróżniając go spośród innych domów.

Ciemne kolory pasują do dużych budynków, ale zastosowane na całych płaszczyznach często sprawiają, że dom prezentuje się ciężko i przytłaczająco. Bezpieczniej wówczas wykorzystać te barwy na fragmentach elewacji, w postaci ozdobnych pasów lub figur geometrycznych. Niektórzy wyróżniają w ten sposób jedno z pięter, część ściany lub garaż.

Za pomocą kompozycji barw możesz również wizualnie zmodyfikować proporcje budynku. Jeśli jest on niski lub masywny, warto postawić na jasne tony przełamane kontrastowymi pionowymi akcentami. To często stosowane kolory elewacji domów z płaskim dachem. Z kolei poziome detale optycznie poszerzają, dlatego warto wykorzystać je do zharmonizowania wysokich brył.

Przy dobieraniu barw ścian zewnętrznych nie istnieją twarde reguły – wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Za przykład niech posłuży różnorodność w dopasowywaniu kolorów elewacji domów drewnianych, za pomocą których albo uzyskasz wyrazisty kontrast, albo harmonijne połączenie.

Kolory elewacji

Jak łączyć kolory na elewacji?

Wykorzystanie jednego spośród wyżej wymienionych pomysłów, na przykład dekoracyjnych pasków lub prostokątów, zakłada sięgnięcie po kilka barw. Jak łączyć kolory na elewacji, by uzyskać korzystny efekt? Poznaj przydatne triki.

  • Jeśli decydujesz się na kontrastowe zestawienia, większą część płaszczyzny powinna zajmować barwa jaśniejsza lub bardziej stonowana. Ciemniejsze albo wyraziste akcenty mają za zadanie podkreślać i wydobywać niektóre elementy architektoniczne.
  • Pomaluj ściany na jeden kolor i uzupełnij go wyrazistymi dekoracjami. Sprawdzą się czerwone, pomarańczowe, butelkowo-zielone lub granatowe okiennice i gzymsy.
  • Wykorzystaj magię „total look”: połącz kilka odcieni tego samego koloru, różnicując jedynie stopień nasycenia barw.
  • Łącz neutralne kolory z intensywnymi dodatkami. Ciemna elewacja drewnianego domu znakomicie wygląda w towarzystwie bieli.
  • Poziome pasy sprawiają, że ściana wygląda na szerszą, zaś pionowe wizualnie wydłużają ją. To ważna wskazówka, gdy zależy ci na wyrównaniu proporcji budynku.

Jeśli twój dom jest niewielki, nie przesadź z liczbą barw. Zasada maksimum trzech kolorów sprawdza się i w tym przypadku.

Przeczytaj: Sztukateria elewacyjna – co to jest i czym cechuje się nowoczesna sztukateria na elewacji?

Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu i okien?

Aby budynek prezentował się efektownie, zadbaj o spójność koloru elewacji z barwą dachu, stolarki okiennej i drzwiowej. Odpowiednia kompozycja pozwoli uniknąć monotonii. Jak zadbać o modne połączenia?

  • Jeśli dopasowujesz kolory elewacji do grafitowego dachu lub dachówek w odcieniach niebieskiego, skorzystaj z bogatej palety szarości i błękitów. Takie połączenia sprawdzają się przede wszystkim przy nowoczesnych bryłach.
  • Idealne kolory elewacji do czerwonego dachu to biel, ecru, jasny szary. Taki wybór harmonizuje przede wszystkim z tradycyjną architekturą. W ramach urozmaicenia sięgnij po pastele lub drewniane dekory.
  • Jako kolory elewacji do ceglastego dachu również sprawdzą się barwy wymienione przy dachówkach czerwonych. Dobrym pomysłem będzie również słoneczny żółty, który ociepli całość. Oryginalny i modny pomysł zakłada łączenie ceglastego z paletą zieleni.
  • W poszukiwaniu kolorów elewacji do czarnego dachu masz sporą dowolność: właściwie wszystkie połączenia barw są tu możliwe. Warto jednak zadbać, by kompozycję cechowała harmonia. Najlepszym wyborem będą ściany stonowane: biel, kość słoniowa, beż, piaskowy, bardzo jasny szary. Sprawdzą się również pastele.
  • Najmodniejsze elewacje pasujące do zielonego dachu to ciepłe beże, jasne żółci lub klasyczna biel. Efekt urozmaicisz, wprowadzając na ściany pojedyncze zielone akcenty. Warto wykorzystać również drewno.
  • Dopasowując kolory elewacji do brązowego dachu, wykorzystaj naturalne ciepło tej barwy i poszukaj towarzystwa dla niej w tej samej palecie kolorystycznej. Przytulny efekt uzyskasz za pomocą odcieni piaskowych, beżowych i karmelowych. Zrezygnuj z krzykliwych tonów.

Z pewnością nikogo nie zaskoczy fakt, że to właśnie biel i rozbielone pastele stanowią uniwersalny wybór, sprawdzający się zarówno w przypadku jasnych, jak i ciemnych dachów. Coraz częściej taką bezpieczną bazę urozmaicają jednak wyraziste akcenty.

Czytaj dalej: Jaki tynk elewacyjny wybrać?

Jakie farby wybrać na elewację budynku?

Ostateczny wygląd ścian zewnętrznych domu w dużej mierze uzależniony jest od tego, jakie zastosujesz farby do elewacji. Kolory to tylko jeden z aspektów podejmowanej decyzji.

Produkt powinien być przede wszystkim dopasowany do typu podłoża oraz odporny na działanie czynników zewnętrznych: wilgoci, deszczu, promieni słonecznych, pyłów i kurzu. Warto zwrócić uwagę na stopień połysku (farby błyszczące są mniej podatne na zabrudzenia!) oraz ochronę przed rozwojem pleśni i grzybów.

Najpopularniejsze są farby organiczne – zawierające związki węgla i wodoru. Do tej grupy należą:

  • farby silikonowe do elewacji – kolory przez długi czas pozostają wyraziste; formuły mają właściwości hydrofobowe, a niekiedy także samoczyszczące; można stosować je właściwie na wszystkich rodzajach podłoża;
  • farby akrylowe do elewacji – cechują się bardzo dobrą przyczepnością i niską przepuszczalnością pary wodnej i gazów; stosowane są przede wszystkim na powierzchniach płyt włókno-cementowych i na betonie;
  • farby silikonowo-akrylowe do elewacji – łączą zalety farb silikonowych i akrylowych: są nieco mniej chłonne i bardziej paroprzepuszczalne niż wariant akrylowy, ale jednocześnie odporne na zabrudzenia i szorowanie.

Mniejszą popularnością cieszą się farby nieorganiczne, czyli silikatowe (krzemianowe) i wapienne. W obu przypadkach nakładanie wymaga sporej wprawy, dlatego trzeba powierzyć je specjaliście. 

Symulacja doboru koloru do elewacji budynku

Odpowiednie skomponowanie palety kolorów elewacji zewnętrznej nie jest zadaniem łatwym. Na szczęście istnieją narzędzia, które pozwalają zwizualizować wybór i upewnić się, że osiągnięty za jego pomocą efekt ucieszy oko. Mowa o oferowanych przez producentów aplikacjach do samodzielnego przeprowadzenia symulacji kolorystycznych.

Za pomocą takich narzędzi możesz sprawdzić, jak prezentują się stosowane w przypadku farb akrylowych lub tynku silikonowego kolory elewacji. Paleta barw jest bogata, a użytkownik może zweryfikować dopasowanie konkretnych odcieni do wyglądu dachu lub stylu budynku. Przeanalizujesz także połączenia kilku kolorów.

Jak widać, zaprojektowanie i wykończenie elewacji budynku to niełatwe zadanie, gdyż i dodatkowych czynników wpływających na ostateczny efekt jest sporo. Na szczęście do dyspozycji masz szeroką gamę produktów oraz pomocne narzędzia, dzięki którym dopasowanie kolorów i materiałów stanie się nieco bardziej intuicyjne. Wiele ułatwi wybór rozwiązań stosowanych w gotowych projektach domów.

To może Cię zainteresować: Mycie elewacji – ile kosztuje i jak samodzielnie przeprowadzić mycie elewacji domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Elewacje
Ile kosztuje malowanie elewacji w 2023 roku?
16.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie elewacji w 2024 roku? Ceny dla poszczególnych miast

Malowanie elewacji jest wciąż najpopularniejszym sposobem na wykończenie nowe...

Elewacje
Mycie elewacji
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Mycie elewacji – ile kosztuje i jak samodzielnie przeprowadzić mycie elewacji domu?

Mycie elewacji to proces, który warto przeprowadzać w ramach wiosennych porzą...

Elewacje
Ryzalit
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Czym jest ryzalit i jak możemy wkomponować go w nasz projekt domu?

Dla urozmaicenia prostej, minimalistycznej bryły budynku wykorzystywane są ró...

Elewacje
Jak wybrać materiał na elewację i ile to kosztuje?
13.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Elewacja domu. Jak dobrać materiał odpowiedni do naszych ścian?

Elewacja domu jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzi...

Elewacje
Ile kosztuje malowanie elewacji w 2023 roku?
16.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie elewacji w 2024 roku? Ceny dla poszczególnych miast

Malowanie elewacji jest wciąż najpopularniejszym sposobem na wykończenie nowe...

Elewacje
Mycie elewacji
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Mycie elewacji – ile kosztuje i jak samodzielnie przeprowadzić mycie elewacji domu?

Mycie elewacji to proces, który warto przeprowadzać w ramach wiosennych porzą...

Elewacje
Ryzalit
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Czym jest ryzalit i jak możemy wkomponować go w nasz projekt domu?

Dla urozmaicenia prostej, minimalistycznej bryły budynku wykorzystywane są ró...

Elewacje
Jak wybrać materiał na elewację i ile to kosztuje?
13.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Elewacja domu. Jak dobrać materiał odpowiedni do naszych ścian?

Elewacja domu jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzi...

REKLAMA
Zamknij